Jump to content

Kablovi, filteri, utikači , ispravljači, osigurači , LETVE, napajanja, trafoi , namotaji oko kondenzatora


NIXIE

Preporučeni Komentari

1 hour ago, vladd said:

I zasto ti narandzasti kabal zvuci drugacije? Kada se vec "bavis" kablom i kablovima. Sta je to u narandzastom bicu sto te raduje u odnosu na neki drugi.

Odgovori bar sebi, meni  ne treba :) 

Ja i ne smatram da si ti u zoni profita, ali eto, pokusavas korake neke igre...jedan napred, nazad dva, to je lepa igrica... :D 

Sta je to u tvom sistemu sto se uskladilo ili neuskladilo da kablom niske impedanse?

Nisam hteo puno da opisujem to obično izazove još gore reakcije. Mislim za 500-600din koliko treba za 2x2m kabla sa šuko utičnicom može svako da proba i baci ako ne valja. Ne mogu da diskutujem o uticaji ovog i onog parametra kod kablova jer ne znam puno, samo osnovne stvari.

Stalno pišeš o tom profitu i prodaji magle u mnogim temama, nije više zanimljivo, znamo svi da proizvođači moraju da reklamiraju svoje proizvode, svačiji izbor je šta će kupiti za svoje pare.

Što se zvuka tiče, pa recimo ovako je u mom sistemu (i još par njih za koje znam da su probali):

Mnogo je bolja definicija basa, to mi je bilo odmah uočljivo od prvih taktova muzike, sličan efekat imaju i drugi solid core kablovi koje sam probao ali svi oni su kvarili-potiskivali više frekvencije i mutili stvari pa sam ih odbacio i zadržao se na licnastim debelim kablovima. Zatim pri slušanju se dobija utisak veće dubine i veličine zvučne slike, jako je prijatan taj utisak da je sve malo više pomereno unazad i da deluje prostornije, pri čemu nije došlo do gubitka detalja i visokih frekvencija. Meni su zvučnici relativno blizu jedan drugome, tako da mi malo smeta što je mala pozornica, svaki dobitak u tom smeru je poželjan.  Isto za bas važi, kutija je bassreflex, svaki dobitak definicije je takođe poželjan.

Lako proveravam gubitak detalja pri kačenju bilo kog kabla na snimcima koje jako dobro poznajem i koje sam slušao na puno sistema. Kod licnastih kablova koje sam koristio srednji i visoki su manje prijatni nego sa ovim narandžastim. Mogu da kažem da je najveći dobitak u basu, koji je dobio udarca i definicije, nije izgubio dubinu, a sve ostalo u spektru je po malo bolje od od najboljeg prethodnog kabla. Isti efekat onaj tanji kabal ima kao interkonekt, dok kao zvučnički briljira u srednje/visokom spektru dok mu je bas malo tanji i fali mu dubine tako da ipak koristim ovaj deblji i ako imam oba. Test sa Audioquest zvučničkim solid core cablom je potvrdio da je to sličan zvuk i slična koncepcija. Nadam se da ću biti u prilici da ga probam uporedno sa još nekim firmiranim kablovima, ali to nije za ovaj forum.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Stalno pišeš o tom profitu i prodaji magle

 

2 hours ago, vladd said:

Pa ako bas zelis u svajsersku stranu, da nastavim sa pitanjima, ako ne znas da ih srocis, zasto si uvrtao kablice, da eliminises "smetnje" ili da pojacas preslikavanja i medjuuticaj, kada su vec znacajnije struje...nego na interkonektu...

A zasto na primer, konstatovano, se ne uvrcu razne flet folije, ultraskupe i prilicno dobre, da li oni negde grese? Zanemari cenu.

Koliko si poremetio kapacitete na izlazu pojacala? Zasto paralelni twin ima minimalni medjukapacitet

Eto da budes u pravu, ali STALNO pisem nekorisne postove.

Evo odgovori na ovaj nekorisni i post o "stalnom profitu" ponasanja kabla u sistemu.

Mozes da probas i prebranac pre slusanja muzike, ko zna kakav ce uticaj da ima na atmosferu...sto da se ne proba, pride je specijalitet.. :) 

 

Ponovicu ti elementarnije, da bude jasnije, postoje bulaznjenja zbog profita ili zbog sminkeraja, a za nas to nema vajde, mi diskutujemo o uskladjenosti kabla u sistemu, a ne nasumicno probanje kojecega kojekude, bas iz razloga sto nismo ni bakali ni ekonomisti ni americke domacice koji-koje pojma nemaju o desavanjima sa signalima..

 

I tako, u duhu svajseraja, definisi sta nam to cini blagodeti uvrnutog zvucnickog kabla od samo 200 din(kao da je sada najbitnije da pravimo finu hifu od furde i najjeftinijeg svega??) Svajseri komponente tretiraju po kvalitetu, ne po ceni, ne po sjaju i imenu, vec po kvalitetu karakteristika i materijala..bile one 20 ili 20000 dinara...evra...sati slusanja..koje god vrednosti

Razumes li razliku kada o tematici pricaju oni malo strucniji i random korisnici? Zna se kojima je cena najvazniji kriterijum "kvaliteta".

Sto mislis da je vredno da gledamo i slusamo o uvrnutom zvucnickom kablu u kojem se javlaju preslikavanja, medjuindukcije, nebitno koliko sitne i koliko bitne, to je bazicna greska..sta dalje ocekivati... nije to interkonekt, gde sledeci stepen nema efekat generatora....kada razvodnjis rakiju, sta dalje ima da se proba? Kojim se vodom manje upropasti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

40 minutes ago, vladd said:

postoje bulaznjenja zbog profita ili zbog sminkeraja

Žice unutar kabineta zvučnika i pojačala su tanke i jadne  jer ih kupci ne vide. Proizvođači troše novac na ono što se može videti golim okom. Buknsa mora da šljašti kao zlatni zubi a  to što je ispod pozlate od bronze ili mesinga to nikom ništa. Par puta sam na haj end sajmovima video buksne koje su promenile boju ili su oguljene....Kada se kabineti i pojačala ožiče korektno, često može da se dobije trenutni napredak. DIY pravilo  je koristiti iste provodnike i iste materijale kako  spolja tako i unutra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@NIXIE

Ne znam kako sad da kazem, ali bih ti se ovako javno, iskreno zahvalio sto si podelio temu o narandzastim kablovima (stvarno, bez zezancije). I ja sam na forumu iz istog razloga kao i ti, pokusavam na licnim svajeraj dobijem neki kvalitet zvuka koji inace nikad ne bih mogao priustiti. E sad, uvek ce se naci neko ko ce reci da to ne valja, da moze bolje, da u stvari ne razumemo fiziku, elektrone, pa ne kontamo zasto to svira bolje....svako ima pravo na svoje misljenje. Ono sto me zanima, naucim i prisvojim, ono sto ne, ignorisem...

I eto, ode godina...bez FAK-a...ali eto, bice valjda prilike da se vidimo, bitni su ljudi a ne sprave. Ja jos ne kupih te kablove, ali bice prilike...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Mene samo zanima kako jedan bros, moze od kineskog duksa da napravi dzemper od setlanda. :D 

I zahvalan na formuli. Da ne skupljam pare za JBL, Altec ili sacuvaj boze Tannoy:sarcastic:

sunce ti kalajsano, kako si ti gadan lik, sjebeš sve što se ovde napiše

ovo dosad ne videh

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad bi vi znali kako one moje posrebrene zice sa izolacijom od teflona,uparene i umotane pa odmotavane  po specijalnom sistemu koji je samo meni poznat,zvuce.primetio sam da i uparivanje boja nije zanemarljiva stvar,dapace, vrlo je vazno kako se boje uklapaju.kod prikljucaka treba povesti stvar i jos o necemu sto se stalno zapostavlja.a to je zebekov - peltijev efekat koji je sto je veca razlika temperature na kraju i pocetku distributivnog lanca zvuka veci prirastaj el.mot.sile kod raznorodnih materijala -posebna dif.kompenzaciona metoda vezivanja.o tome jotu jos niko nije nista ni spomenuo a sto  smatram nedopustivim.da podsetim cenjeni auditorijum da one posrebrene,ma kakvi posrebrene,srebro bezobrazno nabacano na bakar ali sistematski,kristalna struktura je cisto polarizovana u pravcu kretanja elektrona,da podsetim da te zice jos ima,i to po povoljnoj ceni.Cena,prava sitnica....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

definisi sta nam to cini blagodeti uvrnutog zvucnickog kabla od samo 200 din

Možda , zato što košta 200 dinara i nema ili neće da da više.

3 hours ago, vladd said:

(kao da je sada najbitnije da pravimo finu hifu od furde i najjeftinijeg svega??

Možda , zato što košta 200 dinara i nema ili neće da da više.

 

Mislim da je nečovečno deliti švajsere na imućne i siromašne.

Zen pola postova počinje sa poor man....pa ime projekta. :pleasantry:

Poenta celog foruma je da poor man može da dođe do uređaja.

Realno nismo Švajcarska :smesna:

19 minutes ago, dunavko said:

Cena,prava sitnica....

Ti će i da mi budu u pojačalu i predpojačalu do Neutrika. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ocekivao da se kabal raspori, skine sirm, pazljivo, pa od dva sirma naprave pljoskice za zvucnicki kabal, stavi terminacija po volji i ceni, sirm malo spljeska, doda termo lepka i eventualno zalepi na neku foliju, obmota teflonom ili pamukom, i napravi jedan set kablova.

Od iznutrice, uzeti po tri i napraviti pletenicicu,  jednu za plus a drugu za minus, terminisati fensi ili nefensi, jedan crni jedan crveni termofit i napraviti sledeci komplet gajtancica.

Eventualno izbusiti par drvenih plocica, zarad estetike, provuci gajtanli i na dacici napisati po zelji, NIXIE, diodu, smer, ultra, karma, aura..sta god...ukrasiti po ukusu :) 

Bar malo kreativnosti, i pride paznje prema geometriji..

A ne blankirati kabal iz radnje, bzveze uvrnuti zicke i oma dobiti definisan bas...iako se nesto u drugoj temi prica neka prica oko TS parametara, kojestarije, zapremina i dampiranja, skretnica, rezonanci, faza...ma gluposti... cvrs i definisan bas na prazan stomak sa random licnom...:P

Bolji efekat bi bio sa instalacionim trozilnim pljosnatim, nego ovo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najtezi deo posla je to sve pesnicki zakititi, a tu sam slab. :D 

Pa mi ostaje  da meljem(drobim) zasto se ne radi kako traba da se radi...:oldtimer:

Plus sto je toga more na netu, ne vidim zasto se ne bi kopiralo ono korisno i moguce, ko bas voli da obnavlja utiske...a geometrija kabla je bitnija nego razlika materijala par posto ali 10 na minus neki milion 

https://nordost.com/speaker-cables.php

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, vladd said:

Ja sam ocekivao da se kabal raspori, skine sirm, pazljivo, pa od dva sirma naprave pljoskice za zvucnicki kabal, stavi terminacija po volji i ceni, sirm malo spljeska, doda termo lepka i eventualno zalepi na neku foliju, obmota teflonom ili pamukom, i napravi jedan set kablova.

Od iznutrice, uzeti po tri i napraviti pletenicicu,  jednu za plus a drugu za minus, terminisati fensi ili nefensi, jedan crni jedan crveni termofit i napraviti sledeci komplet gajtancica.

Eventualno izbusiti par drvenih plocica, zarad estetike, provuci gajtanli i na dacici napisati po zelji, NIXIE, diodu, smer, ultra, karma, aura..sta god...ukrasiti po ukusu :) 

Bar malo kreativnosti, i pride paznje prema geometriji..

A ne blankirati kabal iz radnje, bzveze uvrnuti zicke i oma dobiti definisan bas...iako se nesto u drugoj temi prica neka prica oko TS parametara, kojestarije, zapremina i dampiranja, skretnica, rezonanci, faza...ma gluposti... cvrs i definisan bas na prazan stomak sa random licnom...:P

Bolji efekat bi bio sa instalacionim trozilnim pljosnatim, nego ovo...

Fail

To imao AW pa presao na take licne kao zvucnicke.

Ove licne ga ubile u pojam,da ne kazem,ko faza protiv fazu za +3dB

Ne treba fala,zbog upozorenja na vreme,da ne krecis dzabe

happy:newyear:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je dobar VDH iz proslosti, i ovi Neutrici iz Kanibala. Paralelni, naravno

Zvucnik radi kako radi, nece ga poboljsati gajtan, pojacalo stabilno, ne vidim razlog da ga uznemiravan...sto se krecenja tice..

Ostalo sam naveo kao primer neke slozenije kreativnosti, slozenije od blankiranja kabla...stvar ukusa i zelja sta ce ko da radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Možda , zato što košta 200 dinara i nema ili neće da da više.

Vladd mu odmah digo cenu, ja rekoh da košta 120din/m.

On od mene traži da uradim ono što ne mogu znati, a vala nije mi ni bitno. Kad stignem izmeriću kapacitete kabla, mada ima tih podataka u datashhet pa ko hoće da ga analizira ne branim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, vladd said:

zasto si uvrtao kablice, 

Ne razumem, uvrtao sam krajeve samo da mogu da ih prikačim na buksne. Ne znam šta sam drugo mogao da uradim, to je po 4cm svako parče. Naručio sam snake skin da ga ulepšam malo i bakarne bananice da ga terminišem i to je sve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...