Jump to content

DIY LCR Riaa


neskor

Preporučeni Komentari

ja da znam u srbiji su napravljena dva LCR-a. jedan je radio solaja, mislim da je bio neko vreme kod lemica. drugi je radio jedan poznati jagodinski svajser i taj kurcu nije valjao, ne znam da li je neskor (kod koga je na kraju zavrsio) uspeo da napravi nesto od njega.

 

sa RIAA LCR se ne vredi zajebavati, to mora da se uradi jako ozbiljno da bi se dobilo ono sto treba da se dobije, u suprotnom je bolje ici na sigurno i raditi proverene seme bez kalemova. vidi pod FFL, neskor, itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam mislio da se ti i ja bolje razumemo ? :hmmm:Da pojasnim.Ovde se radilo o prostoj matematici i brojevima ( 160 funti u odnosu na 390 eura ).Eto, na to sam samo mislio, a ne o zicama na gvozdjetu, srebru, feritu, karakteristikama, mogucnostima, performansama, epilepsiji etc.Tako da. :wink2:Moje pitanje upuceno tebi i Majdi - da li je ovo sve gore napisano od strane ZZZ-a (alias Majda ) u domenu teorije ili su se obe koncepcije ( cak i tri ako je Neskor-ova u pitanju ) probale, uporedjivale, slusale ?

Nažalost ne, skupa zajebavancija i prilično komplikovano. 

 

P.S.

 

Imao sam problem da citiram i postujem, neki error.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja da znam u srbiji su napravljena dva LCR-a. jedan je radio solaja, mislim da je bio neko vreme kod lemica. drugi je radio jedan poznati jagodinski svajser i taj kurcu nije valjao, ne znam da li je neskor (kod koga je na kraju zavrsio) uspeo da napravi nesto od njega.

 

sa RIAA LCR se ne vredi zajebavati, to mora da se uradi jako ozbiljno da bi se dobilo ono sto treba da se dobije, u suprotnom je bolje ici na sigurno i raditi proverene seme bez kalemova. vidi pod FFL, neskor, itd...

Eto pravog odgovora ! :oke:

Slusao sam taj Solajin ( rucno motani trafo-i, tj. taj famozni sa 600 Ohm-a ).

Thnx, grau da ne "ulupam" novce u nesto neizvesno. Idemo dalje ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nedoumica oko cena

pa idite brate na neki online konverter valuta

jeste ovaj nemacki skuplji za oko 100EU po komadu

od sowterovog.

I to ona jeftinija varijanta valjda sa obicnom zicom?

ko sto guja rece ova znacajno skupla verzija je sigurno motana nekom svemirskom zicom ili su i druga jezgra

i to bez prethodne provere ove jeftinije sigurno nije preporucljivo nabavljati?

.

ovo su potpuno razlicita kola - sowterr klasicna od 600/600 niskoimpedantna i zahteva dobar driver,

a nemacka visoko impedantna reda 10K i daje mnogo vecu mogucnost izbora cevi i opterecenja...

nemacka je teza za izraditi jer su vrednosti induktiviteta vece a potrebno je odrzati i sto manji kapacitet u isto vreme

otuda i ona podela na vertikalne sekcije kalemskog tela,,,

pa i razlika u ceni verovatno...

.

klasicni LRC network se dobro ponasa na simulacijama ali samo sa predvidjenim vrednostima in/out 600/600

ne mora bas precizno ali vrednosti oko tih... I naravno ima istorijsku vrednost posto je konstrukcija jako poznata i retka u kucnoj upotrebi.

ovaj nemacki nisam pokusavao da simuliram u kolu ali najverovstnije isto radi dobro.

.

Tako da je bas steta Neskore ako to ne zavrsis, kad si vec skoro sve napravio?

A radice sigurno vrlo dobro i tako po ovoj shemi koju si dao...

Ipak bi mozda trebalo ubaciti katodne otpore barem da podignu abs negativni prednapon na 150-200mV

...

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa zar nije 160 funti za 2 kom stereo?

a ova je 390eu ali 2 kom stereo

:) .............

 

 

nedoumica oko cena

pa idite brate na neki online konverter valuta

@ZZZ

Moj komentar se odnosio iskljucivo na te dve vrednosti ( 160 funti i 390 eura, kao i njihova pojedinacna vrednost u istoj valuti i njihov odnos, poredjenje, citaj : sta je vise, a sta manje ) ne ulazeci u to sta je bolje, od cega je napravljeno, ko ga je napravio ( Svaba ili Skot ), etc.

To sam i komentarisao zbog onog ali + smajli iz prvog posta koje si ti napisao.

Nadam se da sam sada tebi jasan.

Takodje, ne vidim razlog za tvoj drugi komentar oko online konvertera valuta zato sto sam morao i to da primenim, te da pojasnim drugom kolegi sa foruma ( mada je to bila ocigledna sala ).

 

 

Izvinjavam se kolegi Neskoru na offtopic-u u ovoj veoma interesantnoj temi i necu vise komentarisati kursne liste. Ja sam svoj odgovor vec dobio od kolege grau-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

ja da znam u srbiji su napravljena dva LCR-a. jedan je radio solaja, mislim da je bio neko vreme kod lemica. drugi je radio jedan poznati jagodinski svajser i taj kurcu nije valjao, ne znam da li je neskor (kod koga je na kraju zavrsio) uspeo da napravi nesto od njega.

 

sa RIAA LCR se ne vredi zajebavati, to mora da se uradi jako ozbiljno da bi se dobilo ono sto treba da se dobije, u suprotnom je bolje ici na sigurno i raditi proverene seme bez kalemova. vidi pod FFL, neskor, itd...

 

Jeste, Šolaja je radio iniciran mojim "pritiskom" i moj SE je projektovan, ( ne odrađen još uvek), sa LCR-om. Prva LCR je urađena kao zaseban uređaj za mog "repatog" drugara i bilo je drastično bolje od svega što je njemu prošlo kroz sistem tokom godina, a bilo ih je premnogo i svi preskupi.

 

Ideja sa lončetom se rodila kada su mi dopali šaka Hiragini moduli jer je on prvi i godinama to nudio. Radilo se o običnim feritnim  prstenovima spakovanih u metalno oklopljeno kućište. Mislim da nema razloga ne koristiti lončiće koji se vrlo lako dovedu u željenu induktivnost i otpor.

 

Bili su u Beogradu Tangovi gotovi moduli, propustio sam slušanje, no mislim da nisu opravdali cenu ni pružili očekivano. Ne znam na čemu su motani. Kasnije sam slušao LCR ali skoro sigurno  sa otupelim radnim i ispravljačkim lampama tako da nije merodavno, ali je vrlo lepo, (bolje), zvučala neka ruska varijanta koju je Šolaja izbunario, vrlo jednostavna mada trikovita.

 

Topologija mog uređaja je za cevnu LCR ali bi možda bilo bolje da se tera fetićima što uveliko pojednostavljuje i pojeftinjuje izradu. U nekom narednom periodu ću se valjda angažovati po tom pitanju, motalica na stolu.

 

Inače je moje iskustvo da sve što se lepo napravi DIY radi bolje od "fabričkog".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 years later...

skoro sam nabavio par Tango LCR RIAA

posto vec imam Shishido sa Solaja LCR elemntima, mislio sam da napravim neku novu LCR RIAA

prva i najlaksa opcija je Thostenova LCR RIAA

Postavljena slika

ili ici na malo komplikovaniju/bolju?  verziju

 

 

D3a, 6N30P CF, LCR, D3a OPT.jpg

 

ili ako neko ima neki drugi predlog ili sugestiju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To su dizajni za grupu koja voli ofarban zvuk.

Mene jedino cudi da iako se ubacuju ultraskupe komponente tipa Sowtera, izlaznih Lundala, a u katodu se gura jeftino resenje...taj mix me cudi...

Za koje je, verovatno-mozda neko negde nazvrljao da "dobro zvuci"..kome gde kako i kada u kojoj topologiji...nebitno... ispada da se topologija formira od slaganja kockica dobrozvucecih ili pomodnih detalja, pa sta ispadne...mislim ispada veliki bias.. :) 

Postaviti ozbiljnu referencu na to mesto, sigurno je stotinu puta jeftinija od nekih komponenti, a usteda nije imperativ.

E sad stabilnost vs modulacija...istraga nekakvog zvuka, za to su teske pametne sugestije, osim pomodnih.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, vladd said:

To su dizajni za grupu koja voli ofarban zvuk.

Mene jedino cudi da iako se ubacuju ultraskupe komponente tipa Sowtera, izlaznih Lundala, a u katodu se gura jeftino resenje...taj mix me cudi...

Za koje je, verovatno-mozda neko negde nazvrljao da "dobro zvuci"..kome gde kako i kada u kojoj topologiji...nebitno... ispada da se topologija formira od slaganja kockica dobrozvucecih ili pomodnih detalja, pa sta ispadne...mislim ispada veliki bias.. :) 

Postaviti ozbiljnu referencu na to mesto, sigurno je stotinu puta jeftinija od nekih komponenti, a usteda nije imperativ.

E sad stabilnost vs modulacija...istraga nekakvog zvuka, za to su teske pametne sugestije, osim pomodnih.

 

da li imas neki konkretan predlog ili konkretnu zamerku, ne ovako uopsteno :nonono:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, neskor said:

da li imas neki konkretan predlog ili konkretnu zamerku, ne ovako uopsteno :nonono:

Ti plasiras floskule k'o vladajuca kasta.. :D 

 

24 minutes ago, vladd said:

Postaviti ozbiljnu referencu na to mesto

Toliko...

.........................................................................

Za dalje je predlog da se nauci kako rade zavojnice(narocito nespregnute), ali na ozbiljnom nivou, posto je to strano za 99% onih koji se susrecu sa njima. Prosto se tretira kao pasivna komponenta, mnogo preciznije (a simplifikovano) je poluaktivna, posto vrsi konverziju energije pri promeni struje, stvara magnetno polje, kada nema promene struje, propusta doticnu. Jezgro koncentrise polje i pojacava efekte.

Iskljucivo je struja bitna, a ovde su struje mizerne, sto uvodi neke kompromise...itd..ozbiljno kompleksna oblast, a i ova druga, istraga za obojenim zvukom je vec dovoljno kompleksna...not my piece of cake... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, vladd said:

istraga za obojenim zvukom

Ako imaš uređaj koji ima neobojen zvuk odnosno neutralan,

nema dovoljno šećera za cevoljube - zvuči im čudno - ispostavlja se da ne zvuči uopšte. 

44 minutes ago, vladd said:

kako rade zavojnice(narocito nespregnute)

Ko se još bavi konstrukcijom zavojnica. Ili bilo kakvom drugom. 

Nema ništa sem resave i sklapanja gotovih rešenja. :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije losa resava, neko zapeo na problem i utrosio vreme koje drugima moze da koristi. Ostaje pitanje upotrebljivosti.

A da bi se eksperimentisalo i variralo, treba znati varijable, slusanje i ocena ne pomazu, zbivanja nelinearna, ne prosto kauzalna, daleko od intuitivnog. Sto bi se reklo sve je vazno, ali ni delic od toga "sve" ne vidimo.

 

Meni ne smeta farba u zvuku, vec logika dogadjaja, mesanje ultraskupih i vrhunskih resenja, delova, sa jeftinim i losim, iz razloga praznih prica, logika komplikovanja prostih stvari, (relativno) prostih tipa osiguraci i kablovi, izmisljanje silnih prica, a kod ozbiljno komplikovanih, jbga simplifikacija i nista...ostaje samo hvala o lepoti zvuka i spusten nos...

Ni nacin obozavanja novca, ni bogobojazljivosti prema brendovima, pojavama nisu konzistentni. :) 

Valjda kako moda i mala spoznaja diktiraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sve fino , al' daj konkretno , znas da regular Greedy Boyz zive od konkretnosti , nemaju ni volje ni vremena ni uslova da se bave sveobuhvatnim pristupima

dakle , komentar na predlozenu semu - stakakokudazasto

ako imas bolju - daj bolju

osusice se Tango moduli ako ce se pisati traktati

mada nije toliko bitno , u ovije prostora Tango uvek ode u dalju prodaju , ugradjen ili neigradjen

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kao i obicno vladd nista konkretno

da se ne bi zavrsila svaka rasprava sa uopstenim floskulama i teorijama zavere , ovde ima zanimljivih stvari za citanje, koga zanima

http://www.intactaudio.com/forum/viewtopic.php?t=219&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://www.intactaudio.com/forum/viewtopic.php?t=551&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...