Jump to content

Lenco L75 - zvucnica ?


krca44

Preporučeni Komentari

Zar i posumnjao da je to neprocitano... sve.. :D I ne samo Lenko nebesa....

Ali i dalje im je "problem" materijal V blokova, bar dok se ne pojave neke dobre plastike za 3D print... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, ja to po soskama slazem, znam gde neke info mogu da nadjem i ciljno formiram mrezu srodnih tema za pamcenje, koje neumitno slabi. :)

Tipa prigusene oscilacije...pa sve gde treba...od tjuniranih dampera za opticke stolove, preko Boge do silikonskog ulja.. :)   

Naravno da se propuste detalji, milioni detalja, ali tada se ciljano treba fokusirati. Tesko je odvojiti kojestarije od korisnih info, pa je tu vecita borba sa argumentima. Zahteva napor, trud i vreme.

U svakom slucaju ne bi trebalo da budemo ZPNP audiofili, zakaci probaj nahvali preprodaj, i oni su i najveci izvor suma pored brendomana.

Ono sto sam dosadno i relativno obimno nazvrljao je neka sustina desavanja, kako sam ja to sublimirao(i neuspesno skratio), iskljucivo interesom zabave i isterivanja maksimuma iz obicnih komercijalnih proizvoda, nebitno precenjenih ili podcenjenih. Profit uvede veliku distorziju u stavovima.

Ima tu puno prostora kada se treba i zasto drzati starih resenja, a kada su neka nova resenja neophodna i dominantno bolja, prosto stvar tehnologije i ogromnog razvoja elektronike i dostupnosti finih mehanika i vrhunskih materijala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam stavio Shure V15/3 legla je ona dobro i slusam muziku.

Lenco FAQ za rucku prosao, mozda ne sve ali vecinu onog sto me je interesovalo-trebalo za pocetak... moram da kazem da sam malo razocaran, ranije je bilo fotki i slicno sto sad fali... ali u redu.... 

Nisam radio detaljan pregled gramofona kao celine ali na osnovu toga kako radi rekao bih da je stanje odlicno sto ukljucuje i rucku samo ne mogu da se otmem utisku da je primitivna kako god posmatrao i razmisljao o njoj ( pa nek ostane kao samo moje misljenje ).

Uzeo sam u obzir da mozda nisam nesto dobro podesio kad sam montirao Benz glavu - jednostvno cu to opet uraditi posle nekog vremena, sada ide samo slusanje muzike neko vreme.

Sto se tice Ortofona... presao sam na Shure jer sam razvio averziju prema Ortofonu - postujem ja njihov rad i te zvucnice, slusao sam jedno 10-ak MM i nekoliko MC i uvek u pozadini cujem to sto mi smeta kod Ortofona - u cemu je tacno stvar ne znam, samo u dve prilike sam slusao muziku gde nije bilo moguce identifikovati taj "shmek" i to je bilo zaista sjajno ali kako doci do toga zaista ne znam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 časa, vladd reče

Jeste, ja to po soskama slazem, znam gde neke info mogu da nadjem i ciljno formiram mrezu srodnih tema za pamcenje, koje neumitno slabi. :)

Tipa prigusene oscilacije...pa sve gde treba...od tjuniranih dampera za opticke stolove, preko Boge do silikonskog ulja.. :)   

Naravno da se propuste detalji, milioni detalja, ali tada se ciljano treba fokusirati. Tesko je odvojiti kojestarije od korisnih info, pa je tu vecita borba sa argumentima. Zahteva napor, trud i vreme.

U svakom slucaju ne bi trebalo da budemo ZPNP audiofili, zakaci probaj nahvali preprodaj, i oni su i najveci izvor suma pored brendomana.

Ono sto sam dosadno i relativno obimno nazvrljao je neka sustina desavanja, kako sam ja to sublimirao(i neuspesno skratio), iskljucivo interesom zabave i isterivanja maksimuma iz obicnih komercijalnih proizvoda, nebitno precenjenih ili podcenjenih. Profit uvede veliku distorziju u stavovima.

Ima tu puno prostora kada se treba i zasto drzati starih resenja, a kada su neka nova resenja neophodna i dominantno bolja, prosto stvar tehnologije i ogromnog razvoja elektronike i dostupnosti finih mehanika i vrhunskih materijala.

Vlad, je li gotovo sredjivanje tvog Duala 1019? Nigde slika sredjivanja, lepo bi bilo da ima na sajtu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazalost i pored navodnog mint stanja, nedostajale su dve opruge, jedan kontakt na selu se otkacio, sada radim komplet drugi sel i cekam da mi stignu opruge i kablovi za rucku. 

Ostalo je remontovano i slikano, lepo se vrti, nadam se da ce krenuti skoro  finalizacija i pride poliranje poklopca.

Pride sredjujem i 704 i jos par malo vecih konfekcija(1214 i 1226), pa to sve ide sporo em lagano...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 18 časa, krca44 reče

Kad sam stavio Shure V15/3 legla je ona dobro i slusam muziku.

Lenco FAQ za rucku prosao, mozda ne sve ali vecinu onog sto me je interesovalo-trebalo za pocetak... moram da kazem da sam malo razocaran, ranije je bilo fotki i slicno sto sad fali... ali u redu.... 

Nisam radio detaljan pregled gramofona kao celine ali na osnovu toga kako radi rekao bih da je stanje odlicno sto ukljucuje i rucku samo ne mogu da se otmem utisku da je primitivna kako god posmatrao i razmisljao o njoj ( pa nek ostane kao samo moje misljenje ).

Uzeo sam u obzir da mozda nisam nesto dobro podesio kad sam montirao Benz glavu - jednostvno cu to opet uraditi posle nekog vremena, sada ide samo slusanje muzike neko vreme.

Sto se tice Ortofona... presao sam na Shure jer sam razvio averziju prema Ortofonu - postujem ja njihov rad i te zvucnice, slusao sam jedno 10-ak MM i nekoliko MC i uvek u pozadini cujem to sto mi smeta kod Ortofona - u cemu je tacno stvar ne znam, samo u dve prilike sam slusao muziku gde nije bilo moguce identifikovati taj "shmek" i to je bilo zaista sjajno ali kako doci do toga zaista ne znam.

vidim da si se ako nista drugo,bar privremeno skrasio sa V15/III,svojevremeno sam probao to partnerstvo isto,doduse na prijasnjoj L-75-ci sto je imala taj rupicasti shell....za divno cudo,to je radilo,iako po svim teorijama to nije imalo pravo (iz cele serije V15,series III je sa najvecom komplijansom bio,u ortiginalnoj izvedbi)...sta bih ja radio:

-probao neke Shure nizeg ranga,tipa 44-7,ili nesto iz serije M75,ili ako nadjes SC35C/SC35X..nemoj da te odvraca sfericna igla u startu

-skini taj gumeni podmetac,to je od L-78,mene se cinilo cak da je gori i od varijante sto je bila kao oridji za L-75...ja sa tom gumom nisam mogao ziveti 5 sekundi,em je prakticki zbog svoje forme izuzetno teska

  manipulacija skidanja ploce....za pocetak stavi plutu,pa vidi kako ti se svidja

-za ozicavanje rucke budi oprezan,poucen nekim neprijatnim iskustvima iz menjanja samo zicki onomad u shellu od Grace 707 (svega 4-5cm),tu mogu da se dese ne mala iznenadjenja,prijatna ali i neprijatna..

-probaj recimo da stavis pod gram siljke,u zavisnosti na kakvoj podlozi se nalazi....kod mene je to bilo na da kazem "Ikea komodi",koja je gutala cca 500Lp-a,znaci imalo je tezinu/masu...

B)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, krca44 said:

. . . 

Sto se tice Ortofona... presao sam na Shure jer sam razvio averziju prema Ortofonu - postujem ja njihov rad i te zvucnice, slusao sam jedno 10-ak MM i nekoliko MC i uvek u pozadini cujem to sto mi smeta kod Ortofona - u cemu je tacno stvar ne znam, samo u dve prilike sam slusao muziku gde nije bilo moguce identifikovati taj "shmek" i to je bilo zaista sjajno ali kako doci do toga zaista ne znam.

Što se tiče Ortofona - klasična floskula : kol'ko para, tol'ko muzike. :)

IMO - vrhunska danska firma koja je bila, jeste i biće za respect.  :worship:

Da nemaš averziju prema Ortofonu, predložio bih ti za ovaj Lenco kombo ( ako tako ostane baza, a i Lenco ručica ) Ortofon 510.

Ta 500 serija je mamoy.bačka samo tako. :thumbsup:

@Kuja već godinama rabi uz osmeh na licu jednu 530, a kod mene je trenutno u VPI/SME kombo jedna 540 i imam samo reči hvale.

Može se telo naći relativno lako na ebay ili sl. , a sama igla videh da je ima kod onog dilera gramofonskih đuinti iz Bgd na KP. 

Eto. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj 540 se smeje test ploci...daleko je bolji od domacih zadataka.

Ima bolju, efikasniju mehaniku i elektriku, pa mu je dovoljno ispod 200pF...za ultrafini rad

MAda je meni stavljanje skupih glava na netvikovani robustni gramofon malo rizik.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, vladd said:

Taj 540 se smeje test ploci...daleko je bolji od domacih zadataka.

Ima bolju, efikasniju mehaniku i elektriku, pa mu je dovoljno ispod 200pF...za ultrafini rad

MAda je meni stavljanje skupih glava na netvikovani robustni gramofon malo rizik.  

Moj predlog u slućaju Lenco & @krca44 nije bila Ortofon 540, već entry lvl u toj gami 510 MK II ( igla je 59 ojra ). :)

https://www.ortofon.com/stylus-510-mkii-p-384

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 31 minuta, NIXIE reče

Može, zato je bolji DAC. :D

Ja sam mislio da će @krca44 malo da se digitalizuje, a on navalio, novi phono preamp pa novi/stari gramofon, pa opet phono preamp itd. :ph34r:

i pitanje boljeg/bolji DAC-a,je svodjenje stvari na licne preferense,kao i kod gramofonisanja...neko plavokose,neko ridjokose,neko crnke....a neko decke :jamaica:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ja rekao bolje je ovo od onoga, nego je stvar prektičnosti, digitaliju slušaš po ceo dan dok nešto raduckaš, a gramofon kad ti dođe društvo. Muško, žensko, mešano, zavisi od afiniteta. :welcome:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, NIXIE reče

Nisam ja rekao bolje je ovo od onoga, nego je stvar prektičnosti, digitaliju slušaš po ceo dan dok nešto raduckaš, a gramofon kad ti dođe društvo. Muško, žensko, mešano, zavisi od afiniteta. :welcome:

dobro,to je tako,stvarno drugo........ALI,kad se skines sa iglica iz neke super kategorije,i gram se moze slusati ko i digitalija,nekad smo tako radili,silne godine i bili zivi-zdravi...danas je to izfetishirano u 3PM....jedan vrh,par namotaja,parce plastike-mozda neki egzoticni materijal,i kleci se pred time ko sto N.Cave peva "God is in the house" :hypocrite:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dac ce biti neki kineski ala Topping ( mozda bas taj ) ili neki diy - verovatno prvo kineski pa kasnije nesto ozbiljnije.

Lenco vs 1210... pa razlikuju se toliko - recimo da meni vise odgovara Lenco samo da izvucem cistiji i finiji zvuk.

Pocetkom leta sam imao jedne planove koji su se promenili kad se pojavio Lenco - taj sam gram dugo cekao i nisam hteo da mi sad prodje ( zao mi je sto ne kupih Pickering usput ).

Namera je bila Lenco staviti u shtek i potom modifikovati - ali rekoh da probam, cujem kako rade ove glave sto imam....  Shure V15/3 radi vrlo dobro, msm ja nisam verovao da ce uopste raditi.  IC kabl menjam, u rucki ostavljam - to je prvo sto mogu da uradim + namestanje gazne sile bez pomoci lateralnog tegica ( samo sa glavnim ).

Zvucnica...  morace da krcka u glavi sta tacno uraditi a dotle ce svirati Shure.

Phono koji cu praviti - 6N16 sub-mini cevi - imam sve potrebno sem trafoa ( cekam da vidim sta ce biti za pcb al' otom-potom ).  Pre Septembra ne pocinjem. 

 

Nego ne nadjoh ( zasad ) kako se podesava VTA na rucki - tamo u Lenco arm guide-u nema nista o tome a neki komentari kazu "relativno lako"... da li je moguce da moze ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, krca44 reče

namestanje gazne sile bez pomoci lateralnog tegica ( samo sa glavnim)

 

Nego ne nadjoh ( zasad ) kako se podesava VTA na rucki - tamo u Lenco arm guide-u nema nista o tome a neki komentari kazu "relativno lako"... da li je moguce da moze ?

 

tako,tako,preskocis teg za podesavanje gazne sile,i sve radis glavnim...

...sa strane kod rucke imas 2 sarafa,s tim se podesava VTA.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 48 minuta, paja959 reče

tako,tako,preskocis teg za podesavanje gazne sile,i sve radis glavnim...

Pretpostavljam da je neophodno ostaviti na ručici tegić za gaznu silu pošto njegova težina utiče na (ukupnu masu) inerciju ručice , a sve zbog podešavanja tegića za kompenzaciju antiskejtinga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Menja se rezonansa rucke i pride sila na V osloncima..., moze se tegic postaviti na bilo koju poziciju, a sila podesiti glavnim tegom. I to je zona za igru podesavanja.

Uticaj je previse mali na inerciju, dominantan je sel i glava

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 časa, predragm reče

Pretpostavljam da je neophodno ostaviti na ručici tegić za gaznu silu pošto njegova težina utiče na (ukupnu masu) inerciju ručice , a sve zbog podešavanja tegića za kompenzaciju antiskejtinga.

ja ga vala nisam skidao (da ga ne izgubim slucajno),nego je ostavljan bio gurnut do kraja,kad sam sa kontrategom podesio manje vise gaznu silu,proveravanjem uz digitalnu vagu sam radio jos fine tuning gazne sile sa njime,po potrebi,ali to je bilo jos uvek vise u domenu da je van upotrebe...B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...