Jump to content

AD1865 / AD1862 / PCM63P NOS USB DAC (blast from the past)


NIXIE

Preporučeni Komentari

@shonne se svo vreme zeki ovde...

 

Treba da se transformišeš u slepog miša da čuješ razliku na potpuno istom PCB od Mira sa istim izlazom između AD1862, AD1865, PCM53, PCM63, TDA ili šta god ubacio unutra . Več sam kačio lika koji ima sve moguće ove čipove - razlike su jako male...Tako da od hajpa koji je bolji nema ništa. Koji nađeš prvi i ubaciš taj je najbolji. Dok još ima...........:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono, i ja sam preamp sa 24 na 32vdc prebacio. Nosio audiofilima da cuju razliku, oni kazu da je nema. Ja sve drugacije cuo na svom sistemu. Mozda je to do rezolutnosti ili...😁

Uopste se ne zekim vec vam dajem mogucnosti. 😛

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Mikorist said:

Kako ono Zen kaže...Svi putevi vode u RIM - sakojimgodčipom ako se sve uradi kako bog zapoveda:D

U sustini je tako. DACS i Preamps su najskuplje stavke da se dovedu u 'red'. Znanje, delovi...

A zavisi nesto i od chipa 😁

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, NIXIE reče

I to je sve povezano na VA konektor +-5V. Tu dovedeš +-10V i skineš samo J1 i J2 pa -+5V dovedeš na AD pinove 1 i 24. Pitao sam se čemu toliki jumperi na dvostranoj štampi, a Miro je ostavio mogućnost da svaki sklop posebno napojiš.

Ovo je potpuno tačno. I najbolja varijanta.

J1 = -5V

J2 = +5V

J1 i J2 se ne postave - evo tačna šema

Screen Shot 2022-06-10 at 02.21.30.png

to na PCB izgleda ovako i nema greške

Screen Shot 2022-06-10 at 02.38.02.jpg

Ispod priključak gde piše VA postaje +12/-12V

Kondezatori C27, C28, C32, C33 se menjaju da budu 100uF/16V

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Eto, znači ipak nesam poludeo. :D Zašto komplikovati kad može jednostavno.

GND je zajednički za analogni deo, pa ako ne ide sa istog napajanja PSU2 (+-5 i +-12) pobrinuti se da GND od svih napajanja budu povezani u jednu tačku (central GND), negde tamo.

Inače neka optimalna varijanta napajanja je da na jednoj PSU2 budu +-12V i +-5V za DAC pločicu, a na drugoj preseći GND pa uraditi jedno napajanje +5V 150mA za digitalni deo AD1865 (VD konektor), izlazni deo JLS i MUTE sklop eventualno, a drugo +5V 400mA za ulazni deo JLS sa XMOS čipom. Tako je sve pokriveno, potrebna je jedna DAC pločica i dve PSU2 pločice. 

Za to sve bi bilo dovoljno uzeti torusni trafo od 30VA namotan na jezgru od 50VA. Sekundari su recimo: 12V/0,6A ; 12V/0,6A ; 9V/1,3A ; 9V/0,6A. Trafo ne treba da ima fabrički osigurač u primaru i treba da ima slepi navojak. 12+12VAC ide na prvi PSU2, 9+9VAC na drugi. Veći trafo takođe dolazi u obzir, recimo 50VA namotan na jezgru od 80VA. Za taj overkill samo povećati struje sekundara a ostaviti napone kaki jesu. Kažu da veći trafoi daju bolji zvuk, ra azlika u ceni je mala.

Mika je izuzetak jer on ima već posebno Studer +5V vrlo jako napajanje koje će koristiti za XMOS čip, ono jes malo overkill ali ko ga ...

Metalna kutija se uzemlji na IEC GND. Sva napajanja osim onog za XMOS se uzemlje u jednu tačku, central GND, a ta tačka se uzemlji na kutiju preko grec+100nF+10oma. Napajanje za XMOS se uzemlji na šasiju preko grec+100nF. Ono mora biti galvanski odvojeno od ostalih, poseban sekundar na trafou je obavezan, jer ako nije tako onda ste povezali dak sa -5V i z PC a time i na njegovu uzemljenu kutiju. Koliko znam JLS radi sa tri žice u USB kablu, D+, D- i -5V.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

pobrinuti se da GND od svih napajanja budu povezani u jednu tačku (central GND), negde tamo.

Pa ne negde tamo nego odmah ispod DAC chipa? I preporucljivo je da to budu odvojene mase koje se posle merenja razlike potencijala mogu spojiti. 

Pogledati u podacima koja je dozvoljena razlika izmedju Agnd i Dgnd. Moze se izmedju te dve mase odmah ispod chipa, postaviti krakospojnik ili 2 paralelno ali suprotno orijentisane diode...

za AD1865 

AGND to DGND ............................ ±0.3V

1 hour ago, NIXIE said:

Napajanje za XMOS se uzemlji na šasiju preko grec+100nF. Ono mora biti galvanski odvojeno od ostalih, poseban sekundar na trafou je obavezan, jer ako nije tako onda ste povezali dak sa -5V i z PC a time i na njegovu uzemljenu kutiju. Koliko znam JLS radi sa tri žice u USB kablu, D+, D- i -5V.

Pa ne bas. Iako su odvojeni sekundari oni imaju kapacitivnu vezu. Bolje je da se koristi poseban trafo za to.

Ono sto je najvaznije pogledati na koji nacin su na interfesu povezani ground pinovi i lonce kontektora. I pogledati koji su standardi za uzemljenje USB priklucka na interfejsu i procitati na googl-u

USB Shield Ground Connection

Izmenjeno od ZZZ
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, ZZZ reče

Pa ne bas. Iako su odvojeni sekundari oni imaju kapacitivnu vezu. Bolje je da se koristi poseban trafo za to.

Ko hoće ne branim. Ja sam uzeo samo odvojene sekundare, da ne bude neki ground loop sa PC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9.6.2022. at 17:52, shonne reče

Da ste nabavili negde iz starih cd palayera 1541A pa da vam dam gerbere, jeftinije bi vam bilo a sa druge strane i puno bolji chip, neuporedivo u zvuku 😁😛😶😁😛😶😁

Koja verzija čipa ?

Jel sa dve krune i sa Y na kraju ?

Screen Shot 2022-06-10 at 19.43.13.png

Ako uspeš da ga nađeš - reci mi koliko traže $$$ za njega ?

Ko zna -možda ga neko ima u Srbiji................

Evo ovde sajt na tu temu

DUTCHAUDIOCLASSICS.NL

Philips TDA1541 dual 16-bit information, specifications, photos and datasheet

Nije sve tako jednostavno....odnosno jeftino :rasta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

pre 10 minuta, shonne reče

To sa krune i nemoj da gledas. To da prodas sve u diy pa da budes srecan ako uspes da kupis jedan chip 😛

Pa to je bitno - pogledaj na onom sajtu Grading process...svi sviraju različito - u zavisnosti od serije i datuma. :smesna:

 

A te što mi možemo da kupimo (povadimo iz krševa) sa našim budžetom isto sviraju kao  AD1865 :laugh1tooht:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Mikorist said:

 

Pa to je bitno - pogledaj na onom sajtu Grading process...svi sviraju različito - u zavisnosti od serije i datuma. :smesna:

 

A te što mi možemo da kupimo (povadimo iz krševa) sa našim budžetom isto sviraju kao  AD1865 :laugh1tooht:

 

Mislim da je Pedja nesto pisao o njima, nisam siguran. 

Veruj mi i da je obican dobar!!! Ako hoce Zen da ti da jedan 😁😛

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, NIXIE said:

Ko hoće ne branim. Ja sam uzeo samo odvojene sekundare, da ne bude neki ground loop sa PC.

Bitnije je ovo oko Agnd i Dgnd da se spajaju u jednu tacku odmah ispod chipa, a ne tamo daleko na plocicama sa regulatorima... Ali verovatno nisi komentarisao zato sto plocica gde je DAC nema nikakve grounde lejere ispod... I da se proveri eventualna razlika izmedju tih masa.

Nije PDF za AD1865 rat i mir, vec samo nekoliko stranica - ipak procitati do kraja

Ground loop u tom smislu zavisi prvenstveno kako je izvedena na USB interfejsu konekcija oklopa i lonceta USB konekora sa masom. U svakom slucaju lonce ne bi trebalo da ima kontakt sa sasijom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...