Jump to content

DD driveri i pripadajuca elektronika


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

Sstrsat u Srbiji je na hifi-forumi. com rasplamsana netrpeljivost izmedju samograditelja i potrosaca. Medju potrosacima smatram one koji ne uzimaju lemilicu u ruke i uzivaju u gotovim proizvodima. To je prouzrokovalo da se deo forumasa odvoji i napravi ovaj forum. iako je samograditeljski, potrosacima nije zabranjeno da budu i ovde. Problem komunikacije izmedju ove dve grupe se svodi na razmisljanje samograditelja gde u svakom konceptu vide sve probleme, mane i dobra resenja dok potrosaci bez znanja elektronike komentarisu uredjaje na osnovu slusnog utiska.

Gde da se, u tu podelu, udenem ja? Prvo, nikada, nisam, nit' bio nit' planiram, u sukobu sa samograditeljima. Imao sam trenutke krize, al' sam (smo) ih uspešno prebrodio. Lemilicu hvatam u ruke, al' me posle grdite. Ispostavilo se, bez razloga... Dakle, gde ja, trpeljivi, komunikativan, stojim u toj podeli...?Ako se Dejan Dobrin, Peđa Rogić i Dragan Šolaja (po redosledu upoznavanja) ubroje u samograditelje (što, iskreno, nisu) onda mi je, ceo, system, samograditeljski...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 414
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zile, ako se setimo onog dase koji je uzeo parce kamena u ruke i skontao kako da od njega napravi prvo cekic, pa posle noz, itd. onda nam je istorija napretka rase bazirana na samograditeljstvu - prvo neko mora nesto da smisli i isproba, tek kasnije to postaje proizvod siroke proizvodnje/potrosnje....Nema podele na samograditelje i tzv. konzumente - jedina podela je na one koji zele da uce, znaju, stvaraju, razvijaju se i one koji to ne zele ali ne bi da se pri tome osecaju inferiorno u odnosu na one prve (ali ne sopstvenom pozitivnom afirmacijom vec nasilnom degradacijom drugih)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zile, ako se setimo onog dase koji je uzeo parce kamena u ruke i skontao kako da od njega napravi prvo cekic, pa posle noz, itd. onda nam je istorija napretka rase bazirana na samograditeljstvu - prvo neko mora nesto da smisli i isproba, tek kasnije to postaje proizvod siroke proizvodnje/potrosnje....Nema podele na samograditelje i tzv. konzumente - jedina podela je na one koji zele da uce, znaju, stvaraju, razvijaju se i one koji to ne zele ali ne bi da se pri tome osecaju inferiorno u odnosu na one prve (ali ne sopstvenom pozitivnom afirmacijom vec nasilnom degradacijom drugih)...

Njega se, baš nešto, ne sećam, mora da je išao u školu neku godinu pre mene... Pričali su mi o jednom što je umeo svašta da napravi. A znam i jednog koji ume da popravi... Priznajem, dok je popravljao, osećao sam se inferiorno... Al', veći je i mlađi od mene, pa nisam smeo da pribegnem nasilju... Trudio sam se da budem pozitivan... Pitaj ga...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se Dejan Dobrin, Peđa Rogić i Dragan Šolaja (po redosledu upoznavanja) ubroje u samograditelje (što, iskreno, nisu) onda mi je, ceo, system, samograditeljski...

Naravno da nisu samograditelji. Pedja i Šolaja su proizvodjači. Istina hand-crafted one-man show, što je dobro, da ne bude zabune. Dobrin pokušava da bude proizvodjač. :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Njega se, baš nešto, ne sećam, mora da je išao u školu neku godinu pre mene... Pričali su mi o jednom što je umeo svašta da napravi. A znam i jednog koji ume da popravi... Priznajem, dok je popravljao, osećao sam se inferiorno... Al', veći je i mlađi od mene, pa nisam smeo da pribegnem nasilju... Trudio sam se da budem pozitivan... Pitaj ga...

:confused1:Pa pit'o si: "Gde ja spadam?"Cenim da te iskazano interesovanje jasno deklarise kao samograditelja, pa makar u pitanju bio i kontroverzni ДЦ блок :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da nisu samograditelji. Pedja i Šolaja su proizvodjači. Istina hand-crafted one-man show, što je dobro, da ne bude zabune. Dobrin pokušava da bude proizvodjač. ;)

Boki, pa oni ljudi sami grade svoje uredjaje - to su samograditelji. Proizvodjac mi je neko ko ima firmu pa zaposli ljude da rade a on vodi firmu, stara se o necem drugom...Niko svoj prvi uredjaj nije napravio sa namerom da ga proda, napravi firmu i zaradi lovu... To dodje posle kad vidi da se to ljudima svidja i da zele da plate da takav uredjaj poseduju. Lova tu nekako ili dodje sama ili ne dodje nikako - al' strast za ucenjem i stvaranjem je tu uvek, a to je sustina samograditeljstva.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da nisu samograditelji. Pedja i Šolaja su proizvodjači. Istina hand-crafted one-man show, što je dobro, da ne bude zabune. Dobrin pokušava da bude proizvodjač. ;)

Zato sam, to, i napomenuo. Smatram ih brand-om... Al' u pozitivnom smuslu... I've put the money where my mouth is...

EDIT (post slepljen sa quote) by ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, pa oni ljudi sami grade svoje uredjaje - to su samograditelji. Proizvodjac mi je neko ko ima firmu pa zaposli ljude da rade a on vodi firmu, stara se o necem drugom...Niko svoj prvi uredjaj nije napravio sa namerom da ga proda, napravi firmu i zaradi lovu... To dodje posle kad vidi da se to ljudima svidja i da zele da plate da takav uredjaj poseduju. Lova tu nekako ili dodje sama ili ne dodje nikako - al' strast za ucenjem i stvaranjem je tu uvek, a to je sustina samograditeljstva.

Bilo je dosta rasprava na raznim forumima oko definicije samogradnje i samograditelja, kao i gde je granica samogradnje i proizvodnje.Lično smatram da ako neko registruje firmu, proizvodi uredjaje, prodaje ih (sam ili preko distributera), plaća porez, itd., da je to proizvodjač.Bez obzira da li on sam pravi kompletan uredjaj, ili radi neke delove procesa proizvodnje. Što znači da nisu samograditelji. Samogradnja ipak spada u domen pravljenja uredjaja iz hobija, sve dok to ne preraste u posao od koga se živi.E sad, znam da ima onih koji žele da potpadnu pod samogradnju, i tako se smatraju. A ipak rade: servisiranje, refresh, pravljenje uredjaja, itd.,i to naplaćuju/prodaju, i to im je ili deo prihoda ili čak ceo prihod. Ne znam gde bi ih smestio u ovim definicijama, jer nisu proizvodjači, ali ni"klasični" samograditelji. Što se mene tiče, sve je to OK, neka se radi, neka se prodaje. Ali treba naglasiti da, u grubo, ima 3 grupe koje sam naveo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jasno, sve je pitanje metra kojim meris. Meni je deklarativna determinanta na tome, da li nesto moras da kupis ili si u stanju da sam realizujes (za sebe ili nekog drugog), dakle pitanje postignuca, ostvarenja u pojavnoj formi. Znaci kreacija na prvom mestu. Firma, lova, porez - to je sve prosireni set atributa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a propo sukoba i razlicitih dozivljaja iste stvarnosti ( u kontekstu sukoba ):razlika izmedju real DIY zajednice i fifi zajednice ( potonja odrziva samo u vidu foruma) je u tome sto u masovnoj komunikaciji se svodi na to da bi se DIYeri samo zajebavali ( pa tu i tamo ponesto pomognu jedan drugome ) , dok bi FIFIsti samo podjebavali .elem - i uradi se za pare , i proda se ..... ali niko ne ostaje kratkih rukava , niti se prodaje magla .ja zivim od elektronike , to mi je i posao i zadovoljstvo ; nije me sramota da to kazem , jer smatram da niko nije nezadovoljan ostao kad dodje do razmene usluge i novcanih sredstava .a da li sam pomogao nekom bez naplate - to nije moje da dokazujem niti me interesuje da ikome dokazujem .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a propo sukoba i razlicitih dozivljaja iste stvarnosti ( u kontekstu sukoba ):razlika izmedju real DIY zajednice i fifi zajednice ( potonja odrziva samo u vidu foruma) je u tome sto u masovnoj komunikaciji se svodi na to da bi se DIYeri samo zajebavali ( pa tu i tamo ponesto pomognu jedan drugome ) , dok bi FIFIsti samo podjebavali .elem - i uradi se za pare , i proda se ..... ali niko ne ostaje kratkih rukava , niti se prodaje magla .ja zivim od elektronike , to mi je i posao i zadovoljstvo ; nije me sramota da to kazem , jer smatram da niko nije nezadovoljan ostao kad dodje do razmene usluge i novcanih sredstava .a da li sam pomogao nekom bez naplate - to nije moje da dokazujem niti me interesuje da ikome dokazujem .

Opet, jednom rečenicom, rečeno: mnogo, bre, ljudi vole da gledaju u tuđ' tanjir...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet, jednom rečenicom, rečeno: mnogo, bre, ljudi vole da gledaju u tuđ' tanjir...

Ziko nije problem sto neko gleda. Problem je zasto to cini. Ako neko u mom tanjiru vidi muvu koja se davi pa me upozori da je ne progutam, to je ok; ali ako gleda u tanjir sa namerom da mi mazne pljeskavicu, e nece moci. ;) po prstima!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ziko nije problem sto neko gleda. Problem je zasto to cini. Ako neko u mom tanjiru vidi muvu koja se davi pa me upozori da je ne progutam, to je ok; ali ako gleda u tanjir sa namerom da mi mazne pljeskavicu, e nece moci. ;) po prstima!

Po meni, problem su oni što ti nit' će reći za muvu, nit' 'oće da ti uzmu pljeskavicu, već samo prebrojavaju šta je u tanjiru, odakle, i zašto... Prve poštujem. Druge, osim ako ih je glad naterala, nikada neću opravdati. Treće prezirem. Ne očekujem, nit' manje, nit' više, ni za sebe...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ziko nije problem sto neko gleda. Problem je zasto to cini. Ako neko u mom tanjiru vidi muvu koja se davi pa me upozori da je ne progutam, to je ok; ali ako gleda u tanjir sa namerom da mi mazne pljeskavicu, e nece moci. ;) po prstima!

Problem je razlikovati šta je muva, a šta ne. Nešto je nekome muva, a drugom je to isto slasna knedla u supi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako neko u mom tanjiru vidi muvu koja se davi pa me upozori da je ne progutam, to je ok; ali ako gleda u tanjir sa namerom da mi mazne pljeskavicu, e nece moci. ;) po prstima!

Jedi brže, ne mrljavi!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako god bilo - cela prica se razvija u tvom interesu , tj. najzad pribavljanju uslova za normalnu evaluaciju i upotrebu tvojih milih FR

Koristiš se zamenom teza, moji a i gomila drugih DD drajvera imaju čime da se teraju uz veliko zadovoljstvo korisnika istih, jedina osoba koju poznajem da je ove drajvere koristila i napustila je Bane...mada i on tvrdi da je to privremeno.

Što se tiče razvijanja priče u mom interesu DIY rešenje bi moralo da svira bar za klasu bolje od sadašnjih poluvekovnih...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kontradikcije? Va mom ili va tvom pisanju? Da te podsjetim ca si napisal va predzadmjem postu:

".imamo šklopocije stare gotovo pola veka koje rade kako rade i Molotova kao za sada jedino DIY rešenje za za male omaže..."

Va jednom postu kazes da nikad nisi cul tog Molotova a va drugom ga proglasavas za jedino rjesenje. Na osnovu cega? Rekal ti je netko ?

Za sada je Molotov jedino DIY rešenje samo iz razloga što još niko nije ponudio neko drugo...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...