Jump to content

DIY Unipivot Tonearm MKII.


InSides

Preporučeni Komentari

Увод

Пре нешто мање од годину дана, почео сам да се бакћем са концептом унипивота. Највише зато што сам утувио себи у главу да је тај концепт најлакши за релативно брзе резултате, а и свидела ми се идеја да се цели покретна део ручице ослања на само једну тачку. На форуму сам већ писао за прве лагане покушаје:

DIY Unipivot Tonearm

Та ствар, за то што је претстављала у виду улагања у новац и време, је радила прилично добро, са изузетком ниске ефективне масе ради које се ручица лоше слагала са LOMC звучицама које обично користим. За срећу, потврдила је могућност концепта и мало смирила савест око будуће инвестиције која је уродила са MKII верзијом.

Спецификације

Пре него почнем са дизајном, мало сам се позабавио бројкама.

John Elison's Löfgren Alignment Calculator

Brian Kearn's Arm Data Calculator

Freek's Resonant Frequency Calculator

Имајући у вид минимизирање дисторзије, практичност израде и локација за монтажу, утврдио сам ове спецификације:

Effective length: 320mm [12.6"].

Pivot-to-spindle: 307mm.

Overhang: 13mm.

Angular offset: 17 degrees.

Effective mass: 10.6g [процена].

Alignment: Löfgren B.

Приказ односа дисторзије и грешке праћења:

post-47-0-86686500-1345921900_thumb.jpg

Максимална дисторзија између null тачака: 0.305684%

Просечна RMS дисторзија: 0.263766%

Дизајн

Ништа револуционарно. Ручица користи класичан лежај са једном тачком ослањања, т.ј. унипивот. Прва идеја је била користити инвертирани унипивот, где би врх лежаја показивао према доле и урањао у кадицу како би се могао користити дампинг уз помоћ силиконских уља. То се показало непрактични у првој фази израде, због проблема успостављања рамнотеже - дистрибуција масе је избацивала ручицу из латералне рамнотеже.

Користио сам CAD, и прошао кроз неколико итерација пре него се зауставио на финалну. Мада, ови прикази не показују задњу промену ради релокацију лежаја.

post-47-0-08791200-1345922036_thumb.jpg

post-47-0-40106900-1345922044_thumb.jpg

post-47-0-14286000-1345922051_thumb.jpg

Одлуке

Ручица је израђена као једиствени склоп заједно са VTA торњем и цилиндрем за монтажу. VTA торањ омогућује прецизно подешавање висине ручице у однос на површину плоче, а одвојени цилиндар омогућује слободу постављања. Распон вертикалног подешавања у зони стабилности је 22 милиметара.

Решио сам користити два идентична противтега како бих имао слободу подешавања азимута на крају ручице. Ово се показало као релативно добра одлука у односу на крајни резултат, мада је процес подешавања нешто пипавији од ручица са једним противтегом.

Headshell је изведен налик неким верзијама Schroeder ручице, са јединственом тачком монтирања, како би се звучница могла ротирати и циљу подешавања угаоног офсета.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 25
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Материјали

Коришћени материјали су челик и алуминијум за носаче ручице и носаче лежајева, месинг за круцијалне делове VTA торња, лежајеве, противтегове и headshell-а, орах за тело ручице и тефлон за заптивке и улошке противтегова.

Ожичење је свилом изолирана жица од HF калемова, клипови за звучницу су изванредни FITclips [1877phono], конектор за DIN кабал је R-DIN [1877phono].

На крају, песак и олово за пуњење цилиндра за монтажу.

Сви завртњи су црни машински M3 завртњи са различитом дужином.

Израда

Сви делови су израђени локално, на релативно једноставном стругу, и како сам схватио, стандардним поставкама. Једини проблем је била набавка довољно дуге бургије за дрвено тело ручице, па је мајстор морао направити бургију.

VTA Торањ

Основа ручице чини VTA торањ, монтиран на метални цилиндар пречника 90мм и висине од 100мм, тежине од 5.5 килограма због комбинације песка и олова којом је пуњен. Основа VTA торња од месинга је монтирана помоћу 3 M3 завртња.

post-47-0-88587800-1345922524_thumb.jpg

Подвижни део VTA торња садржи носач, платформу за ручицу, као и подвижни део механизма који се састоји од месинганог навртња и SKF лежаја.

post-47-0-51895100-1345922531_thumb.jpg

Комплетан VTA торањ без оперативних делова ручице је релативно универзалан, и може се користити и за друге концепте ручица.

post-47-0-15324600-1345922548_thumb.jpg

Лежај

Прва идеја за лежај је био инвертиран унипивот, са кадицом која омогућава имплементацију дампинга. Концепт је напуштен кад се увидели проблеми успостављања рамнотеже. Такав концепт ради феноменално рецимо код Grahama-а [Graham Phantom MKII], мада они користи елабориран систем урамнотежавања уз помоћ магнета.

post-47-0-67800700-1345922560_thumb.jpg

Нови лежај је класични неинвертиран унипивот, где и врх пивота и прихватна кадица су од месинга.

post-47-0-83943700-1345922568_thumb.jpg

Прихватна кадица се монтира навојем у носач лежајева.

post-47-0-38850100-1345922575_thumb.jpg

Звекетање лежајева ме мало бринуло, мада се успоставило да то није проблем који се приметио у пракси код ове имплементације.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Носачи

Носач ручице је једна од компликованијих ствари за израду. На њега се монтира прихватна кадица за лежај, тело ручице и два противтега. Са стране се могу видети M5 урези који служе за монтажу опционих утега за латералну рамнотежу. Пракса је показала да нису потребни.

post-47-0-61103200-1345923584_thumb.jpg

Ожичавање иде од FITclips-а на крају преко танке тефлонске цевчице обложене памуком због заштите. Утицај на antiskating је незначајан.

post-47-0-48210600-1345923592_thumb.jpg

Жице су терминиране DIN конектором који је монтиран унутар месинганок носача, који се скривеним завртњем монтира на цилиндар који носи целу ручицу.

post-47-0-87780800-1345923599_thumb.jpg

Носач headshell је једноставан и омогућава ход од 8мм и ротацију на ниво звучнице.

post-47-0-90809200-1345923610_thumb.jpg

Сам headshell је тежине од 10 грама заједно са завртњем за ротацију.

post-47-0-29495300-1345923631_thumb.jpg

Противтегови су идентични, са улошцима од тефлона и месинганим заврњевима за корекцију позиције.

post-47-0-69870900-1345923640_thumb.jpg

Тежина одабрана да погоди звучницама тежине између 5 грама и 15 грама.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Спецификације

Иницијалне спецификације су говориле ово:

Effective length: 320mm [12.6"].

Pivot-to-spindle: 307mm.

Overhang: 13mm.

Angular offset: 17 degrees.

Effective mass: 10.6g [процена].

Alignment: Löfgren B.

Добио сам очекиване резултате, са малом корекцијом ефективне масе. Крајне спецификације су следећe:

Effective length: 320mm [12.6"].

Pivot-to-spindle: 307mm.

Overhang: 13mm.

Angular offset: 17 degrees.

Effective mass: 11g.

Alignment: Löfgren B.

Резонантна фрекфенција са Ortofon Rondo Red-ом је 9Hz.

Проблеми

Једини проблем након израде је била ротација headshell-a по оси тела ручице, који је стварао поремећај стерео слике због директног поремећаја азимута звучнице. Носач headshell-а је отсрањен и поново спојен са телом под тачним углом.

Ручица је већ на радном месту.

post-47-0-70998400-1345924506_thumb.jpg

И веома лоше видео које приказује ручицу у рад [снимљено телефоном].

Надам се да нисам испустио виталне информације. Такође, надам се да је некоме занимљиво.

Слушни утисци следе у скорој будућности.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrlo zanimljiv projekat i realizacija. Hvala za ovako lepu prezentaciju projekta.Sviđa mi se nosač-headshell pogotovo jer sam nedavno radio jedan takve konstrukcije, za kolegu koji se takođe zanima jednom unipivot ručicom.Hvala i za video clip, retko se vide domaći DIY radovi na ovaj način. Bravo :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bravo! Naravno da je zanimljivo.

Слушне импресије бих хтео добити од независног извора. Бринем се да сам у honeymoon фази и да је рано да уочим неочигледне проблеме. :)

Vrlo zanimljiv projekat i realizacija. Hvala za ovako lepu prezentaciju projekta.Sviđa mi se nosač-headshell pogotovo jer sam nedavno radio jedan takve konstrukcije, za kolegu koji se takođe zanima jednom unipivot ručicom.Hvala i za video clip, retko se vide domaći DIY radovi na ovaj način. Bravo :clap:

Било би лакше када бих био ближе Земуну. Пола времена [скоро четири месеци за цели процес] сам потрошио у покушајима да објасним стругару неке основне аудио концепте. :)Хтедох поставити све валидне информације како би се могао видети процес поред резултата. Могао бих поставити и детаљније CAD цртеже ако некоме помогну.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хтедох поставити све валидне информације како би се могао видети процес поред резултата. Могао бих поставити и детаљније CAD цртеже ако некоме помогну.

Bilo bi lepo imati CAD crteže.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Контактирам stein-а око конверзије у неки стандардни формат, па поставим.

Prvo, jako lepo i za svaku pohvalu...Apropo crteža, trebaju mi inicijalni 2D crteži sa dimenzijama pa ostalo onda nije neki problem :) Može i 3D model plus tehnički crteži... Ma sve ću da uradim za vas ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

tek sad vidim

NEVEROVATNO

InSides

svaka cast sto si 

(ustvari sto NISI)

napravio tesku filozofiju oko toga i sto je nisi slao u svemir

 

Хвала.  :wink2: Драго ми је да вам се допала презентација. Ја сам задовољан и тиме да се заносим идејом да сам успео нешто вратити заједници.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sve nam se dopada...

A kako si samo izmedjuostalog uradio onaj 5-pin jack fenomenalno

.

(kod EMT-a je taj detalj uradjen od miniature 7pin podnozija i baze lampe ali ne od stakla nego od neke plastike...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Ma sve nam se dopada...

A kako si samo izmedjuostalog uradio onaj 5-pin jack fenomenalno

.

(kod EMT-a je taj detalj uradjen od miniature 7pin podnozija i baze lampe ali ne od stakla nego od neke plastike...)

 

Dali mozda imate fotografiju tog prikljuchka? Daleko sam od EMT-a, mada bih hteo videti kako to izgleda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...