Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Ako na "Logical song" svira dobro, meni dosta :)

 

:)

 

Evo mi vrti "Kviskoteku"...

 

Ploča moli za malo boljom, mada, davno sam se zez'o sa pločama pa sada nemam ni krpicu za brisanje ploča... Bitno da mi ručka ne pravi probleme.

Posle ovog nosim ćeru u školu pa kad se vratim, sve rastavljam, pregledam, čistim, i sve što ide uz to. Vreme je da motoru pripremim neko kućište. Dobro se pokazao pa će to biti to. Što bi rekli u narodu, "uzeću mu meru" (zapravo, već sam odradio model motora i remenice 1:1) ali treba da smerim gde se nalazi u prostoru, pa....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Blek Sabat, VOL 4  - changes, najbolja za WOW Violine na pocetku ga oma pokazu.

pozdrav

 

Čuj, znaš kako se u Subotici kupuju ploče: biraj, ima Zdravko Čolić - "Zbog Tebe" pa il' uzmi, il' ostavi.

 

Ko se ne seća...

 

Postavljena slika

 

Nije da imam nešto protiv Čole... efikasno...

 

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pito onako, malo mi čudan eventualani wow u tvojoj kombinaciji motor-prenos-tanjir

 

Čudan i meni. Ne mislim da je u pitanju motor nego ili je predugo stajalo pa se nešto nagovnjalo oko osovine ili je opet stradala kuglica. Sreća pa tih kuglica imam za dvadeset života...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citajuci sva pisanija oko lezajeva i poliranja osovine, cini mi se da tangencijalne rucice inherentno imaju problem nalik skatingu (samo suprotan). Ako je kretanje igle po brazdi ploce jedina sila koja pomera celu rucicu, kako se obezbedjuje da igla ne prati samo (uglavnom) spoljasnju stranu brazde?  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citajuci sva pisanija oko lezajeva i poliranja osovine, cini mi se da tangencijalne rucice inherentno imaju problem nalik skatingu (samo suprotan). Ako je kretanje igle po brazdi ploce jedina sila koja pomera celu rucicu, kako se obezbedjuje da igla ne prati samo (uglavnom) spoljasnju stranu brazde?  

 

To je i mene brinulo. Povećano trenje igle sa samo jedne strane, odnosno, neka vrsta asimetričnog pritiska na spoljašnju stranu brazde bi trebalo da se čuje kao razlika u glasnoći između dva kanala. To je ujedno i jedan od glavnih razloga zašto sam prvo krenuo od mono/stereo ploče gde je klavir jedan jedini instrument i pozicioniran u sredinu, između zvučnika. Svaki disbalans bi trebalo da klavir "pomeri" na onu stranu gde se igla jače tare o brazdu (na preampu nemam podešavanje balansa a regulator glasnoće je precizan handmade atenuator) stoga, bez matematički obrazloživog objašnjenja, ostajem pri pretpostavci da na mikrokretanja igle sistem nije osetljiv. Daklem, kada se igla malo pomeri povučena brazdom, ležaj počinje da je prati skoro istovremeno a ta vremenska razlika je na sluh toliko mala da se ne stvara efekat "plivanja" signala, tj muzike, sa jedne ka drugoj strani. Osim toga, kada sam konačno došao do upotrebljive ručice, primetio sam da se glava kod ekscentrične ploče malkice šeta levo desno a ležaj je prati sa blagim kašnjenjem. Da znam koliko je to malo, mogao bih da izračunam koliki je taj ugao odstupanja od idealne tangente. Pošto je u konkretnom slučaju cela ručica sa sve zvučnicom lakša od 20 grama, verujem da je opterećenje na onu malu gumicu koja drži iglu u ležištu veoma malo pa se ceo sistem relativno dobro ponaša. U najkraćem, neke crne slutnje, nisu se obistinile i veoma sam srećan zbog toga. Više me takve stvari ne brinu. Iskreno verujem da uz adekvatnu pažnju i održavanje ovakva ručica može isto tako dobro da radi posao kao i dobra šestarska, ako ne i bolje :) BTW, Bijelo Dugme sam posle mnogo godina konačno slušao onako kako to valja - s crne ploče. Nemam primedbi.

 

Postavljena slikaPostavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.sokoj.rs/o-nama/istorijat

SAKOJ = Savez kompozitora Jugoslavije

 

 

Hvala Žika!

Kome se ne da čitati evo c/p onoga što se tražilo:

 

Iste, 1965.godine, SAKOJ - Savez kompozitora Jugoslavije prerasta u SOKOJ - Savez organizacija kompozitora Jugoslavije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izrada tangencijalne ručice sa vazdušnim ležajem je upravo postala izvodljiva i za one koji nemaju skupi mašinski park.

 

http://www.ibspe.com/category/air-bearings/air-bushings.htm

 

Ne treba se, doduše ni zaluđivati.

 

"The air bushing is from New Way Bearings (New Way Air Bearings). It is part #S301201 and the pillow block for it is part #S8012P01. They aren't cheap. The pair is about $240. It will operate between 40 and 80 psi, with 60 being recommended (high pressure for a tone arm). I managed to find a relatively quiet oil-less air compressor. It is a Thomas 607FA22 compressor. Even that is too loud (57 dB). It resides in the basement."

 

Daklem, osovina i ležaj cca 240 dolara pa onda još ide pumpa/kompresor i rezervoar i naravno, neophodan je i podrum. Koji ja, recimo nemam... Na sreću.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Robi, znas koliko te podrzavam u ovom svajsovanju i koliko nemam resursa ( vremena, znanja, opreme, alata...) da se sam upustim u isti. I koliko mi nekako ne da mira tangencijalna rucka sa pogonom "na brazdu"Evo jedan interesantan linak za rucku po mom ukusu. Sa vodjenjem.http://theoilrig.blogspot.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Daklem, osovina i ležaj cca 240 dolara pa onda još ide pumpa/kompresor i rezervoar i naravno, neophodan je i podrum. Koji ja, recimo nemam... Na sreću.

 

Možda bi moglo u kotlarnicu...  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što na sreću što nemaš podrum ?

 

To je jedna od korisnijih prostorija - pogotovo ko ima kuću. Inače moraš da se bakćeš sa špajzima i šupama, a to obično samo ruži dvorište i zauzima prostor.

 

+ ako ikada nastane neki problem sa vlagom, prvo će se tu pokazati pa može da se reši pre nego što stigne do prizemlja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da je malo.  Srecom ti imas onu Alibabinu pecinu u obliku supe.  ( To samo onako da odbije neupucene u sveto mesto Stajnove samogradnje). Iza sedam krokodila, devet pitona, sabranih dela Ljiljane Habjanovic i izvoda cudoredne komisije Marije Terezije, izgubljenih vitalnih delova Cernobila, pronadjenih cudom na Subotickom buvljaku, kriju se donori delova buducih Stajnovih samogradni. Vido ja. :yikes: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Današnji Tsernobil-salvage-ing je ipak bio milodarniji prema mojem malom ja. :) Mogu samo da dam nekoliko generalija: The Well Tempered Clavier by JS Bach, Sviatoslav Richter, Book/Part 1, tiraž: 1000... I još nekih ovome sličnih naslova... dvadesetak komada sve zajedno... Sve neoštećeno, omoti: 8- 9+, same ploče i bolje od toga.

Dok sam zverao okolo u potrazi za nekom skalamerijom da se inspirišem, pade mi na pamet ingeniozna ideja ali o tom nekom drugom prigodom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...