Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija

Koja

Preporučeni Komentari

WWW.NAPRAVI-SAM.COM

Danas se u tim vrstama djelatnosti koriste sintetična ljepila koja su mnogo jednostavnija i jeftinija, ali postoje djelatnosti gdje je tutkalo još u primjeni.   Takove djelatnosti su poslovi restauracije starih slika, fresaka, ikona i kipova u crkvama.   Važno je da se priliko ljepljenja tutkalom poštuju određene zakonitosti.   Vruće tutkalo -   Dolazi u granulama, te...

SLIKARSKATEHNOLOGIJA.WORDPRESS.COM

Postoje verodostojni podaci da je tutkalo bilo poznato u Egiptu još pre 3500 godina. Plinije spominje tutkalo kao vezivno sredstvo za boje. Mnogi srednjevekovni manuskripti daju detaljnija objašnjenja proizvodnog postupka. Prve radionice za pravljenje tutkala osnovane su u Holandiji, Engleskoj i Francuskoj krajem 17. veka. Tutkalo je protein i osnovna...

Podeli na ovim sajtovima

• 1 month later...

Malo se radilo u međuvremenu, prvenstveno oko skretnice. Paralelno sa ovim zvučnikom pravim skretnicu za još jedan, ali nikako nisam zadovoljan, za taj drugi nikako da ubodem baš kako treba.
Srećom, za ovaj zvučnik je sve išlo kao po loju, izmerio odzive, faze i impedanse, ubacio u Boxsim, isprojektovao, napravio probnu i sve je ispalo baš kao isprojektovano, baš kako treba.

Drajveri su mereni on axis, i 20 stepeni horizontalno, i za ta dva sam projektovao skretnicu, da bude pristojno na oba odziva. Sklopljenu probnu skretnicu sam zatim merio on axis, 12 stepeni, 25 stepeni, 45 stepeni, sve horizontalni pomeraj, i naravno svi uglovi su odokativni (naravno, uvek te iste pozicije prilikom dorađivanja detalja).

EYlEvlP.jpg

Postavka za merenje :D

QuvSwCC.jpg

Probna skretnica... prva verzija, finalna je minimalno drugačija.

yLZASYL.png

Skretnica bez zobel filtera.... ispalo je baš baš jednostavno, nema nikakvih dodatnih pomoćnih elemenata. Rez na 2000 Hz. Skretnica je trećeg reda (nisam hteo manje) što zbog Fs visokotonca, što zbog breakupa bass-a.

ejJIB96.png

Skretnica sa dodatnim zobel filterom za ravnanje impedanse.

Podeli na ovim sajtovima

H2z4c2o.png

Simulirani odziv, on axis

htMhp0j.png

Izmereni odziv on axis, gate 2.8 ms

jt3cI3G.png

Izmereni odziv on axis, ungated (kad kažem ungated pomerim gate na 70+ms), sa refleksijama i realnim odzivom sobe

5fSKo9S.png

Isto kao gore, ungated ali 1/1 smoothing, vidi se srednja vrednost ungated odziva

Podeli na ovim sajtovima

S43EbvK.png

Izmereni odziv 12 stepeni horizontalno, gate 2.8 ms

tI8ba71.png

Izmereni odziv 12 stepeni, ungated

oW4AAD8.png

Izmereni odziv 12 stepeni, ungated, 1/1 smoothing

Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih, kod svih ovih merenja decibeli nisu podešavani, odziv je kao na simulaciji, realnih 85 db. Mereno je uvek sa 1m daljine, visina par cm ispod visine visokotonca.

uzifBMe.png

Simulirani odziv, 20 stepeni

lXANhNk.png

Izmereni odziv 25 stepeni, gate 2.8 ms

be6LNdD.png

Izmereni odziv 25 stepeni, ungated

TKIIN3g.png

Izmereni odziv 25 stepeni, ungated, 1/1 smoothing

Podeli na ovim sajtovima

Pnxwvoi.png

Izmereni odziv 45 stepeni, gate 2.8 ms

bv9cwPg.png

Izmereni odziv 45 stepeni, ungated

nN3cnPl.png

Izmereni odziv 45 stepeni, ungated, 1/1 smoothing

Podeli na ovim sajtovima

nYaKUJa.png

Kombinovano na jednoj slici odzivi on axis, 12s, 25s, 45s, gate 2.8 ms

4aNy41i.png

Kombinovano na jednoj slici odzivi on axis, 12s, 25s, 45s, ungated, 1/1 smoothing

QuY2N4h.png

Individualni odzivi visokotonca i bass-a, plavo je odziv u kutiji bez skretnice, crveno je odziv posle skretnice, crno ignorisati. Takođe, za sve ove simulacije u Boxsimu, ignorisati sve ispod 500 Hz :)

Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

mLFRiHN.png

Simulirani odziv on axis, gde je obrnuta faza visokotonca, da se dobije null na frekvenciji sečenja

8r9YQ1P.png

Izmereni null, on axis, sa 1m daljine (sve isto kao prethodna merenja). Odlično je ispalo, baš na slušnoj visini.

Još jednom da napomenem da sam izuzetno zadovoljan kako je ispala skretnica. Milina je ovako kad se napravi bez potrebe dodavanja raznih pomoćnih elemenata na postojeće kaleme i kondove, notch filtera na veliki kalem da se pegla ozdiv, dodatnih filtera za ravnanje ozdiva visokotonca koji previše raste ka višim frekvencijama itd.
Vidi se koliko je sve bolje kada je visokotonac u waveguideu. Odziv milina. Pored svega, bude pomeren malo u nazad pa nema potrebe da se krivi zvučnik ka nazad, lakše mnogo uraditi fazu...

Izmenjeno od Koja
Podeli na ovim sajtovima

H2z4c2o.png

Simulirana skretnica, impedansa bez zobel filtera

TgqwvtQ.png

Simulirana skretnica, impedansa sa zobel filterom

Šeme skretnica sa i bez zobela su date gore u postu #80

Q4WO3qA.png

Izmerena impedansa, bez zobela (plava linija)

ih27FwQ.png

Izmerena impedansa, sa zobel filterom (plava linija)

Da li mi treba zobel filter? Nisam siguran. Za solid state pojačalo valjda uopšte ne treba, a za lampaša valjda treba? Opet, u pitanju je samo filter za srednje frekvencije, dok ostaje ono na bass-u. Mislim da bi za ravnanje  toga trebao poveliki kalem i elkon.

Nameravam da slušam samo na tranzistorskim pojačalima (uključujući i D klasu).

Podeli na ovim sajtovima

Radim pomalo i stalke :)

Evo kako napreduje, iskopirao sam neki dizajn koji sam video na netu koji mi se svideo. Sad treba farbanje (da farbam zajedno sa kutijama, lakše sve odjednom). Videćemo na šta će ličiti posle farbanja. Ne znam ni u koju boju, kako bi ispalo sve u crno....

KjiR1IR.jpg

g0NNyiD.jpg

9t5u6ub.jpg

Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, shonne said:

na koliko si ove grafike radio smooth? nesto ne vidim...

image.thumb.png.54c6da7768f0e3c1036e481e91d6e126.png

Ovi ravni su 1/1 smoothing, ostali su 1/12, mada kod ostalih vrlo slično izgleda i bez

Podeli na ovim sajtovima

On 4/4/2022 at 11:38 PM, Aleks said:

Pa ne moraš ceo, ovako mnogo lepo:

o_1bevfnbuj1big1coi1mp6i0phqai.jpg o_1bevfnbuj1d3m1uqf16oqe9rgfok.jpg o_1bevfnbuj1ap0r4m164s15lrlmbm.jpg o_1bevfnbuj18uu1lib1fro7spnijp.jpg

Ostalo u crno mat npr.

Auu koji je ovo zvučnik?? 

@Koja šta si odlučio na kraju za finiš? i mene mori slična muka - kako da napravim razliku izmedju front baffla i ostatka... padalo mi je na pamet da prošlicujem tanak kanalčić cirkularčićem pa da on bude linija razgraničavanja....dovde gloss odatle bajc...

Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, michabass said:

Auu koji je ovo zvučnik?? 

@Koja šta si odlučio na kraju za finiš? i mene mori slična muka - kako da napravim razliku izmedju front baffla i ostatka... padalo mi je na pamet da prošlicujem tanak kanalčić cirkularčićem pa da on bude linija razgraničavanja....dovde gloss odatle bajc...

Nisam još odlučio :D Biće samo farba u svakom slučaju. Možda ću da probam kanalčić. Meni kutija nije ravna pa u svakom slučaju će teško ići mašinom. Jedino lenjir i skalper. Mada bih najradije preskočio zezanciju i drmno sve istom bojom....

Ako budem radio u dve boje, pošto je MDF, biće sve neka obična polumat akrilna boja.

Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

• Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
  • Kreiraj novo...