Jump to content

Sonido MLTL & OB


Woland

Preporučeni Komentari

Voleo bi da čujem jer je to OB varijanta F.A.S.T. koncepta. Imam Fostex FE207E + FT17H u MLTL-u. Naravno to stoji (radi nezavršeno) godinama. Dodavanjem bas helpera i stavljanjem 207 kao OB mislim da bi dobio odličan zvučnik. Još pamtim kako je fantastično (bez basa) zvučao onako bez ičega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vecina fullrange-a bolje sviraju sa lampama, ili SS A-klase pojacalima sa visom izlaznom impedansom. U slucaju mog  B200, nije prosvirao dok na Pass F3 pojalacu nisam skinuo povratnu spregu, i jos malo upeglao (i enabl i phase plug, i premazivanje, tako da to vise i nie onaj B200). Secam se da je, kada sam ga kupio, i povezao na SS pojacalo (inace ne tako lose- NAD 3020) , B200 tako ocajno zvucao da sam hteo odma' da ga bacim....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vecina fullrange-a bolje sviraju sa lampama, ili SS A-klase pojacalima sa visom izlaznom impedansom. U slucaju mog  B200, nije prosvirao dok na Pass F3 pojalacu nisam skinuo povratnu spregu, i jos malo upeglao (i enabl i phase plug, i premazivanje, tako da to vise i nie onaj B200). Secam se da je, kada sam ga kupio, i povezao na SS pojacalo (inace ne tako lose- NAD 3020) , B200 tako ocajno zvucao da sam hteo odma' da ga bacim....

Slušam na t-amp-u (ne modifikovan). Meni je odlično. Na žalost nemam nekog iskustva s lampama. Kolega od koga sam mislio da maznem i da šujem je menjao tako da ... Šta ću. Bilo je to davno.

 

 

Zasto OB za fullrange zar nije bolje u neku kutiju. Kompresiona ili BR

Za samo fr da ali ovako sa bashelperom prodišu punim plućima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za samo fr da ali ovako sa bashelperom prodišu punim plućima.

A šta sa sledećim problemima? Emitovanje sa zadnje strane membrane odbije se od zida i stigne:

1. sa kašnjenjem u odnosu na prednje emitovanje od npr. 10 ms ako je razdaljina od zadnjeg zida 1,7 m;

2. zamućeno i slabijeg intenziteta nego prednje emitovanje membrane, pa u zbiru "šta bog da", ali nešto kao "produženo emitovanje nakon završenog signala, sa primesama blagog bloor-a"

 

Tačno je da postoje i negativne strane kutija, jer:

1. teško im je potpuno prigušiti energiju unutrašnjeg emitovanja u smislu uticaja na zidove kutije

2. kako god se okrene, postoji uticaj unutrašnjeg nadpritiska/podpritiska na membranu

3. malo niža efikasnost u odnosu na srednjetonac u OB (oko 1,5-2 dB)

 

Ali, za srednjetonsko područje pomenute dve mane ne bi trebale da budu toliki problem, jer je energija na srednjetonskom području višestuko manja nego na bass području.

Dobrom konstrukcijom kutije i dobrim dampiranjem moguće je pomenute mane svesti na skoro zanemarljiv nivo.

 

Kada je sve u OB, ostaje priličan problem smeštaja zvučnika u prostoriji, jer sa svakim pomakom i drugom pozicijom, menja se zvučna slika.

 

Inače, nije mi jasno zašto je baffle za FR toliko mali? Šta se dešava sa fr. odzivom u području 300 - 1000 Hz zbog te uske ploče? Bilo bi dobro da je to izmereno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta sa sledećim problemima? Emitovanje sa zadnje strane membrane odbije se od zida i stigne:

....

 

Inače, nije mi jasno zašto je baffle za FR toliko mali? Šta se dešava sa fr. odzivom u području 300 - 1000 Hz zbog te uske ploče? Bilo bi dobro da je to izmereno.

 

teorijski nemam pojma, ali sam cuo i jaaaakoo mi se dopalo sta i kako izlazi iz tog FR tako postavljenog..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, nije mi jasno zašto je baffle za FR toliko mali? Šta se dešava sa fr. odzivom u području 300 - 1000 Hz zbog te uske ploče? Bilo bi dobro da je to izmereno.

 

Pozdrav svima,

Evo, i ja sam kupio SCW300 i SFR175 u Pešti ( kad sam došao u Peštu gosp. Varga nije imao SFR200, mada smo prije sve dogovorili ) i napravio probne kutije prema Zenovom nacrtu. Odlični zvučnici i vrhunski zvuk, ali i meni se čini da je odziv na 300 - 600 Hz malo tanak.

 

Hvala Zenu na savjetima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zenov nacrt je za SFR200, a za SFR175 ide malo drugačije kao što je i skretnica drugačija. Drugi drajveri pa je normalno da SFR200 ima bolji autoritet.Nikakvih falinki nije bilo na SFR200 ni kod Davora ni kod HiFish-a, tako da je sva prilika da 175-ica ne radi posao koliko FR od 8 inča.Inače, najlakši način da vidiš šta ti se dešava u tom regionu je da ih premeriš i uveriš se sam. Tada ćeš znati da li je problem tu ili negde drugde.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali i meni se čini da je odziv na 300 - 600 Hz malo tanak.

Po fizici i matematici, dešava se nagli pad odziva FR na tom uskom baffle ispod 500 Hz (poništava se prednje i zadnje emitovanje. ne potpuno, ali prilično).

 

P.S. Radili smo merenja Vuletovog zvučnika koji je na uskom OB-u i to se lepo vidi kako izgleda. (Dragićeva prepravka Visaton B200)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zenov nacrt je za SFR200, a za SFR175 ide malo drugačije kao što je i skretnica drugačija. Drugi drajveri pa je normalno da SFR200 ima bolji autoritet.

 

 Neznam kako bi to izgledalo da mjerenjem dođemo do odziva, ali slušno je to čujno u usporedbi sa OB promjera 50cm, koju sam isto isprobao. Naravno da SFR175 nije kao SFR200 ( mislim da je Zen napravio sa SWR 200, ako grešim oprosti ), ali do poništenja emisije prednje i stražnje strane doći će u svakom slučaju i sa svakim zvučnikom. Doduše, uskoro ćemo u Peštu po Sonido za kolegu, koji je oduševljen, čuvši ovo moje, pa ću uzeti i SFR200 pa da vidimo.

 

PS. Nekada sam svirao pa mi sad dođe često da mi nešto fali kod reprodukcije gitara ili bubnjeva - doboš bubanj mi je u ovom slučaju malo tih, tj. nema onaj atak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Niži SPL od SFR, ali ne od SWR.

 

Stavio sam na bas zavojnicu od cca 5 mH, da on svira malo više i mislim da je to bilo otprilike isto kao kad sam sa 8,2 mH na basu imao na FR OB od 50 cm.

Ja mislim da je FR tiši samo od oko 300 do 600 Hz, a > 600 Hz  je druga priča.

 

Moj mali OB je 24 cm u promjeru, a kod te širine se akustički kratki spoj dešava već kod 700 Hz na niže. Ne želim pametovati ( i mučiti Wolandovu temu ), ali to sigurna poništava veliki dio odziva niže od 700 Hz,  a bas od cca 175 Hz ima pad na više.

 

PS. To nimalo ne umanjuje moje oduševljenje Sonidom. Još ću probati Ištvanov plan sa kompresijskom kutijom za FR i onda napraviti ono s čime će babuška najbolje pasati. Evo jedna slika iz vremena razvoja.post-584-0-77891100-1362242084_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pazi - ja sam HiFish-u rekao da  mali driver mora biti sto vise prituljen velikoj kutiji , a da ono ispred njega ( reflektivna povrsina ) mora biti oblozena necim dovoljno flafavim da pije refleksije

 

no - njemu se svidelo Omovanje , pa ga je i izomovao , samim tim smanjio efektivni baffle poprilicno

 

sa druge strane - da ih ja pravim sebi - ne bi se moglo reci da je FR montiran na baffle , nego bi se reklo baffleless .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bi se moglo reci da je FR montiran na baffle , nego bi se reklo baffleless .

 

Pa to je točno jer ploče zapravo i nema pa nema ni refleksije, ali se poništava emisija prednje i zadnje strane.

 Moja je namjera napraviti veći baffle i smanjti refleksiju tapeciranjem. Vidjet ću šta će biti bolje .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stege su skinute sa kutija, sutra počinje furniranje. Kutije su velike. Baš velike. Ogromne :) Ruska šperploča je savršena - ivice su oborene, jednakom finoćom kao da je obrađivan medijapan. Evo malo slika:

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

Furnir je pripremljen. Orahov.

 

Postavljena slika

 

Bafle iscrtan. Liči na sneška belića :)

 

Postavljena slika

 

Nogice (bolje da kažem nožurde :) ) će ipak biti metalne. Zbog velike težine kutije, 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...