Jump to content

Cirklotron sa lateralnim mosfetima pt 2. (Krštenje Bastarda)


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 400
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ne znam koji je, individualno su pređe odvoje i izolovane crvenom i crnom bojom a preko toga zajedno prevučeno transparentnom izolacijom.

 

za dž?

može.

 

Dođeš, nosiš. :) Ne šaljem krirskim službama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je Stein da ipak čuješ razliku sa strujnim kablovima, mislim bio sam ubeđen da ćeš primetiti razliku...

E sad dali ti se dopada šta si čuo ili ne to je već do tebe i do kombinatorike sa raznim kablovima koju odradiš!

Što se tiče tvog sistema - dopada mi se za određenu vrstu muzike ali za rock definitivno nije. Moj sistem sam

tako složio da zvuk bude malo više tamniji jer ja za razliku od većine samo hard rock i metal slušam :-)

To ne znači da ne zasvira i jazz a slušanjem kod raznih prijatelja smo došli do zaključka da sistem mora dobro

raditi i glasno i tiho tj da se u oba slučaja čuju svi detalji i prostor. Veliku ulogu tu igra i izvor a ako je to cd sa

lampama (opet "zamka" kao i srebrni interkonekti) koji na prvu loptu jako lepo svira kasnije postane dosadan.

Imao sam ranije Shanling CDP sa RCA lampama i menjao sam i opampove (627, 4562, 49720 6204 itd) i jantzen

kondenzatore na izlazu ali jednostavno upsampling 24/96 je samo raspršio glas (bilo ga previše i levo i desno

umesto tačno na sredini) i sva muzika je bila po dva metara pored i iznad kutija što nema veze sa pravim zvukom

i nakon svih modifikacija i povratak na NOS 16/44 opet nisam bio zadovoljan. Srebrni interkonekti siltech su prividno

popravili malo sliku i detalje ali na kraju je ipak to samo to. Unison Research Unico sam takođe slušao i potpuno isti

problem, lampe razmažu sve! Ogromna je i razlika i u produkciji svih ovih godina sam sakupio (originale) 700 LP-a

i stotinjak cd-a i razlike su ogromne ali IPAK sve mora biti slušljivo!

 

Privremeno rešenje kod mene je full modifikovani scph-1000 ntsc playstation1 dok se ne uzme neki strimer od PS Audia

ili neki Meridijan plejer (kad bude para :-)).  Moram naglasiti da verujem u nešto tek kad to i čujem kod sebe u sistemu

a tako je bilo nedavno kada me oduvala ta 3D scena sa ogromnom dubinom i neverovatnom mirnoćom koji pravi

24bitni Meridijan CDP!

 

Inače kablove koje sam ti dao da probaš nisu 200 eura nego skoro duplo (barem sam ih ja tolko platio) a sada ne bi

tražio više od 100 za oba jer sam već nabavio neku zamenu koja se meni više dopada.

Stavio sam sliku "kablova-zmija" koji su delo mog prijatelja samograditelja Milana K. :-)

 

P.S. Stein kad ti donesem moje interkonekte nečeš verovati kolko oni smire ceo sistem ali ćemo to tek kad se vratim

sa puta za 2-3 nedelje;-)

 

Pozdrav.

post-1515-0-15135300-1379540321_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Daleko od toga da sam nešto mnogo slušao u detalje, ali iskreno verujem kolegi sa foruma koji mi je dobar deo popodneva bio u gostima (i samim tim, imao prednost da sedi na mestu za slušanje)

Kolega sa foruma bila moja "trocifrena malenkost"

No da krenemo redom.

Danas mi se nekako "cudno" a prelepo zalomilo da sam imao posla u Somboru i Subotici. Iskoristio sam to,  te spojio PRELEPO i korisno.  Poslovni deo forumskom auditorijumu nezanimljiv ( sem ako nekom trebaju industrijska ulja), al evo onog prelepog dela. Prvo odlazak kod Impulsa. Prosli put Doxe radile sa Kembidzovim CD-om i to je zvucalo sasvim ok ( napisah i kraci prikaz u jednom od postova). Danas sam na kratko imao prilike da cujem i cuveni AKAI u datom setapu. AU! Sasvim nova dimenzija. Zvuk jos vise relaksiran, dobio jos vise "vazduha i plemenitosti". Veoma ozbiljan i skup zvuk. Moze li bolje? Dakako samo zvucnicki stalci, ali danas za razliku od proslog puta mnogo manje bumbanja na basovima, i mnogo vise kontrole. Dejane sta god da ste radili sa AKAI-jem, svaka cast.

Nakon toga Subotica. Kod uvazenog Druga Stajna, na Vrdniku "inkriminisani " Soltanusi sa OB 15-icama. Najvaznije! Niti jednom nisam osetio prisutnost OB u sistemu i nekoherentan zvuk. Basovi su jednostavno bili tu gde treba i nisu dolazili iz OB*a vec iz prostora. Soltanusi ili nisu isti koji su svirali na FAK-u, ili je tamo nesto bilo pogresno i neodgovarajuce za (po) njih. Postoji jedan ne mnogo primetan i relativno benigan voice shout, koji se promenom kabla smanjio. Orgulje fenomenalne. Pedal bord istih nije uzdrmao OB, ali su bogami 15-ice krenule da vade parket kolko su duboko svirale.Vazduh iz cevi orgulja maltene mogao da se oseti. Metinijev Last train to home za mene bilo malo cudo. Zaista sam mislio da znam svaki i najmanji detalj te pesme, ali sam po prvi put cuo neke detalje u njoj. Doktore, sledeci put moramo na tvojoj vrteski da pustimo tu plocu. Kod tebe sam dosta puta ostao zatecen detaljima koje cd ili DA konvertor nije reprodukovao, a tvoja azdaja od vrteske jeste. Veoma mi je zanimljiva aktivna skretnica ( kaze li se to tako?) i posebno pojacalce za OB. Druze Stajne sviralo za sve pare. Jednom recju UZIVAO!!!

Da zavrsim, umoran sam ( putesestvije i veselje krenulo jutros u 6), Dejane i Roberte hvala. Napunio sam usi divnim zvukom danas kod Vas dvojice. Hvala za domacinstvo, nadam se da cu moci da Vam bar malo od toga uzvratim. Zivi bili i ljubite Vase devojke.Ne zna se koja sladja.

Pozdrav i jos jednom hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@M4rk1z: Promena mrežnih kablova jeste donela promenu, dakako, ništa drastično, ali čujno da. Pošto nisam "paćenik" za brendovima, nisam ni čitao šta na kojem piše, ali sada već mislim da to treba da učinim :) Zeleni je upao na Cirklotona a karbon omotani na CD player. Promena je u najkraćem opisiva sa nestankom "provriskivanja" koje nije poželjno kada je očigledno da to nije bila namera autora. Sve se donekle staložilo a prostor mnogo jasnije definisao. Sveukupna zvučna slika je dobila na koherentnosti i pozicioniranju. Međutim, baš zbog činjenice da promena nije bila drastična, promena samo mrežnih kablova na dva uređaja nije bila dovoljna da baš sve ispegla. Promena Jamo zvučničkih kablova sa Nauk kablovima (oni što ti rekoh da poneseš i probaš) je u najmanju ruku, sve to pozitivno smirivanje dodatno podržala i zaokružila... Rekoh već da sam nakupovao nekih masivnijih kablova pa ćemo se igrati i podeliti iskustva ovde tj u onoj temi jer je reč o provodnicima koji se i proizvode u Srbiji a mogu se i nabaviti i maloprodaji. Ako nekome bude trebalo, ne mora da se baca novac na uvoz :) Što se cene ovih tvojih mrežnih kablova tiče, ako je 100€ za oba, onda smatraj da je prodato :) Toliko mogu da se isprsim :)

 

@Grozni: smatraj da si dobrodošao i drugi put, bilo koliko puta, kad god te put nanese na ovu stranu :) BTW, trebalo je da te slikam kada si se uzvrpoljio oko one gomile delova koji bi trebali da uskoro budu moj gramofon, da ljudi posvedoče neviđenom fenomenu, kako ljudina od dva metra i 120 kila postaje malo dete... :)

 

Pošto je ovo tema o pojačalu, moram dodati da nije podbacilo ili razočaralo, štaviše, veoma sam zadovoljan. Naravno, došli smo oko 15:50 sa posla a ja sam poučen pređašnjim iskustvima, odmah pustio da se izvrti jedan CD onako, u prazno, dok smo nahranili gladne a potom, tako najedeni, prošetali do potkrovlja da malo slušamo mjuz. Ostalo je Grozni već rekao :)

Ostaje mi da se poigram ne samo sa pravljenjem DIY mrežnih kablova, već i sa podešavanjem biasa na Bastardu da bih mogao da napravim uporedni test jer je primarna ideja o gradnji cirklotrona u full SS varijanti podstaknuta razmišljanjima i dilemom o tome koliko je velika i čujna razlika između čistog poluprovodničkog i hibridnog front-enda u pojačalu... Najrealnija procena će zasigurno biti tek ona koja će se evaluirati tek kada oba pojačala budu dovoljno duboko u A klasi... i naravno, kada i sav ostatak sistema bude radio najbolje što realno može. Sada sam ili tamo negde, ili jako blizu toga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I tek tada počinje blues. Kada nafrljiš Bastarda duboko u A klasu ostat će sumnja je li razlika zbog kabla ili zbog pojačala.

Opis utjecaja žica - "nije drastično, ali je nesumnjivo čujno", "bolja definicija prostora", "koherentnost zvučne slike i pozicioniranje" - je čest opis razlike između dva dobra pojačala.

 

Ne prigovaram! Samo dodajem hranu za misli.

Zadnji postovi su itekako poučni. Zapravo, cijeli thread sa početkom u Sipijevoj temi je poučan, a ovo finale je pokrenulo pitanja i odgovore u vezi doživljaja bilo kojeg pojačala.

Nije da mi je to bilo nepoznato i prije, nego skrećem čitateljima pažnju na važnost setupa pri ocjenjivanju komponente i koliko je malo potrebno da se isti uređaj u istom sustavu pokaže boljim ili lošijim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Testiranje razlike između dva pojačala ću svakako vršiti tako što če se u sistemu menjati samo i samo pojačalo. Dakle, strujni kabl koji se koristi sa uređajem koji je na slušnom testu će se prebacivati na drugi uređaj kada njega budem hteo da slušam. U međuvremenu, uređaj koji čeka na slušanje, čekaće uključen i zagrejan preko nekog konfekcijskog kabla (ni Bastard a ni SS Cirklotron ne sviraju adekvatno kada su hladni)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 ... ali danas za razliku od proslog puta mnogo manje bumbanja na basovima, i mnogo vise kontrole...

 

 

... Orgulje fenomenalne. Pedal bord istih nije uzdrmao OB, ali su bogami 15-ice krenule da vade parket kolko su duboko svirale.Vazduh iz cevi orgulja maltene mogao da se oseti. Metinijev Last train to home za mene bilo malo cudo. Zaista sam mislio da znam svaki i najmanji detalj te pesme, ali sam po prvi put cuo neke detalje u njoj. Doktore, sledeci put moramo na tvojoj vrteski da pustimo tu plocu. ....

 

Dakle Grozni, uvek me iznenadis sa novim deskriptivnim terminom - bumbanje ! :buehehe:

Takodje, 15-ice koje vade parket ..... sjajno !

 

Sto se tice P. Metheny Group - Last Train Home, slusacemo ga prvom prilikom, Najmanji problem.

 

 Što se cene ovih tvojih mrežnih kablova tiče, ako je 100€ za oba, onda smatraj da je prodato :) Toliko mogu da se isprsim :)

 

Koji su strujni kablovi u pitanju ? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, strujni kabl koji se koristi sa uređajem koji je na slušnom testu će se prebacivati na drugi uređaj kada njega budem hteo da slušam.

 

Po vlastitom iskustvu - moguće je da isti kabel na drugom uređaju ne pravi nikakvu razliku ili se razlika drugačije očituje. Zato sam rekao da tek tad počinje blues. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po vlastitom iskustvu - moguće je da isti kabel na drugom uređaju ne pravi nikakvu razliku ili se razlika drugačije očituje. Zato sam rekao da tek tad počinje blues. 

Nije više ni poenta u tome šta strujni kabel radi, svakako je reč o unutarnjoj potrebi ljudskog bića da u nešto veruje... Pogotovo ako inače nije religijski opredeljen. Poenta je da se pojačala slušaju pod, koliko god je moguće istim spoljašnjim okolnostima, tj, ambijentu. Pojačalo, ni jedno, ni drugo nema uz sebe definisan i zalemljen strujni kabel pa neka to bude neka konstanta u testu (kao i sve ostalo) a promenljiva će biti amp...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kupujem, M4rk1z mi ih dade da zabodem i probam. Ja zab'o i prob'o. A kupovina sledi ako procenim da ima smisla i da je moja vera dovoljno jaka... Ne ideš u Međugorje bos ako nisi dovoljno uveren da će ti se Gospa prikazati...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Što se cene ovih tvojih mrežnih kablova tiče, ako je 100€ za oba, onda smatraj da je prodato :) Toliko mogu da se isprsim :)

 

Na ovo sam mislio boldovano.

 

Ne kupujem, M4rk1z mi ih dade da zabodem i probam. Ja zab'o i prob'o. A kupovina sledi ako procenim da ima smisla i da je moja vera dovoljno jaka... Ne ideš u Međugorje bos ako nisi dovoljno uveren da će ti se Gospa prikazati...

 

... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, morao sam prvo da telefonski ugovorim uslove pošto je trenutačno situacija u polupraznom novčaniku + praznom tekućem računu takva da ako moram odmah da platim, onda ne kupujem. Ako može da se naplata potraživanja malo odgodi, onda je priča drugojačija... Ovo je recimo, malo preciznija definicija situacije i zašto kažem da "je prodato" a ne kupujem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:wink2:  Da sve smo se dogovorili i rezervisani su kablovi, totalno opušteno niti ja bežim od njih niti ću dobiti kolko sam platio niti je

sve to bitno, važno je da je osetan boljitak i bolja sinergija u sistemu kod gosp.Stein-a i da će me sada psovati kad bude morao

SVE kablove menjati :wild:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav gosp.Stein :) Nesto sam razmisljao o problemu koji imate (svetlijem zvuku, ne tamnijem novcaniku) :) da se uozbiljim...recimo kod mene sam primetio da subjektivna glasnoca basova ne prati bas linearno glasnocu sirokopojasnog. Ja sam tako nastimovao da mi dobro zvuci na nekoj srednjoj glasnoci; kad utisam, bas malo vise dominira I obrnuto, kad je vise pojacan, Visaton B200 se malo vise dere...e sad mozda je i kod tebe u pricipu slicna situacija, Alfe na vecim glasnocama kaskaju za elektrostaticima pa se to subjektivno dozivljava kao dominacija shout-a. Zaboravio sam kako si odradio aktivnu skretnicu. Moja je prakticno kopija Pass-ove B4-ke. Bas secen na nekih 100 Hz 12db/oct + Pass ova caka za izdizanje basa-pogledaj semu B4-ke, a Fr je secen 150 ili 300 hz 12 db/oct ne secam se sad+ pasivno peglanje, s'tim sto je Zen V9 bez povratne sprege a "peglanje" uradjeno za strujno pojacalo. Da ne davim, mozda bi problem mogao potraziti u aktivnoj skretnici, te isprobati razlicite kombinacije, mozda sredis nesto sto sada pokusavas promenom kabela...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene je trenutačno preamp izvor sa kojeg Cirklotron (ili Bastard, for that matter) dobija signal, 1:1 putem XLR konekcije. Pojačani signal sa pojačala ide na elektrostatike a na samim elektrostaticima ima RCA konektor (verujem preko razdelnika napona) koji je predviđen da prosledi signal ka pojačalu za subwoofer. U elektrostaticima je interno ugrađena HP skretnica a pojačalo za subwoofer ima u sebi LP filtraciju, podešavanje nivoa osetljivosti, podešavanje rezne frekvencije, izbornik faze (0/180) i odatle pojačani signal ide na zvučnike. Znam da to nije najidealniji i "najčistiji" metod ali to mi je što mi je. Pošto nisam o ovome razmišljao niti obraćao pažnju o tim razlikama na različitim glasnoćama, ne mogu da kažem da i kada neki od dva segmenta "kaska" za ostalim... Probaćemo. Mada, promenom zvučničkih kablova ka elektrostaticima, imam utisak da je upravo taj "shout" eliminisan u dovoljnoj meri da više ne iritira tokom dugotrajnijeg slušanja. Nisam obratio pažnju šta je promena zvučničkog kabla donela ili oduzela u bas području...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, to je sto je, sta je tu je :) Ipak, umesto Evrica na kojekakve kablove, ja bih kupio jos 4 Alfe, tako da budu po 4 sa svake strane. Osim finansijski, mislim da nece skoditi. :) A kad smo vec kod kablova, ja za bas koristim UTP (cat 5). Nista komplikovano niti isprepleteno; jedan utp (8 pojedinacnih) za + I jos jedan za -.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...