Jump to content

Lagana pričica o zvučnicima


DYNABLASTER

Preporučeni Komentari

Pre jedno par godina sam pisao da bi se moglo i kako bi se moglo modifikovati membrane od zvučnika ....praktično sam onda tvrdio da se membrana može ukrutiti dodatno sa karbonskim vlaknima kao što radi skanspik i da to šta radi skan nije uopše naivno ....preciznije rečeno ono šta su radili sa starim membrana nije , a ovo danas jeste . DIGRESIJA mala kao mali ljudi ..........kako se može prepoznati po odzivu od čega je membrana ......metalne imaju vrlo izražen pik na kraju opsega , što mu dođe jedna rezonancija sa visokim Q faktorom ......plastične imaju nešto malo manji ali širi po opsegu / Q nešto malo manji / , dok papirne membrane imaju te pikove sa vrlo malim Q faktorom , što mu dođe relativno mali pikovi ali široki po opsegu . Osim tog papirne membrane imaju , u zavisnosti koliko je umirena još podosta kojekavih pikova koji nisu toliko kritični . šta se dobija sa ovakvim mazanjem i premazivanjem ......kao prvo rezonantna frekfencija se pomera nešto malo prema dole jer je membrana opterećena sa dodatnom masom .Kao drugo , svi lokalni pikovi na odzivu su uništeni skoro u korenu i od jedne takozvanog penjajućeg odziva se dobija jedan vrlo interesantan odziv .....oni brljajući pikovi na kraju opsega jednostavo su nestali . Membrana je nakon sušenja rezine u koju je potopljeno karbonsko vlakno i naneseno na membranu , pređena sa tankim slojem drvofiksa i crne boje koja se koristi za nijasiranje drveta . Najveći problem predstavlja samo računanje položaja carbonskih vlakana , dok je ostalo sama igra . PS UPOZORENJE ....pošto je za sada proteklo tek par meseci od dana kad je ovo urađeno , dok ne protekne neko izvesno vreme ja ne mogu nikom preporučiti slične poduhvate ......da vidimo šta se dešava .......ili se može probati na nekom starom zvučniku kao što sam ja uradio .....PSs interesantan je takođe efekat rezine nanesene na lipovu šperploču .......pošto je dosta ostalo od eksperimenta , žrtvovao sam jednu četku i rezinu naneo na šperploču i naknadno izbrusio.....sad ne znam koliko se to vidi sa sličice ali uživo izgleda finoPS dunstcap je bio mekan pre modifike sada se može pritisnuti membrana do krajnje granice bez ikakvih problema

post-884-0-54074900-1324227932_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 239
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Vrlo zanimljivo. A i lepo izgleda. Baš liči na SS :)šteta što nema merenja pre i posle pa da možemo da kažemo šta se izdešavalo.Ali nisam razumeo baš šta je ta rezina i odakle ti karbonska vlakna, tj čime si ti to u stvari ojačavao

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrlo zanimljivo. A i lepo izgleda. Baš liči na SS :)šteta što nema merenja pre i posle pa da možemo da kažemo šta se izdešavalo.Ali nisam razumeo baš šta je ta rezina i odakle ti karbonska vlakna, tj čime si ti to u stvari ojačavao

Imam snimke i pre i posle ..........carbon fiber je u stvari jedna vrsta platna , doslovno , koje može da se formira kao najobičnije platno .....takođe pošto je pleteno kao tekstil uvek može da se 'izvuče žica' .....dakle to jedno parče žice je korišćeno kao osnova .....da bi karbonsko platno bilo jače od čelika koriste se dvokomponentne smole / ja koristim italijanski naziv rezina / koje kad se nanesu na platno dobije se ojačana struktura ...... Sama rezina za sebe nanesena u tankom sloju izdržava određeni stepen savijanja bez pucanja ......dakle i sama rezina bi uspela da delove membrane koji rezonuju umiri , a sa dodatkom delova karbona se dodatno ojačava bez da nešto bitnije ne povećava dodatu masu ....jedan metar kvadratni ima 200 grama a deo koji se koristi daleko je manji od 1 grama . Mislim da bi daleko bolje bilo kad bi se membrana razrezala ......ali to je suviše komplikovano ......jednostavnije je kupiti pravi skan ......mada nije loše ni ovako .....ovih dana ću da tretiran jedan bas od 200 mm , pa ćemo da vidimo šta će biti .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koga zanima da se igra sa time:

http://www.bgmodelsh...l-products.html

http://www.bgmodelsh...l-products.html

Stoje mi (između ostalog) dve šasije od 30W54 i čekaju da nemam šta drugo da radim, pa da kupim smolu i karbonsko platno da im napravim membrane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koga zanima da se igra sa time:http://www.bgmodelsh...l-products.htmlhttp://www.bgmodelsh...l-products.htmlStoje mi (između ostalog) dve šasije od 30W54 i čekaju da nemam šta drugo da radim, pa da kupim smolu i karbonsko platno da im napravim membrane.

Samo još treba i napraviti kalup po kome se radi odgovarajući oblik membrane, a posle treba i precizno izrezati spoljni obod. Sitnica. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo još treba i napraviti kalup po kome se radi odgovarajući oblik membrane, a posle treba i precizno izrezati spoljni obod. Sitnica. :)

Zapravo i jeste sitnica. Ne treba mi kalup za presovanje jer se karbon ne treba presovati. "Kalup" bih odneo da mi naprave od termoplasta (ona bela plastika koja se kupuje na kilogram i imaju pune šipke debljine do 50cm).

Od šipke koja mi odgovara prečnikom bi bilo dovoljno da mi naprave zarubljenu kupu visine koju im ja kažem kako bi dubina membrane bila koliko i fabrička. Na tako pripremljen deo namazati odvajač. sačekati da se osuši, pa zatim sloj smole. Na to staviti komad karbonske tkanine i četkicom opet naneti smolu.

Voilà :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

epoksi smole , to je pravi naziv ....naški ......mene je ovde 1.3 kg došlo 33 evra i to je bila najskuplja jer ne koloriše karbon / ume da postane žućkast / ......težina karbona nije bitna koliko ona oznaka 3K koja označava broj vlakana po niti .....što je veći taj broj nit je grublja , ali može da se rascepi po dužini bez ikakvih problema ........cilj eksperimenta je taj da se pokuša od jednog totalnog neupotrebljivog zvučnika uraditi nešto korisno ....jedan decimetar dužni karbonskog platna je dosta za makar 50 zvučnikaU razgovoru sa Robertom , vlasnikom Res-a mi je naveo da nije problem sama membrana već količina rezine koja se nanosi ......jednostavno su uspeli da urade vrhunski zvučnik ali nisu uspeli da pod nekim normalnim uslovima urade membranu u seriji .......naravno da to nije toliko bitno ako će zvučnik pokrivati najniži opseg ..... Na Poljskom sajtu koji je postavio Zen , mislim da ima odvojeno da se naruče membrane ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cilj eksperimenta je taj da se pokuša od jednog totalnog neupotrebljivog zvučnika uraditi nešto korisno ...

OK, je za igranje, i sticanje iskustva po raznim pitanjima u vezi zvučnih jedinica. Ali, za bilo šta ozbiljnije mi deluje kao zamlaćivanje. Bolje je raditi komplet custom jedinicu (ili više modela) i to u visokoj i/ili najvišoj klasi, po sopstvenim zamislima na osnovu onoga što se hoće dobiti na samom kraju kada se odradi zvučna kutija.Krajnji rezultati koji bi se trebalo dobiti, koriste se kao ulazni podaci za osmišljavanje potrebne zvučne jedinice i njenih karakteristika na osnovu kojih će se i praviti.

Ja sam pomislio da kada si napisao kalup, odmah misliš na Andricsov alat za membrane koji em presuje, em ima opciju zagrevanja :)

Za ozbiljno, tako bi trebalo da izgleda. Inače, kako postići približno isti Mms? A pri tome što manju upotrebu (količinski) vezivne hemije, za što manji Mms.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ozbiljno, tako bi trebalo da izgleda. Inače, kako postići približno isti Mms? A pri tome što manju upotrebu (količinski) vezivne hemije, za što manji Mms.

Nisam hteo (niti mogu) da reprodukujem Dyna izradom novih membrana (mada sam sa Mms-om vrlo blizu po nekoj mojoj računici). Ne mogu prvenstveno zbog Al žice heksagonalnog preseka u namotajima koju ne mogu da nađem nigde. Računam, dobre šasije i centratori koji dopuštaju veliki hod. Biće dva dobra basa, a pri tom ćemo nešto i da naučimo tokom izrade. Imam centratore i gumena vešanja (prilično tanana). Još ako sklopim artu. Pa zatim sledi merenje TS parametara. Ma idi bre. Igranka bez prestanka :)Grehota da se baci u svakom slučaju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

http://www.blic.rs/V...ne-kosti-i-kozuOva nano svila ..... kad počnu da prave membrane za visokotonce ...... ima da zaebe vek

Pravio je Sony nešto slično pre 23 godine: Bio-Cellulose tweeter is threaded by acetobacteriae aceti, giving in the end a driver which is stiffer than anything although thinner and lighter than anything, with a resonance peak which is way above that of Beryllium for instance.The raw bio-cellulose "pad" is then pressed to become the actual diaphragm, bonded with thermosetting epoxy adhesive to the pure aluminium voice coils.The thickness of the bio-cellulose diaphragm is 1/1000 that of paper and 1/300 that of silk ; its weight is 1/2 of a silk diaphragm.Bio-Cellulose was a joint development between Sony and Ajinomoto Co., Inc. and three corporations of the Agency of Industrial Science and Technology Research Institute for Polymers & Textiles in Japan.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Celuloza je nešto drugo .....pogotovo ona sa dugim vlaknima od banane ....trenutno i najbolja za konusne membrane . Svila i to ona prirodna se za sada koristi kod Dynaudija i Morela . S obzirom na veliki pomak u nanotehnologiji , mislim , a ne mora i da znači , da bi se sa ovim materijalom dobila membrana velike čvrstoće i pri tom totalno prirodni materijali . Eventualno veći dijametri uz niže rezonantne i manje frekfencije ukrštanja sa opsegom prema gore kao ovi sadašnji ....pa malolije :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...sa ovim materijalom dobila membrana velike čvrstoće i pri tom totalno prirodni materijali .

Uh, kad ovu rečenicu vide u marketing odeljenjima zvučnjačkih fabrika ima da zaboli šlajpik samo tako... :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...