Jump to content

F3/5 vs clone


Дане

Preporučeni Komentari

Koja je razlika izmedju originalnih i kloniranih F3/5 pojacala?Ne mogu da nadjem cenu za original F5, ali XA30.5 (2x30W u A klasi), sto mu dodje slicno kao F5, kosta oko 4500evra, dok se delovi za F5 recimo kupuju za oko 300, a ako pravite plocice izadje jos manje.Ta, tolika razlika u ceni, a po onom pravilu - kolko para tolko muzike, dosta govori.Da li je Pass licno dao svoju shemu za F3/5 DIY-erima sirom sveta tek tako?Otkud tolika razlika u ceni? I koje su ostale razlike?I zasto su toliko popularna ta pojacala u DIY?Hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 167
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Razlika je u tome sto ces za original da platis kako rece 4500 dm , to je jednostavno pojacalo koje se zvucno pokazalo dobrim i nije ga bilo tesko klonirati, btw pa to rade DIY-eri sirom sveta-sta je tu tesko, prave oni i mnogo bolje stvari :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa dobro, ako je jednostavno - to i vidim, ali otkud tolika razlika u ceni?Ako je Pass imao neki jako dobru ideju - ok, razumem, dobra ideja nema cenu, i onda tih 4500 evra nije skupo. To svira.Medjutim, clone je 15x jeftiniji (doduse treba malo rada uloziti u sastavljanje, ali to je daleko od 4000evra vredan rad!). I sta, klon isto svira kao original?! Ko je tu "lud"?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sustinska razlika je u tome sto clone malo kosta da se napravi, dobro svira i tesko se prodaje ako ti dosadi, tako da ti je i to malo para koje su u njemu prakticno zarobljeno.original je skup, dobro svira, i lako se prodaje.svakom svoje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je razlika izmedju originalnih i kloniranih F3/5 pojacala?

-kutija , koja je original FW ; dakle - izgled .- finalno podesavanje svakog primerka uz koristenje Audio Precision THD metra ; to mozes i u kucnoj radinosti , ali treba znati .ako to znas - e onda vise ne postavljas takva pitanja

Ne mogu da nadjem cenu za original F5, ali XA30.5 (2x30W u A klasi), sto mu dodje slicno kao F5, kosta oko 4500evra, dok se delovi za F5 recimo kupuju za oko 300, a ako pravite plocice izadje jos manje.

F3/5 ni slicno a ni nalik XA30.5

Da li je Pass licno dao svoju shemu za F3/5 DIY-erima sirom sveta tek tako?

da

Otkud tolika razlika u ceni? I koje su ostale razlike?

sta mislis koliko je vremena potroseno u razvoju , koliko delova u stock-u poseduje PL i FW ? sve to treba finansirati - celu operaciju , koja podrazumeva konstantan rad na novim uredjajima i resenjima .mozes da napravis u dlaku isti uredjaj kao FW i PL - dovoljno je informacija na netu , a mahom sve su autorizovane od Nelsona .

I zasto su toliko popularna ta pojacala u DIY?

pretpostavimo bas zbog odnosa cena/kvalitet(citaj - zvuk)

pa dobro, ako je jednostavno - to i vidim, ali otkud tolika razlika u ceni?Ako je Pass imao neki jako dobru ideju - ok, razumem, dobra ideja nema cenu, i onda tih 4500 evra nije skupo. To svira.Medjutim, clone je 15x jeftiniji (doduse treba malo rada uloziti u sastavljanje, ali to je daleko od 4000evra vredan rad!). I sta, klon isto svira kao original?! Ko je tu "lud"?

sve to sam ti odgovorio gore
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto bi neko trebao biti "lud" ako plati dobar pojačavač toliko novca.Ne vole svi da prčkaju po elektronici da bi slušali muziku iz dobrih uređaja, a mogu dobro da zarade. Logično je da će kupiti gotovo i još original. kasnije ga mogu lakše i prodati ili menjati. Na kraju i tih 4500e nije neka cifra u poređenju sa ciframa nekih drugih sličnih uređaja.Posebna je priča što je diyerima izazov da naprave za 300-600 nešto što se kao original pokazalo dobro i vredno.Ipak je i tada potrebno imati znanja (elektr.), alata, volje, mogućnosti nabavke materijala i naravno okolinu sa kojom ćeš podeliti uspeh ako do njega dođe.Svako bira prema svojim mogućnostima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na moju veliku žalost, nisam imao prilike da uporedim na slušnom testu F5 koji je izašao iz Passove radionice sa primercima koje sam naklepetao kod kuće, ali sam siguran, a bazirano na onome što je Nelson više puta na raznim mestima ponovio, da može i bolje... U tome, je valjda jedna od čari samogradnje - da može i bolje, a kada na to dodamo i činjenicu da u takvim avanturama Pass svesrdno pomaže, šta još ima da se na sve doda? što bi neko rekao, pa malo li je? :) Sve ostalo je, mislim već rečeno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ја сам дао направити F1 клон за мене једино зато што нисам могао купити оригинал. Читај - лимитирана серија, и скоро нико ко је купио не продаје.F1 је коштао $2,500 или 1,800EUR.Мој клон је мене коштао око 600EUR. Фина [скупа] кутија, фини [скупи] конектори, велики заливени трафо, рад на плочицама и израда појачала итд., значи оригинал је 3х скупљи од клона, није баш петнаест пута.И што се тиче оригиналног поста, не може се упоредити цена готовог XA30.5 са ценом делова за F5.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....оригинал је 3х скупљи од клона...

Skuplji je hiljadu i nesto evra (nebitno koliko je to puta) - samo dilerski udeo je otprilike toliki tako da orginial Nelsona kosta (u materijalu) manje nego tebe - on radi stotinak kutija u cugu, narucuje hiljade trafoa, elektrolita i sve ono sti placas na 1 komad mnogo skuplje.Ali, tu su troskovi poreza, plata radnika, prostora, marketinga, distributivne mreze, dilerskih zarada i svega onoga sto cini firmu - DIYer nema te troskove i obicno nije svestan da je cena delova/kutija najmanja stavka u proizvodnji a DIY-eru je to jedina stavka.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skuplji je hiljadu i nesto evra (nebitno koliko je to puta) - samo dilerski udeo je otprilike toliki tako da orginial Nelsona kosta (u materijalu) manje nego tebe - on radi stotinak kutija u cugu, narucuje hiljade trafoa, elektrolita i sve ono sti placas na 1 komad mnogo skuplje.Ali, tu su troskovi poreza, plata radnika, prostora, marketinga, distributivne mreze, dilerskih zarada i svega onoga sto cini firmu - DIYer nema te troskove i obicno nije svestan da je cena delova/kutija najmanja stavka u proizvodnji a DIY-eru je to jedina stavka.

Мени је то потпуно јасно - ја сам само реаговао на сирове бројке.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...da ne pominjemo da klonovi imaju često ohoho predimenzionisana napajanja u odnosu na orginal, pa još dual mono.Čovek napravi, proda X komada i ondak objavi šemu, da ne kažem izađe na crtu. Ne prodaje prepucijum i prazne priče već znanje. Od mene veliko hvala i respect :respect: .Ko hoće i ume neka pravi, koga mrzi nek vadi pare za isto to. Na kraju krajeva i lepa reklama, the man ipak zarađuje lebac od tih pojačala.I ne treba zaboraviti da je proizvodna cena hife obično do negde 20% prodajne, resto Kurta i Murta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pri tome treba imati u vidu da se većina tih originala prodaje na tržištu gde su audiofili pripadnici srednje klase koja zarađuje bar 3.000-8.000 $ mesečno, pa je nekome ko se ne razume u materiju oko pojačala potuno suludo da ulupa mesec dana na pravljenje tog uređaja, a gde će u svom poslu zaradi dosta više nego što mu je ušteda na relaciji DIY-original.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мени је то потпуно јасно - ја сам само реаговао на сирове бројке.

Ma znam ja da je tebi jasno - nego ova decurlija sto jos ne zna gde je levo zapitkuje svasta, a ovako pricaju starije cike pa ih ne pogadja... :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pri tome treba imati u vidu da se većina tih originala prodaje na tržištu gde su audiofili pripadnici srednje klase koja zarađuje bar 3.000-8.000 $ mesečno, pa je nekome ko se ne razume u materiju oko pojačala potuno suludo da ulupa mesec dana na pravljenje tog uređaja, a gde će u svom poslu zaradi dosta više nego što mu je ušteda na relaciji DIY-original.

Ko ga napravi za mesec dana (uključujući i svu logistiku, nabavku, osmišljavanje dizajna kutije i fizičku izvedbu itd) a uz to redovito ide na posao svakog dana i obavlja "kućne poslove" (ko ima decu zna o čemu pričam) taj je onda kod mene zavredeo ne samo dobrodošlicu i gošćenje nego može slobodno da napiše bestseler "kako sam zezn'o ceo svet" (a u podnaslovu može da doda - kako postići nemoguće...)Nije sve to ni najmanje jednostavno, čak i kada se poseduju svi podaci, šema i spisak svih delova i znanje i iskustvo, prosečan, da tako kažem, "običan" samograditelj nema šanse da napravi kompletan amp za mesec dana... (treba li spominjati procedure oko grupnih kupovina zarad spuštanja cena delova?) Ako si mislio na one koji žive tamo gde se sav materijal može kupiti sedeći ispred tastature, klikanjem na miša i upisivanjem broja debitne ili kreditne kartice, e, onda možda i može da se uradi za mesec dana...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko ga napravi za mesec dana (uključujući i svu logistiku, nabavku, osmišljavanje dizajna kutije i fizičku izvedbu itd) a uz to redovito ide na posao svakog dana i obavlja "kućne poslove" (ko ima decu zna o čemu pričam) taj je onda kod mene zavredeo ne samo dobrodošlicu i gošćenje nego može slobodno da napiše bestseler "kako sam zezn'o ceo svet" (a u podnaslovu može da doda - kako postići nemoguće...)Nije sve to ni najmanje jednostavno, čak i kada se poseduju svi podaci, šema i spisak svih delova i znanje i iskustvo, prosečan, da tako kažem, "običan" samograditelj nema šanse da napravi kompletan amp za mesec dana... (treba li spominjati procedure oko grupnih kupovina zarad spuštanja cena delova?)Ako si mislio na one koji žive tamo gde se sav materijal može kupiti sedeći ispred tastature, klikanjem na miša i upisivanjem broja debitne ili kreditne kartice, e, onda možda i može da se uradi za mesec dana...

Zbog twisted ustrojstva sveta, oni ga, baš, i najređe prave. Najčešće su to oni kojima delovi dolaze polako i „na kašičicu“... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cijena originala je potpuno u skladu sa trendovima ili sa usporedivom konkurencijom (ako je uopće ima?), ovdje nas zapravo pitaš koji je motiv gosp. Passa da objavljuje sheme svojih pojačala nakon nekog vremena što su na tržištu, a uz to još i pomaže valjda svakome tko tu pomoć i zatraži na velikom diya. Vjeruj mi da proizvodi drugih firmi imaju isti ili još veći omjer maloprodajne cijene i troškova sirovog materijala, samo što oni i dalje sviraju istu pjesmu kako njihovi ampovi zahvaljujući vanzemaljskoj inteligenciji rade dobro.Pass na big diya često objašnjava što još može unaprijediti zvuk njegovih pojačala i zašto te zahvate nije uradio na komercijalnim primjercima, pa se ne bih čudio da poneki "praviša" svira i bolje nego original - o tome ti može Zbotic puno reči. Naime ljudi koji su poslušali njegove Alephe tvrde da su čak i bolji od komercijalnih pojačala istog naziva.Ako možeš uraditi to pojačalo za 600€ to ti je dobar posao, jer ćeš toliko novaca manje dobiti kad prodaješ rabljeni original. Znači, gubitak u odnosu na original je 0 € prilikom prodaje, ako ga uspiješ prodati za 300€ onda si u dobitku u odnosu na scenarij u kome kupuješ novi Pass i prodaješ ga rabljenog za koju godinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako možeš uraditi to pojačalo za 600€ to ti je dobar posao, jer ćeš toliko novaca manje dobiti kad prodaješ rabljeni original. Znači, gubitak u odnosu na original je 0 € prilikom prodaje, ako ga uspiješ prodati za 300€ onda si u dobitku u odnosu na scenarij u kome kupuješ novi Pass i prodaješ ga rabljenog za koju godinu.

Vidiš ti ekonomiste :) Kratak si za 300e a uštedeo si ihaajjj... :dubbio::P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..............

Mislio sam na mesec dana otprilike, i efektivno. Ne ceo period dok se sve od delova pribavi, pa sastavi. Više kao efektivni radni sati, u odnosu na platu na Zapadu, zbog čega se jednostavno ne isplati, bar tamo, i barem većini, ako pričamo o uštedi u odnosu na original.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio sam na mesec dana otprilike, i efektivno. Ne ceo period dok se sve od delova pribavi, pa sastavi. Više kao efektivni radni sati, u odnosu na platu na Zapadu, zbog čega se jednostavno ne isplati, bar tamo, i barem većini, ako pričamo o uštedi u odnosu na original.

Tako - da - ako je sve na gomili, onda može i za manje vremena. Sve zavisi koliko je ko "zagrejan"... Mada, to nije bitno. Ako se u procesu nađe zadovoljstvo, a okruni rezultatom, onda sve ostalo bledi u sećanju jer postaje nevažno... Mada, kada sa distance pogledam iznose telefonskih računa u periodima kada sam radio na sklapanju nekog od projekata (pozivi kolegama sa foruma koji znaju znanje pa još pride i imaju živaca da mi uvek sve ispočetka natenane udrobe u mlako mleko i pošećere) onda na uloženih, recimo cca 400€ za jedan fin F5 klon, slobodno može da se doda još jedna stoja evara...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidiš ti ekonomiste :) Kratak si za 300e a uštedeo si ihaajjj... :dubbio::P

Jesi vidio ti to, ha!? Trebao bih se kandidirati. Retorikom baratam, još samo da obraz negdje zametnem! :rofl:Ozbiljno, kupiš original za 1800€ i odlučiš ga prodati za tri ili pet godina. Koliko možeš realno dobiti za njega?Ili ga napraviš za 600€ i prodaš ga nakon istog vremena. Usporedi gubitak, pa ćeš vidjeti da nije samo demagogija.Sa druge strane, znam da se mnogi samograditelji ne bave time radi cijene, nego iz drugih razloga zbog kojih su spremni plačati drivere ili trafoe četveroznamenkaste iznose.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad ja ne znam da srocim pitanje, ima ko zna, a uz to me i razume :). Upravo me ovo najvise zanima sto je napisao zerowaf: "ovdje nas zapravo pitaš koji je motiv gosp. Passa da objavljuje sheme svojih pojačala nakon nekog vremena što su na tržištu, a uz to još i pomaže valjda svakome..." To mi ne ide u glavu. Dakle, on pravi i prodaje ISTO pojacalo po visestrukoj ceni, a pritom daje kompletne sheme plocica, komponenti, delova, specifikacija na izvolte! Dakle, nema nikakvih tajni? I jos kad tome dodamo ovo sto je napisao Zen: "mozes da napravis u dlaku isti uredjaj kao FW i PL - dovoljno je informacija na netu , a mahom sve su autorizovane od Nelsona ." Totalno ne razumem...

Razumeo bih da je ostavio bar jednu tajnu, tako da niko ne moze da napravi 100% identican, vec samo slican uredjaj, ali ne...

Sto se tice onoga "lud", da se razumemo prvo, da sam to, kao sto se vidi, stavio pod " ", a iza toga sam mislio, ko je taj kome ne bi odgovaralo da mu neki dobar DIYer napravi ISTO to F3/5/ili-koje-vec pojacalo (ne mora sam da poravi, ako se ne razume), a da pritom ustedi 1-1500evra.

Jasno je da postoje ljudi kojima to nije mnogo novca, koji vole da kupe novo, koji ne zele da se cimaju, tako da ja ne osudjujem kupovinu originala (ne bih ni imao prava - nisam ga ni cuo itd).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...