Jump to content

ecc83 preamp


2a3

Preporučeni Komentari

Auu bre sta uradi.Ljudi svaka vama cast na svemu ovome samo ja nemam toliko znanja iz elektronike i moracu potraziti pomoc jednog mog drugara koji to moze mnogo bolje da razume.Definitivno moram odustati od ecc83 pa cu eto raditi sa pcc88 jer to jos jedino imam.Nisam bio prisutan pa se nisam mogao javiti.Ako drugar bude imao ecc 82 onda cu sigurno probati tu verziju.Teku pripreme za Crescendo milenium a pred pojacalo ili bafer bi trebao to da goni. :respect:  :respect:  :respect: .Nisam ni predpostavio da je taka zaje...cija 83.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravit ću ovog...

Bolje ne. iz najmanje 2 razloga

1. suvise niuzak anodni napon. Ponavljam anodni naon nije napon napajanja nego napon izmedju anode i katode. A to je 100 i nesto volti.

manje od nekih tranzistora... Cev je prevashodno naponski uredjaj.

2. suvise mali prednapon. manji po apsolutnoj vrednosti od polovine p-p signala koji ce mu biti na ulazu.

ima i drugih.

...

poslacu shemu kako bi to trebalo da izgleda.

U medjuvremenu nabavi klasicne 2 kom ECC82 i 2 kom ECC88 :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da i ujedno povezati grejanje za sve cevi.

Nemoj pritiskati zice za grejanje na metalnu sasiju, nego napravi neko rastojanje.

Tu je stari zaboravljeni standard min. 6mm od metalne sasije :).

Za sve tipove vodova. Visoki napon naravno jos i vise...

...

Formiraj tacku mase odmah do katode kod podnozija i odmah tu polemi CT mreznog i svaku pojedinacnu masu od C i bilo kog drugog elementa koji u napajanju ide na gnd. :)

 

Zoki,

 

A kako treba sprovesti mase kada je u pitanju SE pojacalo koje ima sledecu koncepciju:

 

- Ulaz jedna dvostruka trioda, jedna trioda po kanalu (6N6P),

- Izlaz pentoda u pentodnom spoju po kanalu (EL84),

- Napajanje jedno (dakle ne dual mono) sa rasprezanjem za svaki kanal?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tacno je da ecc82 sa sheme Ub=200V i Uak cca 120v ima jako nizak prednapon, pa ce vec na 1,3Vpp dolaziti do znacajnog izoblicenja. Ali sa manjim ulaznim signalima ovo ce lepo da radi. Za veci komfor u ulaznom signalu treba Veci Ub a stoji i to da veci Ub ima i bolju dinamiku u ovom slucaju. Ja sam slusao ovo sa slike sa Ub 205V stab, ali ulazni signal nije bio veci od 250mV i sviralo je vrlo lepo.

 

Kolika je izlazna impedansa i gain ovog preampa?

 Izlazna impedansa je 410 oma a pojacanje je μxRa/Ri+Ra, a to mu dodje sa 10k anodnog ne vise od 10 puta.

 

Da se malo prosvetlimo ima ovde brzih obrazaca:

 

https://www.ampbooks.com/mobile/amplifier-calculators/cathode-follower/calculator/

 

Tacno je da ce amp ako dovedes vec 1,3Vpp dati znatno izoblicenje zbog niskog prednapona -G1, ali na vecim naponima je isto tako tacno ima vise dinamike.  Na 205V stab ja sam slusao ovaj preamp i jako lepo radi, ali na oko 200mV ulaznog signala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tacno je da ecc82 sa sheme Ub=200V i Uak cca 120v ima jako nizak prednapon, pa ce vec na 1,3Vpp dolaziti do znacajnog izoblicenja. Ali sa manjim ulaznim signalima ovo ce lepo da radi. Za veci komfor u ulaznom signalu treba Veci Ub a stoji i to da veci Ub ima i bolju dinamiku u ovom slucaju. Ja sam slusao ovo sa slike sa Ub 205V stab, ali ulazni signal nije bio veci od 250mV i sviralo je vrlo lepo.

 

 Izlazna impedansa je 410 oma a pojacanje je μxRa/Ri+Ra, a to mu dodje sa 10k anodnog ne vise od 10 puta.

 

Da se malo prosvetlimo ima ovde brzih obrazaca:

 

https://www.ampbooks.com/mobile/amplifier-calculators/cathode-follower/calculator/

 

Tacno je da ce amp ako dovedes vec 1,3Vpp dati znatno izoblicenje zbog niskog prednapona -G1, ali na vecim naponima je isto tako tacno ima vise dinamike.  Na 205V stab ja sam slusao ovaj preamp i jako lepo radi, ali na oko 200mV ulaznog signala.

I jos je manje pojacanje posto nisam uzeo u obzir ne by pass Rk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2a3,

Imaš pcc88,a treba ti bafer za Cresendo . Možda možeš ovu šemu da iskoristiš pa napraviš hibrid.I to da bude OK.Pretpostavljam da je V+,-,oko 40-50V.

Pročitaj samo donji pasus ispod šeme.post-1883-0-04106100-1456949058_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zoki,

 

A kako treba sprovesti mase kada je u pitanju SE pojacalo koje ima sledecu koncepciju:

 

- Ulaz jedna dvostruka trioda, jedna trioda po kanalu (6N6P),

- Izlaz pentoda u pentodnom spoju po kanalu (EL84),

- Napajanje jedno (dakle ne dual mono) sa rasprezanjem za svaki kanal?

Isto kao ovo gore sto sam napisao. Kljucno je provesti SVE gnd tacke posebno u jednu bakarnu plocicu odmah kod katode ulazne cevi. Prvo solidan lem C.T. mreznog trafoa, pa posle sve ostale elemente iz napajanja a potom i tih par  elemenata iz audio dela. Solidni lemovi, ociscena Cu povrsina.

Tu ide i sasijski ground sa suko pina na utikacu. NE odmah pored utikaca... Mrezni transformator i svaki drugi trafo koji se koristi NE zavrtati direktno na sasiju. Nego prvo na izolacionu plocicu, drvo, deblji pertinaks ili slicno, mehanicki solidno. Proveru da li su dobro prikljucene faze na primar izvrsiti na taj nacin sto se prikljuci primar na mrezu - glinerica na telu, limovima trafoa, ne bi trebalo da "svetli", Ako svetli, faze su obrnute i potrebno ih je okrenuti... Onda jednim kontaktom telo trafoa spojiti isto na zvezdasti ground i sasiski ground. Tu moze i neki termistor od suko do GNDa.

Nije komplikovano kada se nacrta sve je jasnije.

...

Od vitalne je vaznosti jos koristiti i prekidac za biranje ulaza koji prekida ne samo vruce krajeve, signal, nego i mase ulaza.

To znaci dupli preklopnik za svaki kanal, 4 x za stereo. Zbog toga sto ako se ne prekinu i mase, dolazi do ground loop-ova N-1 X koliko je N uredjaja prikljuceno istovremeno na preamp... :) Sa duplim prekudacem, samo je jedan uredjaj od prikljucenih konektovani masom i sasijskim groundom preko sasije na preamp pa nema loopova. :)

Ovo kako se radi samo prekidanjem signalnog voda nije najbolje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam jednu shemu sa ecc82 gdje je izgleda sve onako kako se u diskusiji predlagalo, ako mi nije što promaklo. Vjerojatno će još trebati dioda između pinova 7 i 8 .

 

R15 povećati..... R14 i R18 zamjeniti jednim otporom?.....

 

post-26-0-68008800-1456994895_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam jednu shemu sa ecc82 gdje je izgleda sve onako kako se u diskusiji predlagalo, ako mi nije što promaklo. Vjerojatno će još trebati dioda između pinova 7 i 8 .

 

R15 povećati..... R14 i R18 zamjeniti jednim otporom?.....

 

attachicon.gif11779.gif

Pa ne vredi, stvarno - ponovo jako mali anodni naponi i male struje. Cev u nelinearnom regionu. I velika disproporcija u snazi izmedju dve sekcije cevi.

Ovo je neki minimum zahteva ako se zeli koristiti jedna ECC82. Iste snage sekcija, u linearnom rezimu rada, i sa anodnim naponima oko 200V.

ALI Vidi se da je za to potreban napon napajanja oko 400V. Dobro filtriran najmanje sa 2 prigusnice CLCL. To je ujedno i najveca zamerka na ovu shemu sto saljem? I nepotpuni Loftin white koncept. Kao i cinjenica da ECC82 u katodnom spoju ne daje toliko nisku izlaznu impedansu kao na primer ECC88 koja bi bila na toj poziciji?

.

U prakticnoj izvedbi SVE snage otpora pomnoziti sa 4X !

.

post-96-0-66879900-1457005031_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

400 V sa trafom od 250V može se dobiti duplikatorom napona, ali onda treba i dobra filtracija.

 

http://www.daenotes.com/electronics/devices-circuits/voltage-multipler

 

 

Sa 2 x 250 trafom, problema nema.

 

 

Kako posuditi malo anodnog napona za dignuti potencijal grijanja već smo obrađivali ovdje

 

http://www.diyaudio.rs/topic/7230-ecc88-preamp-sa-ebay-s/page-2

 

 

Ako bude loše sviralo krivca znate :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ona Majdina šema je ok ali mi se čini da ne može da se koristi po jedna lampa za svaki kanal nego mora po polovina za ulaz i po polovina za izlaz zbog elevacije potencijala grejanja prema katodi.

Za ECC82 je 180V

 

jeste tačno da je sa 200V B+ mali prednapon na ulazu ali ja smanjim na kartici izlaz i imam dobar step att tako da nema izobličenja skoro do klipinga izl. pojačala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isto kao ovo gore sto sam napisao. Kljucno je provesti SVE gnd tacke posebno u jednu bakarnu plocicu odmah kod katode ulazne cevi. Prvo solidan lem C.T. mreznog trafoa, pa posle sve ostale elemente iz napajanja a potom i tih par  elemenata iz audio dela. Solidni lemovi, ociscena Cu povrsina.

Tu ide i sasijski ground sa suko pina na utikacu. NE odmah pored utikaca... Mrezni transformator i svaki drugi trafo koji se koristi NE zavrtati direktno na sasiju. Nego prvo na izolacionu plocicu, drvo, deblji pertinaks ili slicno, mehanicki solidno. Proveru da li su dobro prikljucene faze na primar izvrsiti na taj nacin sto se prikljuci primar na mrezu - glinerica na telu, limovima trafoa, ne bi trebalo da "svetli", Ako svetli, faze su obrnute i potrebno ih je okrenuti... Onda jednim kontaktom telo trafoa spojiti isto na zvezdasti ground i sasiski ground. Tu moze i neki termistor od suko do GNDa.

Nije komplikovano kada se nacrta sve je jasnije.

...

Od vitalne je vaznosti jos koristiti i prekidac za biranje ulaza koji prekida ne samo vruce krajeve, signal, nego i mase ulaza.

To znaci dupli preklopnik za svaki kanal, 4 x za stereo. Zbog toga sto ako se ne prekinu i mase, dolazi do ground loop-ova N-1 X koliko je N uredjaja prikljuceno istovremeno na preamp... :) Sa duplim prekudacem, samo je jedan uredjaj od prikljucenih konektovani masom i sasijskim groundom preko sasije na preamp pa nema loopova. :)

Ovo kako se radi samo prekidanjem signalnog voda nije najbolje...

 

 

Evo još malo teksta o masama attachicon.gifGrounding.pdf

 

Interesantno je kada sam posle čitanja i čitanja o vođenju masa i vodova grejanja pogledao već gotov mali SE 84, sve je bilo pogrešno a nije bilo ni šuma ni bruma, posle prepravke po ps-u sam dobio mali zvrk, koji sam posle jedva rešio.

 

Hvala momci.

 

Za sada nemam vise pitanja :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zapalilo bi ti se pri prvom uključivanju (Uh-k). :wink2:

Sa jednosmernim grejanjem i bez podizanja grejanja na potencijal sve je radilo kako treba.

A moze i klasicno - naizmenicno grejanje i hum balans pot na grejanu. Tako nesto sam mislio.

Nece se zapaliti :)

Tako nesto sam pravio...

.

Zamerke sam i ja napisao a dodao bih i jos jednu dve. local feedback i obrtanje faze.

Jednostavno nije moguce bez trafoa n ulazu...

Ali sam pokusao dati smernice koje su radne tacke i opterecenja mnogo bolji za ECC82.

Za predpojacanje bez izoblicenja. i true tube zvuk.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali i napisao sam da je bolje za izlazni ctode follower upotrebiti recimo ECC88.

Onda se moze ici sa manjim naponima baterije. Pa je laksi izbor kondenzatora.

...

Medjutim postavlja se jedno opravdano pitanje>

Posto bilo koji cevni preamp zahteva vrlo dobru filtraciju i solidno napajanje.

I najverovatnije ulazni ili izlazni interstejdz trafo, zbog cega koristiti manje indirektno grejane cevi?

Kada se ima bolji izbor sto se pojacanja tice DHT cevi?

U pitanu je samo druga mozda malo skuplja ili malo redja cev Cev i drugacije podnozije... :)

...

Na ovim primerima se lepo vidi da cak i ECC82 sa Rloadom odredjenim za najmanja izoblicenja i sa mogucnoscu prijema 4V p-p signala,

I sa lokalnim feedbackom, bez premoscenog Rk, ima dosta veliko pojacanje za preamp... A ECC82 i 6SN7 su od klasicnih cevi one sa najmanjim pojacanjem. Ove ostale nije potrebno ni razmatrati iskljucivo zbog prevelikog pojacanja u kolu.

...

U tom smislu je svrsishodnije koristiti neke pentode u triodnom spoju, srednje snage, Imaju mnogo manje pojacanje u kolu, koje vise odgovara zadatku preamapa, biasuju se na abs. vecem negativnom prednaponu, i imaju osetno manji unutrasnji otpor,

pa im nije neophodan buffer na izlazu. Vec je to sve ispod 1K ili duplo manje... :)

A posto se ne setuju na tipicnim strujama kao u rezimu kada su izlazne cevi, onda traju beskonacno. Naravno sa propisnim grejanjem. :)

...

Ostaje da se resi pitanje phase in 0deg = phae out -180deg. A to moze trafoom. I dobija se odlican preamp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...