Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

Ima teorija i teorija. Ja kad vidim pojedini preracuni ovde na forum u fr mene zaboli glava.Napoonuo sam za prima zvucnjak i covek koj ga je smislio nije to slucajnost da dobro zvuci i to za malo pare.Cesto idem na njegov sajt justdiyit na fr na zalost da naucim jos nesto.Zna se da konstruktori harbeth spendor rogers i ostali veoma malo uloze u driveri i cesto iz nize game a postignu neverovatan rezultat.Sa te delove sto se mi trudimo da napravimo da zvuci dobro ingenijeri bih to prodavali 10 K evra pa na gore.Samo prima bih bio oko 3500 evra a delove oko 500 evra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, prophet said:

Vazna je praksa - slusalacka

Tu se ne slazem, jeste da je to zabavni deo price, ali potpuno neupotrebljiv za desavanja prigodom turpijanja. Niti moze da posluzi kao neka medjukontrola pri izradi.

Vazna praksa jedino kupcima gotovih sprava u salonu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu se ne slazem, jeste da je to zabavni deo price, ali potpuno neupotrebljiv za desavanja prigodom turpijanja. Niti moze da posluzi kao neka medjukontrola pri izradi.
Vazna praksa jedino kupcima gotovih sprava u salonu
Nema veze sa zabavom. Alat kojim.verifikujemo odredjenu promenu. Npr. Odradis 1000 merenja fr razlicitih postavki filtera. Od toga 10 ima identican odziv. Samo 1 zvuci kako treba. Ako imas srece. Ako imas dovoljno prakse to prelazi u rutinu i znas unapred koji tip filtera treba izbegavati. O tome u industriji niko niti govori niti razmislja. Vidim i ovde je to praksa.
Gubi se vreme na uticaj kablova, komponenata a poenta je da je pravilno izradjen/implementiran filter i od obicnih komponenata klasama bolji od generickih i sa najskupljim kondovima, zavojnicama, otporima i kablovima. Imaju i oni uticaj na zvuk ali to treba gledati tek po izradi finalne verzije.
Dakle osluskuje se kasno u odnosu na fazu izrade. Koliko vidim niko ne slusa u procesu izrade. Dakle, merenja, proracuni i slusanje su alat. U kolikoj meri je ko ovladao da rukuje tim alatima se moze videti/cuti na kraju. Ostalo su prazne price. Prikrivanje iza samo jednog od ovih alata pokazuje nedostatke u radu sa ostalim alatima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, prophet reče

Nema veze sa zabavom. Alat kojim.verifikujemo odredjenu promenu. Npr. Odradis 1000 merenja fr razlicitih postavki filtera. Od toga 10 ima identican odziv. Samo 1 zvuci kako treba. Ako imas srece. Ako imas dovoljno prakse to prelazi u rutinu i znas unapred koji tip filtera treba izbegavati. O tome u industriji niko niti govori niti razmislja. Vidim i ovde je to praksa.
Gubi se vreme na uticaj kablova, komponenata a poenta je da je pravilno izradjen/implementiran filter i od obicnih komponenata klasama bolji od generickih i sa najskupljim kondovima, zavojnicama, otporima i kablovima. Imaju i oni uticaj na zvuk ali to treba gledati tek po izradi finalne verzije.
Dakle osluskuje se kasno u odnosu na fazu izrade. Koliko vidim niko ne slusa u procesu izrade. Dakle, merenja, proracuni i slusanje su alat. U kolikoj meri je ko ovladao da rukuje tim alatima se moze videti/cuti na kraju. Ostalo su prazne price. Prikrivanje iza samo jednog od ovih alata pokazuje nedostatke u radu sa ostalim alatima.

Absolutno se slazem sa sve sto je napisano.Bravo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, prophet said:

Npr. Odradis 1000 merenja fr razlicitih postavki filtera. Od toga 10 ima identican odziv. Samo 1 zvuci kako treba

Ovo je korelaciono, ciljno slusanje, nismo mislili na ista slusanja. Ovo je vec deo pribora za rad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima teorija i teorija. Ja kad vidim pojedini preracuni ovde na forum u fr mene zaboli glava.Napoonuo sam za prima zvucnjak i covek koj ga je smislio nije to slucajnost da dobro zvuci i to za malo pare.Cesto idem na njegov sajt justdiyit na fr na zalost da naucim jos nesto.Zna se da konstruktori harbeth spendor rogers i ostali veoma malo uloze u driveri i cesto iz nize game a postignu neverovatan rezultat.Sa te delove sto se mi trudimo da napravimo da zvuci dobro ingenijeri bih to prodavali 10 K evra pa na gore.Samo prima bih bio oko 3500 evra a delove oko 500 evra.
Prima je bila testirana uporedo sa nekim ProAc modelima u pomenutoj cenovnoj klasi, i bila je ubedljivija slušaocima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledam PKAUDIO odavno, ono što mogu primetiti su često izuzetno komplicirane skretnice. A i on koristi uglavnom skupe drivere. Mislim za nas je sve skupo, njemu kao i dedi T je market zapadna Europa, a ne siromašni Balkan.

Recimo ja sam ovako nešto uradio, nije tako lepo doduše, ali je skretnica puno jednostavnija. I izbor visokotonca mu je loš po meni, suviše nizak rez za 20mm tweeter, to se ne seče ispod 4k nikada sa skretnicom 2 reda.

https://pkaudio.webnode.cz/lsm-ne/

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tura on svašta, ja sam merio taj midrange i bas sa skretnicama 2 reda, nema nekih zabrinjavajućih pikova u rasponu već padaju onako glatko, a on je dodao čak dve kompenzacije nekih pikova za mid i jednu za bas. Nema vrednosti RLC elemenata tako da ne znam šta je radio. Taj midrange ide preko 10k, i dobra mu je polarna karakteristika sve do 4k, tako da je mogao ići na viši rez da rastereti tweeter. Meni allpass filter ne treba jer je Fountek uvučen unutra dosta. 

Što se Scanspeak tiče, skupi su previše, osim one bazične serije. Isto važi za Seas i slično. Zato bih svima preporučio Vifa NEO drivere iz Kine u kombinaciji sa Fountek ribonima ili Vifa ring radijatorima, jer cena je kao SS ili Seas bazične serije, a bolji je kvalitet zvuka i naprednija konstrukcija drivera. Jedino što ubija je poštarina za veće i teže drivere, tu leka nema. U evropi je Vifa NEO preskupa, ne isplati se. Dosta su jeftiniji u Americi, ali tu je opet poštarina i carina.

 

 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo recimo ovaj moj basić 8", sad je povoljnija poštarina nego kad sam ja kupovao (75$ za par drivera, ja sam platio 90$), i  ne ide DHL-om nego običnom poštom. Velika je verovatnoća da se neće puno platiti carina i PDV. Ovo je najpovolnija kupovina za driver te klase.

https://www.aliexpress.com/item/32892663006.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.62e7714bNOu4O0&algo_pvid=83bae21b-db1f-4e9e-939e-1a4ed3b118d8&algo_exp_id=83bae21b-db1f-4e9e-939e-1a4ed3b118d8-7

A ovaj veći 10" je skoro duplo skuplji, ali sve đuture izađe barem duplo manje nego u EU.

https://www.aliexpress.com/item/1005002015336602.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2b20714b47qzyU&algo_pvid=b9aa8f4e-f666-4e20-bd8f-6ef259849876&algo_exp_id=b9aa8f4e-f666-4e20-bd8f-6ef259849876-27

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za to sto je naomenuto sa neo Vifa projekat jes da dupli LRC neznam zasto i cudni rad sa s tim tweet.Los izbor.Sto se tice cene drivera u Srbiji i u inostranstvo tu ima dosta da se prica.Ja zivim u fr pa mozda se vidi drugacije.Ipak mislim Vifa ostaje to sto je i po meni Satori SB je bolji izbor.Na zalost Usher kopija cuvenog ss i po jedini modeli bolji od originala za 1/3 od cene nekada.Sad to nije vise tako.A na Aliexpress nista ne kupujem osim nevaznice jer skupo ce kosta sve su fake.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, prophet reče

Imas tsp za njega?

Imam merenje kad su bili novi, razrađene nisam merio. 30-40l bassreflex kutija. Moja je tu oko 40l zato sam ih i uzeo.

 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...