Jump to content

High End Audio konektori i kablovi


Zen Mod

Preporučeni Komentari

ajd kad smo kod baby-ampova, sem spominjanih RS imam u kuferu i 6EM7, divne duple triode gde u jednom malonu ima i pobudna i izlazna trioda, deluje pitomo i ne previše zahtevno, plus je nabavljiva i ne preterano skupa:

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Hans-Koch-6EM7-Amp/6EM7.pdf

da li je neko pravio sa njom neko pojačalce?

:)

http://www.homebuilthifi.com/project/209

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen

Ovo je jako ruzno - kakve neistine?

Molim te mapisi sta od ovogih par stvari koje sam naveo nije istina?

...

Ponavljam ovo gore navedeno nije moje misljenje a

Izvinjavam se sto sam napisao istinu i cinjenice koje ne zavise od implementacije.

(Eventualno prisusvo harmonika zavisi od implementacije i to sto kod boljih diskretnih ima malo ili nem 5 harmonika.)

(PA - poderazumeva se da je implementacija ima minimum tehnicke korektnosti.)

...

Sada iznosim moje misljenje >

za snage ispod 10W = S.E. SEVNI POJACAVACI SU NEPRIKOSNOVENI U ODNOSU NA BILO KOJE DRUGE POJACAVACE

ovo se moze relativizovati i shvatiti ko kako hoce, :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jebote sta vam je vise...

ne zna covek kako i sta da napise a de se odmah nesto ne nadrkate...

Probaj na hi files  forumu to da izjavis, ima da te nema, ko mesersmitovi se bace na tebe... :)

 

..............zalezi sinko i ne pucaj dok im ne vidis beonjace.............

 

Inace, sto se tice konektora moja malenkost koristi amphenol u kombinaciji sa  ant coax, centralni vod je signalni, sirm ima ulogu kao zastita od emf zracenja, a bela zica od telefonca je "-" kraj, zvuk bolji od audioquestovog green kabela. Ja zadovoljan.

Imam i neutrik cinceve, neke najjeftinije, a kabel je LiYCy, 3x0,75 nije losh,malo tamniji i zatvoreniji karakter. Taj sam stavio na cd player posto je zvuk svetlijeg karaktera, mada moz i bolje....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne nije :)

evo ovako mozda ce biti jasnije: nisu nikakve preferece nista spekulativno samo cinjenice.

.....................................Cevi...........diskkretni

switching efekat.........nemaju.........imaju

Capacitivnosti..............male...........velike

Linearnost..................velika...........mala a u PP nije simetricna

rezultat harmonika......2 i 4..............uglavnom 3 i 5

ima jos ali nema veze

...

sve drugo ide u prilog tranzistorima, cena, dimenzije, snaga, proizvodnja....

Samo ne i ono osnovno ZA KUCNO SLUSANJE - zvucni rezultat :) koji priozilazi iz gorenavedenih osnovnih i cinjenicnih razlika

NIJE istina ovako kako si naveo ispada da svi diksretni pojačavači uvek imaju crossover izoblienja. Ako je kod tebe to tako, čemu ti služi podešavanje bias-a? Mogu biti problem, ali uopšte ne moraju.

 

Kapacitativnost. Šta je to? I gde se nalazi? Od čega nastaje= KOliko je - 1 pF, 1 nF, 1 uF ii 1 F? Potiče li od delova, od načina kako su spojeni, ili od neželjenih efekata štampe? Ovako kako je navedeno naprosto nije tačno.

 

Linearnost. Jesi li ti čuo da ultralinerne topologije, znaš ono, kada pojačavač u ovorernoj petlji pri nazivnoj snazi prebaci tačku od recimo 100 kHz? Nema ni mnogo cevnih uređaja koji to lako mogu.

 

Harmonici. Tvoja tvrdnja nije tačna. Na primer, uzmi samo da potpuno komplementarne topologije imaju jako potisnute parne harmonike, a da neke topologije sa više redno složenih diferencijalnih stepena (na primer, "Otala" pojačavač iz 1971. godine su jako dobre u potiskivanju svih harmonijskih izobličenja, da i ne spominjem 50 godina mlađe Electrocompaniet modele sa nested feedback-om). Dakle, opet situacija gde to jeste moguće, ali ni slučajno nije obavezno.

 

Sa druge strane, naslušao sam se podosta ni malo jeftinih cevnih pojačavača koji ne mogu da se pohvale dobrim zvukom, baš kao i dosta diskretnih pojačavača. Kada bi nko posedovao formu idealnog, taj neko bi svaki put napravio novu legendu, bio jako čuven i verovatno veoma bogat, jer ne bi mogao da zadovolji toliku tražnju. Tako da sve ide starim utabanim putem, od slučaja do slučaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jebote sta vam je vise...

ne zna covek kako i sta da napise a de se odmah nesto ne nadrkate...

Problem nije ono što si naveo samo za sebe, nego što si to apsolutizovao uopštavanjem. Niti je svaki diskretan uređaj loš, niti je svaki cevni dobar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izvini ali ponovo pogresno tumacenje i ubacivanje onoga sto nije receno

apsolutizovao jesam ali u kontekstu privatnog misljenja. o pojacavacima do oko 10W.

I to je ono sto je relativno i svako za sebe to bira... :)

...

ALI Osnovne karakteristike koje sam naveo nisu proizvod privatnog misljenja vec su cinjenice i ne mogu se naprosto relativizovati

one ne zavise ni od izvedbe ni od aplikacije, to je karakter i priroda, svojstvo ne znam vise kako da objasnim...

...

Kakve kapacitivnosti stampe?

pogledati navedene kapacitivnosti cevi kao elementa u odnosu na tranzistore

cevi = jedinice ili desetice pF,

diskretni = desetice ili STOTINE pF

Pa sama tacinjenica unosi prigusenje bez obzira sto driveri to mogu da pogone u smislu opsega

...

Linearnost kao pojedinacnih elemenata:

Uporediti grafove  Cevi i diskretnih...

Cak ni SIC koji jesu linearniji od ostalih diskretnih nisu toliko linearni kako vecina poznatih cevi.

Da ne spominjem ulazne kapacitivnosti koje su im reda stotina pF ili blizu hilada pF...

I opet ne mogu u SE rezimu dati mnogo vise neizoblicene snage nego power triode.

...

Cak ni komplementarni diskretni NISU simetricni. ogromne su razlike.

A velike snage se postizu dodavanjem parova - do u beskraj... Sto kod cevi jednostavno nije moguce zbog velicine.

Ja ovde sve vreme pisem o single elementu.

...

Netacno naveden podatak o opsegu.

Cevi kao pojedinacni elementi mogu da "prebace" i mnogo vise nego 100KHz idu do MHz

Ono sto ogranicava opseg je izlazni transformator i nepravilno tretirane dinamicke kapacitivnosti, losi driveri...

Diskretni elementi zbog velikih kapacitivnosti zahtevaju mucho "potentniji" izvor nego cevi.

...

Upravo o tome i govorim, naveo si kao "kontra" argument, ono sto sam ja vec napiso.

"Na primer, uzmi samo da potpuno komplementarne topologije imaju jako potisnute parne harmonike,"

Tako da je tacno ono sto sam napisao. Potiskujuci parne ostaju neparni, narocito 3. I to je slicno kao i kod cevi u PP rezimu.

Feed back i ostali bakraci su samo lek, koji je koristan, za problem koji vec postoji takodje i kod cevi u PP izvedbama...

Kod SE cvenih nema potrebe ni za lokalnim FB.

...

i ja sam se naslusao losih cevnih pojacavaca, pa nije mi lako da priznam i sam za sebe napravio poneki los

primerak koji sam kasnije rasklopio...

Ali zato oni dobri cevni koje sam cuo, nezaboravni su mi, a slicni su mi utisci kao i coveku iz audio nota koji je gore na youtubu :)

.

Ovi tranzistorski, nisam ni rekao da su losi (probaj potraziti rec LOSI u mojim postovima pa postujte to su vase reci i tumacenja), rade dobro i OK su, ALI personalno mogu da ih okarakterisem kao solidno ali nista specijalno.

...

Kada bih imao potrebu za vecom snagom, jako velikom snagom, i imao pri tome na raspolaganju push-pull sa 2 x DA250 u izlazu

i neki naj-naj tranzistorki amp slicne snage - opet bi izabrao cevni sa DA250.

...

ne bi se upustao u rasprave ali me stvarno nervira kada se izvrce, ubacuje mi se ono sto nisam napisao i tvrdi da ja pisem NEISTINE.

Pa jbt ovo sto ja pisem zna i tvrdi i iskusio je ceo "krsteni" audio svet decenijama unazad. Sto bi oni vredni japanci onako predano rucno to radili da to nevalja i da nije tacno ovo sto ja pisem?

Jesu i oni mozda neki prevaranti i prodavci magle i mitova? A njihovi kupci neuke zavedene budale koje samo imaju pun novcanik?

Naravno NIJE tako 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dalje apsolutizuješ stvari. Jedno je ono što se na tržištu nudi, a drugo ono što već moraš da potražiš. Ti naravno imaš pravo na svoje mišljenje, ali i ja na svoje, a moje je oprečno od tvoga. Mada, postoje primerci veoma jeftinih tranzistorskih pojačavača i u ekonomskoj kategoriji koji su ostali zapisani velikim slovima u istoriji - na primer, NAD 3020.

 

Mada ću se složiti sa tobom da linearnost jeste veoma bitna, nije jedini faktor razmatranja. Šta je prelaskom sa 8 na 4 Oma, pa još kompleksnijeg tipa? Tada od linearne cevi ostaje samo lep san i ništa više.  Na stranu što je za mene bilo kakav pojačavač od 10W dobar samo za slušalice jer nema šanse da proprati dinamiku zapisanu čak i na prosečnom CD-u ili LP ploči, sa prosečnim CD čitačem. Ako ne veruješ, digitalizuj neki CD i pogledaj kakav grafik odziva dobijaš. I pogledaj na šta liči četvrtka opterećenja od recimo 8 Oma paralelno sa 1,5 uF, što nije retko opterećenje. Da i ne spominjem 4 Oma paralelno sa 1,5 uF.

 

Kada bi to što ti pišeš "znao celi "kršteni" audio svet, onda niko ne bi ni pravio diskretne uređaje, jer bi po tebi bio unapred osuđen na loš zvuk po definiciji. A na ovoj planeti i ovom životu, takvi su ipak bar 90% ukupne ponude, a veliki deo tog istog "krštenog" audio sveta su kune u tamo neke Krell-ove, Levinsone, Threshold-e, itd. koji svi od reda imaju malko više snage u proseku. Ponašaš se TAČNO onako kako ti je Zen napisao.

 

Tačno, ti nisi eksplicitno rekao za "diskretne" da su loši, ti si samo naveo tabelu po kojoj i slepac može da zaključi da su od početka do kraja lošiji od cevnih (a NISI naveo ni jedan izuzetak tom pravilu, a nisi rekao ni nešto u smislu "u vežini" ili "uglavnom"), pa ispada da su svi takvi po definiciji.

 

Što se harmonika tiče, o tome je relativno nedavno bilo dosta priče na američkom DIY forumu, i došlo se nekog konsenzusa da se treba jako čuvati 7. harmonika jer uvek nekako uspe da se umeša u celinu i pokvari dosta toga. A John Curl i Pavel Macura tvrde da harmonike treba meriti 1-11, baš zato što se dešava da visoki harmonici naprave dar-mar u signalu.  Neko (ne sećam se više ko) se tada nadovezao komentarom da ceo odnos cevni protiv tranzistorskih pojačavača počinje da se menja kada se ispituje 1-11 harmonik, a ne kao obično do 5. harmonika.

 

A šta bi i imao je apsolutno tvoja stvar o lokok nema smisla ni polemisati, o ukusima se ne diskutuje, Ali to je TVOJ ukus, a ne neka univerzalna istina. Posebno ne onako paušalno navedena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Kada bi to što ti pišeš "znao celi "kršteni" audio svet, onda niko ne bi ni pravio diskretne uređaje, jer bi po tebi bio unapred osuđen na loš zvuk po definiciji. A na ovoj planeti i ovom životu, takvi su ipak bar 90% ukupne ponude, a veliki deo tog istog "krštenog" audio sveta su kune u tamo neke Krell-ove, Levinsone, Threshold-e, itd. koji svi od reda imaju malko više snage u proseku.

 

E baš su se usrećili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo predlog,

svi postovi koji nisu u vezi s vezama tj. sa kablovima da se prebace u temu

"Ne kupujem, ne prodajem, no se samo hvalim" pa da tamo raspalimo po cevkama, tranzistorima, ventilatorima, ili da ostane sve ovako na gomili, jer da se ne lažemo, tema sa kablovima bez začina je bre, dosadna i suvoparna kao predmet Politička ekonomija za drugi razred srednje škole sistema Pozivno Usmerenog Obrazovanja, puno palamuđenja o stvarima koje bi svi voleli da su u praksi idealne a u zbilji su...

...da ne kažem kakve...

A što se tiče prioriteta kablova u sistemu, samo da primetim da i dalje većina proizvođača i DIY stavlja rupe u koje se ture kablovi na zadnje, iliti skrivene delove uređaja, da su tolko bitni za gledanje i divljenje valjda bi bili stavljeni na (da citiram Anđelku iz epizode kupovine auta) "Prednjinu" uređaja...

:)

Uf, sad sam ga naderao!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sjajan je i RG 400

http://www.prysmiangroup.com/en/business_markets/markets/multimedia/downloads/datasheets/hf2he.pdf

 

Ali nije fensi. :)

 

BTW, ja te HV lampe ne bih pustao bez "svilenog gajtana" odnosno najlonskog kanapa oko anode i interloka. Preskupo je za avanturu bez zastite.

 

Sta ste zapeli za tog Otalu, na slicnom projektu je i guja radio tamo negde devedesetih, sa prof. Mitrakovicem(bratanac onog strogog prof sa ETF)( Boulder,Colorado project), ali je skroman :), Otala je bio inzenjer dok se nije dokopao hifija(tadaje i prestao da komunicira sa IEEE), a inace mu je glavni projekat ispitivanje materijala propagacijom elektromagnetnih talasa...zato je imorao da razvija izuzetno kvalitetan pojacavac(u smislu izoblicenja) da bi imao minimalnu gresku u radu.

Ali su vece pare u hifiju.. :)...pa integracija nauke i privrede, pa procvat hifija medju irvasima.. :)

 

A guju niko ne spominje ni u istoriji beogradskog hifija  :sclerosis:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...