Jump to content

Fane Sovereign 15...Lii Audio F-15.....halucinacije


Mikorist

Preporučeni Komentari

14 hours ago, Pchelac said:

Kao bas refleks - to daje veliku grbu od 6 dB na 70Hz...ko zna,mozda ti se i to svidi.

Bolje ko sto kaze Nixie - rascupana vuna unutra (drajver se ponasa Kao da je u vecoj kutiji), i otvoris jednu tu rupu pa je zatvoris varioventom, pa poslusas, pa otvoris drugu pa isto...190 l izgleda mala kutija za taj drajver.A odziv trubica obavezno probaj da umiris filterom, njega mozes da menjas i uklonis po potrebi

Možeš li mi to malo pojasnit sa grbom od 6db, u slučaju bas refleksa, sta se u praksi događa sa kutijom i zvukom u sobi?

Nije problem poslje napraviti još veće kutije, samo da idu minimalno u širinu koliko je moguće i ako to nije katastrofa za rad te jedinice, ove kutije što su na slici sam išao minimalno koliko je moguće u širinu samo po 7-8mm (40cm)sa strana jedinice.

To je u glavnom zbog moje neke lude opsesije i vizije kakve takve ljepote zvučnika.

Šta da kažem kapitalistička moćna audio propaganda je uticala na mene... Ali se vadim i spašavam od mistike i mitomanije.

 

Zaboravio sam reći da je soba u kojoj su smješteni Fane zvučnici širine 5m, zid na koji se postavljau zvučnici i dužine 6m.  Visine 2.65m, solidna veličine 30 kvadrata, 80 kubika.

I solidno akustički tretirana, sa kombinacijom kvadratnog difuzora na prednjem zidu, u  ćoškovima, kao što se vidi su kutni abfusori, kao i bočno, to je ujedno bio najbolji i najjeftiniji dobitak u kvalitetu zvuka koji sam ikad dobio pogotovo za tako male pare.

Naravno opet sve po mome sluhu, jer i pored sve moje volje (da platim)i tehnološkog napretka civilizacije, ne postiji ovdje ni jedan ozbiljan majstor koji bi akustički tretirao ili ne daj bože projektirao prostoriju, ima njih koji prodaju muda pod bubrege koliko oćeš. To je koliko vidim jednak bauk kao i sve ostalo vezano za zvuk.

IMG_20211219_160927.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, Srebrenocrni reče

Ali se vadim i spašavam od mistike i mitomanije.

Na pravom si putu.

Bassreflex sa tvojim driverom je nemoguća misija. Ne znam gde bi bila ta grba, može se simulirarti u nekom simulatoru, ali nema svrhe jer TS parametri tog drivera definitivno nisu predviđeni za BR ili horne. Onaj simulator je pokazao zapreminu 1200+L za bassreflex loading. Znači OB, kompresija, aperiodic damping i razne varijante TL, MLTL itd. Ili da izbušiš zid i montiraš drivere, ali basa u tom slučaju nema, odnosno ima kao za fabričku krivu drivera.

Soba ti je odlična, uložio si u akustički tretman to se retko viđa. :first:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, NIXIE said:

Na pravom si putu.

Bassreflex sa tvojim vozačem je nemoguća misija. Ne znam gdje bi bila ta grba, može se simulirati u nekom simulatoru, ali nema svrhe jer TS parametar tog drajvera definitivno nisu predviđeni za BR ili horne. Onaj simulator je pokazao zapreminu 1200+L za bassreflex loading. Znači OB, kompresija, aperiodično prigušivanje i razne varijante TL, MLTL itd. Ili da izbušiš zid i montiraš drivere, ali basa u tom slučaju nema, odnosno ima kao za fabričku krivu drivera.

Soba ti je odlična, uložio si se u akustički tretman to se retko viđa. :prvi:

Znači to aperiodično prigušivanje s one tri cijevi ili osmislit nekakvu drugačiju rupu i u nju dodavat vune, pa vidjet kako zvuči?

Pa kasnije ako to upali, a moguće je da se sa većom kutijom dobije još bolji zvuk, onda možda napravit još veće kutije.

Za sada nisam u mogućnosti da išta radim sa kutijama možda i mjesec dana, možda uspijem pronaći i tu poliestersku vatu do tad, pa onda idem u akciju.

A vi pišite svoje prijedloge i savjete, ili još bolje konkretne nacrte ako ih imate.

Ovo što ja napravim sve ću ovdje objaviti.

Za dobrobit svih!

A nisam ja tako daleko od Bajakova-Lipovca 40 km. koga bude zanimalo moće doći da to vidi i čuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, Srebrenocrni reče

Znači to aperiodično prigušivanje s one tri cijevi ili osmislit nekakvu drugačiju rupu i u nju dodavat vune, pa vidjet kako zvuči?

Pa kasnije ako to upali, a moguće je da se sa većom kutijom dobije još bolji zvuk, onda možda napravit još veće kutije.

Da za ovo prvo. Osmisli bilo šta što može da se podešava.

Ne za ovo drugo. Kod aperiodic damping obično ide malo manja kutija nego što treba za kompresiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 časa, gluv_i_udaren reče

Joj crni Miko, slušaj malo muziku umesto prdenja vrabaca, pop filtera i producenata…

Pa i jest problem u muzici. Sastavljena je od prdeža vrabaca.

 

 

 

Znaš kad ču da čujem ovo što čujem na slušalicama sa ovoga....Kad ubacim JBL 4434 Mk2.  - mora da ima acoustic lenses naglavljene. (bez njih nije to to):sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 27 minuta, Miko reče

Pa i jest problem u muzici. Sastavljena je od prdeža vrabaca.

 

 

Samo napred gazi @Miko ! Neko mora da razgrne snijeg da bi se ostali lakše kretali! Znaš ono amreički pioniri na Divljem zapadu. Neznaju oni što te nisu poslušali koliko su sebe uskratili za velika zadovoljstva. Pod uslovom da to mogu sebi priuštiti. Ali vrijedi svaki dinar!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 minuta, asimze reče

Samo napred gazi @Miko ! Neko mora da razgrne snijeg da bi se ostali lakše kretali! Znaš ono amreički pioniri na Divljem zapadu. Neznaju oni što te nisu poslušali koliko su sebe uskratili za velika zadovoljstva. Pod uslovom da to mogu sebi priuštiti. Ali vrijedi svaki dinar!!!

Kad ti sve stigne...Otvori temu pa opiši kako svira.Ja ne umem više :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srebrenocrni said:

Možeš li mi to malo pojasnit sa grbom od 6db, u slučaju bas refleksa, sta se u praksi događa sa kutijom i zvukom u sobi?

To pokazuje simulacija.Najverovatnije boomy bas, ali ko zna, moze da zavisi i od sobe, mozda legne uz rastuci odziv iznad tisucu Hz...kad otvoris rupe ,probaj pored varioventa i reflexne cevke.Mada, po teoriji je za tu kutiju veca sansa za uspeh - variovent- rupa zatvorena i prigusena mrezicom sa 2-3 trulex sudne krpe npr. Slican efekat imaju i lopte od carapa ugurane u reflex cev... I obavezno prvo ispuna kutije rascupanom vunom - kolicina - bemliga, guglaj malo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...