Jump to content

Cirklotron sa lateralnim mosfetima pt 2. (Krštenje Bastarda)


stein

Preporučeni Komentari

Dobro, to je sto je, sta je tu je :) Ipak, umesto Evrica na kojekakve kablove, ja bih kupio jos 4 Alfe, tako da budu po 4 sa svake strane. Osim finansijski, mislim da nece skoditi. :) A kad smo vec kod kablova, ja za bas koristim UTP (cat 5). Nista komplikovano niti isprepleteno; jedan utp (8 pojedinacnih) za + I jos jedan za -.

 

Meni basovi, i to sva 4 rade pogonjena pojačalom od "komercijalnih" 200W što me dovodi do zaljučka da je reč o nekih 40 do 50W realne snage i to radi samo jedan, mono amp... Otvorio sam onomad i reč je o diskretnom pojačalu, ali nisam gledao oznake na trandžama pa ne znam da li je BJT ili FET. Trafo je solidne veličine i zasigurno može da isporuči tih procenjenih 50-tak wati (200W je možda neka vršna peak snaga na nekoj frekvenciji u trajanju od 1/100000 sec :) ) a basa ima sasvim dovoljno, što reče Grozni, "podiže patos"

 

 

 

Pedal bord istih nije uzdrmao OB, ali su bogami 15-ice krenule da vade parket kolko su duboko svirale.Vazduh iz cevi orgulja maltene mogao da se oseti.

 

Kabel na relaciji sub-amp - Alfe je "običan" licnasti flat srebrnkasti od 2x2.5mm2 koji cenim da je je flat samo zarad lakšeg trpanja pod tepihe ako treba da se "voza" okolo po kući... Kupljeno u Elementi pre ... jako davno... Pošto znam kakav im je onaj najjeftiniji a ovaj je bio najskuplji od kablova za kućni fifi, nikada nisam ni očekivao da je nešto posebo, a i sada mislim da nije ništa posebno. Radi posao i nemam ni primedbi ni zamerki. Ostaje mi da probam i ovde da stavim Nauk...

 

Što se tiče još dve garniture Alfi, nema smisla, ni zarad više basa a ni zarad troška i naravno, jedino da ih sebi stavim iza leđa jer ispred, tamo gde je oprema, nema više mesta, a nije da oskudevam sa kvadraturom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 400
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ko dođe do 8 komada zvučnika od 15" da bi imao basa u prostoriji, treba pod hitno da batali ovaj hobi.

 

Ljudi slušaju i sa po jednom Alfom po kanalu, Stein ima dve. Kome je potrebno 4 po kanalu da bi imao basa, neka kupi slušalice neke jako dobre i neka se mane daljeg petljanja sa audio opremom :)

 

Iako se ne javljam, sa interesovanjem pratim temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko dođe do 8 komada zvučnika od 15" da bi imao basa u prostoriji, treba pod hitno da batali ovaj hobi.

 

Ljudi slušaju i sa po jednom Alfom po kanalu, Stein ima dve. Kome je potrebno 4 po kanalu da bi imao basa, neka kupi slušalice neke jako dobre i neka se mane daljeg petljanja sa audio opremom :)

 

+1.

Apsolutno tacno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko dođe do 8 komada zvučnika od 15" da bi imao basa u prostoriji, treba pod hitno da batali ovaj hobi.

 

Ljudi slušaju i sa po jednom Alfom po kanalu, Stein ima dve. Kome je potrebno 4 po kanalu da bi imao basa, neka kupi slušalice neke jako dobre i neka se mane daljeg petljanja sa audio opremom :)

 

Iako se ne javljam, sa interesovanjem pratim temu.

 

To je i moja poenta, sa 2x2 15" basa, prostorija se ispuni sa toliko basa da onaj kome još uvek fali, mora da ima neki opasan problem u sistemu, ili je prostorija baš ogromna a pozicija za slušanje enormno udaljena, amplifikacija neadekvatna... klinac bi ga znao. Onomad sam se popalio na ideju da mi subwoofer bude OB (preduslov je bio imati dipol zvučnike, ako je moguće, elektrostatike) ali su momci odradili projekat sa Audaxovim 13" driverom koji je bio em skup, em od nenađijuma... Opis rezultata projekta je bio dovoljan da me to proganja dugo, duuuugo... Probao sam sa po 8 komada 6" drajvera po kanalu i bilo je to veoma dobro ali je falilo one fundamentalne ekstenzije... Kad mi se ukazala prilika da povoljno kupim ove Alfe, samo je trebalo istresti lovu i problem je bio rešen, donji opseg je pokriven, glasnoća je ok, nema nekontrolisanih ekskurzija membrana, čujnih distorzija, a za razliku od praktično svih subwoofera koje sam ikada imao prilike čuti, ovde se bas note ne pretvaraju u jedan otegnuti mulj koji samo radi uvek jedno te isto,  (buuuum, buuuum, buuuum) nego se može jasno čuti i karakter i definisanost instrumenta koji proizvodi te niske tonove. I priča po tom pitanju završena... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 10 months later...

Da li se mogu koristiti umesto 2sk1058 u izlazu neki jeftiniji mosfeti, tipa irfp240 ili tako štogod?

 

Teoretski da ali ne u identičnoj šemi. IRFP su hexfet a 2SK1058 lateralni mosfeti. To bi bio izvor celog niza novih problema - na kraju ne bi ništa uradio. Ima članak na netu u pdf formatu "The amazing circlotron" urađeno sa hexfetima ali to nisam ni probao ni čuo...

 

https://www.passdiy.com/project/amplifiers/build-the-amazing-fet-circlotron

https://www.passdiy.com/project/amplifiers/the-amazing-fet-circlotron-construction-continued

 

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.passdiy.com%2Fpdf%2FBuild%2520The%2520Amazing%2520FET%2520Circlotron.pdf&ei=JnDVU7ehKuGGywO_pIGgCg&usg=AFQjCNGPYbSo5TwMYDtM797sm1yWCeW0UQ&sig2=LtaIQeDdAKg0toVuKuZzlg&bvm=bv.71778758,d.bGQ&cad=rja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da.. Čitao sam o razlikama između V i L mosfeta... L su skuplji za proizvodnju, ali i bolji.. Međutim mislio sam da u konkretnoj šemi nema veze.. Nego, što reče Zen, nije to tolka stavka, kolko je ostalo, a ja još hoću i valve susy ulaz :-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cevna verzija je za nijansu muzikalnija, ali i zahtevnija za izradu (napajanje npr) plus treba se spremiti na igranje sa lampama - ja sam dosta eksperimentisao dok nisam našao dve lampe koje unutar istog balona imaju obe triode dovoljno sličnih karakteristika da ih se može lako ugoditi da na anodama možeš dobiti isti napon... Na žalost, to su one skupe Siemens E88CC sa pozlaćenim nogicama što ih prodaju po 50€... (klot ECC88 mož' ponekad naći i za 400 dinara) - ne znači da su skupe lampe jedine koje će raditi u onako postavljenoj šemi, ali kod mene ni jedna "jeftinija", pa čak ni 6922 JAN NOS Philips koja takođe nije nimalo jeftina niti lako dobavljiva nije mogla da se podesi na manje od ... nekoliko (?) volti odstupanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mhm...

 

Inače, Sipi je u prvobitnoj/originalnoj izvedbi svoj cirklotron uradio sa SE ulazom a za mene je natrckao varijantu za XLR konekciju. Ova druga je utoliko u prednosti što može i ovako i onako a ona sa klasičnim RCA konektorima (only) je malo nezgodna ako na preampu imaš samo balansirani izlaz... Ja sam se opredelio za full balansiranu izvedbu "all the way" jer imam balansirani izlaz na CD plejeru pa reko' da iskoristim to, kad je već dostupno. Doduše, ima na CD-u i RCA out, ali sam na preampu obezbedio i jedan RCA line ulaz s tim da je out isključivo XLR (u preampu ima OPA1632 koji se brine da šta god da uđe, izađe kao balansirani signal) ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Pozdrav svima,

nakon dvoumljenja odlučio sam i ja napraviti ovo pojačalo, a u dogovoru sa Steinom, stavit ću to u njegovu ( ili kako on kaže ) našu temu.

Nabavljen je sav materijal, napravljene pločice ( homemade ) i nešto zalemljeno. Na redu je uparivanje izlaznih mosfeta i fetova za ulazni buffer.

Trafo je jedan za izlazni cirklotron 600W, 4×25VAC ( nešto je veći napon nego što je to autor predvidio, ali nadam se da to neće biti problem ) i jedan manji za ulazni dio s 2×15 VAC, koji se stabilizirati na 14-15 VDC.

 

post-584-0-92305200-1415648861_thumb.jpg

post-584-0-59947600-1415648894_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Pozdrav,

evo, nakon tri mjeseca i probnog rada jednog kanala  "na stolu" imam iste probleme kao Stein nakon montaže u kutiju.

Na stolu, tj. van kutije sve je bilo u redu, DC offset  1 - 2 mV, mirna struja oko 800 mA, a u kutiji mirna struja i DC offset vrluda.

Zobel na izlazu ( 100 nF i 10 ohma ) stabiliziraju situaciju. Sve sam rastavio i ponovo ću spojiti s pronalaženjem položaja žica.

Nadam se da će biti sreće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kroćenje mosfeta nije lak posao, a posebno u osjetljivim konstrukcijama.

 

Upravo refrešam jedno tako problematično pojačalo i sve teorije su za sada pale u vodu, a problem nije riješen. Jedan dan oscilira, drugi nije pa se situacija mijenja stohastično, na meni potpuno neobjašnjiv način??????

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 pF je na FB otporu ( silver mice na slici - post 344 ) i imam namjeru staviti 100 pF za probu, kondići su vrlo blizu ( 1 cm ) čipa.

Napon na čipu je bio +-15 V, a kada ga spustim na 14 V promjene se smanje, ali offset još pleše oko 50 mV i ne smiruje se. Vidjet ću kako je s 12 - 13 V na

opampu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da je i kod tebe OPA1632 na istoj pločici gde je i cirklotron... Ja sam jedno vreme razmišljao o tome da bi možda generator problema mogla biti činjenica da se kod mene buffer i OPA1632 nalaze na zadnjoj ploči pojačala, odmah kod ulaznih konektora a cirklotron udaljen... Sa zobelom i u poziciji gde se sada amp nalazi (radi kao pojačalo za reon do 120Hz) nema čujnih smetnji, mada, ni kao amp za ceo opseg ne pravi problema (naravno, unutrašnje ožičenje premandureno a zobel na izlazu)... Prošle godine je amp bio u Boljevcima na FAK-u II i ponašao se krajnje pristojno, bez ikakvih neželjenih marifetluka. Bio bih najsretniji kada bih mogao da dam takav savet koji će rešiti situaciju. Kod mene je napon napajanja OPA1632 negde oko 14V (ne sećam se tačno ali sigurno manje od 15V) i napajanje je takođe raspregnuto bukvalno tik uz sam čip...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...