Jump to content

Šta biste vi ...


dvv

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 96
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nema li Kalifornija jedne od najrigoroznijih zakona? Pa opet, Firstwatt koliko ja znam nema nikakve zastite u svojim pojacalima...Mozda da tamo potrazis srecu :crazyrocker:

Ma ima zaštitu, nemoj da lupetaš. Propisno izvedeno ožičenje i uzemljenje, jednostavni, ali efikasni sklopovi zaštite (dva od šest tranzistora u F5 su u kolu zaštite) i nadasve pragmatična i jednostavna izvedba. To je najbolja zaštita. Više delova znači veću šansu da se neki nasumično otme kontroli i izazove problem. To ti je kao sa budalama. Ako vas je dvoje u prostoriji, imaš dobre šanse da ste oboje razumni. Ako vas ima 5.000 na stadionu, garant ima poneka budala. U gradu od tri ili deset miliona, šanse su ti dobre da na svakih par stotina metara natrčiš na budalu... Ako si baš malerozan, imaćeš budalu u sobi i kada si sam...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem da sve govoris iz sopstvenog iskustva :sarcastic_hand:

Budi ubeđen. Znam vas dovoljno takvih kao ja... Samo je šteta što me niko ne sluša kad kažem da se malo olabavi dok je još vreme...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema li Kalifornija jedne od najrigoroznijih zakona? Pa opet, Firstwatt koliko ja znam nema nikakve zastite u svojim pojacalima...

Mozda da tamo potrazis srecu :crazyrocker:

Prvo, jedno su uređaji koji se projektuju za DIY, oni mogu da budu kakvi god hoće ako se nude "as is", tj. bez plaćanja, jer u tom slučaju zakon smatra da si sam kriv pošto te niko nije terao da ga praviš i pošto je u javnom vlasništvu.

I drugo, Amerika ima u principu odlične standarde za sve i svašta, SEM za elektroniku. Njihov UL (Underwriter's Laboratory) standard ti doslovno garantuje samo da nećeš doživeti strujni udar ako pipneš neki uređaj pod naponom. Nisu se ni trudili, zašto bi, za njih je dovoljan onaj CE certifikat, po sistemu ako su se već Evropljani onoliko istrudili, zašto bismo sada mi radili isto to još jednom? I da znaš, u pravu su! Evropski standardi električne bezbednosti, od nacionalnih (kao što je recimo British Standard, ili u Nemačkoj obožavani TUV certifikat) do grupnih, za celu EU su daleko najstrožiji standardi na planeti, a po strogosti ih prate jedino australijski standardi (koji su, istina, uglavno prepisani pa još malo nadograđeni EU standardi).

Međutim, ključ priče je osnov po kome se neka roba prodaje. Ako bih na primer ja prodavao ono što prodajem samo kao građanin, ni jedan od tih standarda me se ne bi ticao; to naravno ne mogu zbog naših zakona, po kojima moram da prodajem kao agencija ili firma (u mom slučaju, firma, iako sam van PDV sistema). Tako ja pravno gledano u EU nastupam kao firma, pa me SVI ti propisi i norme kače, bar oni koji važe za ceo EU. Ako bi slučano, po sistemu slučajnog uzorka, istestirali neki moj proizvod i on ne prođe zahtevane norme, kazna počinje od 10.000 eura i 6 meseci zatvora, pa ti vidi; to što Srbija nije član EU nema veze, oni će mirne duše izdati crvenu Interpolovu poternicu zamnom. Razlike između zajedničkih i nacionalnih su prevazišli stavom da su zajednički obavezni, a nacionalni "preporučeni" ali nisu obavezni.

Nekada, mogli smo malkice da se vadimo da nemamo ovlašćenu laboratoriju za atestiranje, ali danas, kada čak i TUV ima svoju kancelariju u sred Beograda, ta priča više ne prolazi. Da živim u recimo Minhenu, njihov atest bi me koštao od 5.000 eura nagore (7.000 eura u konkretno slučaju mojih filtera, istina, generički, dakle važi za sve filtere napravljene na taj način), ali ovde, u Srbiji, isto to može i za manje od 500 eura, i to kod baš TUV. Samo podnesi dokumentaciju i potvrde domaćih atesta, popuni formulare, položi lovu na sto i nema frke.

Kod nas se o tome malo zna, ali bilo je gadnih frka oko tih standarda. Prvo su za CE certifikat napisali da sve mora da se atestira, pa su tek posle shvatili da pričaju o doslovno MILIONIMA proizvoda, čije bi prosto atestiranje koštalo u milijardama eura i trajalo bi decenijama, pa su se malo sabrali i to sveli na realnije mere. Danas je teško, ali još uvek podnošljivo, a to je i naša budućnost, to nas čeka ako se ikada učlanimo i tu nema diskusije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vule dobio par plusica u warn level jer proviruje njegova cud - nikakve koristi a stete koliko volis

ZM

Nećem više pisati u ovoj temi, prizeman sam čovek a ovo je više u domenu transcendentalnog.. :laugh1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je jedna sjajna stand-up komedija :D

Ma ovo je "mithbusters"! ;)Opće poznata činjenica je da su sve komercijalne hi end babaroge od pojačala nastale na diy forumima. Forumaši prosto obožavaju razvijati topologije za druge. Ovako im je omogućena prilika da njihov trud preskoči granice interneta i sobe pokojeg prijatelja i postane dostupan cijeloj ljudskoj rasi, a ako je Moulder u pravu, možda i intergalaksijski hifilisti dobiju mogućnost uživati u tuđem perju...mislim ako Marsovci i Jura iz druge galaksije imaju dovoljno perja. :)Zero has spoken! :rasta::wink3:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i shemice.Nadam se da nisam lupio glupost :Viannen_loungelizard:

Ниси, таман посла само што бих Ја уместо излазних МЈ-това ставио неке Јапанце типа 2СА-2СЦ. Онај серије два се лоше показао.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ниси, таман посла само што бих Ја уместо излазних МЈ-това ставио неке Јапанце типа 2СА-2СЦ. Онај серије два се лоше показао.

Joj, dobro kad konacno i ja ne lupih neku glupost :sarcastic_hand: Ma ja imam i elkose i neki trafo od 2 x 49V na sekundaru, snage oko 700W tako da odavno zagledam ovaj amp, ali ima vremena. Nego moze li mi neko reci o kojoj se ovde klasi rada radi. AB ili B. Jbg, ja znam kako se prave bageri ali pojacala tesko.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Joj, dobro kad konacno i ja ne lupih neku glupost :sarcastic_hand: Ma ja imam i elkose i neki trafo od 2 x 49V na sekundaru, snage oko 700W tako da odavno zagledam ovaj amp, ali ima vremena. Nego moze li mi neko reci o kojoj se ovde klasi rada radi. AB ili B. Jbg, ja znam kako se prave bageri ali pojacala tesko.

Pasuje to i za dr. Borinu Sigmu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nećem više pisati u ovoj temi, prizeman sam čovek a ovo je više u domenu transcendentalnog.. :laugh1:

vis kako je sve lepo kad se lepo ponasas ....... :sarcastic_hand: mada me ne navodis u sumnju da nece jednog dana doci do izrazaja tvoja destruktivna priroda , iz cista mira ..... :Viannen_loungelizard:gde se dede deo posta gde me pitas sto ne prodah i arm Anubisu uz G401 ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ниси, таман посла само што бих Ја уместо излазних МЈ-това ставио неке Јапанце типа 2СА-2СЦ. Онај серије два се лоше показао.

Moguće, ali za 200W/8 Oma, koliko shvatam da ovaj amp ima, a posebno za 400W/4 Oma, plastikanci nisu baš pogodni. Ako se stave oni, onda se i hladnjaci moraju baš drastično povećati. Sve ovo uz pretpostavku da će amp biti baš dobro teran, a ako se pravi za normalno slušanje pod uobičajenim uslovima (kod kuće, razumno efikasne kutije), onda je sigurno overkill.Ne razumem komentar ispod, ono: "Onaj serije dva se loše pokazao". Na šta se to odnosi, na Motorola izlazne tranzistore? Ako da, molim da mi se pojasni kako se to loše pokazao?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...