Jump to content

Lenco L75 - zvucnica ?


krca44

Preporučeni Komentari

pre 45 minuta, predragm reče

Da budem jasniji, mislio sam na to da se teg gazne sile ne skida sa ručice i time ne menja njena masa.

Uticaj tog tegića je zanemarljiv na efektivnu masu. Tegovi ujednačavaju sile sa obe strane linearno, masa x rastojanje do težišta sa jedne strane mora biti jednaka masa x rastojanje do težišta sa druge strane oslonca. Za efektivnu masu ručice bitan je moment inercije, masa x rastojanje do ose rotacija na kvadrat svih pojedinačnih masa, zato udaljeni shell i glava imaju mnogo veći uticaj na efektivnu masu nego kontra tegovi koji su blizu ose rotacije. Efektivna masa sistema ručica-glava je zbir svih momenata inercije pojedinačnih masa, podeljena sa kvadratom rastojanja vrha igle do ose rotacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moglo bi da se izmeri jednostavno. Postavi se glava i sve podesi u neutralni položaj. Potrebna je opruga poznate krutosti koja se veže za shell i pokrene rukom da osciluje. Iz frekvencije oscilovanja i krutosti opruge izračuna se efektivna masa. Krutost opruge je lako izmeriti, kače se tegovi raznih poznatih masa i mere izduženja. Malo je teže izmeriti frekvenciju oscilovanja, možda da se snimi kamerom pa da se uspori dovoljno kako bi se moglo izbrojati koliko puta u sekundi prođe neki lako uočljiv ekstrem, recimo maksimalni  ili minimalni položaj. Što je duži period posmatranja i brojanja, tačnije se određuje rezonantna frekvencija. Za vladd-a je ovo dečija igra pošto verujem da ima svu potrebnu opremu na poslu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, predragm said:

Lepo je sto je neko sistematizovao i malo uozbiljio problematiku formulama.

Mada i jednostavno pojasnjenje rastojanja na kvadrat, bitnog za moment inercije i drugacije receno efektivnu masu, ukazuje da je uticaj "glavnog" tega od 50-100g manji od 20%, iskljucivo zbog malog rastojanja od oslonca, ranga par cm. I naravno da onih desetak grama sela i glave, na rastojanju 15-20cm, odnosi snjur u dominanti za inerciju.

A tek ovaj mali tegic sumnjam da dostize 2% ucesca u promeni efektivne mase od desetak do 20 grama, sto dovodi do zakljucka da je znacajnija prasina na selu nego taj teg..

Dok je rezonasa rucke sasvim druga vrsta problematike...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 44 minuta, vladd reče

A tek ovaj mali tegic sumnjam da dostize 2% ucesca u promeni efektivne mase od desetak do 20 grama, sto dovodi do zakljucka da je znacajnija prasina na selu nego taj teg..

Stvar ličnog sagledavanja i razumevanja, omalovažavanju je nepotrebno.

Kod ove ručice kao i kod npr. thorens tp-11 (21) sklop koji nosi uzicu je postavljen kao kontrateg u odnosu na teg za podešavanje antiskejtinga. Njihovim međusobnim pozicioniranjem se podešava antiskejting ručice. To znači da uopšte nije zanemarljiv uticaj kod takvih rešenja, koliko god bile male mase tegova, a to je i princip primenjen na ručici L-75 o kojoj je ovde reč.

Samo kada se gazna sila podesi pomoću glavnog tega, pozicija tegića na uzici sigurno neće biti ista kao kad se koristi tegić za gaznu silu -onako kako stoji u uputstvu, već se i ona mora odrediti koristeći test ploču ili merenjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cek polako, kada vec skakucemo sa teme na temu.

Antiskejting je uprosecen, konstantna sila duz celog kretanja rucke, ali sila skakutanja progresivno raste sa linijskom brzinom, zavisnom od poluprecnika pri istoj ugaonoj brzini..

Ti pobocni tegovi, izmesteni iz ose rucke su najcesce korisceni za prednaprezanje oslonaca i smanjenje mogucnosti tog pravca vibracija. Ovde je taj zadatak izlisan, nisu lageri u pitanju, vec V blokovi, pa je uloga prebacena u druge dve sobe, antiskejting i estetiku...

Tako da je bolje ne koristiti antiskejting ili ga koristiti u nivou ispod pola grama, da bi se uprosecio kompromis.

Pitanje je kompromisa u kom delu ploce ce da pravi problem, na pocetnoj trecini ili na poslednjoj trecini. 

Mada je cinjenica da su organizatori izrade ploce cesto vodili racuna da pri kraju strane budu zanemarljive numere, a znacajne na pocetku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa ovom diskusijom odosmo u off. Mislim samo da kod ovakvih "razuđenih" ručica svaki deo ma koliko bio mali, lak ili šta već, projektant je stavio sa razlogom i ima svoj uticaj (npr. svoj momenat inercije) koji ne treba zanemariti. Ja ne bih više o ovome, kvarimo temu čoveku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, predragm said:

Sa ovom diskusijom odosmo u off. Mislim samo da kod ovakvih "razuđenih" ručica svaki deo ma koliko bio mali, lak ili šta već, projektant je stavio sa razlogom i ima svoj uticaj (npr. svoj momenat inercije) koji ne treba zanemariti. Ja ne bih više o ovome, kvarimo temu čoveku.

I da i ne, dobro stelovanje je preduslov dobrog zvuka, mozda znacajnije nego izbor nekih glava u slicnom cenovnom rangu.

Ne sporim ja da je projektant imao neke razloge i resavao neke kompromise, ja to volim da razlucim i to su zone za tvikovanje ili eksperimentisanje, ako je negde bilo usteda ili losih procena ili nekih drugih ogranicenja nastalih uticajem izvam polja dizajnera...tipa nervozni sef marketinga..i sl... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neka metoda koja sam usvojio u zadnjih skoro godinu dana jeste otprilike ovo sto pricaju Ledermann i Schroeder.

Nekako sam vremenom dosao do zakljucka da je recimo podesavanje AS prema HI-FI News test LP metodi ( Max modulacija ) previse, uz to video sam kako izgleda vrh - jedna strana vise istrosena, ono sto PL inace pise na svom web sajtu a takodje i neki Britanci koji su davali iste podatke sa slikama.

Sa Macura phono-om sam jasno cuo kad se pretera sa AS - posto ima nizi shum lakse se cuje ( kad sam zadnji put nesto podesavao na 1210-ki ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...