Jump to content

ecc83 preamp


2a3

Preporučeni Komentari

Imam trafo sekundar 2x250 v i 60 w i 6.3 za grejanje i 2  lanpe ecc83.Ako neko ima neku proverenu semu za preamp koji bi zeleo napraviti molim auditorijum da predlozi pa da se krene. :hmmm:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pobogu.

 

zasto ECC83 za preamp ?

 

jedino ako je za phono, onda o.k.

 

:drinking-2:

Bilo za phono nije uspelo pa da se ne baci velim da probam.Imam dva komada sa ecc88 ijedan sa 6sn7 sam poklonio.Dobro onda Cika Brko predlozi lampu i semu a da moze trafo da se iskoristi.Kutija se vec polako pravi low buget tako treba i sema da bude. :drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki dan sam slušao Audio research SP16 i unatoč tome što je firma najčešće popljuvavana po forumima ovo pretpojačalo radi odlično. Treba mu još jedna ECC83, ali cijevi ne trebaju biti uparene jer koristi po jednu polovinu od svih  cijevi za svaki kanal. Napon je nešto viši (318VDC) ali i to se da iskombinirati iz tvog trafa. Shema i servisni manual lako dostupni na Internetu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sredinom 80 u TAA je bila shema za  cevni pre amp sa 4kom ECC83 imena Aurora a baziranog na Luxmanovom kitu

Linijski deo je bio sa 2kom ECC83 i to je radilo dosta dobro.

Povukao me je komentar autora,da ga  napravim, da je Aurora ostavila iza sebe AR SP10

Ako negde  shema moze da se nadje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako koga zanima izrada jeftine kutije,2 letve od parketa odseci na meru ismirglati lim izbusiti i zavrnuti srafovima za gips/bombocici/ u deli gde vec postoji nut i lim lepo legne a ima ivicu.Rupe za podnozja izbusim obicnom burgijom /moze do fi 35 mm / ko zna ovako da naostri,sve u svemu o dinara jedino farba mat sprej 350 din.Nastavak u sledecem broju.

post-1362-0-11203400-1456828457_thumb.jp

post-1362-0-73508400-1456828485_thumb.jp

post-1362-0-25017900-1456828548_thumb.jp

post-1362-0-80574000-1456828584_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako ti preamp treba da bi u njega ukljucio cd ili komp,

 

pa sa njim terao tvoj 2A3, tu ECC83 nema sta da trazi.

 

eventualno 6V6 u triodnom spoju (Salas).

 

pojacanje taman + ostane ti malko vise, zlu netrebalo.

 

:drinking-2:

 

jedino da razbusis one rupe za noval za oktal.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ECC83 - samo prva lampa u RIAA , a i to za izbegavati , po mom misljenju

 

ako se ide na princip preampa  sa velikim OLG , pa zatvoren NFB da se dobije pojacanje koje odgovara za line stage , onda ici na bolja resenja od AR SP serije - ili VTL Ultimate ili nesto slicno , sto koristi ECC81 , jer 8kec ima bar malo muda , za razliku od trojke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledaj ovdje pod 12AX7. Čovjeku je crko site, ali je ostala arhiva pa skini. Djeluje ozbiljno....

 

http://www.shine7.com/audio/

 

 

attachicon.gif12ax7_schematics.gif

 

 

Sa trafom od 250VAC mogao bi dohvatiti potrebnih 300VDC.

Veoma veliko pojacanje. Cak i sa lokalnim feedbackom - nebajpasovanim Rk.

Najveca mana je pored ogromnog pojacanja, je anodni otpor 220K. To je skoro "ravna" linija opterecenja...

Premala anodna struja, i nizi anodni naponi.... To jeste cev malene snage ali nije je potrebno dodatno pothranjivati.

Ovo je klasican prmer kako se ova cev koristi u hifi-ju, inace preuzeto iz ulaznih stepena instrumentalnih pojacala,

Nacin je pogresan. Za pocetak pogledati podatke cevi, max dozvoljene vrednosti snage, napona i struje, i anodne karakteristike.

.

jedan vazan podatak je da od malih trioda ecc83 mozda ima najvece pojacanje.

mju=100 u kolu je gain nesto manji.

.

ovu cev ecc83 kao i cev ecc88 mozes iskoristiti u CD playeru sa konverterom koji ima strujni izlaz. na primer tda1541A.

prvo se na strujnom izlazu pomocu manjeg otpora struja "pretvori" u napon, tu dolazi do obrtanja faze, tako mali napon obrnute faze,

pojacati sa ecc83 koja ce i fazu vratiti na 0, posle toga buffer sa ecc88 koji ce zadrzati i fazu i nivo signala, ali ce dati znatno manju impedansu od oko 200oma. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za preamp koristiti neke cevi sa sto manjim faktorom pojacanja. A sto nizim unutrasnjim otporom.

na primer ECC82, mju=16 Ri=6.5K cca.

6SN7 mju=16 Ri=6Kcca. itd

ili posto imas noval podnozija vec predvidjena na kutiji moze i EL84 u triodnom spoju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa to je verovatno trafo i z radio aparata 2 x 250V za izlazni stepen sa EL84. to je najtipicnija izvedba.

tu je uobicajena ispravljacica bila EZ80 ili slicno.

tako da ako je pad napona u punom opterecenju za oko 45ma struje kroz izlaznu cev i par do 10ak mA za sve ostale,

od oko 40-45V

onda (250V x 1.41) - 45V = 307. OKO 300 do 310V. Sa C ulazom u ispravljac. Sa L ulazom je manji napon.

Savim dovoljno za Vb za bilo koji preamp sa cevima koje sam naveo.

Zavisi i od konkretne potrosnje. Ali sa malim cevima ona nije velika. Veca je sa jacim cevima, EL84, 6V6, itd.

U pricipu za preamp se jako dobro moze koristiti i EL34.

...

Primarni namotaj izlaznog trafoa iz radija se moze koristit kao prigusnica to je oko 15Hy i za struju do 45-50mA.

sekundar ostaviti otvpren i izolovan ili spojiti na 1meg otpor i izolovati zice...

A ako se koristi EL84 u triodnom spoju kao cev za preamp onda nema potrebe da bude biasovana vise od 25-30mA.

Pogledati konkretno na karakteristikama za triodni spoj.

...

od 2 kompleta iz strih domacih radioaparata se moze sastaviti odlican dual-mono preamp.

Naravno koristiti samo mrezne transformatore, i izlazne trafoe. Sve ostalo novo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, ja sam mu predložio rješenje sa trafom i cijevima koje ima. U picino oko točno. I još će raditi, a ja bih rekao i dobro unatoč teoretskim primjedbama.

 

Što se gaina tiče, neće pojačati do kraja i sve pet. 20dB gaina nekad dobro dođe, imam takav preamp sa E88CC i nikad mi zbog toga nije bilo žao. Svira dobro i beskrajno bešumno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Slozio bih se sa sugestijama Zena i ZZZ. Te  83 koje po meni najbolje rade u fenderima i marshalima, za audio osim phona (a mislim da i tu nije nesto) nisu bas pogodne za preamp. Nemaju losu cenu zbog muzicara,pa  bi mogao da ih rasitnis za cevi kao ECC82, 88 itd. Ja sam gradio sa c3m triode i sa  pojacanjem od svega 18 i nigde nije zafalilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ECC83 a narocito ruska verzija sa velikim anodama, skroz simetricna i sa pregradom izmedju sekcija mogu bas dobo da rade.

Ali su problematicne radne tacke koje se po inerciji koriste.

Probao sam jednom da smanjim opteretni otpor skoro do velicine unutrasnjeg otpora.

Na taj nacin se dramaticno smanjilo pojacanje u kolu, samim tim i dinamicke kapacitivnosti, a izlazna impedansa je pala na oko polovinu unutrasnjeg otpora. Takodje povecao anodni napon do ispod maximuma i struju do ispod max snage.

To je radilo odlicno stvarno. I bez izoblicenja. Potpuno drugacije od onoga na sta smo navikli da dobijasmo od 83.

...

evo jednog primera za ECC83, jedna sekcija, gde je za ulazne signale do 500mV izuzetno linearna a pojacanje je 60x

linearno pojacava i struju i napon. Bez izoblicenja. Za manje ulazne napone opterecenje moze biti jos strmije, manje vrednosti.

 

post-96-0-61814000-1456860590_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao sto se iz podataka da videti, cev ima mnogo vise dozvoljene i od strane proizvodjaca testirane snage. U odnosu na nazivni radni vek.

Tu nema nikakve misterije. Uopste mi nije jasno zbog cega se u sistemima za reprodukciju to ne postuje kada je ova legendarna cev u pitanju?

Za izvodjacke uredjje i opremu razlog zbog kojeg se uglavno mecc83 setuje na jako malih 0.5mA uglavnom, moze da bude trajnost?

...

Na grafiku se vidi taj region od oko 0.5mA do 1mA, nije lineratni region.

A pogledajte obelezio sam max snagu crvenim tackama i max anodni napon.

To je miljama udaljeno gore na grafiku.

...

Potrebno je napraiti razliku izmedju anodnog napona i napona napajanja Vb skracenica od napon baterije...

Anodni napon je samo razlika potencijala od anode do katode.

Ako je recimo biasovanje katodnim otporom u pitanju. onda je napon napajanja = I-UgI + Ua + U@Rload

obelezio sam te napone na grafiku gore za preamp sa EL84. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste. Stari ali i novi korisnici te lampe su se skoro utrkivali da joj stave Ra od 100 pa cak do 390k. Osam miliamperska Ik i 1w to nisu trazili,ali u starijim aplikacijama je bilo mnogo prepisivanja gradiva. Ako joj zadas 2mA vec drugacije zvuci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...