Jump to content

Cirklotron sa lateralnim mosfetima pt 2. (Krštenje Bastarda)


stein

Preporučeni Komentari

Pozdrav Steine,

 

Da, ja sam imao isto razmišljanje da je kod tebe ta odvojenost ulaza od cirklotrona možda uzrok oscilacija, pa sam napravio zajedničku pločicu, a i Sipi je imao sve na istoj. Na stolu je radio bez ikakvih smetnji i sinus na izlazu na scopu je bio bez oscilacija i kao što sam rekao vrlo stabilan. Sad je rastavljen i trenutno na stolu radi , ali nije stabilan bez zobela na izlazu, kao što je zbotić rekao sve teorije su pale u vodu. No, probaću  i dalje naći stabilan rad.

Da li si s cirklotronom s cijevnim ulazom imao istih problema?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 400
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da li si s cirklotronom s cijevnim ulazom imao istih problema?

Krajnje zanimljivo, ali ne :) (s obzirom na to da je cevna varijanta ne samo zahtevnija po pitanju količine delova nego je kompleksnija i za izradu)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

po pitanju slika - bas u kutiji je potrebno da se vidi

 

ako je sve bilo ok van kutije , onda mora da je u pitanju zicenje

 

mada samm sklop bi trebalo naciniti manje osetljivim na te stvari

 

da li si icim posmatrao gde i koliko se javljaju oscilacije - da li je u pitanju samo LF drift ili je prvenstveno VF oscilacija u pitanju ?

 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam prvi kanal pustio u pogon na stolu sve je bilo dobro iako su žice bile podulje slabo ili nikako ufrkane. Poslije sam oba kanala stavio u kutiju i oba kanala su bila nestabilna. DC off do 0,5 V i skače u + i -, a mirna struja se mijenjala oko 200 mA. Nakon toga sve sam ponovo izvadio van i više ne mogu dobiti stabilnost niti jednog kanala.

Vidjet ću kasnije gdje se pojavljuju oscilacije, sada sam knap s vremenom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čest problem sa mojim diy uređajima od kad znam za sebe. Na dasci radi, skutijan ne radi. Počeo sam u zadnje vreme da probno pustam u rad gotov (skutijan) uređaj...

 

Probaj reflow komponenti, double check svega ponovo, dešava se da čovek danima ne vidi grešku, iako je veoma očigledna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za rasprezanje OP-a su  ti kondovi prilicno udaljeni( ako su mice), navodno to najbolje rade keramicki i to zalemi na pinove ako mozes ili direktno na ono dip podnozje. Ako imas osciloskop mislim da je cetvrtasti signal najbolji za ispitivanje oscilovanja ako je to u pitanju.  Da li su ti hladnjaci uzemljeni, ako ih imas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dečki, hvala na komentarima,

Kao što Zen kaže, sklop bi trebalo naparaviti malo stabilnijim, a što se tiće kondića za rasprezanje OP-a gledao sa da je i Sipi otprilike toliko udaljio kondiće od OP-ampa. Probaću ih približiti i staviti keramiku ali radio sam i s drugim OP ampovima i nije bilo problema, čak nekad nisam ni stavio rsaprezanje, ali škola je to.

U dsheetu OP-a preporuča se tantal i keramika. Vidjet ću šta će se desiti.

Micro, mice su na otporima povratne veze čipa, a mislim da ih Sipi nije ni stavio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo toga sam danas stigao, ali sam drito na podnožje stavio 10uf tantal s plusa i minusa na masu i ima rezultata, struja mirovanja je stabilna na bilo koju vrijednost namjestim, a offset se mijenja oko 10 - 30 mV. Keramiku imam ili male vrijednosti ( 100 pF ) ili su VN hrge, ali probaću i to. Taman kad se sve malo normaliziralo i htjedoh vidjeti sa scopom, on mi otkazao usluge. Tandrkalo staro je loše, ali mi posluži  svrsi, sutra ću ga nagovoriti da radi još malo.

Nego, posumnjao sam i na PSU za čip, koji je s 317/337, a i oni znaju slati svakakvo smeče, pa ću izlaz iz njega još malo isfiltrirati ili ću probati drugo napajanje.

Među railovima misliš na samom čipu ili u PSU-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

medju railovima najbolje na chipu , ili sto blize

 

zajebi tantale , stavi korektne elkove

 

jedino ako si stavio moderne smd tantalum , nemam zamerke

 

a oni stari .... nikad ne znas kad ce da produvaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a offset se mijenja oko 10 - 30 mV

Ja sam bio krajnje isfrustriran kad mi se to dešavalo - nula DC offseta na ulaznim Jfetovima - merljiv DC offset na čipu pa sam pitao Sipija i dobio odgovor da bez obzira na kvalitetan ulazni signal, na izlazu iz OPA1632 uvek može da se očekuje neki mali DC offset. Na žalost, ne mogu da se setim koje vrednosti napona su bile u pitanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako bez zobela  imas oscilacije, po mom misljenju, tu nesto u konstrukcijskom pogledu nije dobro odradjeno / kompenzovano. Zobel ne sluzi za kompenzaciju ampa u praznom hodu.

 

Evo šeme - vidiš li gde bi mogao biti problem?

 

post-13-0-36105100-1374000977.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo šeme - vidiš li gde bi mogao biti problem?

 

post-13-0-36105100-1374000977.gif

Stein, znam tu semu jos dok si ti pravio i ovako povrsno ne vidim neki problem, moze da bude i do plocice, implementacije opampa, koliko sam shvatio vi ste svako za sebe pravili svoje plocice?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...