Jump to content

Sta ste udomili od drajvera i zvucnika u skorije vreme.....


Mikorist

Preporučeni Komentari

Veceras pristigose neki drajveri,neki JA8008 i neki audax visoki sa nekom plastikanijom,nemam cime da slikam ali bice ako neko izrazi zelju.Ima li neko ideju sta sklepati pametno sa ovim? :whistle2:

 

 

NE. 

 

Eventualno da kupiš još ona 4 Eminence basa, pa trosistemac da praviš. Al' zar to nije preveliko za 12 m2 ?

 

P.S. Pogledaj frekv. odziv kod Troelsa. Zašto nije pokazao kako to izgleda ispod 400 Hz ?? Imaš jednom da pogađaš.

 

P.P.S. Ajd' da ti nisam rekao, ali što si me pitao, pa posle opet kupio??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veceras pristigose neki drajveri,neki JA8008 i neki audax visoki sa nekom plastikanijom,nemam cime da slikam ali bice ako neko izrazi zelju.Ima li neko ideju sta sklepati pametno sa ovim? :whistle2:

 

Kupio si odlične drajvere. Čestitam.

 

http://www.troelsgravesen.dk/QUATTRO.htm

 

S tim što bi trebao bas refleks otvor da staviš sa prednje strane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

P.S. Pogledaj frekv. odziv kod Troelsa. Zašto nije pokazao kako to izgleda ispod 400 Hz ?? Imaš jednom da pogađaš.

 

P.P.S. Ajd' da ti nisam rekao, ali što si me pitao, pa posle opet kupio??

Zato sto je sramota koliko imaju dobar odziv ispod toga,nije hteo covek da nas zavija u crno.

Inace,da Boki jesam te pitao za savet,a nisam ga poslusao jer sam hteo da probam sa projektom.Ako ne uspe probacemo nesto drugo,nije kraj sveta.Pruzi priliku HES,mozda ispadne nesto milozvucno.

 

Zen,kao sto rece Boki,posto je u pitanju 12m^2 ne idem ispod 18" :wink2: .

 

Hvala Zvu,nadam se da ce se pokazati odlicnim.Ima varijanta gde je neki tip radio sa prednjim bass refleksom i zaobljenim bocnim stranama(mrzi me sad da trazim).Lepo je ispalo mada meni licno TQWT vise uliva poverenje kada je finalni zvuk u pitanju,mada to ne mogu da argumentujem....mada bih voleo da to bude neko prakticno resenje,koliko je to moguce.

 

Sta mislite o OB varijanti kao kod OBL11,samo bez baseva?Iskoristi se Troelsova skretnica,samo se koriguje "donji deo"....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je 12 kvadrata - idi na TQWT , pod uslovom da imas dva mesta na podu da ih stavis

u  svakom slucaju sa TQWT dobijas manje boxy zvuk no sa BR

 

za OB - mislim da nije to to - ne bi imao dovoljno basa

 

mada - probaj ...... moze se desiti da se pogodi sa smestajem , kao kod mojih OB

 

za probu - koristi deblji karton , stiropor ploce , bilo sta da simulira plocu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je 12 kvadrata - idi na TQWT , pod uslovom da imas dva mesta na podu da ih stavis

u  svakom slucaju sa TQWT dobijas manje boxy zvuk no sa BR

Tako i ja razmisljam,a i imam mesta za toliko.I onih cca 4dB osetljivosti nije za bacanje...

Ima tu nekih dasaka pa cu se igrati sa OB samo da uhvatim vremena.A ako zafali basa tutnem mu neki sub u kompresiji,da bude jedan moderan 2.1 sistem za PC...ili 2.2? :phil_04:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......................

 

Hvala Zvu,nadam se da ce se pokazati odlicnim.Ima varijanta gde je neki tip radio sa prednjim bass refleksom i zaobljenim bocnim stranama(mrzi me sad da trazim).Lepo je ispalo mada meni licno TQWT vise uliva poverenje kada je finalni zvuk u pitanju,mada to ne mogu da argumentujem....mada bih voleo da to bude neko prakticno resenje,koliko je to moguce.

 

Sta mislite o OB varijanti kao kod OBL11,samo bez baseva?Iskoristi se Troelsova skretnica,samo se koriguje "donji deo"....

 

TQWT bi u teoriji trebao da radi bolje ali meni pak ta kutija ne uliva poverenje. Da je bilo dovoljno basa, ne bi Troels pravio varijantu sa dodatnim basevima. Kontam da je to odlično rešenje za nekoga ko sluša isključivo klasičnu muziku na pojačalima male snage pa mu je potrebna tolika osetljivost iz što manjeg drajvera. Iskoristio je maksimum njihove osetljivosti (95dB) ali na uštrb basa koji je pokušao da nadoknadi tqwt-om. Da li je uspeo, moraćeš sam da otkriješ.

 

Bas refleks kutija pak ima 91 dB i to nije za džabe. Odradio je baffle step kompenzaciju kroz skretnicu pa je samim tim utišao srednje kako bi se dobilo na basu. Na pp si mi rekao da praviš nešto na duže staze. Dobro porazmisli o posledicama ako se ne budu čuli zvučnici kako treba.

 

OB bez dodatnog basa ne bih radio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...OB bez dodatnog basa ne bih radio.

 

Ako taj zvučnjak ima 94-95dB kako kaže Troels valjaće mu 2xAlpha 15A po strani minimum ili aktiva. A kakav to pritisak napravi u sobi <15m2 si osetio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Hvala Zvu,nadam se da ce se pokazati odlicnim.Ima varijanta gde je neki tip radio sa prednjim bass refleksom i zaobljenim bocnim stranama(mrzi me sad da trazim).Lepo je ispalo mada meni licno TQWT vise uliva poverenje kada je finalni zvuk u pitanju,mada to ne mogu da argumentujem....mada bih voleo da to bude neko prakticno resenje,koliko je to moguce.

 

 

Pitaj Nešić-a koliko su mu poverenja ulili... napravio je kutije i stavio ih na oglase posle 15 dana :(

Zvučnici se prave matematikom, ne poverenjem ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Matematika je alat. Možemo je porediti sa vrhunskim hirurškim skalpelom. Međutim korišćenje samo matematike za izgradnju zvučnika je ravno dati šimpanzi sa kataraktom da radi operaciju na otvorenom srcu. 

 

Zvučnici se ne prave samo matematikom. Matematikom se prave akustički proračuni koji sami u praksi vrede koliko i merni opseg nekog drajvera na infinite baffle, a ja ga nikad neću na istoj koristiti. Matematički proračun sam za sebe je potpuno isto kao pravljenje zvučnika na uvo. Dakle ne može.

 

Čista matematika dovodi do odličnih rezultata na papiru, a užasnih ili tek prosečnih u praksi. Proverio sam pa znam. Hajde možda litraža kutije ali ne može npr. BR tjuning (uvek postoji odstupanje zbog gomile faktora) ili skretnica tek da se proračuna i da to bude to. Kada upoznam onoga ko proračunava na papiru akustičke ofsete drajvera u kutiji - ma ništa, takav ne postoji jer je takav proračun nemoguć.

 

Svaka srednješkoljka može da poskida formule iz knjiga i interneta i da ih upotrebi pomislivši da je time dobio zvuk. U praksi je to sasvim drugačije.

 

Zapravo, da bi sve bilo kako treba, zvučnik mora proračunom, merno i na uvo biti kako bog zapoveda. Kada jedno od ta tri zakaže ili kad se čovek previše oslanja samo na jedno, propast je neminovna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako taj zvučnjak ima 94-95dB kako kaže Troels valjaće mu 2xAlpha 15A po strani minimum ili aktiva. A kakav to pritisak napravi u sobi <15m2 si osetio...

Nisam bas razumeo.....?

 

Pitaj Nešić-a koliko su mu poverenja ulili... napravio je kutije i stavio ih na oglase posle 15 dana :(

Zvučnici se prave matematikom, ne poverenjem ;)

Kojo (ili Nesicu) koje su kutije u pitanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bas razumeo.....?

 

Meni nešto priča Peđa o OB-u koji smo slušali kod njega.

 

Đape, uzeo sam prekidače i RCA i čuda svakojaka za jig.Kad budeš mogao, cimaj da se vidimo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ManicP, on 29 Oct 2013 - 10:45, said:Ako taj zvučnjak ima 94-95dB kako kaže Troels valjaće mu 2xAlpha 15A po strani minimum ili aktiva. A kakav to pritisak napravi u sobi <15m2 si osetio...

 

Nisam bas razumeo.....?

 

Pomenuo sam Zvuletu OB iz ovog posta http://www.diyaudio.rs/topic/1081-čime-se-zanimam-ovih-dana/?p=163628

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Opabato, Corali, sta je to super-supertweeter? :buehehe:

Pa nisam do sad video ni na netu,ovu varijantu,ali bas je 12",i ovo ostalo su srednji ,visoki, super visoki,cak ima i neku struju od pozadi da bi mu svetleo panel od potenciometara.Jedna kutija ima oko 30 kila.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...