Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Da li mozda podmazuj necim osovinicu po kojoj se krece lezaj?

 

I da i ne. Sve je izbrisano na suvo, potom iznutrica ležaja preduvana teflonom u spreju, nakon sušenja osovina i ležaj provrćeni uz pomoć ručne bušilice i probano da se vidi koliko otpora ima. Finalno će se odlučiti tek kada igla zalegne u brazdu. Za sad, deluje kao da bi ovo moglo da radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo taj sprej sam i hteo da ti preporucim. On se koristi za lance. Razmisli i o ulju za oruzije, ali ne za ciscenje vec za podmazivanje za zimske uslove. Ono je bas rovito i veoma fino. To uljese koristi za podmazivanje mehanizama na oruziju a ne za cevi. Cevi se inace i ne podmazuju pred pucanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu si, ali ni taj teflon nije bolji sa te tacke gledista. Naime, IPSC strelci, snajperisti i lovci u ekstremnim uslovima koriste taj teflon ali su zadovoljniji uljem. A znas kavi su uslovi u vatrenom oruziju. Ove prve i ove druge licno poznajem, a ove trece za njih sam samo citao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, gde ti ode sa lovcima snajperistima u ekstremne uslove...

U slučaju čisto mehaničke tangencijalne ručice, a to sam do sad već elaborirao, kritične su dve stavke, mala masa ručice i bez ikakvog podmazivanja između površina vođice i ležaja. Prostudirao sam postojeće konstrukcije i na primer, u Clearaudio manualima je lepo naznačeno da ležajevi nemaju "lip seal" i da su "lubricant free" tj "dry" ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste da sam otisao malo dalje, ali su takvi uslovi referentna tacka pa biraj koliko ces da odstupas. Ti bar znas to bolje od mene. Uvek projektujes za najgore uslove pa onda korigujes za predvidjene uslove za rad. Dobro nece gramofon da puca i to na -25 ali mora da radi ko podmazn sto bi se reklo. Trenje i onako valja samo kad je neophodno :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za nekoliko dana će biti urađen i valjan teg za ručicu (kad se stigne) pa onda valjana kablaža ili obrnutim redosledom, pa ćemo da ustanovimo... Za sada mi se čini da će biti ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Ne znam koje konkretne ležajeve je momak koristio, ali sam sabrao da su 5mm. Ja sam probao sa 6mm ali sa prilično razočaravajućim rezultatom, naime, šta mi se desilo: stavio sam ploču koja nije talasasta, ali je zato ekscentrična, tj rupa ploče nije tačno na sredini iste te se okretanjem zvučnica gledano od napred ili gore, šeta levo-desno dok prati brazdu. Pogled od gore pokazao mi je nešto što mi se nije dopalo, a na "prvu loptu" nisam uopšte primetio - ležaj ima dovoljno "lufta" da se preće lateralno u odnosu na osovinu, dakle, ne samo levo-desno i koncentrično po osovini, no se ručica, gledano od gore, njiše kao kazaljka metronoma što ne bi smelo uopšte da se dešava. Iz ležaja je sa obe strane, uklonjena gumena zaptivka protiv prašine koja je kočila ležaj pri kretanju i osovina je ispolirana pastom što nikako nije moglo da skine dovoljan sloj sa osovine da se osovina toliko utanji - taj, da ga nazovem prazan hod, nalazi se u samom ležaju. Poražavajuće, katastrofa, još jedan pokušaj neuspešan :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 5 months later...
  • 1 month later...

Vidim ja da će ovo da traje večnost. Do daljnjeg staviću ručicu kanibalizovanu sa NAD 5025 (ista kao na Garrard B20 iliti Gradiente B20 iliti Gradiente TT500  - trpala se ta ručica svuda) Naravno, reč je o konfekcijskoj ali solidnoj ručici ala šestar... 230mm eff dužine. Trenutačno se radi na promeni ožičenja i ukrućivanju spojeva iste epoxy lepkom, previše potencijalnih izvora rezonancija na mestima gde se sve spaja malim vijcima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spremio sam žicu koju mi je Gosha doneo u Vrdnik, 0.06mm, sad, dal' preseka ili prečnika, ne znam, ali jako tanko. Čak i četiri zajedno su kao malo deblja paučina (biće zanimljivo iskustvo lemiti krajeve)... Stekao sam utisak da žica koju sam do sada koristio nije baš ni najtanja a ni nešto preterano fleksibilna pa možda na ovih malo grama koliko cela ručica ima baš to zeza a ne (samo) ležaj... Možda ležaj i ne zeza... Moram da se nakanim i presečem i sednem i ne dižem guzicu dok ne odradim... hm. da...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam šta je. Nije samo jedna stvar.

 

Jedan od problema je blaga ekscentričnost malog nastavka osovinice, tj deo osovine za samu ploču. To tera ploču da se kreće ekscentrično i "cima" ručicu levo-desno. Sam tanjir je savršeno koncentričan i nema udar. Danas nosim komad motke da utučem strugara... :punish:

Drugi problem je nedovoljna ispoliranost same osovinice po kojoj se kreće ležaj. Polir pasta, bušilica i puno strpljenja su umanjili problem, verovatno sam to rešio.

Treći, i najveći problem je sam ležaj. Dugačak je i unutar samog ležaja ima dva ležaja standardne dužine i po proceni, previše kuglica, a to znači previše elemenata koji treba da se pokreću a pogon je tanana brazda i tanušna igla. Dovoljno je da samo jedna od sijaset kuglica zapne i eto belaja. Moraćemo angažovati ili dobavljača ležajeva ili rastaviti i preraditi ležaj. Ono što bi tu bolje leglo je http://www.ebay.de/itm/10-Stuck-Lm6Uu-6Mm-Linear-Ball-Bearing-Kugellager-Bush-Bushing-/360745125512?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Elektrowerkzeuge&hash=item53fe15c688 ali je kvaka što se mora kupiti deset komada, s druge strane, prvi sledeći košta 4.5€ po komadu. Prevrnuo sam sve šta se u Srbiji nudi i tamo gde ima, najmanji dostupan ležaj je reda veličine za 8mm. Meni treba 6. HA-HA!

Inače, sve je dovedeno u najbolje moguće radno stanje ali nije savršeno. Radimo dalje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...