Jump to content

Lepota dizajna


Fukushima

Preporučeni Komentari

Najbolje od svega je što se u Srbiji na kupujemprodajem može kupiti relativno cheap "knock off" tih kutija za samogradnju :)

Not my šalica čaja, ali sve čestitke za rad! Vidim da čovjek sad prodaje i gotove Nautilus-clonove sa driverima za 1400€.Evo i par linkova na temu:švabeErnest RuizHT gujdeviva la espana
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje:Da li je taj specifican oblik rezonatora tih `kutija` i Zaista doprinosi nekom` Extraordinar`zvuku ili je to samo dizajnerski(umetnicki) `trip` cisto da bi se razlikovalo od svega postojeg na trzistu i time `nabila` cena proizvoda.Poz Svima :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje:Da li je taj specifican oblik rezonatora tih `kutija` i Zaista doprinosi nekom` Extraordinar`zvuku ili je to samo dizajnerski(umetnicki) `trip` cisto da bi se razlikovalo od svega postojeg na trzistu i time `nabila` cena proizvoda.Poz Svima :D

I da i ne. U primerima teoretiziranja na temu kutije, često se daje primer zvučnika na kraju dugačke cevi čiji se poprečni presek umanjuje od zvučnika ka drugom kraju. Putuje li u datom primeru zvuk od zadnje strane zvučnika kak kraju cevi gde se nalazi suženi kraj, iz već spomenutih grafova/grafikona/primera, vidi se šta sužavanje čini zvučnom talasu: kasapi ga po amplitudi frekvencije koja se reflektuje kao zvučni talas. Kao da je ping pong loptica. Amplituda se smanjuje sve dok se skroz ne uguši, a to bi recimo, uz adekvatnu ispunu materijalom za prigušenje trebalo da se svede na prigušenje. Upravo suprotno od puta koji zvučni talas načini u horni gde se od uzanog otvora, usta horne šire i eksponencijalno pojačavaju efekat odbijenog zvuka od zvučnika ka otvoru horne, i povećava se amplituda, ali samo onog dela spektra koji može da se provuče na grlu horne, a to zbog krivina koje ubijaju sve zrakasto usmerene talase tj visoke i srednje, te ostaju samo one frekvencije da se pojačaju koje se u prostoru šire u obliku lopte, tj one kojima nije važna usmerena karakteristika... Suštinski, liči na Voigt iliti TQWP, ali zbog dužine i ispune, ova spirala nema otvor jer na izlazu, tj gde je cev već skroz sužena, nema otvor... Malo štiva na tu temu:http://tqwp.narod.ru/Theory/Weems/Weems-en1.htmUkratko, takav oblik kutije bi se mogao nazvati "anti-rezonatorom"... valjda... :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje:Da li je taj specifican oblik rezonatora tih `kutija` i Zaista doprinosi nekom` Extraordinar`zvuku ili je to samo dizajnerski(umetnicki) `trip` cisto da bi se razlikovalo od svega postojeg na trzistu i time `nabila` cena proizvoda.Poz Svima :D

Upravo zato volim ovaj zvucnik, i kako sam napisao u predhodnom postu - dizajn u funkciji zvuka. Veiki problem u konstrukciji kutija je unutrasnji pritisak i samim tim vibracije koje se javljaju kao posledica. Ojacavanje kutije, pravljenje enormno debelih zidova, koriscenje raznih materijala kao sto su corian, mermer, cement, aluminijum i sl. su samo metode dilovanja sa problemom koji vec postoji, sto bi rekli after the fact. Ideja Nautilusa je da maksimalno umanji taj problem putem atenuacije. Isto kao kada stavis ruke sa obe strane usta da bi pojacao zvuk, isto kao sto horne funkcionisu, tako i ovaj dizajn radi samo u kontra stranu, ne pojacava - smanjuje, ali princip refleksija ostaje isti. Ovaj nacin atenuacije zvuka svakako radi jako dobro, jednako dobro kao sto horne rade. Ono sto mi se veoma svidja je sto je u dizajnu koriscen primer iz prirode i sto je sistem veoma kompaktan. Najlepsa i najgenijalnija resenja su uvek ispred nas samo sto treba neko da ih vidi. Obicno to su i najjednostavnija resenja. Nautilus je veoma jednostavno i efektivno resenje problema. Kada kazem jednostavno, ne mislim konstrukcijski nego principijelno. Pomisli te samo kolika energija se pumpa u dobro zatvorenoj kutiji. Taj pritisak negde mora ili da ode ili da se pretvori u toplotu.Sto se tice zvuka samih kutija, ja ne marim mnogo za B&W tweetere, volim mnogo vise ribone. Ono sto je uradjeno sa Nautilusom je opste primenjljivo i dato kao ideja svima nama da primenimo u kombinacijama koje nam se dopadaju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da i ne. U primerima teoretiziranja na temu kutije, često se daje primer zvučnika na kraju dugačke cevi čiji se poprečni presek umanjuje od zvučnika ka drugom kraju. Putuje li u datom primeru zvuk od zadnje strane zvučnika kak kraju cevi gde se nalazi suženi kraj, iz već spomenutih grafova/grafikona/primera, vidi se šta sužavanje čini zvučnom talasu: kasapi ga po amplitudi frekvencije koja se reflektuje kao zvučni talas. Kao da je ping pong loptica. Amplituda se smanjuje sve dok se skroz ne uguši, a to bi recimo, uz adekvatnu ispunu materijalom za prigušenje trebalo da se svede na prigušenje. Upravo suprotno od puta koji zvučni talas načini u horni gde se od uzanog otvora, usta horne šire i eksponencijalno pojačavaju efekat odbijenog zvuka od zvučnika ka otvoru horne, i povećava se amplituda, ali samo onog dela spektra koji može da se provuče na grlu horne, a to zbog krivina koje ubijaju sve zrakasto usmerene talase tj visoke i srednje, te ostaju samo one frekvencije da se pojačaju koje se u prostoru šire u obliku lopte, tj one kojima nije važna usmerena karakteristika... Suštinski, liči na Voigt iliti TQWP, ali zbog dužine i ispune, ova spirala nema otvor jer na izlazu, tj gde je cev već skroz sužena, nema otvor... Malo štiva na tu temu:http://tqwp.narod.ru...s/Weems-en1.htmUkratko, takav oblik kutije bi se mogao nazvati "anti-rezonatorom"... valjda... :scratch_head:

Savrseno, dok sam kucao ti si vec odgovorio i dao sjajno i potpuno objasnjenje principa.Hvala
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Savrseno, dok sam kucao ti si vec odgovorio i dao sjajno i potpuno objasnjenje principa.Hvala

Hvala i tebi što si stavio Nautiluse kao primer. Ja sam imao neki osećaj da će me neko iz pomrčine odmah izgaziti ako ih spomenem i pritom će vikati "KANTA!" ... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd, sada budi dobar i budi prvi koji je to jasno definisao. Mislim na pojam "Zentanje"... http://vukajlija.com/zentanje ...

Neverovatno!To još uvek niko nije definisao! Imaš nekoliko opcija sada: * Budi prvi koji je definisao 'zentanje'! * Potraži među ostalim definicijama ovaj izraz * Potraži na Googlu pojavljivanje ovog izraza

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala puno Stein-u,i AR2 i ostalim Kolegama. Naucio sam ipak nesto Novo o dizajniranju zv kutija,znaci da taj puzasti oblik `antirezonatora `itekako ima svoju prakticnu namenu i da nije samo dizajnerski` umetnicki trip`nego je dobro proracunat oblik sa namenom da se dobije bas taj`dempf`efekat i bas takav specifican Dobar Zvuk.Sad sto te kutije izgledaju ko iz UFO-a,nije lose,nije lose...Poz Svima :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pravi Ampovi Ispunjavaju ceo rezidencijalni prostor uvek prijatnom Muzikom,cak i deo dvorista(kada su prozori u letnjem periodu obicno otvoreni),Mozda je ovo ipak nebitan `efekat`ali to su neka moja zapazanja

Zapazanja su pogresna. 1990 sam imao Infinity 4001, Rotel RB870BX i RC850 i Rotel RCD855. 2x100W je sasvim lepo sviralo. Leti kada je otvoren prozor i stojim ispred ograde, 3m dalje muzika se jedva cula iako je bilo glasno pojacano. Zato u sobi dok slusam muziku, kada komsija prekoputa, 16m dalje pusti svoj kasetofon sa zvucnicima koji imaju led diode u krug i svetle u ritmu muzike, ja ne mogu da zivim od buke. Jel to znaci da je moj amp los a njegov high end?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd, sada budi dobar i budi prvi koji je to jasno definisao. Mislim na pojam "Zentanje"... http://vukajlija.com/zentanje ...

A baš sam se pitao da li da upotrebim reč. Mislio sam da nije toliko nepoznat izraz.:blush:

"Zentanje": zaziranje od...., ili frka od....., ili frka da se nešto kaže.....

...a pošto si sam napisao: "Ja sam imao neki osećaj da će me neko iz pomrčine odmah izgaziti ako ih spomenem". :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zapazanja su pogresna. 1990 sam imao Infinity 4001, Rotel RB870BX i RC850 i Rotel RCD855. 2x100W je sasvim lepo sviralo. Leti kada je otvoren prozor i stojim ispred ograde, 3m dalje muzika se jedva cula iako je bilo glasno pojacano. Zato u sobi dok slusam muziku, kada komsija prekoputa, 16m dalje pusti svoj kasetofon sa zvucnicima koji imaju led diode u krug i svetle u ritmu muzike, ja ne mogu da zivim od buke. Jel to znaci da je moj amp los a njegov high end?

Nisam mislio u tom kontekstu zaista nego ovako:Ipak je Najvaznije ono sto se cuje u Sobi gde se ti High End uredjaji najcesce i slusaju,kao ipak Manje znacajan pokazatelj kvaliteta jesu na prvom mestu efekat` zamora Usiju`pa efekat` trece sobe` ili `dvorista`ali nisu za zanemarivanje.Ovaj efekat `zamora Usiju` mogu da definisem donekle i najcesce zna da zavisi od klase rada Ampova,nevezano da li su to Cevni ili SS Ampovi ili hibridni.Ima nesto sto ipak ne mogu100% da definisem a to je sledece:Po pravilu dobro dizajnirani( unutra,electronski) High End Ampovi cine da dobar zvuk `putuje` svuda po rezidencijalnom prostoru pa i dvoristu(oseti se kvalitet nadaleko)dok ima Ampova koji cine da zvuk `stoji`ali ipak dobro zvuce unutar Sobe ali ne i dalje ,a opet su to High End Ampovi( relativno dobri).Ovaj efekat da zvuk `putuje` se najbolje primeti kod kvalitetnih Cevnih AmpovaMozda je` fora` ipak u kruznim LED diodama kao na komsijinom `Low End`(Krsh) Radio Kasetofonu :D Poz Impuls-e :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impuls je zaboravio da spomene da svoja pojačala (pojačalo whatever) svaki put po pitanju izlazne snage definiše u RMS, eventualno DIN normama. Komšija, a posebno ako ima led okolo zvučnika, ima pojačalo koje ima snagu definisanu sa mnogo jačom jedinicom za merenje, "Pimpo" (PMPO) što je opako jaka jedinica. Tamo gde Universum kasetofon jedva namakne 2x3W, "SQNY" sigurno ume da proizvede 1200 Pimpo vati... :rofl:Dakle koristite Pimpo vate i muzika će vam biti glasnija nego komšijina! :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam bas puno za te Impuls-ove uredjaje , ali se pitam da li je ovo` taj komsijski `Low End ` RadioCass, China Top plastic Design, sto `satire `Usi na kilometar razdaljine ali cini se da bar ne trosi puno struje :D

post-556-009738200 1287672075_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...