Jump to content

Srećkove Zavrzlame


Srecko

Preporučeni Komentari

Kad je ljubav bila pragmaticna? :D 

U svemu tome postoji samo jedna dilema, da li kopirati nekoga drugog ili ici svojim putem.

Ako se pokrene kopiranje kao ispunjenje namera, periodicno nezadovoljstvo je zagarantovano :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, Srecko said:

treba da budete pravi muzički detektiv da nađete pristojan fajl u moru sličnih

Ako je u pitanju muzika koju volite, detektivski posao vredi truda.

Recimo ja jako volim David-a Bowie-a i njegovi albumi su do sada doživeli barem 6-7 različitih izdanja i remastera pod različitim label-ima i sve verzije zvuče različito.

Na spisku mamo: RCA iz 1984 dve verzije (Nemačku i Japansku), RYKO iz 90-ih dve verzije ("obični" i AU20), EMI iz 90-ih (isti masteri kao obični RYKO), EMI 24 bit remasteri iz 1999, Parlophone highres verzije, plus razna reizdanja za okrugle godišnjice najvažnijih albuma.

Zahvaljujući braći Rusima, sve to je dostupno za download. Ja sam lepo seo i sve preslušao, i utvrdio šta mi se najviše sviđa.

 

1 hour ago, Srecko said:

Zato sam pomenuo Streamer jer o tome onda razmišljaju beki drugi: Tidal, Spotify .......

Jako bitno pitanje je šta bi od svega gore nabrojanog u moje ime izabrali ti neki drugi?

 

Ja sam od svih gore navedenih izdanja izabrao Japanska RCA izdanja iz 1984, pošto sva ostala progresivno imaju sve više i više procesiranja zvuka, koja ih udaljavaju od originalnog zvuka ploča koje imam u kolekciji. Naravno, ni sve ploče nisu iste (i tu imam različitih verzija albuma), ali Japanski RCA CD-ovi su im ipak najbliži po nekom generalnom kvalitetu zvuka.

Čisto zbog izdavačkih prava, nisam siguran da se ovako stara izdanja uopšte mogu naći u legalnoj ponudi striming kompanija, pošto je ceo Bowie-ov katalog više puta promenio vlasnika.

RCA je sada u vlasništvu SONY-ja, a pošto je sada Bowie-ov katalog u vlasništvu Warner-a (Parlophone label), čisto sumnjam da će Tidal i Spotify imati u ponudi stara, odavno out of print RCA izdanja iz 80-ih, koja meni zvuče najbolje.

 

Naravno, za čisto informativno i neobavezno i pozadinsko slušanje Tidal i ostali savim dobro rade posao, ali, što se mene tiče, za "ozbiljno" slušanje omiljenih izvođača jedino lično probrana kolekcija dolazi u obzir. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ja lenj nego “muzički neobrazovan” u svakom pogledu.
Mogao bih i ja da odvojim vreme i preslušam mnogo fajlova, problem je što bih (vrlo verovatno izabrao pogrešan-loš).
Lepo ste rekli da volite Bovija, da japanska izdanja-fajlovi najbliže zvuče originalnom izvođenju (da su sa najmanje intervencija u obradi materijala) što sve implicira izuzetno poznavanje koje ja ne posedujem.
Naravno kada sam pomenuo Tidal i ostale emitere kao rešenje[emoji3], mislio sam na sebe i meni slične (kojih je daleko najveći broj) a ne na poznavaoce kao što ste Vi.
Za mene i slične uz Tidal ili CD transport plus DAC pomenuti problemi se svode samo na izbor izdanja a ne na proveru nečega (ripa) slušanjem što generalno najveći broj nas ni ne zna kako bi trebalo da izgleda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Srecko said:

Mogao bih i ja da odvojim vreme i preslušam mnogo fajlova, problem je što bih (vrlo verovatno izabrao pogrešan-loš).

Ne vidim gde je tu problem - izabereš ono što se tebi sviđa, ionako niko ne zna kako nešto treba da zvuči jer nije bio u studiju gde je to snimano ili u produkciji tog snimka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 minuta, zek reče

ionako niko ne zna kako nešto treba da zvuči jer nije bio u studiju gde je to snimano ili u produkciji tog snimka.

Ne znaju ni muzicari - ukljucujuci dirigenta i kompozitora. Svaki put je drugacije odsvirano.

Ovde mislim prevashodno na klasicnu muziku - partiture - ne na dzez improvizacije.

I da ga jebes umrecemo u neznanju. Ni za dlaku pametniji od ostatka prosecne gomile :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Mikorist,

@zek je pomenuo studio, ne izvodjenje uzivo.

U studiju imas mogucnosti ponavljanja, popravki, nasnimavanja, brisanja, danas cak i "peglanja" glasa kroz harnonajzere, razne djunte . . . 

Poenta je u tome da te niko ne moze nauciti kako da slusas i uzivas u muzici. U sustini, moze te neko savetovati, poducavati, pomagati, ali, odluciti umesto tebe koje izvodjenje je tebi licno bolje - pa ne moze. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nije zivot tako jednostavan :) 

Zna se kako je snimano, sta se zelelo i prikazati i poruciti sa numerom, odabirom stila, harmonije i pakovanja sazvucja, sta je dodala produkcija i iz kojih razloga. Sve se to prepozna, ko ume naravno i ima muzicki skolovan duh i izvezban sluh.

Kao probanje jela ili vina...gotovo identicna situacija, finalni ukus je na oceni, poznavaoci mogu dobrano da proniknu, ali finalna tajna je kod majstora. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ama bio u Milanskoj skali i slusao . Nije sve jedno u kom redu sedis. Da li je prvi red , sredina ili balkon.

Cuje se drugacije na svakom mestu. A ovi koji postavljaju mikrofone je takodje stvar licnog ukusa.

Najbolje bi bilo da sam mozes na snimku da biras ugao. Da imas zvucni hologram:sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

Ama bio u Milanskoj skali i slusao . Nije sve jedno u kom redu sedis. Da li je prvi red , sredina ili balkon.

Cuje se drugacije na svakom mestu. A ovi koji postavljaju mikrofone je takodje stvar licnog ukusa.

Najbolje bi bilo da sam mozes na snimku da biras ugao. Da imas zvucni hologram:sarcastic_hand:

Uspeo si da me nasmejes i hvala ti na tome. :D

Btw, pusti te price ko gde sedi, gde su mikrofoni, uglovi . . . .. .  pokusaj samo da slusas muziku, osetis je  . . . .  uzivas. :wub:

Npr., ako te ne prodju zmarci na Blade Runner Main Theme od Vangelisa onda - dzaba ste krecili. :roll1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Doktor reče

Uspeo si da me nasmejes i hvala ti na tome. :D

Btw, pusti te price ko gde sedi, gde su mikrofoni, uglovi . . . .. .  pokusaj samo da slusas muziku, osetis je  . . . .  uzivas. :wub:

Npr., ako te ne prodju zmarci na Blade Runner Main Theme od Vangelisa onda - dzaba ste krecili. :roll1:

U tome je i stos. Ako odes kao audiofil na koncert da slusas zvuk a ne muziku sve ce da ti smeta. I sto zeena ispred tebe mota bombonu u ustima. A lik iza tebe lupka nogom u ritmu po podu. I zujanje musice :msn-rofl:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kažem da ispravno razmišljam.
Samo iznosim stav.
Npr.@Doktor sa svojom kolekcijom od oko 10k ploča veoma lako može da proveri svaki fajl[emoji3].
To da li mi se nešto sviđa ili ne je u redu u ovom slučaju ako to odgovara originalu u protivnom to nije odrednica za pohvalu.
Mnogi uživaju i u: duvanu, alkoholu.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Mikorist said:

U tome je i stos. Ako odes kao audiofil na koncert da slusas zvuk a ne muziku sve ce da ti smeta. I sto zeena ispred tebe mota bombonu u ustima. A lik iza tebe lupka nogom u ritmu po podu. I zujanje musice :msn-rofl:

 

Odlican post. :thumbsup:

Upravo to je i sustina. Nemam sta da dodam posle ovoga. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ama bio u Milanskoj skali i slusao . Nije sve jedno u kom redu sedis. Da li je prvi red , sredina ili balkon.
Cuje se drugacije na svakom mestu. A ovi koji postavljaju mikrofone je takodje stvar licnog ukusa.
Najbolje bi bilo da sam mozes na snimku da biras ugao. Da imas zvucni hologram:sarcastic_hand:

Otišli ste daleko.
Ne pričamo o pravom autorstvu-produciranju u studiju već o nekvalitetnoj-opremi i ne znanju kako treba ripovani npr. LP ili CD i korektno obraditi.
Suština je da taj materijal mora bar da liči na ploču koja je ripovana, sto najčešće nije slučaj jer riper ako voli bas pretera u obradi sa basom onaj koji voli svetliji zvuk pretera sa visokim itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

interesantno je kako audiofilima promiče suština - ploče se ripuju prvenstveno zbog toga da bi se sačuvao njihov tonski zapis, kao svedok jednog vremena.. tako smo saznali na koji način je npr Rahmanjinov izvodio Rahmanjinova:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo to je i moj stav@Woland.
Da biste mogli da čujete kako Rahmanjinov izvodi Rahmanjinova, to ne može “proizvesti” priučeni “riper” na inferiornom sistemu sa jako malo znanja o post produkcijskoj obradi snimljenog materijala sa preferencijama ko zna kakvim i koji osim ljubavi i želje da nešto sačuva nema Bog zna šta.
Naravno ako jednog dana nestane “ostalo” (kao fond Narodne biblioteke 1941.) jasno je da i takav snimak, koliko god upitan, postaje suvo zlato.
Sada se sve snima digitalno i suština je kupiti taj digitalni zapis koji btw. istovremeno je i npr. korišćen za rezanje LP.
Tako jedino znate da slušate ono sto ste hteli a ne “individualni doživljaj ripera”.
Zato sam i pomenuo strimovanje jer: Tidal, Qobuz, Spotifaj ....... upravo koriste “originalne snimke”.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se oduvek radilo, nije bilo ripovanja ali je bilo prebacivanja na sve moguce trake, samo da bi vinil sto duze ostajao  minimalno raubovan.

Uvek je bilo mesta i prilika za vinil seansu, ali za svakodnevno se traka vrtela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Setih se necega...jos kao klinac. Moj rodjak je imao DUAL liniju, tamo negde krajem osamdesetih. Ja obozavao da slusam Tinu Turner na ploci kod njega, pa presnimio na kasetu. Nakon par godina, kupim ja CD plejer, pustim "We don't need another hero". Koje razocarenje! Bolje je zvucalo na kaseti (Basf chrome) nasnimljenoj sa ploce, nego na CD-u.

Zvuk CD-a, kao da su Tinu Turner provukli kroz metalnu presu... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

To se oduvek radilo, nije bilo ripovanja ali je bilo prebacivanja na sve moguce trake, samo da bi vinil sto duze ostajao  minimalno raubovan.

Uvek je bilo mesta i prilika za vinil seansu, ali za svakodnevno se traka vrtela.

Neki tako rade jos uvek.

IMG_10522.jpg.eb670d1a313d36fe60a435d8b1ec9a98.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 časa, Vix reče

Setih se necega...jos kao klinac. Moj rodjak je imao DUAL liniju, tamo negde krajem osamdesetih. Ja obozavao da slusam Tinu Turner na ploci kod njega, pa presnimio na kasetu. Nakon par godina, kupim ja CD plejer, pustim "We don't need another hero". Koje razocarenje! Bolje je zvucalo na kaseti (Basf chrome) nasnimljenoj sa ploce, nego na CD-u.

Zvuk CD-a, kao da su Tinu Turner provukli kroz metalnu presu... :(

Ja imam suprotno iskustvo. Recimo prvo sam kupio plocu Yello - Flag pa potom CD. Zvuk je bio bolji za par kopalja na CD.

Za Enigmu da ne govorim. Pokojni cale doneo iz Nemacke CD te godine kad je izasla. Ordjinal. Usro sam se u gace 1990 kad sam je pustio

na Filips plejeru preko Sony pojacala i zvucnika. I to sam bas tad primecivao detalje i slojeve koje nema traka niti ce da ima ikad- tad sam imao definitivno bolji sluh  nego sad.:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...