Jump to content

DD driveri i pripadajuca elektronika


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

Izmereni parametri su vec postovani u bokijevom postu u zagradama. Mislim da je to dovoljno jer mogu da se uporede. Vise puta sam se uverio da je bokijeva racunica ispravna sto potvrdjuju male razlike u odnosu na originalne iz Arte . Parametri koji se ne razlikuju nemaju zagrade.

Fs=45 Hz (45,5)Sd=227 cm2Re=1,3 OhmBL=2,88 N/A (2,78)Mms=10 gr (9,5)Qms=1,373 (1,17)Qes=0,443 (0,44)Qts=0,335 (0,32)Cms=1,25 mm/N (1,29)Vas=90 L (93)SPL=94,6 dB/1W/1m
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 414
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sto se tice komentara parametara, moj zakljucak je da bi ova jedinica dobro radila u horni ili TL kutiji, sto po meni i jeste cilj siroko pojasnih jedinica. Sto se tice rada na ravnoj ploci, kao sto sam ti i juce rekao , ploca od 30 cm je suvise mala da bi se jedinica pokazala u punom sjaju .Sa plocom od 80-90 cm (izlomljneonom ili iz komada, bi bila prava stvar. Nikda nisam cuo ovu jedinicu u originalnom izdanju tako , a nadao sam se da cu imati prilike i to da cujem, ce moj komentar izostati koliko je DD kalem bolji ili losiji od originalne jedinice. No bice dana , druzicemo se , pa kad nadjemo originalnu jedinicu uradicemo uporedjenje originaalnih i preradjenih drivera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 cm je definiivno mala plo;a aslusao sam vise diverana tim malim plocama i mislim da si u pravuali neki U frame je mozda bolji?u svakom slucaju za OB je neophodna sub jedinica....A koliki je Le ?mislim da nema u podacima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim jedinica je dobra nema velikih peakova na osetljivom delu spektraa posto su mehanicki pokretni elementi ostali isti kao i na pocetku nema velikog odstupanjaimpuls je rekao bih vrlo dobar.A BL uopste nije mali jer je to vise velicina koja reaguje tek sa dotokom energije (struje)kao lineranog derivata iz snagepa ako se izracuna odnos prema starom BL sa strujom koja pokrece na tom opterecenjui u "novi" videce se da ce mozda novi biti i jaci u tom smislu?.ponasanje na donjem delu iz mog iskustva merenih jedinica je tipicno za taj diametarA jeste provalili da B200 ima korpu od fostexa 208sigma?. :confused1: na dobrim merenjima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Paprikarima u posetu Part IIDosli Doktor i ostali drugari, doneli DD-B200, turili ih u Mau XII i AYON...Moze? Po obicaju, ja kuvam paprikash a vi se zabavljate :confused1:

Ajoj ljudi šta mi radite...rascentriraće mi se drajveri...od čega paprikaš?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice komentara parametara, moj zakljucak je da bi ova jedinica dobro radila u horni ili TL kutiji, sto po meni i jeste cilj siroko pojasnih jedinica.

Isti je i moj komentar. :confused1:

Zbog mehaničkih karakteristika jedinice (relativno kratak maximalni hod membrane) u TL bih išao na tjuniranje na nekih 55-60 Hz, pri čemu bi sa 15-16 W iz pojačala hod bio +/- 2,5-3 mmm a SPL 100 i neki dB na 1 m. Ne znam tačno jer bi trebalo da bude 106 dB kada ne bi bilo gubitaka, npr. na beskonačnoj tabli, ali nešto "pojede" sam TL (oko 2-3 dB) a malo bi (oko 1 dB) i tzv. kompresija. Verovatno bi najbolja bila horna, ali to treba zaista znati dobro odraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo ponesite i amp, da mi se ne istope baloni na lampama :confused1:

Sve se više razmišljam, naravno posle konsultacija sa konstruktorom, kakva bi frekventna kriva bila da je korišćeno Ge pojačalo...slušni testovi i iskustva korisnika ovih drajvera pokazuju da su ova pojačala nadmoćna za ovaj patent u odnosu na Si, uostalom tema i jeste pokrenuta u tom smeru, juče nikome nije palo na pamet da testiramo drajver sa oba.. :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koliki je Le ?mislim da nema u podacima...

Bilo koji podaci o vrednosti sopstvenog induktiviteta voice-coil-a su prilično beskorisni, jer se induktivitet menja sa frekvencijom, i nije neka konstantna vrednosti. Jedino može imati neku svrhu da se vidi koji je to red veličine, jer manja vrednost ipak utiče na reprodukciju prema srednjetonskom i visokotonskom području. Manje - bolje.Na osnovu ostalih T/S parametara i ubačene vrednosti impedance za npr. 5 Khz (2,8 Ohm) u program Bassbox - 0,08 mH. Za 2,1 Ohm na 2,3 kHz je 0,115 mH. Za 1,68 Ohm na 1 kHz je 0,17 mH. Najčešće se uzima kao podatak za datasheet upravo taj podatak o induktivitetu dobijenim na osnovu impedance na 1 kHz. I drugi mogu da probaju sa nekim drugim programima za simulaciju ili kalkulatorima sa neta šta se dobije, a na osnovu datih T/S parametara i krive impendance.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog mehaničkih karakteristika jedinice (relativno kratak maximalni hod membrane) u TL bih išao na tjuniranje na nekih 55-60 Hz, pri čemu bi sa 15-16 W iz pojačala hod bio +/- 2,5-3 mmm a SPL 100 i neki dB na 1 m. Ne znam tačno jer bi trebalo da bude 106 dB kada ne bi bilo gubitaka, npr. na beskonačnoj tabli, ali nešto "pojede" sam TL (oko 2-3 dB) a malo bi (oko 1 dB) i tzv. kompresija. Verovatno bi najbolja bila horna, ali to treba zaista znati dobro odraditi.

Sonično je ovaj drajver na dasci klasama ispred bilo koje druge implementacije...veruj mi da je sve to što bih na papiru dobio meni ništavno u odnosu na karakter zvuka koji sada imam...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve se više razmišljam, naravno posle konsultacija sa konstruktorom, kakva bi frekventna kriva bila da je korišćeno Ge pojačalo...slušni testovi i iskustva korisnika ovih drajvera pokazuju da su ova pojačala nadmoćna za ovaj patent u odnosu na Si, uostalom tema i jeste pokrenuta u tom smeru, juče nikome nije palo na pamet da testiramo drajver sa oba.. :confused1:

Merenja koja su radjena nemaju nikakve veze sa tipom pojačala koje je korišteno za merenja.

Sonično je ovaj drajver na dasci klasama ispred bilo koje druge implementacije...veruj mi da je sve to što bih na papiru dobio meni ništavno u odnosu na karakter zvuka koji sada imam...

Imao si prilike da probaš to u nekim dobrim, velikim i adekvatnim hornama, radjenim baš za tu jedinicu ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo ga - just a quickie - ML TQWT bez ikakvog pokusaja dalje optimizacije :box dimenzija Š 9,5" x D 11" x V 42"sve unutrasnje dimenzijedriver na 6" od gore merenoport na 38" od gore merenoport 2" precnik , duzina 2"ispuna 0,25lb/ft^3

post-2-12685737121_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Merenja koja su radjena nemaju nikakve veze sa tipom pojačala koje je korišteno za merenja..

Hoćeš da kažeš da si siguran da korišćeno pojačalo ne pada u levom spektru na otporu od 1.3 Ohm-a?Samo mislim da bi zbog čitave teme bilo zanimljivo testirati i sa Ge pojačalom...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hoćeš da kažeš da si siguran da korišćeno pojačalo ne pada u levom spektru na otporu od 1.3 Ohm-a?Samo mislim da bi zbog čitave teme bilo zanimljivo testirati i sa Ge pojačalom...

Sa slabim signalom sa kojim su radjena merenja NE.Frekvetni odziv pada od 300 Hz naniže sa 12 dB/oct. zbog uskog baffle-a i ponišavanja prednjeg i zadnjeg emitovanja.Karakteristika u near-filed je "standardna", mislim na pad od 100 Hz naniže za jedinice sa takvim T/S parametrima.Što će reći da pojačalo korišteno za merenja nema tu nikakvog upliva u dobijene rezultate.Andrics isto može da prokomentariše. Najjači signal sa koji je mereno je 0,98 V za odziv jedinice na baffle,gde je mikrofon bio udaljen 52 cm. Na najnižoj impedanci od oko 1,5 Ohm (područje 150-400 Hz) struja je oko 0,65 A.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle ti ne ostavljaš mogućnost da bi se sa Ge pojačalom ponašao drugačije na niskim frekvencijama...ja lično bih voleo da vidim da li je efekat tih tranzistora merljiv ili nama samo više odgovara karakterom zvuka...Nego nikako da prokomentarišeš razlike izmedju originalnog i preradjenog drajvera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...