Jump to content

Kazalište Pozorište Gledališče Teatar


Preporučeni Komentari

  • 3 nedelje kasnije...
  • 3 nedelje kasnije...

24.11.2018. Ulysses Teatar, Desire Festival Subotica, Euripid - Bakhe, režija Lenka Udovički

naposletku Dionis je iz gledališta, obučen u klepetavu haljinu sastavljenu od pločica na kojima su bile oznake raznorodnih brendova koji obeležavaju današnje vreme, slavodobitno ušetao na pozornicu, samouvereno obznanjujući svoju pobedu..

u antičkom (Dionisovom) pozorištu muškarci su igrali žene, juče je u postavci Lenke Udovički bilo suprotno - žene su izvodile muške i ženske uloge.. njih dvanaest (magičan je to broj, simboličan) su nas lakim korakom, ali i mahnitom igrom, pesmom, potsetile šta pozorište zapravo jeste, i kako se, a baš onako kako je to bilo na početku, može sa tek par rekvizita i uz vrhunsku umešnost preneti tekst koji je prvi put izveden 400 godina p.n.e.

816438.jpeg

Lenka Udovički je sa ansamblom, dokazala i pokazala da se klasičan (najklasičniji mogući) tekst može adaptirati za naše doba, ne gubeći pri tom ni malo od svoje autentičnosti, dopisujući mu situacije tako tipične danas.. da li danas žene mogu promeniti svet? da li one mogu zaustaviti ratove, biti savest čovečanstva? da li one, depresivne, ponižene i frustrirane, kakvim su prikazane u sceni grupne terapije, mogu smoći snage i povući sve nas u nekom bezbednijem pravcu? to su pitanja koja predstava postavlja, ali na koja ne odgovara.. verujem da je i ta zapitanost dovoljna..

uuuuu.jpg

prva postava Hrvatskog ženskog glumišta, neka odavno poznata, i neka nova lica, uz nenametljivu režiju, tečan scenski pokret i adekvatnu muziku su obezbedili dva sata čistog, nepatvorenog užitka..

Desire festival je započeo Urbanovom Hasanaginicom, koju sam ranije odgledao na legalu, u Novosadskom Pozorištu.. samo te dve predstave su podigle lestvicu kvaliteta, koju ovogodišnji Bitef nije uspeo ni da dotakne.. na repertoaru je petnaestak predstava

http://www.ulysses.hr/hr/performance/euripid-bakhe/

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, vladd said:

Ja ajd sto ne pratim kulturu, nego ni Vas koji ste na izvoru.

Cestitke Doktore za cerku!:happy64:

Hvala. 

Ovo je samo jedna od njenih trenutnih aktivnosti. Ne znam da li si ispratio njene tri emicije na Flux radiju ( radio studenata FDU ) ?

U potpisu - ponosni otac.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato vas slabo i pratim, da ipak negde stignem :) 

 

P.S>

Sjajna je Doktorova cera. Ima tako klinaca sa FDU koji naprave proboj kvalitetom, nekada ih komesari privremeno izoluju, previse su kvalitetni za kaljugu osrednjosti, ali su deca predobra i nadju put...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25.11.2018. Slovensko Mladinsko Gledališče, Desire Festival Subotica, Lars von Trier - Idioti, režija Nina Rajić Kranjac

onomad, u nekom drugom životu, Slovensko Mladinsko Gledališče je bilo sinonim za hrabrost, nekonvencionalnost i inovativnost u pozorištu.. osvedočio sam se da je ono to sve (a možda i više) i danas - u najmanjem je hrabrost transkribovati film Larsa von Triera, inovativno ga prilagoditi Slovenačkom trenutku, a sve to učiniti na nekonvencionalan način uklopljen u nadasve duhovitu i šarmantnu priču..

mogle bi da se izdvoje dve rečenice, kao (veoma) uprošćen sublimat:

oslobađanje "unutrašnjeg Idiota"

izborili smo se za slobodu, ali sada ne znamo šta ćemo sa njom

43b715538cc86adbb8e47264d52864ac.jpg

predstava je bila žestoka, neposredna, iteraktivna, a glumci su je izveli muški, bez snebivanja (na marš u pm :) način).. bilo je tu i gađanja hlebom (uzvratio sam žestoko), odglumljenog i onog pravog ludila, nekih zaboravljenih pesama i naposletku kulminacija tokom proslave rođendana koju su priredili oslobođeni Idioti.. iteracija sa publikom je nadmašila moja očekivanja, jezička barijera se premoštavala lagano, ponekada bi glumac pogledao na titl (Srpski i Mađarski), rekao - axa, ajmo ponovo, i izgovorio tekst na Srpskom (ili Mađarskom)..

16ee0e5ec2dc1d18659e6966a75b74f8.jpg

povremeno urnebesno smešna, ponekada na ivici (ukusa, razuma), ali beskrajno šarmantna i plemenita predstava, koja mi je zadržala osmeh nekoliko sati.. na kraju sam dobio i loptu, rekvizit od jedne od glumica (one koja reče da i nije neka glumica, pa mora da pokaže sise da bi smo je zapamtili :) ).. fala joj :)

lestvica je ovom trećom predstavom na Desire Festivalu, podignuta još i više.. videh u publici onog Medenicu, lepo je što je došao, možda nešto i nauči :D

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Woland said:

25.11.2018. Slovensko Mladinsko Gledališče, Desire Festival Subotica, Lars von Trier - Idioti, režija Nina Rajić Kranjac

. . . .

lestvica je ovom trećom predstavom na Desire Festivalu, podignuta još i više.. videh u publici onog Medenicu, lepo je što je došao, možda nešto i nauči :D

Kao prvo, hvala ti na odličnoj "disekciji" ove pozorišne predstave i moram ti priznati da ne samo ja, već i ostali moji ukućani sa nestrpljenjem čekamo i sa uživanjem čitamo tvoje kritike. :thumbsup:

Kao drugo, moj komentar na onoga - quote-jući tvoj post, bio sam slobodan da boldujem jednu reč, ona je druga po redu, a ti si već pisanjem kritike boldovao onu prvu. Dve boldovane reči iz quote-a su zapravo i odgovor o učenju. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Doktor ajoj, ali da si ga video posle predstave - ko popišan :D cela država je stala iza Bitefa, otvorili se fondovi, štampali katalozi, plakati, izdvajala velika kinta za megalomanske promašaje, podjarmili kritičari, organizovale tribine, palamudi, spajalo nespojivo, sve to samo zato da bi se zasenila malograđanska prostota blaziranog publikuma (prava publika je odavno oterana).. i? pa ništa, ćorak

a u Subotici (ama ni ono malo novogodišnje rasvete još nisu uključili), ulaznica košta 400 kinti, glumci Kostolanjija te posluže kafom, dođe i Šerbedžija (štagod ko o njemu mislio) da odgleda predstavu svog pozorišta, u publici neki normalni ljudi sa caklećim očima, kritičara ni od korova, a predstave se nižu, ne zna se koja je bolja.. a tek je počelo.. na žalost za one "najbolje", nisam uspeo da obezbedim ulaznice, scene su male (i u raspadu), ali je atmosfera prava..

uzgred, ova moja pisanija nije kritika, to je tek samo mali prikaz :)

 

P.S. smrzo sam se od selekcije exYU predstava - da smo ostali zajedno, pa bili bi smo u samom vrhu.. ne samo glede pozorišta

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle ovog posta mogu samo da zaključim da za kulturu ovde nije još sve izgubljeno.

 

Setih se upravo predstave "Krst pod Triglavom" koju sam imao sreće gledati u Sava Centru krajem 80-tih godina ( Scipion Nasice ).

Koji je to "pakao" bio. Do tada sam imao samo otvorene čakre za muziku, ali posle tog spektakla, počeo sam se zanimati i za druge umetničke forme.

http://nsk.mg-lj.si/si/artist/gledalisce-sester-scipion-nasice/

Muzika - Laibach ( zbog "Krst"-a sam pratio njihova prva pojavljivanja u Bgd, tačnije u SKC-u, behu tamo krajem 90-tih i u Hali sportova ).

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to beše Neue Slowenishe Kunst, ako se dobro sećam..

negde sredinom osamdesetih (verujem da negde još uvek imam program), sam imao prvi bliski susret sa SMG, Ratko Polič me, sa još jednim glumcem, uhvatio ispod pazuha i grubo ubacio u tamnicu Sibirskog logora, oko kojeg nije bilo žice niti zidova, već beskrajno prostranstvo bez ljudskih naselja.. granica između tamničara i zatvorenika se polako ali i konačno, tokom predstave izgubila.. malo je nedostajalo da ih mi na kraju ne izbacimo na sneg :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, jeste, NSK . . . . na tim prvim koncertima Laibach-a su se delili raznorazni pamfleti, prodavali fanzini (:smesna:), a mogli su da ti i izdaju njihov pasoš ( NSK država ).

Naravno, taj pasoš je bio fora, ali originalna, vizionarska i tada toliko progresivna i avangardna.

Ima o tome i na Wiki ( poslednji pasus na stranici ).

https://hr.wikipedia.org/wiki/Neue_Slowenische_Kunst

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, black coffe said:

Sad mal exit  i ostale  priče ? , al uvijek neki  novi ljudi . pa to je smisao ?  stari se još "miču" mladi  nesigurni ?  To je TO . _)

 

daaa, Exit.. :( ali tu nema entuzijazma, radoznalosti, otkrivanja nepoznatog.. samo MTV zvezde u živom izvođenju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Woland said:

@Doktordabre, sećam se i pasoša, balavio sam nad njim bez mogućnosti da ga dobijem :) 

Nije do Tebe ?  nego  kretanizma ? .  Na sreču ja i  moja djeca iako Rvati nismo nikada imali  problema  .    I to sa ZG  tablicama !   Valjda se potrefilo ? , .  Dečki , ajmo to zaboravit ! , idemo razmišljat , da se pojavio kreten , carinik  ili murijak pa se iživljava  ko zna zbog čega -  VLAST je  SLAST  u bilo kojem  obliku ? :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...