Jump to content

Cirklotron sa lateralnim mosfetima pt 2. (Krštenje Bastarda)


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 400
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dranix se spominjao na tri para izlaznih u circlotronu... Da se to može adekvatno odraditi i izvući adekvatna snaga iz naslaganih tranzistora (6 po kanalu) treba ići na duplo u napajanju, dakle 40V i nekih 800VA transformator - manje - više... U suprotnom, nema ni smisla ni potrebe dodavati treći par osim ako će se grejati ekseri umesto zvučnika..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bravo Stein! Mozda ce neko reci da sam skeptican ali skracivanje kablova napajanja ukazuje na to da je stabilnost sklopa na granici, tj neizvesno. To se proverava stavljanjem 100nF na izlaz ali eksperiment moze da podje po zlu ako nisi brz tako da bolje nemoj da isprobavas. Prethodnu tvrdnju potvrdjuje i nestanak oscilacija stavljanjem zobela na izlaz.... , cisto da imas na umu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SteIne, nisam ja bas tako bukvalno mislio. Ok je to sta ti kazes, slazem se.

Ja imam 2 torusa od po 300VA i to je limit. Povecanje napona zato sto bi cap multiplier da bude samo 1-1,5v konacno vise nego kod Sipija u oridjidji (moze i malo veci napon od toga ali ne planiram sigurno vise od 5V). Tu kao limit gledam probojni napon elektrolita sa minimalnom rezervom.Kome odgovara drugo onda neka ide na tipicnu AB klasu sa plicom A klasom. Fleksibilno je to malo ali nije previse. 

Pa jasno je da se snaga povecava srazmerno s naponom. Bez voltage swinga nema nista.

Sto se tri para tice. Ima se, moze se. Racunam ako stavim liskun to je jedno ali ako stavim krpicu to je malo drugacije i u tom smislu.Ni svaka krpica nije ista.

Nadam se da vam je sada jasnije na sta sam mislio.

 

Borko, Lepo si to i jasno srocio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Bez voltage swinga nema nista.

 

Ne treba zaboraviti da OPA1632 ne bi smeo da se napaja sa više od +/-16 VDC, a u tom slučaju, ima da prži. U slučaju da se napaja sa +/- 15V, troši 14mA a pri 16V 17.1mA (po datasheetu) Sa napajanjem koje je Sipi predložio (sa 317/337) napon napajanja ne prelazi 14V i sasvim je dovoljno u pripadajuči setap cirklotrona koji se napaja sa cca 25 Voltnih sekcija (kod mene napon toliko luduje da je iluzorno da dajem neke tačne vrednosti jer se stalno u mreži a samim tim i u pojačalu menjaju )

Datasheet za OPA1632 je prilično jednosmisleno koncipiran i opisuje rad čipa u tipičnoj aplikaciji za koju je isti prvenstveno dizajniran a to je rad u AD konverterima, o primeni u pojačivačima snage ili pretpojačalima nema ništa. Kod mene čip radi i u preampu i u cirklotronu. Poslušao sam Sipijeve savete i nemam šta da pametujem. Samo skrećem pažnju da se razmisli koliko se sa 13V swinga može poterati... (cirklotron nema naponsko pojačanje)

 

edit: http://jeffrowlandgroup.com/kb/questions.php?questionid=403

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bravo Stein! Mozda ce neko reci da sam skeptican ali skracivanje kablova napajanja ukazuje na to da je stabilnost sklopa na granici, tj neizvesno. To se proverava stavljanjem 100nF na izlaz ali eksperiment moze da podje po zlu ako nisi brz tako da bolje nemoj da isprobavas. Prethodnu tvrdnju potvrdjuje i nestanak oscilacija stavljanjem zobela na izlaz.... , cisto da imas na umu.

 

Oscilacije su nestale nakon što sam kablažu za napajanje cirklotrona doveo u red. Zobel sam stavio kao preventivnu meru ako se još nešto provlači, da ga ubijem na licu mesta, zlu ne trebalo, nemam osciloskop pa da vidim šta se na primer dešava sa četvrtkama (koje naravno niko neće slušati ali je korisna informacija i dobra indikacija o mogućim problemima)

Ono što je dobro, ako to ima ikakve veze je da kada se preamp odvrne do kraja, amp uključen, ni na Dynaudiu niti na elektrostaticima se ne čuje ama baš ništa, čak ni sa nekoliko santimetara udaljenosti. Niti šum, niti brum, a kamoli nedajbože neka radio stanica :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jučerašnji dan, pogotovo popodne su bili veoma zabavno i poučno iskustvo. Sistem je svirao ceo dan a popodne su mi došla dva prijatelja pa smo malo ozbiljnije slušali. Da ne bih drobio u sitna crevca, samo ću izneti zaključke...

Prvo, reč je o kompletnom sistemu i neću sada ni pokušavati da izdvajam neku od komponenti jer ne bi bilo realno.

Prvo, sistem baziran na Acoustic Advance MCD 203II kojem su zamenjene kineske lampe i stavljene JJ-E83CCs i zamenjeni sprežni kondovi kao izvor, potom balansirano predpojačalo sa BF862/BF245 u buffer sekciji te OPA1632 u gain sekciji, pojačalo snage je cirklotron sa lateralnim mosfetima (BF862 bufferi, OPA1632 gain i 2SK1058 cirklotron) i na kraju Soltanus ESL150 sa podrškom 4 komada Eminence Alpha15 u sub-sekciji.

 

Sva muzika koja je svirala, uključujući pop, synth pop, blues, jazz (sa sve ethno prizvučnim kompozicijama) je bila nadasve prijatna za slušanje. Detalji, prostor, sve je bilo potaman, na mestu. Čak i razne varijacije na rock muziku novije produkcije. Ono što je malo pokvarilo utisak i zvučalo pomalo razočaravajuće su bile neke rock kompozicije starijeg datuma, recimo Girlschool, Iron Maiden i slično (beše prilično glasno), tamo je sredina iskočila, i nadvrištala bukvalno sve ostalo. Gitare i vokali su iskočili napred, ugurali se do mesta gde se sluša i veoma neprijatno iritirali. S druge strane, Zeppelini, Birth Control, Geordie i malo starija rock muzika su bili koherentni, staloženi i što bi rekli, "just right"... Razočarenje je bio i zvuk Lenny Kravitzovih kompozicija, bas kao da se pomerio deset metara unazad, zajedno sa činelama a sve ostalo je ostalo ispred, a kad smo zarad provere ubacili Yello i Massive Attack, ispostavilo se da ništa nije crklo i nije pokvareno. Ne znam šta je... Na nešto manjim glasnoćama i ne zvuči toliko iritantno ali je evidentno da se navalentnost distorziranih gitara i vokala ne menja kod određenih kompozicija, ali samo onoga što bih "strpao" u kategoriju Heavy Metala. Black Sabbath, s druge strane, uopšte nije zvučao loše.

 

Zaključak od juče je bio jednoglasan, sistem je veoma dobar, ali nije za ljubitelje glasnog slušanja određenih snimaka, zvuči baš iritantno i neslušljivo. Za sve ostale žanrove je sistem savršeno dobar i korektno se ponaša. Jazz se može slušati do iznemoglosti i čak ni onda neće smoriti. Veoma pitko i prijemčivo.

 

U prostoriji možda fali malo dampinga u vidu prostirki, tepiha i slično... Pojačalo je radilo preko celog dana i nije bilo nikakvih neželjenih ispada pa smatram da sam manje ili više, sa tom pričom i završio. M4rk1z je poput mene, a po svom ličnom izjašnjavanju popriličan "cable skeptik" ali tvrdi da strujni kablovi itekako utiču na konačan zvuk sistema. U utorak ću dobiti neke da probam... (kod mene je sve čista konfekcija)... Nekom sledećom prilikom stavljamo Dynaudio na probu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E to se događa kad izgradiš "high end" sistem. Shvatiš da su neki snimci i produkcije rađeni za određenu skupinu i pretpostavku na ćemu će se slušati.

Mislim da svaki studio ima uz svoje monitore za rad još i neke zbrlj zvučnike koji su karakteristikama slični konfekciji u 90-ak posto kuća i automobila i da se onda provjerava kako će to zvučati prosječnom korisniku na njegovom prosječnom sustavu ili u automobilu.

 

Znao sam prije nekoliko godina nakon što završim montažu reklame u studiju na radiju tek kod kuće uvidjeti da to i nije tako dobro usklađeno kako mi je izgledalo tamo...jbg. kad je i NAD + Lampizirani Philips na Dynaudiu bio rezolutniji od njihove opreme.

 

Prema opisu rekao bih da si dobio što si i tražio - high end sa svim svojim mušicama glede :rofl: izbora snimaka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

shit in , shit out

 

rekoh ti juce da se losi snimci ....... ispravka - losi snimci u kombinaciji sa llosom produkcijom - mogu slusati samo tiho

 

sto se mene tice - Caruso sa vostanih cilindara moze da se slusa na realnom nivou - to je bolje odradjeno od produkcije tipa igrala se nadrogirana deca tonskih imzenjera

 

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kolko mi se čini nije rađena proba sa onim drugim, "običnim" zvučnicima.

da čujemo još i te utiske.

 

Ene ti ga test, batice, pa poslušaj, Iron Maiden, gde bi negde posle 1:20 trebalo da se čuje nešto dublje od doboša (recimo, pedala i bas) gitarski rif i kombinacija vokala i doboša nastavlja dominaciju i urlanje sve do kraja pesme a drugi primer, baš, za primer, tamo gde očekuješ duboke, upravo to i dobiješ... Kad su tamo, čuješ ih, pa makar samo toliko koliko duboko mogu da odu zvučnici koje koristiš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mika ispropagirao DNS na forumu a ja probao sa pozajmljenim strujnim kablovima. Ukratko, veoma čujna razlika. Šteta što košta 200€ više nego što ja sada mogu da izdvojim za hifu :(

Međutim, ne dade mi đavo mira pa sam iskopao i one 2x4mm2 Nauk (zvučničke) kablove što sam onomad otkupio jer je ostalo viška od grupne kupovine. Sasekao na pola pa još na pola i te dve četvrtine terminisao jednu stranu a drugu kroz rupu na terminalu direktaša. Konačno sam posle dugo vremena slušanja posrebrenih pletenica stavio nešto drugo. Na moje veliko zadovoljstvo koje teško da mogu da skrijem, zvuk je izgubio stomačinu u srednjem delu spektra i primirio se, umanjivši blagi, ali čujni "shout" na staticima. Daleko od toga da sam nešto mnogo slušao u detalje, ali iskreno verujem kolegi sa foruma koji mi je dobar deo popodneva bio u gostima (i samim tim, imao prednost da sedi na mestu za slušanje). Čini mi se da mu se dopalo ali ostaviću ga da se odmori i kada bude mogao, svojim rečima napiše koju. Jasno je da ovde više nije reč o pojačalu koje svira kako svira ali da ima rezoluciju, a i ostatak sistema to verovatno ima čim je cenjeni gost imao mogućnost da čuje u nekim pesmama koje "napamet zna" neke detalje koje do sada, navodno nikada pre nije čuo... Još jedan dokaz da akustika u prostora u Vrdniku nije prijala ni jednom od setapa osim možda Visatonima koje je VladaC predstavio :)

Treba nekom dva komada Jamo Silver zvučničkih kablova? (da ne bude zabune, nisu od srebra, "Silver" je samo brand name...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...