Jump to content

Iskra Garrard zvucnjaci by 0WAF


zerowaf

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 329
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

tu je najverovatnije 27 grama pokretne masemembrana jeste mozda pre-savitljiva ali to je zbog desetina godinagde popustaju veze izmedju vlakana prosto zbog vremena, svetlosti, promene vlaznosti vazduha i vibracijaali se moze osveziti sa 2-3 tanka sloja umerenog rastvora recimo damar laka.za trubicu to je pod obavezno i to sa 3 sloja sa naglaskom na rubovima trubice.to dramaticno smanjuje i cujno i na merenjima drugu "grbu" na oko 2Ki prociscava ceo spektar a ne dodaje masu vecu od oko 1g-1.5g ili cak manjemasa koja je dodata se da odrediti tako sto se prethodno izmeri mali grumen damararastvarac terpentin isparava i dodaje mozda manje od 2-3% svoje masezabelezi se kolicina pomocu visine rastvora u bocici a kada se zavrsinadje se odnos potrosenog dela i pocetnog ukupnog delapa se tim odnosom podeli pocetna masa grumena damara....Mislim da bi trebalo nekako da izmeris tvoje primerke i nadjes srednje vrednostizbog toga sto se ti stariji zvucnici vrlo razlikuju zbog dugog vremena provedenog u razlicitim uslovimapa ce razlicite rezultate dati tvoji primerci u odnosu na druge primerke istog modela....Posto u ovim parametrima koje si naveo postoje neke nedoumice i kontradiktornostiparametri nisu dobar osnov za kabinet vec blizu nagadjanja.Ako te mrzi da to merisonda ti je moj tip original Voigt uspravna horna 180cmdriver na 1/3 visine, gore skroz otvorena (ipak sa mogucnoscu dodavanja ploce sa promenljivim portom-portovima)umereni damping ispod drivera i pomalo iza drivera....Sem ako ne nameravas postaviti saksiju na kabinet, onda ne pije vodu...ha...Ha.i ti visokotonci siu dobri i mislim da bi ih trebalo ukljuciti u sistem mozda ne bas sa tom 6db skretnicom ni na tom mestu susretaZnam te kabinete, slusao sam ih nekad davno imao ih je moj brat u Skopljuvrlo solidno to radi u centralnom i visokom deludole je malo umph umph zbog male zapremine kabineta verovatno?koliko se secam.Tako da ti je to vrlo dobra osnova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na žalost ne znam ih sam izmjeriti, a i da znam vjerovatno ne bih imao s ćime to napraviti. Imam u bookmarksima zabilježen oglas u kojem netko nudi mjerenje TS parametara, ali još nisam na "ti" sa idejom da ih šaljem nekuda poštom i riskiram oštećenje u transportu. Ali nikad ne reci nikad! :)Zen mi je dao naputak kako napraviti phase plug i kad to napravim ću steći nekakav dojam i možda ih stvarno i probam sa lakom, odnosno barem rubove trubice.Znači, tvoje razmišljanje ide u smjeru Voight pipea visine 180 cm sa driverom na 90 cm od poda. Koje bi bile druge mjere?Trenutno su upareni sa Saba Greencone visokotoncem i Iskrinim MKP od 6,6uF.Još ne mogu puno reći o skladu sa tim kondenzatorom jer su mi uši još uvijek začepljene od temperature i upaljenih sinusa.I da, puno hvala ZZZ na komentarima i što si se uključio sa svojim mišljenjem u temu! :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ipak sam započeo sa izradom kutija po Zenovom receptu.

Unutarnje dimenzije kutija će biti 23 x 23 x 76 cm, a imat će variovent otvor. Kao donor za materijal se našao stari stol za stolni tenis:

Postavljena slika

Možemo reći da sam inicijator akcije "Hifom protiv sporta". :rofl:

Za sada su tek izrezane stranice:

Postavljena slika

I to je to! Kako u narednim danima bude odmicao posao, odnosno koliko ću imati vremena, pa volje, tako će dolaziti i pokoja slika.

Za variovent ću prekopirati Zenovu ideju koju je pokazao na bigdiya - kutija od kreme za ruke, odnosno u mom slučaju anticelulitna krema od Afrodite. Promjera je 10 cm i bit će ispunjena sa kamenom vunom po principu pokušaja i pogreške. Nemam niti najdalju predodžbu koliko vune da naguram u njih.

Unutrašnjost će biti lagano dampirana sa istom takvom vunom.

Nastavak slijedi uskoro!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sloj 5cm slobodno-stojece visine , kompresovan u kutiju visine 2cmeto , odokativna metoda

Hehehe! Sjećam se ja tog savjeta! ;)Samo sam unosio malo drame i neizvjesnosti u ovaj ultra-ezo-unspeakable-high-end projekat. :)Istina, Zen mi je u našim PP dao sve parametre. Jedino što nije napravio je da sam izreže i polijepi zvučnike! U izradi za sada nemam niti jednu nedoumicu što i kako treba napraviti jer mi je sve objašnjeno.Budući da su se i dosadašnji savjeti ui vezi korištenja ovih zvučnika pokazali ne samo točnim - nego je Zen čak i preskromno opisivao rezultate koje mogu očekivati - moje je jedino da pospajam točkice koje mi je "nacrtao i numerirao". Kao što se djeca zabavljaju spajajući točkice u Mikijevom Almanahu. (tko zna postoji li još to izdanje? Kupovao sam to još kao dijete na kioscima, kasnije sam odmah prešao na Alan Forda i Politikin Zabavnik zaobilazeći Zagora, Mikija i Bleka. ;) )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema ti druge - moraces ih doneti na prvi jubilarni jedinstveni DiyA.rs susrettaman ce da lepo odleze do tada , ko staro vino - jos jedno 10-ak godina :buehehe:Mali Zabavnik je sad aktuelan

Hahaha! Nisam još bio niti na Žarula festu, ali ću i to poraviti! Pokrenuo sam build thread i na diya.hr. Budu li ikome interesantne - kutije neće biti prevelike za transport. Što se tiće diya.rs susreta red je da ga više napravite! ;) Znam da se ima što pokazati!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam baš siguran da će variovent biti dobra stvar za tu kutiju / litražu / i taj zvučnik . Variovent bi pomogao da je kutija znatno manja i da malo ublaži pik ......najlakše se simulira ako se ubace osnovni podaci , zada zapremina , doda damping materijal i onda se gubici , u zavisnosti od veličine sa kojom kreće simulator smanje za 60-tak % ....pogleda se impedanca pre i posle , pogleda se odziv pre i posle i to je to .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovde se radi o DIY varioventu koji moze da se toliko zapuni kao i da ga nemato i jeste poentamada - to jeste kutija koja je napravljena ihaj davno , i pre ngo izmerih T/Skoje bi , naravno , valjalo nanovo izmeriti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovde se radi o DIY varioventu koji moze da se toliko zapuni kao i da ga nemato i jeste poentamada - to jeste kutija koja je napravljena ihaj davno , i pre ngo izmerih T/Skoje bi , naravno , valjalo nanovo izmeriti

Ako se radi samo o varioventu je ok ......moje razmišljanje o nepotrebnosti varioventa se zasniva na činjenici da je nova kutija veća od originalne , bar se tako meni čini , i da bi dodavanje varioventa samo još smanjilo ionako deficitaran bas .......mada ni jedna rupa koja može da se eliminiše nije veliki problem . Nema potrebe da se mere parametri , jer je dosta saznanje da će u većoj kutiji biti manje basa u odnosu na sada . Po meni .....treba ići na manju kutiju sa varioventom ....manja je i kompakntna i može svuda da se stavi ......jedan visokotonac od gore a jedan ispod mid basa .....ovakva konfiguracija omogućava da se visokotonac reže niže ako ima potrebe ......dakle oba na reznoj rade zajedno a onda samo jedan pri vrhu opsega .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kutije su trenutno u samom kutu sobe i osjeća se pomalo kako se midbas izdiže. Ništa alarmantno, a nemam više ni volje da ih mičem naokolo.

U trenucima dokolice sam izrezao središnji dio unutar wheezera:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Prema uputama (svi znate ćijim - da se ne ponavljam prečesto :) ) ću izraditi phase plug od drveta. Vjerovatno od drške za metlu jer lopatu nemam - nikad nisam bio toliko vrijedan :rofl: (ma imam, šala!)

U sredinu ću zavrnuti samourezujući navoj tako da se iam s ćime uhvatiti za magnet.

Pokušao sam staviti jednu staru lampu iz TV-a, ali se slabo drži na onim nožicama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kutije su trenutno u samom kutu sobe i osjeća se pomalo kako se midbas izdiže. Ništa alarmantno, a nemam više ni volje da ih mičem naokolo.

U trenucima dokolice sam izrezao središnji dio unutar wheezera:

.........

........

.......

Prema uputama (svi znate ćijim - da se ne ponavljam prečesto :) ) ću izraditi phase plug od drveta. Vjerovatno od drške za metlu jer lopatu nemam - nikad nisam bio toliko vrijedan :rofl: (ma imam, šala!)

U sredinu ću zavrnuti samourezujući navoj tako da se iam s ćime uhvatiti za magnet.

Pokušao sam staviti jednu staru lampu iz TV-a, ali se slabo drži na onim nožicama.

Uh,nećeš valjda bušiti magnet? Šta ćeš sa opiljcima? Ili sam biće pogrešno nešto skopčao...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zamisli dva samourezna srafa zavrnuta u te rupe , ravno sa baznom povrsinom

plopnes unutra i drzi ih magnet

mozes i da zalepis celicnu platnu odgovarajuceg precnika

mozes i da stavis pri bazi phase plug-a , plus , prsten od bakra ili Al , da sluzi kao vrsta shorting ring-a

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

skontao,ne pade mi na pamet ta vrsta rijesenja(el stupido io :) ). razmisljanje:nece li bilo koji drugi raspored osim centralno-osno postavljenog srafa poremetiti raspored magnetnih silnica-ili je taj uticaj nebitan/zanemarljiv? inace cim dodjem do slicnog zvucnika probacu ovo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze velikinajveciogromni samourezni , sa obaveznim predbusenjem rupeu PPlugu , i naravno skratiti sraf na meru , da bi bio samo jedan a ne dvainace - nema tu sta da smeta sraf , sto se tice magnetnih silnica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

0k. tek sam ušao u "uradisam" svijet što se tiče sklapanja pojačala,a oko zvučnika i zvučnih kutija tek ništa ne znam (osim dopada li mi se zvuk ili ne) pa postavljam i ovako bezvezna pitanja. vjerujem da ta zeza na magnetu može dosta da utiče na zvuk-jednom sam mijenjao mjesto zvučniku spolja/iznutra na prednjoj ploči. tad još nisam ni znao za ovakve forume niti imao ikakvu podlogu ali zvučna razlika je bila i više nego očigledna. stavljao sam taj isti zvučnik i na podlošku debljine 18mm(iverica) ali na kraju je zvučnik ostao postavljen spolja na prednju ploču. isto tako vjerujem da i ovde može biti očigledne zvučne razlike. treba probati. izvinite na upadu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...