Jump to content
Sign in to follow this  
NIXIE

Vifa, Fountek, Visaton 3 (+1)way

Recommended Posts

Radilo se za praznike, imao sam skoro dve nedelje na raspolaganju. Zamenio sam stare drivere novim iz Kine. Bas Vifa NE225 W-08, srednji Vifa NE123 W-08, visoki Fountek NEO CD3.0, backfire visokotonac ostao Visaton G20SC. Skretnica prva varijanta 400Hz/3500Hz  -12db/oktava,  Visaton 7kHz - 6db/oktava. Biće malo dorade dok se razrade driveri, za sada izmereni TS parametri su relativo blizu fabričkim specifikacijama, ali to se uvek promeni nakon razrade.  Imam cev za bassreflex promenljive dužine, za sada optimum je 20cm, a videću za kasnije šta će biti.

Inicijalno slušanje je palo sinoću u trajanju od 4 sata, za sada bolje zvuči od starih zvučnika po svim kriterijumima. A i izgleda mnogo lepše, naročito uživo, na slikama je onako.

Svi driveri su made in PRC, uključujući i Visaton. Da mi je neko pričao ne bih verovao.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

8 minutes ago, Mikorist said:

VDH ? ClarityCap ?   :rolleyes:

VDH CDS12 unutra i na skretnici. Clarity cap ispao iz igre (5,6uF je prevelika vrednost za novu skretnicu, ribon mora da se reže visočije) uleteo Jantzen Silver Z na visokotonce. Kad se malo usvira i finalizujem skretnicu biće slika, šema i merenja. Ma biće kompletan projekat koji niko neće napraviti osim mene, jer sve zajedno nije ni tako jeftino - kutije, postolja, driveri, skretnica (bez umnog i fizičkog rada) oko 1100 eur po mojoj proceni.:D

15 minutes ago, Nesic said:

Ovaj BluTtack ne ostavlja tragove za sobom?

Ne, čak ni na papirnim membranama. A zalepi se dovoljno da mogu da okrenem driver horizontalno i izmerim. Zanimljiva hemija.

NE225 desni nov horizontalno.png

10 hours ago, NIXIE said:

Svi driveri su made in PRC, uključujući i Visaton. Da mi je neko pričao ne bih verovao

Visaton je ozbiljna firma, imam odlicno iskustvo sa njihovim sub/woofer drajverima.

20 minutes ago, damic said:

Visaton je ozbiljna firma, imam odlicno iskustvo sa njihovim sub/woofer drajverima.

Jeste ozbiljna firma, možda nije popularna kao neki drugi, ali za razliku od većine pokrila je kitovima praktično sve svoje drivere. Gde se prave manje je bitno, sve dok je kvalitet izrade odličan. Čini mi se samo da su preskupi, ali takav je slučaj i sa Vifa i drugima čim dođu u EU, tu su cene najviše. U  US su takođe jeftiniji.

U ove moje kutije sam mogao ugraditi i Visaton Classic 200, nego je to bila skuplja varijanta, a i bojim se malo tih metalnih drivera.

15 minutes ago, чика-Брка said:

U ove moje kutije sam mogao ugraditi i Visaton Classic 20

nista ne fali ni tim tvojim.

cak sta vise, odlicni su.

:cheers:

Sad ide najgori deo posla, usviravanje.:thank_you2:

Šalim se naravno, Visaton mi je bio skuplji dosta od Vifa, na pola puta do Scanspeak.