Jump to content

DIY- Atmasphere M60- OTL lampas pojacalo


BANAT

Preporučeni Komentari

I da dodam, ako se koriste ruski ekvivalenti taj Atma Sphere clone odjednom postaje pojačalo koje nije financijski nedostupno za diy. Nije baš cijena šteke cigareta, ali sa ovim lampama se percepcija cijene mijenja.

 

http://www.ebay.com/itm/6SN7-6SN7GT-VINTAGE-RUSSIAN-6N8S-4-NEW-NOS-/160995365155?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item257c125123

 

http://www.ebay.com/itm/12-x-SVETLANA-6N13S-ECC230-6AS7G-BLACK-PL-NOS-NIB-1970s-year-RARE-OLD-/200904142789?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item2ec6d1efc5

 

+ trafoi + kondenzatori + otpori + kutije + potovi + grincajg = high end pojačalo za cijenu mid class NAD-a.

 

Još moram proučiti OTL-ove Tima Mellowa i Hansa Beijnera koji su zbog samo jednog para lampi 6c33c u izlazu vjerojatno još jednostavniji, ali zato koriste dosta povratne veze. S druge strane imaju daleko nižu izlaznu Z.

 

Ma imam šta čitati dok skupljam dijelove za preamp. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ubijam vrijeme njuškajući po threadovima i pomalo po ebayu. Za Atma Clone M-60 treba 4 kom 6sn7gt po kanalu i 8 6as7gt po kanalu.

Cijene za 6sn7gt više nisu bezazlene, ali se nameće jedna druga lampa kao zamjena. To je ruska 6n8s koja trenutno ima smiješne cijene na ebayu. Je li ta lampa stvarno moguća zamjena za 6sn7gt u M-60 OTL?

 

Onda u izlazu trebaju prema shemi biti 6as7gt. Tih lampi gotovo da ni nema na ebayu, a u jednoj trgovini sam naišao na cijenu od malo manje od 20€. Postoji li ekvivalent toj lampi koji je smiješno jeftin i istodobno dostupan?

 

Zero Druze 

 

Za Atmasphere M60 OTL Iskljucivo koristiti Ruske 6H13C  za izlazne cevi , relativno se povoljno mogu naci kod Ruskog trgovaca cevima & ostalom slicnom opremom  GS Tubes : http://www.gstube.com/catalog/1/ gde trenutno vrede 7,70 $ . 

Nisu lose ni originalne 6AS7G ali su mnogo skuplje i teze se nabavljaju . 

Varijante 6080 Ne Koristiti jer nece dugo izdrzati na tom mestu ! 

 

 Neku originalnu 6sn7gt nije lose staviti na mesto prve ulazne cevi ! , sve ostale tri mogu biti i Ruske 6H8C ! 

post-556-0-42194000-1367086879_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero Druze 

 

Za Atmasphere M60 OTL Iskljucivo koristiti Ruske 6H13C  za izlazne cevi , relativno se povoljno mogu naci kod Ruskog trgovaca cevima & ostalom slicnom opremom  GS Tubes : http://www.gstube.com/catalog/1/ gde trenutno vrede 7,70 $ . 

Nisu lose ni originalne 6AS7G ali su mnogo skuplje i teze se nabavljaju . 

Varijante 6080 Ne Koristiti jer nece dugo izdrzati na tom mestu ! 

 

 Neku originalnu 6sn7gt nije lose staviti na mesto prve ulazne cevi ! , sve ostale tri mogu biti i Ruske 6H8C ! 

 

 

Hvala Willy! U vezi 6080 mislim da sam pročitao da niti sam Atmasphere (nick, zaboravio sam ime konstruktora, ali to je on glavom i bradom) ne zarezuje američke cijevi i preporuča ruske varijante.

Hvala za ovo o prvim cijevima. :cheers:

 

Pri prvoj ulaznoj misliš na onu u sredini u prvom okomitom redu s lijeva na desno na čiju mrežicu prvi dolazi signal?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Willy! U vezi 6080 mislim da sam pročitao da niti sam Atmasphere (nick, zaboravio sam ime konstruktora, ali to je on glavom i bradom) ne zarezuje američke cijevi i preporuča ruske varijante.

Hvala za ovo o prvim cijevima. :cheers:

 

Pri prvoj ulaznoj misliš na onu u sredini u prvom okomitom redu s lijeva na desno na čiju mrežicu prvi dolazi signal?

 

Tako je ! 

 

Ta prva u sredini prihvata signal , ona iznad je Kaskodna signalna cevka , o ona ispod je CCS za obe gornje , cetvrta je od DC kuplovanih drajvera . 

 

 BTW , Covek se zove Ralph Karsten i uspesno pravi ove OTL vec jedno 30 i kusur godina ! , skroz je OK lik ! , i sto je najbolje pomaze medjunarodnu DIY zajednicu koliko god moze ! 

 

  :BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je ! 

 

Ta prva u sredini prihvata signal , ona iznad je Kaskodna signalna cevka , o ona ispod je CCS za obe gornje , cetvrta je od DC kuplovanih drajvera . 

 

 BTW , Covek se zove Ralph Karsten i uspesno pravi ove OTL vec jedno 30 i kusur godina ! , skroz je OK lik ! , i sto je najbolje pomaze medjunarodnu DIY zajednicu koliko god moze ! 

 

  :BeerMugCheers:

E u zdravlje!

Hvala za ovo objašnjenje. Za donju sam i sam pretpostavljao, a za gornju nisam imao niti primisao kako ju nazvati/opisati joj ulogu.

 

Tako je - Karsten! Stalno mi se muvalo nešto slično, ali sam radije izostavio ime nego da ga prekrstim. Zamalo je postao Kestner. :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero 

 

Moram da dodam i ovo : 

 

Pre nekoliko meseci je Ralph osposobio svoju Westrex masinu za rezanje vinilskih ploca , ali je izbacio originalni  Westrex SS 120W /Ch Amp sto pogoni i vodi rezni Westrex-ov cutterhead i ubacio svoj M60 OTL na to mesto , postignuti zvucni rezultati su mu vise nego Odlicni !!! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero 

 

Moram da dodam i ovo : 

 

Pre nekoliko meseci je Ralph osposobio svoju Westrex masinu za rezanje vinilskih ploca , ali je izbacio originalni  Westrex SS 120W /Ch Amp sto pogoni i vodi rezni Westrex-ov cutterhead i ubacio svoj M60 OTL na to mesto , postignuti zvucni rezultati su mu vise nego Odlicni !!! 

 

 

:unbelieveble:  :unbelieveble:

 

Nekada davno sam čitao o tome da su potrebne ogromne snage za rezanje ploča. Kažeš da taj 60W OTL to radi perfektno? Jebenica druže! Impresioniran sam!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je originalan Ralph-ov text preuzet sa Audio Asylum sajta koji se tice implementacije Atmasphere M60 OTL Amp-a na Westrex masinu za rezanje vinilskih ploca  : 

 

`` Those of you who have been watching the blog on our website may have noticed that we mentioned using a set of M-60s for LP mastering with our mastering lathe.

I thought I would post this for those interested. We chose a Westerx cutterhead, as it has a nominal 10 ohm impedance and the stock transistor cutteramps for it only make 125 watts. So it seemed like we would have no worries with a set of MA-1s to drive it.

However saying that the cutterhead is 10 ohms really glosses over the subject. It starts on the low end at about 8 ohms, has a peak of impedance due to mechanical resonance in the midrange, then continues up from about 9 ohms to about 25 ohms at 25KHz. Now in an LP mastering situation you have to apply the RIAA pre-emphasis; this means that you have to make a fair amount of power at high frequencies because so much emphasis is added.

That is why the transistor amps are rated for so much power (the cutterhead itself cannot handle anything near that power level) because the transistor amps lose power as frequency increases due to the load, being capable of only about 40 watts into this load at 20KHz.

So as a result our M-60 works out to be an ideal amplifier, as it actually is capable of more power/less distortion into the higher impedances. 

The cutter system employs a feedback module that adds about 30 db of feedback around the head and amplifier. This is required; without it there would be no channel seperation due to the mechanical suspenions in the head itself. It also controls head resonance. 

So we set up a set of M-60s without feedback, and a speaker protection fuse, since you can toast the head pretty good with only 20 watts or maybe a little less. 

So far the results have been excellent and the operation is keeping quite busy!

The cutting system is capable of cutting grooves without distortion that no cartridge or arm combination could ever track! In addition, the lathe cuts are considerably quieter than the best vinyl, rivaling digital in terms of dead silence. The bandwith is amazing, good from about 5 Hz to well over 40KHz without effort; with some mods to the electronics and a different needle installed on the cutterhead we could cut a 50KHz subcarrier in the groove with FM stereo modulated on the carrier!

I can't say how well an OTL would work on other cutterheads like the Neumann, but for the Westerex its ideal. `` 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:cheers: Willy!

Sad je jasnije. Snaga od 125W mi se isto činila malenom jer sam čitao davno o čudovištima od stotina Watta za rezanje ploča. Sad kad je objašnjeno kako impedancija raste sa frekvencijom stvari uz OTL dobivaju oblik. Svakako zanimljivo štivo.

Prolazim pomalo kroz onaj thread na bigdiya "What tubes..." gdje R. Karsten aktivno sudjeluje u nastavi. :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 8 months later...

prosto ko pasulj :wink2:

 

    Tako je druze ! 

 

 BTW , u najavi je i mnogo opsirniji video klip iste sadrzine ! , kao podrska medjunarodnoj DIY zajednici oko uspesnog sastavljanja M60 - OTL kit kompleta . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

evo sta je prihajalo. Idealno za Atmasphere OTLe. Koga zanima ima na http://www.zeroimpedance.com/ sajtu sve objasnjeno. Ovi su motani lokalno na amorfnim jezgrima i imaju izvode 1.5x, 2x, 3x, 4x, 8 i 16x. U praksi verovatno da je 4x sasvim dovoljno i optimalno za 4 omske zvucnike a za Tannoye je OK 1.5 ili 2x...

Dodatni plus,  sa duzim izvodima kao kod mene eliminisu se i zvucnicki kablovi, direktno se spajaju monosi autotrafoima na zvucnike. Prodajom kimbera isplaticu jedan OTL monos :-) Ili Zenov Papa SIT :-)

PS jos bar da Tannoyi sviraju pa da sve ovo ima smisla, jel Grozni? ;-)

rsz_amorph_zerotr_1 (2).jpg

rsz_amorph_zerotr_2 (2).jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sviraju Igore bezobrazno. Nego da nadjes dva tri jaka i glupa sa znanjem Engleskog, da ih prebacite u dnevnu pa tamo da ih cujes. BW je fenomenalan zvucnik, al se plasim da ce bitka biti teska. Jednostavno, Tanoji sviraju drugacije. Nit bolje nit losije. Samo drugacije. :worship:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Neka nam se nadje ,

Japansko Yamazaki solid state OTL pojacalo direktno bazirano na topologiji  Julius Futterman H-3 OTL cevnom pojacalu . 

napomena , sema ima par sitnih gresaka ,

1) source od zadnjeg donjeg BUZ45 tranz. treba da je preko otpora 2R2 spojen na liniju mase 

2) + od 40uF feedback konda treba da je spojen na + izlaznog 800uF konda 

3) gate ulaznog BSS125 treba da je spojen u cvoriste sa 100R ulaznim otporom , 68K bias otporom i katodom zastitne 15V zenerice .

r-tec0506_(08)futterman-OTL-power-amp(plan)_YamazakiH.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svojevremeno su radjeni inverteri, i motor drajv sa BUZ45, i 90-ih su bili jezivo skupi, ali ozbiljni fetovi za 500V. Sticajem okolnosti, uz manji rdson, a vece struje, pojavila se bolja zamena, ekvivalent u liku Motorolinog MTM15N50.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 years later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...