Jump to content

DD driveri i pripadajuca elektronika


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 414
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja ne znam nista o njima ali covek iz BG kod kog je moj prijatelj pre 25 godina nosio zvucnike na motanje jer je dobro radio, prepravlja ili je konstruisao drukciji zvucnik koji radi mnogo bolje od standardnog. Kruze razne price o patentu za to i slicno ali ja nisam blizu dogadjaja pa ne mogu nista da potvrdim tacno. Prica se povela ovde ali je otisla u pogresnu stranu http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?t=6121 jedino sto mogu sa sigurnoscu da kazem da je nekad popravljao odlicno zvucnike jer sam to video. Ostalo ce morati neko drugi da napise

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam slusao DD drivere ali o njima ne diskutujem. Samo o tome kako imas obraza da dodjes na forum o cijim si clanovima izrekao to sto vec jesi.

Ako ih nisi slušao i o njima ne diskutuješ promašio si temu...otvori temu o meni ako nemaš pametnija posla pa piši šta misliš, ono o čemu ništa ne znaš zaobidji!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel' to ovo:(bata bane hifi-forumi.com)Na nekoliko mesta objasnio ili bolje pokusao sam da objasnim "zasto", ali ocigledno nisi procitao. Evo ovako...molim te ovo probaj da shvatis kao moje skromno objasnjenje(u okvirima mog razumevanja problematika) , a ne neko nabedjivanje... Svaki signal iz nekog izvora ima odredjene vrednosti napona(V) i struje(A), uzmimo na primer CD neka srednja vrednost napona je oko 2V npr. taj signal ulazi u predpojacalo da bi mu vredmost narasla dovoljno da moze da "otvori" tranzistor u snagasu i ti na kraju imas signal koji ima vrednosti od 50V i xy(A) u zavisnosti od zvucnika i mogucnosti pojacala i sve to sa odgovarajucom mirnom strujom od 80-250mA po tranzistru(npr.)... sve se to radi zato sto zvucnici imaji impedansu od 4 il i 8 oma i zato je potreban signal tolikog napona da bi ostvari odredjenu snagu(W)... E sad zamisli da signal (naponski) koji dobijas iz CD ne moras da pojacava i degradiras ,jer se sa svakim povecanjem unose i odredjene degradacije,..... vec takav kakav je na izlazu iz izvora. Odnosno zamisli da uopste nemas "snagas" nego da koristis signal sa predpojacala znaci nema skoro nikakve degradacije usled naponskog(V)pojacanja...kakave je to zvuk... Klasicni draveri ne mogu da se namotaju na0.5ohm(npr) jer zica ne moce da izdrzi toliko opterecenje, a i da se namota debla zica to povaci druge probleme. Ukoliko bi se samo namotala bakrna folija pojavili bi se opet problemi kao sto je parazitna induktivnost(kako sam ja shvatio) pa se iz tog razloga danas koriste kalemovi namotane zice vrednisti 4,6,8, omha itd. a pojacala imaju izlazne naponske vrednosti od preko 30,40,50V da bi to poterali. Kod ovog patenta sustina je u nacinu savijanja limova cime se izbegava parazitna induktivnost, pojacava efikasnost (preko 100db), brzina "smirivanja membrane".... sto je najvaznije mozes da koristis direktan naponski signal iz predpojacala ukoliko mozes da obezbedis "struju". Obzirom da se radi o malom naponu izlaza samim tim u mogucnosti si da poteras tranzitore u "ozbiljniji" rad po pitanju mirne struje cime signal postaje "bogatiji" elektronima(plasticno govoeci) sto kao rezultat daje neverovatno detaljan zvuk..(neki su to vec opisivali)... Kao rezultat svega toga, u mogucnosti ste da sluste na drajverima signal koji je isti ili cak i manji od vredosti koji izlazi iz CD (nema alteracija u signalu) u neverovatnoj klasi(mirnoj struji) jer je naponskog pojacanja skoro da nema pa vam se povecava "prostor" za mucenje tranzistora po pitanju nihovi fundamentalnih karakteristika odnosno klase rada... Nadam se da sam uspeo bar da vam docaram deo mogucnosti odnosno potpuno drugacije koncepcije koju omogucavaju ovako napravljeni kalemovi. Sve dok budemo razmisljali na klasican nacin imacemo problema prihvatimo ovakvu koncepciju jer je u klascnom smislu ona neverovatno "zahtevna" i potpuno besmislena, a ima NEVEROVATAN potencijal. Kao rezime jedini problem koji se javlja na ovakvom sistemu je da se cuje SVE i ono sto mozda ne treba da se cuje... Na forumu je jako tesko opisati neke stvari, da bi neko dao bilo kakv objektivan sud o necemu ,pogotovo muzici, treba da cuje. ________________________________________________________________________________________________________________________________Pokušao sam da ispratim diskusiju na pomenutom forum-u o tome, al' nemam ja stomak za to, mislim na diskusiju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad mu treba nesto onda je ko janje ... :confused1:

Čitaj pažljivo, priča o drajverima izletela je iz Banetove teme o SE Ge pojačalu, ja sam isključivo korisnik istih i od njih nemam nikakve materijalne koristi i preradjivanje sam platio kao i svako drugi...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je li moze neko da ukratko i jednostavno objasni sa je to DD driver ili da stavi link gdje se to moze malo prouciti? Cini mi se da svi pricaju o tome kao o duhovima.

Može Bane ako se ikada iskobelja iz SEGE, mada je to već uradio na nekoliko mesta...ja se samo bavim slušanjem, ko je blizu može da ih čuje...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......a i diskujsija je, ako zanemarimo sporadične "male izlete", bila prilično ... korektna ... ......

i ostace korektna ...... bar ako se ja pitam ...... a pitam se ;

il' vam svima zabranim ..... nesto ......... ne znam samo sta vise da zabranim - svega su se vec setili pa ja ne mogu nista novo da smislim ....

:confused1:

edit :

zamolio bih vas da lik i delo Finog Vuleta ostavite za drugi neki thread ; hocete li ga otvarati ili necete , nije moja stvar .

vec ce se videti da li ce ostati fin ili nece ; ako nista drugo - nema pogubnog uticaja prestonickih DJ faktora da ga raspiruje u nestasnosti .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji thread i na ovom forumu o DD zvučnicima :http://www.diyaudio.rs/topic/367-dd-zvucnici/Teško da će se naći na jednom mestu više o pomenutim zvučnicima, a i diskujsija je, ako zanemarimo sporadične "male izlete", bila prilično ... korektna ... sigurno najkorektnija od onog što sam do sada imao prilike videti ...

Upravo sam ga ponovo čitao, da se ne bi ponavljali..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koliko ja shvatam tehnologiju - ono sto predstavlja zanimljivost kod DD drivera je formerless coil , kao i nenadjebiv presek namotaja , kao i "gustina" istog - zato sto nije sastavljen od sitne zice .... pa namotaj ima supljine .... trikovi da se to predupredi - kod konvencionalnih drivera su famozna 6-ugaona zica ( Dynaudio) , kao i koristenje kvadratne zice ( mislim JBL ) pod uslovom da se obezbedi strujni pojacavac za pogon - teoretski je daleko bolja kontrola (tj. razmimoilazenje izmedju signala i kretanja samog kalema - komande i izvrsenja ) ..... naravno - i dalje ostaju svi oni problemi kao kod svih drivera - pitanje kompozicije samog kretnog kalema i membrane koja je nakalemljena na njega ..... i svi oni ostali faktori kojih ja nisam ni svestan ,jer da jesam - ne bih bio elektronicki pilicar , nego proizvodjac zvucnjaka :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih bio elektronicki pilicar , nego proizvodjac zvucnjaka :confused1:

Што се животиља тиче не мешај се у Бата Банетов пос'о.ДД звучници колико Ја знам су мотани бакарном фолијом, међуслојно изоловано!дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa aspekta fizike nima nikakvih ni za ni protiv zac bi zvucnik od 1 oma impedancije bil bolji ili losiji od 4 / 8 omskog zvucnika. Interakcija zavojnice sa magnetom je sa strane samog bakra uglavnom odredjena brojem Amperzavoja a taj broj finalno izajde vrlo slican i za 1 oma sa vecom strujom i sa 8 oma sa manjom strujom. A ni u masi (tezini) same zavojnice nece bit bas nekih razlika.Sama voice coil je i tako najmanji dio u prici o zvucnicima. Puno vise sve ovisi o materijalu membrane, njenoj krutosti, kvaliteti ovjesa, magnetu ........Zavojnicu je lako optimizirat ali ove cisto mehanicke stvari nije ni najmanje. Tako da se samom niskoimpedantnom zavojnicom tesko mogu ostvarit neki revolucionarni pomaci u kvaliteti zvucnika.Kako nisan nikad imal prilike cut toliko niskoimpedantni zvucnik, necu se upustat va spekulacije o zvucnim dometima ali fizika uvik ostaje fizika.A sa strane ampa, takov zvucnik moze predstavljat vrlo nezgodni teret i moze se desit da ce ga amp tesko kontrolirat.Ali nezavisno od svega, takov zvucnik ni va nikakvoj vezi sa Ge ili Si izvedbom pojacala. Ima na lopate komponenti koje su u stanju osigurat njegove strujne zahtjeve (IGBT, power mosfet, bipolar itd) a da im pri tome naponska saturacija bude jednako niska ili i niza nego kod Ge tranzistora. 5, 10 ili 20 ampera je ustvari smisan zahtjev sa aspekta strujnih mogucnosti danasnjih komponenti. A uz dodatak dodatnog izlaznog transformatora moze ga gonit i svako cijevno pojacalo. I pri tome je najlipse da je kod tog dodatnog trafa izuzetno lako postic ekstremno visoku kvalitetu. Zahvaljujuci tome ca je to izrazito niskoimpedantni trafo i povrh toga nima nikakove DC predmagnetizacije kroz njega. U svakom slucaju trafo koji ni najmanje ne degradira postojece karakteristike i mogucnosti cijevnog ampa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na ukazivanju na thread, ovdašnji, koji mi je mnogo toga pojasnio. Broj telefona koji je postavljen mi je ukazao na to da gospodina DD, čak, i poznajem. U vreme besparice i inflacije kod njega sam renovirao AR17. Stavljena je guma umesto sunđera, što je Kuja-u razočaralo, kada je uzimao te zvučnike od mene, al' u to vreme i ja i moj stariji sin, koji je te zvučnike, kasnije vozio sa (opet) mojim starim Sansui AU-417, pa moj mlađi sin sa T-amp-om, dok nije dobio Differo, smo bili zadovoljni... Urađeno, baš, professional... Pogotovu u, tadašnjim, uslovima... Sada mi je, mogo toga, jasnije. Još jednom da pročitam thread i... Naravno, uvek me čudi potreba za strastima u takvim diskusijama, pa čak, i ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa aspekta fizike nima nikakvih ni za ni protiv ......

jedan od faktora (u nekim okolnostima ) ZA takav coil je konstantan broj navoja u magnetnom polju - znas ono overhang/underhang ;naravno - slazemo se oko vecine zakljucaka
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sstrsat: Videh malopre na Audiofil forumu temu o Dual TQWT zvučnicima koje si napravio, te bih te zamolio ako si voljan da napišeš koju reč o tome ... kad stigneš ... priča je tamo ostala nedorečena, a deluje mi zanimljivo ... pošto i ja imam Fostex FE206E, interesantni su mi i detalji o njihovoj modifikaciji; ja planiram neki phase plug, kad dođu na red za Postavljena slika

Izvinjavam se za ovaj off, te stoga zamoljevam moderatore nek otvore novi thread ako sstrsat bude voljan da napiše štogod o ovome ... u protivnom nek obrišu ovaj post, tj prebace u offtopic, pošto o'de nema brisanja postova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....Izvinjavam se za ovaj off, te stoga zamoljevam moderatori nek otvore novi thread ako sstrsat bude voljan da napiše čtogod o ovome ... u protivnom nek obrišu ovaj post, tj prebace u offtopic, pošto o'de nema brisanja postova.

neka Barba sam otvara novi thread (ako je voljan ) , sta cu mu ja za to :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sstrsat: Videh malopre na Audiofil forumu temu o Dual TQWT zvučnicima koje si napravio, te bih te zamolio ako si voljan da napišeš koju reč o tome ... kad stigneš ... priča je tamo ostala nedorečena, a deluje mi zanimljivo ... pošto i ja imam Fostex FE206E, interesantni su mi i detalji o njihovoj modifikaciji; ja planiram neki phase plug, kad dođu na red za Postavljena slika

Izvinjavam se za ovaj off, te stoga zamoljevam moderatore nek otvore novi thread ako sstrsat bude voljan da napiše štogod o ovome ... u protivnom nek obrišu ovaj post, tj prebace u offtopic, pošto o'de nema brisanja postova.

Ma valjda nas nece ubit zbog jednog posta offtopica. Posto preksutra gren doma sa platforme i misec dana cu bit vrlo malo prisutan na forumima, zasad je necu otvarat ali ni nemoguce da je kroz misec dana otvorin.

Tako da ne gremo bas skroz u offtopic jer je i ova tema vrlo zanimljiva, pustimo to za posli. Samo cu rec da ce bit sredinom petog miseca izlozeni sirem krugu jer je vec uveliko va toku organizacija "Triode festivala" u jednom malom mistu na Velebitu (ima opsirna tema na audiofil.net). A kako ce to bit otvorena manifestacija, i svaki iz vasih krajeva koga to zanima i ima mogucnosti doc je dobrodosal.

Valjda necu zbog ovomalo "reklamiranja" tog dogadjaja popusit ban :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma valjda nas nece ubit zbog jednog posta offtopica.

ma je - oce :confused1:

..... "Triode festivala" u jednom malom mistu na Velebitu (ima opsirna tema na audiofil.net).......

reci mesto - sad da ne biflam tamo .....

.........Valjda necu zbog ovomalo "reklamiranja" tog dogadjaja popusit ban :cheers:

a je oces - imas tamo dole subforum "druzenje/meets" pa si dobrodosao cakulati 15 strana ako si voljan :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Bokisuva drenovina ?jedna recenica ? :confused1:

Vule me lepo primio, popričali, slušali muziku, pa rek'o nije red sad.... :cheers: Evo je jedna rečenica: Meni je to kao radio tranzistor.Otprilike se ništa nije u mojim stavovima nije promenilo, koji su zasnovani na znanjima i saznanjima a koji su ovim zvučnim testom i potvrdjeni. O čemu je pisano ovde, i gde se osim onoga što sam napisao u obe teme, podosta slažem sa komentarima Zeona, Belog i Andrije kada su zvučne impresije u pitanju. Link koji je Beli postavio za pretodnu temu o ovome, još jednom:

Postoji thread i na ovom forumu o DD zvučnicima :http://www.diyaudio.rs/topic/367-dd-zvucnici/

Fizika i dalje važi, izgleda da ni DD nije uspeo da je zezne. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...