Jump to content

Lagana pričica o zvučnicima


DYNABLASTER

Preporučeni Komentari

@Zvuchiniak Ja nisam rekao da bi bolje zvučala, nego da bi imala dublju ekstenziju ka nižim učestanostima. Ili i to nije tačno? Svi oni proizvođači, čije kutije i relativno i apsolutno rastu ka vrhu ponude, verovatno to rade iz dosade?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 239
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

@Zvuchiniak Ja nisam rekao da bi bolje zvučala, nego da bi imala dublju ekstenziju ka nižim učestanostima. Ili i to nije tačno? Svi oni proizvođači, čije kutije i relativno i apsolutno rastu ka vrhu ponude, verovatno to rade iz dosade?

Šta rade proizvođači iz dosade, molim te ? O čemu ti pričaš ? Vrhunske firme ne jure najdublji mogući već najrealniji mogući bas. Na kraju krajeva, pošto te ništa što sam rekao neće vratiti na put, uzmi sam i izvadi tu svoju famoznu 10" jedinicu od 320 evra i stavi je u 1000 litara ili više (preporučujem da izbušiš vrata na gostinjskoj sobi, zašrafiš zvučnik i da ih zaključaš) i vidiš koliko je dubok bas koji izlazi iz nje. Problem rešen.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ha, ha, ha, baš bih voleo da se u raspravu uključi i anubisgrau, čini mi se da on ima neke mono blokove koji imaju 3W. :hot:

Nećeš poverovati ali baš sam sada pomislio na njega i njegovu davnu ponudu na jednu čašicu ......pozdrav za anubisa :wave: .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ajte molim vas. Nije on mlada pa da se tako lako vređa. Padale su i gore reči pa je na kraju sve ispalo OK :thumbsup: A i verovatno ga ne zanima mlaćenje prazne slame oko ovako nebitne teme :) kao što bi i mene verovatno bilo, ali mene trenutno mora da interesuje iz drugih razloga. Čekam samo da Mika sredi vorum jerbo nam nešto zaštuckuje pa da očistim malo temu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa tu je, ali izgleda da si ga svojim komentarom uvredio pa neće da priča sa nama. :unbelieveble:

Nije baš sve to tako .....inače ja njega poprilično cenim , mada nije iz ove autokonstruktorske branše .....zbog svojih ušiju i stavova koje brani .....to sam napisao i na nekim drugim forumima , da je vrlo koristan član zajednice jer ima poprilično slušalačko iskustvo .....što je vrlo važno , bar tako mislim
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ajte molim vas. Nije on mlada pa da se tako lako vređa. Padale su i gore reči pa je na kraju sve ispalo OK :thumbsup: A i verovatno ga ne zanima mlaćenje prazne slame oko ovako nebitne teme :) kao što bi i mene verovatno bilo, ali mene trenutno mora da interesuje iz drugih razloga. Čekam samo da Mika sredi vorum jerbo nam nešto zaštuckuje pa da očistim malo temu...

Alo bre ,ako treba da očistiš temu onda otvori jednu novu i stavi šta misliš da treba ....ovako se ništa ne dobija .........dođe mi da otvorim jednu temu i da samo tamo pišem ....pa šta kome treba nek premešta gde misli da je najbolje :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta bi, hoće li neko od pozvanih da iskomentariš ovo ili je bolje da idem i gledam nekog pametnijeg posla?

Ovde se već otvara prostor za filozofiranje šta je za koga dobar zvuk, sa neizbežnim dodatkom ličnog ukusa. Da se i oko toga nebi ubeđivali, hajde mi bar iskomentarišite

(beatgoeson i dvv, a može i neko drugi) neka mišljenja po ovom pitanju do kojih je došla ipak neka većina.

Kako objašnjavate činjenicu da se u nekoj grupi od 40-50 zvučnih kutija koje danas slove za najbolje proizvode bez obzira na cenovnu klasu, uglavnom nalaze (skoro 80%)

zvučne kutije sa bas drajverom do 10 inča ili manjim? Cena sigurno nije razlog, uglavnom su to skupe kutije i nije se težilo jeftinijem rešenju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Alo bre ,ako treba da očistiš temu onda otvori jednu novu i stavi šta misliš da treba ....ovako se ništa ne dobija .........dođe mi da otvorim jednu temu i da samo tamo pišem ....pa šta kome treba nek premešta gde misli da je najbolje :buehehe:

Pa ovo je ta tema koju je neko od modova ili admina postavio za lepljivu (ne znam ko). Ali kada se neka tema postavi za lepljivu, situacija se malo menja, bar po mom mišljenju. Čim se tema postavi za takvu znači da će neko ko je tek došao na forum, kada uđe u podforum zvučnici prvo naleteti na ovo. E sad, ako nam u temi koja treba prvenstveno da služi da otvori oči nekom ko je neiskusan stvarno trebaju nesuvisle priče, prepucavanja i nadmudrivanja, ja onda zaista ne znam kako jedna lepljiva tema treba da izgleda. Da je bilo koja druga tema, bolelo bi me uvo šta će ko da piše (dok god je u okviru ljudskog i kulturnog), manje/više :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lično to shvatam kao danak modi. Danas su u trendu kutije koje se što manje vide, a to uslovljava da moraju biti što tanje, dok mogu biti visoke. Što tanje određuje i najveći prečnik drajvera, mada sam video i par kutija koje su imale veće bas drajvere montirane sa strane, čini mi se da Visaton ima takvih kutija.

Drugi razlog je čisto ekonomski. Drajver od 6,5 inča može da bude mid/bas mnogo lakše i jeftinije od sličnog takvog ali prečnika od 30 cm. To znači da će se proizvoditi više drajvera za obe uloge, a to znači niža cena po proizvedenom komadu. Jer, nemojmo se lagati, danas u audio svetu caruju moda i imena. Ne znam da li iko danas uopšte nudi stari "2-by-1" bookshelf format, često pogrešno nazivan i BBC formatom (pogrešno jer je bio u upotrebi niz godina pre nego što ga je BBC prihvatio). Ako se i nude, ne verujem da se baš sjajno prodaju, jer su u potpunoj suprotnosti sa trenutnom modom.

Dalje, moraš imati u vidu da velika većina proizvođača zvučnih kutija kupuje drajvere od trećih lica. To opet znači da je njihova cena pomerena u odnosu na one koji sami ili unutar koncerna proizvode sopstvene jedinice (kao recimo što B&W i Jamo sami prave sopstvene drajvere, a JBL i Infinity imaju pod istim krovom Son Audax).

Ti ćeš zaista preokrenuti uvek priču kako tebi odgovara da spakuješ odgovor. Čak i kad to upšte nema smisla i još ti se napiše eksplicitno da to nije razlog.

Kako može biti cena faktor za izbor manje bas jedinice u kutijama koje koštaju recimo 100.000€. Lepo sam napisao da se to zanemari kao mogućnost.

Evo ti primer gde čak ni početak tvoje priče o što tanjim kutijama nema uopđte smisla. Na slici ispod su zvučnici Magico M5, i široke su toliko da su mogli staviti

i duplo veće drajvere, ali su se odlučili za bas jedinice od 9 inča. Da, i oni sami sebi proizvode drajvere i baš ovaj model košta 105K €.

Najzad, pomalo sve zavisi i od toga šta i koga smatraš za High End. Lično, astronomska cena mi nije dovoljna, jer svaka budala može da napiše šestocifreni broj. Ipak želim da vidim i nešto više od puke priče. Gledajući neke firme koje su tokom godina pokazale i dokazale da mogu da budu i High End, kao recimo JBL, Focal, B&W, itd, ipak primećujem da su nihovi top modeli svi sa velikim membranama i velike zapremine, da ne kažem mamuti. Ne verujem da je to slučajno.

Takođe sam naglasio da nemam nameru da filozofiramo oko toga šta je to High Eng i da ne želim da namećem sopstveno mišljenje o tome. Ovde govorim o zvučnim

kutijama koje je većina stručnih svetskih kritičara uvrstila u 40-50 najboljih. Evo ovaj primer sa slike (Magico M5) većina ubraja u 5-6 najboljih, mada se meni i nije baš toliko dopao.

Dakle to je mišljenje neke druge većine, a ne moje.

post-55-0-25367800-1316112437_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako iz svega što sam do sada u ovoj temi napisao o svojim iskustvima sa velikim i malim membranama, izvučem suštinu, svela bi se na zaključak da ne postoji mogućnost da se definiše koja je optimalna ili čak idealna veličina membrane ako u konsideraciju uzmemo i veličinu prostora u kojem se sluša muzika, snagu i tip amplifikacije, žanr/vrstu muzike (akustična, elektronska, orkestralna, vokalna itd), i lični ukus po pitanju šta je nekome najvažnije u načinu kako zvučnik prezentuje materijal.

Konačno glas razuma i to od čoveka koji ima ona čudesa u velikoj sobi ... :respect:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konačno glas razuma i to od čoveka koji ima ona čudesa u velikoj sobi ... :respect:

Isti čovek ima Fostex FE126 u prizemlju. I jednako uživa slušajući ih. Pa makar i bili "prcvoljci", predivno sviraju a muzikalnosti im uopšte ne nedostaje. Nikada nisam bio isključiv, a to može svako sebi da priušti jer ne košta ništa. ;)post-13-0-31269900-1316114735_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isti čovek ima Fostex FE126 u prizemlju. I jednako uživa slušajući ih. Pa makar i bili "prcvoljci", predivno sviraju a muzikalnosti im uopšte ne nedostaje. Nikada nisam bio isključiv, a to može svako sebi da priušti jer ne košta ništa. ;)

stein,sto se mene tice, sve si rekao. Ko hoce da razume sve je jasno. Isti stav imam i to pokusavam od pocetka da objasnim, ali vidim da su se neki zainatili i zauzeli prema meni gard koji je vec pomalo bio i uvredljiv.Ti si ovde autoritet, imas i te moderatorske cvarke, hiljde postova, pa ce im valjda tvoj stav malo ozbiljnije izgledati od onoga sto pise neko sa jedva stotinu postova i nekog ko uopste nije iz ove samograditeljske price. Taj je onda sumnjiv 100%.A pravo da ti kazem, *ebo i forum ako treba kroz ovakve diskusije da se posvadjam sa ljudima koje nikada u zivotu nisam ni imao prilike da upoznam. Onda bolje da nista i ne pisem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema potrebe svađati se. Ja to uvek jednostavno rešim. Iznesem svoje iskustvo, mišljenje, stav. Kome se to ne sviđa, uvek može da me ignoriše, a ista mogućnost je na raspolaganju svima. Vređanje po bilo kojoj osnovi bilo koga, a sve zbog drugačijeg mišljenja se sankcioniše po pravilima ponašanja na forumu. Ako procenim da se moje mišljenje zanemaruje od strane nekog od članova, neka ga, nije moje mišljenje sveto pismo. Sećam se one stare premise o vrhuncima intelekta u ljudi: počinje sa pitanjem u kojoj životnoj dobi ljudski intelet dostiže vrhunac. Odgovor je sa 5 i 17 godina (plus/minus godina ili dve -zavisi od pojedinca)... Sa 5, dete zna sva pitanja na svetu, a sa 17, sve odgovore...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:)

Pink Floyd: High Hopes

Beyond the horizon of the place we lived when we were young

In a world of magnets and miracles

Our thoughts strayed constantly and without boundary

The ringing of the division bell had begun

Along the long road and on down to the causeway

Do they still LIVE there by the cut

There was a ragged band that followed in our footsteps

Running before time took our dreams away

Leaving the myriad small creatures trying to tie us to the ground

To a life consumed by slow decay

The grass was greener

The light was brighter

With friends surrounded

The nights of wonder

Looking beyond the embers of bridges glowing behind us

To a glimpse of how green it was on the other side

Steps taken forwards but sleepwalking back again

Dragged by the force of some inner tide

At a higher altitude with flag unfurled

We reached the dizzy heights of that dreamed up world

****

Encumbered forever by desire and ambition

There's a hunger still unsatisfied

Our weary eyes still stray to the horizon

Though down this road we've been so many times

The grass was greener

The light was brighter

The taste was sweeter

The nights of wonder

With friends surrounded

The dawn mist glowing

The water flowing

The endless river

Forever and ever...

Ovo lepo slušati na svakom dobro urađenom zvučniku...

http://www.youtube.com/watch?v=6i8264L8-N4&feature=related

Veće membrane daju bolji kick, ali to ne menja činjenicu da je pesma predivna... Prepuna emocija i sete...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolika je kutija potrebna za jednu dobru implementaciju Lowthera? Ne bi bilo zgoreg dodati mu helpere na basu i visokim. Koliko vidim izrada zvučnika je borba sa kompromisima. Ne može jedna jedinica sve da odsvira kako treba, bez obzira na implementaciju. Moda ili ne, u poslednje vreme sve više se praktikuje upotreba "extended range" drajvera sa helperima za bas i visoke, neki su koaksijalni sa ugrađenim visokotoncima i po meni je to dobar pravac - tu Lowther itekako ima šta da traži.

Kod klasičnih trosistemaca veoma su važne tačke preseka. Po meni bas jedinica mora jednim delom da preuzme "donje lage" kod vokala - znači da ide znatno više od uobičajenih 250Hz i tu mislim da nema smisla ići ispod 25cm. Takođe, prelaz sa srednjetonca na visokotonac mora biti što manje primetan, i tu bi bilo dobro imati srednjetonac koji svira dosta visoko. Kutije, skretnice, soba su posebna priča.

Fullrangeri me nikad nisu privlačili. Od dvosistemaca gotivim JBL 43xx, Tannoy koaksijalce, Urei, Altec sa 604 - svi oni imaju velike drajvere, trebaju im velike kutije i opasne skretnice.

OB mi je totalno neprimenjiv u odnosu na naše životne uslove, barem većine nas.

Da sam bogati Amerikanac ili ludi Japanac nabavio bih HQD sa ML2 i bio miran (neko vreme):

http://soundartiwakura.jp/bbs/bbs/board.php?bo_table=soundartphiles&wr_id=111&page=2

http://www.marklev.com/systems/index.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Irelevantno je kakve su moje kutije u odnosu na neki teorijski ideal, ili na druge slične proizvode na tržištu. Moj cilj nikada nije bio da se utrkujem sa bilo kime, već da zadovoljim neke sopstvene kriterijume. Kada su bile pravljene, učinjeno je sve čega smo mogli da se setimo da budu što bliže neutralnosti, da ništa ne vuče ili kaska za bilo čime, što naravno nije garancija i da smo u tome potpuno uspeli. Čak i da jesmo, to opet nije garancija da bi se svakome svidele. Niti me uopšte zanima da li se one nekome dopadaju ili ne, pošto sam ja u tome bio da zadovoljim sebe. Taj osnovni cilj sam postigao, a čisto lično, mislim da smo postigli i to da budu, hajde da kažem neobično neutralne, mada se o ovome uvek može diskutovati. I to je sve, nema više. Kome se drugome dopadnu, utoliko bolje, kome ne, žalim slučaj. Niko nije dužan da se složi sa mojim stavovima, kao što ni ja nisam dužan da se složim sa bilo čijim. Ko misli da ume i može bolje, bujrum, široko mu polje, neka se pokloni i počne. Ko misli da sa membranom od 16 cm može da postigne isto, svaka mu čast, ko zna, možda stvarno i može, bez obzira što ja očigledno jako sumnjam u to. Ko misli da sa zapreminom od recimo 30 litara može da postigne i čistoću, i dubinu i definisanost basa koju ja imam, opet, svaka mu čast, neka se pokloni i počne. JEDINO što mene stvarno zanima jeste da sam ja prezadovoljan njima, bez obzira što znam da uvek može bolje. Nikada nisam ni pomislio, a još manje rekao, da su one najbolje što postoji ili što je moguće, one su samo najbolje što je meni u tom trenutku bilo dostupno. Vrlo lično, vrlo pojedinačno, DALEKO od bilo kakvog uopštavanja. Sasvim očigledno, ja imam neki svoj stav, koji se oslanja na neko moje iskustvo stečeno tokom poslednjih 40+ godina. MOJE iskustvo, ne tuđe, normalno je očekivati da će tuđa iskustva biti drugačija, i ja bar nemam bilo kakav problem sa time. To smatram sasvim normalnim, i na pamet mi ne pada da propagiram svoje iskustvo kao jedino ispravno - što i drugima želim. Rekao sam svoje i nemam više bilo šta da dodam. Za razliku od izgleda mnogih drugih ovde, meni je celokupna oprema koju imam, koju sam ili kupio ili sam napravio, svejedno, samo sredstvo da dođem do mog pravog cilja, a to je muzika. Opremu sam prilično odavno apsolvirao, pa sada svoje vreme i novac trošim na kupovinu sofvera, jer sav potreban hardver već imam. Polako i strpljivo precrtavam sa spiska ovaj ili onaj CD, ove ili one grupe ili izvođača, poslednjih 5 ili 6 godina. Nemam potrebe da žurim, postići ću sve što želim kad-tad. Bogu hvala, tu je Amazon.com da mi reši sve probleme nabavke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz svo poštovanje ka svima koji su doprineli diskusiji u ovoj temi predlažem jedan katanac preko iste jer je priznaćete malo retardirano raspravljati o tome da li su bolje velike il male membrane... dobre su i jedne i druge, štaviše neophodne su i jedne i druge barem dok su na tržištu prisutni materijali koji su prisutni i dok je fizika ovakva kave jeste jelte... dok ne bude nekih groundbreaking otkrića na polju materijala od kojih se proizvode membrane (da je membrana čvrsta i dampirana i lagana istovremeno) stvari će ostati takve kakve jesu i biće potrebno koristiti i velike i male membrane za vernu reprodukciju celog čujnog opsega... just my 2 cents

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz svo poštovanje ka svima koji su doprineli diskusiji u ovoj temi predlažem jedan katanac preko iste jer je priznaćete malo retardirano raspravljati o tome da li su bolje velike il male membrane... dobre su i jedne i druge, štaviše neophodne su i jedne i druge barem dok su na tržištu prisutni materijali koji su prisutni i dok je fizika ovakva kave jeste jelte... dok ne bude nekih groundbreaking otkrića na polju materijala od kojih se proizvode membrane (da je membrana čvrsta i dampirana i lagana istovremeno) stvari će ostati takve kakve jesu i biće potrebno koristiti i velike i male membrane za vernu reprodukciju celog čujnog opsega... just my 2 cents

+1 :thumbup:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz svo poštovanje ka svima koji su doprineli diskusiji u ovoj temi predlažem jedan katanac preko iste jer je priznaćete malo retardirano raspravljati o tome da li su bolje velike il male membrane... dobre su i jedne i druge, štaviše neophodne su i jedne i druge barem dok su na tržištu prisutni materijali koji su prisutni i dok je fizika ovakva kave jeste jelte... dok ne bude nekih groundbreaking otkrića na polju materijala od kojih se proizvode membrane (da je membrana čvrsta i dampirana i lagana istovremeno) stvari će ostati takve kakve jesu i biće potrebno koristiti i velike i male membrane za vernu reprodukciju celog čujnog opsega... just my 2 cents

Ne razumem zašto je retardirano? :mellow: Možda je tebi sve jasno po pitanju membrana, možda je, u suštini, svima jasno, samo svi teraju neku svoju priču, ali se iz svake rasprave može izvući neko zrno novog znanja. Ako je ovaj forum namenjen samo onima koji prave zvučnike po gotovim nacrtima, onda nam zaista ne treba nikakvih rasprava. Inače, nije loše u nove projekte ulaziti sa jasnijom idejom šta kako utiče na zvuk. Slažem se da se zaključa, ako nema niko ništa novo da dopiše.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...