Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija

Koja

Preporučeni Komentari

pre 3 časa, Koja reče

Na šta bi ličilo da se presvuče ceo zvučnik kožom :D

Pa ne moraš ceo, ovako mnogo lepo:

o_1bevfnbuj1big1coi1mp6i0phqai.jpg o_1bevfnbuj1d3m1uqf16oqe9rgfok.jpg o_1bevfnbuj1ap0r4m164s15lrlmbm.jpg o_1bevfnbuj18uu1lib1fro7spnijp.jpg

Ostalo u crno mat npr.

Podeli na ovim sajtovima

Aleks, odličan dizajn ali primeti šta je problem... on ima to sve sklapano od odvojenih dasaka, gde svaka ima poseban finiš, pa je sve posle spojeno.

Meni je ovo sad sve kao jedan komad i nema deljenja.

Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, predragm said:

Moje iskustvo sa sličnom konstrukcijom je da se vremenom zbog vibracija iskažu tanke pukotine na spojevima između slojeva MDF, bez obzira na sve gitovanje i farbanje. Površina se mora prekriti nekim tankim materijalom koji će pokriti celu površinu tako da se pukotine ne iskažu. 

Ja bih obložio fajn lajn furnirom upravno na slojeve MDF. Taj furnir se lako prilagođava talasastoj formi, pošto je nastao lepljenjem više slojeva furnira obično različitih tonova,  a onda upravnim rezovima iz tih komada sečeni listovi furnira koji izgledaju kao išpartana površina. Zbog takvog sastava su veoma pogodni za oblaganje zakrivljenih površina. ima ga naprimer u Alpofurniri u Batajnici, u JAF....

Moraću da razmislim o ovom predlogu, problem je samo kako sad odvojiti furnirani deo, a kako prednji baffle. Negde moram povući zamišljenu crtu.

Mada može i cela kutija komplet furnir, ali nema šanse ja sada bez iskustva lepljenja da ga zalepim preko ovih prednjih zaobljenih ivica... uprskaću. Plus ima komplikacija zbog pregiba kod zaobljenja, na sva četiri prednja ćoška. Moralo bi jako precizno da se skroji-iseče, nema šanse da pogodim....

Podeli na ovim sajtovima

Opcija: Predji ovaj deo koji sam oznacio tim fineline furnirom, a ostalo ofarbaj u crno.

Prvo furnir, a tako da kada se sve osusi posmirglas pazljivo deo gde prelazi, napravis fini prelaz izmedju furnira i MDF-a, a onda prekrijes furnir trakom i farbanje kompresorom ovaj deo koji nije furnir.

Posle toga sve zajedno lakiranje.

Naravno, spric kit pre svega.

bey7rlu5.jpg

Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Koja said:

Moraću da razmislim o ovom predlogu, problem je samo kako sad odvojiti furnirani deo, a kako prednji baffle. Negde moram povući zamišljenu crtu.

Mada može i cela kutija komplet furnir, ali nema šanse ja sada bez iskustva lepljenja da ga zalepim preko ovih prednjih zaobljenih ivica... uprskaću. Plus ima komplikacija zbog pregiba kod zaobljenja, na sva četiri prednja ćoška. Moralo bi jako precizno da se skroji-iseče, nema šanse da pogodim....

Ima na "SOS auto" (Britanska serija) kako repariraju one mahagonij furnirane kao drvene umetke u Rage Roveru ? ;) :) 

Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Koja said:

Zasad sve izgleda dobro. Taj git odozgo i mene brine. Mislim da će proći sigurno jedno 15-20 dana pre nego što neko farbanje dođe na red, pa ćemo videti kako se ponaša git. Jednom sam imao loše iskustvo sa gitom koji je malko nabujao posle bajcovanja, a radi se o mnogo manjoj rupi, za šraf.

Verujem da bi bilo lepo na ove kutije turiti furnir sa strane, ali ima jedan problem. Kako su daščice osmišljene tako da baffle ovako upadne unutra, em sam ja još oglodao ivice, ne postoji ni jedna jasna granica do koje bi išao furnir a od koje prednji baffle crne boje. To je onda takođe problem i za dvobojno farbanje. A ove kutije još nisu ni male da idu skroz jednobojno, videćemo kako će ispasti. Nemam čak ni ideju u koju boju da ih farbam. Možda čak bela? Ili da idem na standardnu crnu tj boju drajvera.

Takođe farbanje će morati mat jer za glossy nemam toliko poverenja u te daščice sa strane... to ako na glossy malo pobegne, neće ličiti ni na šta. Mislim, rekao sam da imam dobra iskustva, ali je u ovom slučaju sigurnije ići na mat.

Video sam kutije farbane belo mat, kod Zvua. Vodena boja i valjak. Odlično izgleda, ima i neku vrlo finu teksturu.

Ono što mi pada na pamet je i neka elastična boja ako to postoji. Tipa Motip Sprayplast, ima ga u lokalu samo nije jeftin. Ofarbaš bilo čim, išmirglaš i preko taj Sprayplast.

Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 9 časa, Koja reče

Možei kombinacija furnir+koža, ili sve koža u dve boje recimo (crna napred i pozadi+braon stranice na primer) ali na mestima spajanja dve površine mora da se uradi neki žljeb mali, u koji će se posle utisnuti nešto da se ne vide ti spojevi lajsna tanka plasična, drvena, metalna, štatijaznam. Racimo Sonus Fabere koristi mesingane trake.

sonus-faber-minima-amator-ii-pair.jpg

Izmenjeno od NIXIE
Podeli na ovim sajtovima

U krajnjoj liniji može i da se istera samo sa farbanjem, ali moraš da mu posvetiš dosta vremena, najviše u čekanju da se suše kit i lepak.

Drugar stolar mi je pričao kako može da se izbegne to da ase poznaju spojevi MDF-a na većim konstrukcijama: Gde su spojevi, premaže se tutkalom blaže rastvorenim u vodi. Pa kad se osuši blago šmirglanje, pa nanosi se mešavina tutkala i drvene prašine, pa opet šmirglanje kada se osuši, i tako nekoliko puta - koliko se vremena i strpljenja ima. Najvažnije od svega je sušenje između slojeva... ide toplo vreme pa bi to bio manji problem pretpostavljam. Minimum 24 a poželjno i preko 48 sati ostaviti da lepo osuši sloj pre šmirglanja, i nanošenja sledećeg.

Kad se kutija lepo onako "prelije" slojem tutkala koji neće da dozvoli da to sve mrda, onda špric kit, pa šmirgla pa još jednom špric-šmirgla, pa ideš finiš.

Ili izbegneš celu ebadu nekako sa furnirom :D

Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
14 hours ago, Aleks said:

Opcija: Predji ovaj deo koji sam oznacio tim fineline furnirom, a ostalo ofarbaj u crno.

Prvo furnir, a tako da kada se sve osusi posmirglas pazljivo deo gde prelazi, napravis fini prelaz izmedju furnira i MDF-a, a onda prekrijes furnir trakom i farbanje kompresorom ovaj deo koji nije furnir.

Posle toga sve zajedno lakiranje.

Naravno, spric kit pre svega.

bey7rlu5.jpg

Ovde je opet problem što ne mogu tako da isečem furnir, pod tim uglovima... a i ne znam kako će estetski da ispadne takav dizajn

20220404_154318.thumb.jpg.beea892207debc5f63bcf05b4baa3032.jpg

Ja sam mislio ovako nekako, ali to ne rešava problem, jer opet imaju daščice sa prednje strane. Čak i kad bi se napravio žljeb glodalicom tu na granici itd.

Izmenjeno od Koja
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Možei kombinacija furnir+koža, ili sve koža u dve boje recimo (crna napred i pozadi+braon stranice na primer) ali na mestima spajanja dve površine mora da se uradi neki žljeb mali, u koji će se posle utisnuti nešto da se ne vide ti spojevi lajsna tanka plasična, drvena, metalna, štatijaznam. Racimo Sonus Fabere koristi mesingane trake.

sonus-faber-minima-amator-ii-pair.jpg

Ovo je super, samo šta je problem, rupe za drajvere su knap, da sam planirao da presvlačim sa kožom, trebao sam da napravim nekoliko mm veće rupe, da sve legne.

Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
3 hours ago, Aleks said:

U krajnjoj liniji može i da se istera samo sa farbanjem, ali moraš da mu posvetiš dosta vremena, najviše u čekanju da se suše kit i lepak.

Drugar stolar mi je pričao kako može da se izbegne to da ase poznaju spojevi MDF-a na većim konstrukcijama: Gde su spojevi, premaže se tutkalom blaže rastvorenim u vodi. Pa kad se osuši blago šmirglanje, pa nanosi se mešavina tutkala i drvene prašine, pa opet šmirglanje kada se osuši, i tako nekoliko puta - koliko se vremena i strpljenja ima. Najvažnije od svega je sušenje između slojeva... ide toplo vreme pa bi to bio manji problem pretpostavljam. Minimum 24 a poželjno i preko 48 sati ostaviti da lepo osuši sloj pre šmirglanja, i nanošenja sledećeg.

Kad se kutija lepo onako "prelije" slojem tutkala koji neće da dozvoli da to sve mrda, onda špric kit, pa šmirgla pa još jednom špric-šmirgla, pa ideš finiš.

Ili izbegneš celu ebadu nekako sa furnirom :D

Ovo deluje kao dobra opcija. Šta mu tačno dođe tutkalo, jel to misli da se moment lepak (drvofix) razblaži u vodi i pomeša sa prašinom, ili nešto drugo?

Opet je problem što to nanosi neku debljinu, i moralo bi da ide i preko prednjeg  bafflea. A onda mi kvari dubinu upuštenih rupa za drajvere. Mada se sigurno može rešiti.

A možda mi je najjednostavnija opcija da jednostavno nanesem više slojeva osnovne boje (što ti kažeš spric kit)

Izmenjeno od Koja
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

• Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
  • Kreiraj novo...