Jump to content

DD driveri i pripadajuca elektronika


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

......@Čoki, pa da mislim da je folijaa zato tebi treba ona bakarna folija ;) mozda ti za tvoje iskre nekekoda nabaviš recimo srebrnunaravno sa izolacijom?ili staru JBL sa alu košuljicom?. ;)

ne - nije mi trebalo za to , nego za kablove ;mada - sad si me zainteresovao ;)ali kvaka je u tome da mi ipak treba tanje od 0,1 , koliko imam ......Ipak necu da radim DD driver , nego 8 ili 16 E
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 414
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ne - nije mi trebalo za to , nego za kablove ;

Moj ti je predlog za zaboravis kablove od bakarne folije. Ocigledno je da ih nisi slusao. Price tipa cisti bakar, prirodni materijali - prirodan zvuk. ne pije vodu. Mozes ih samo koristiti za kablove za napajanje jer imaju ogroman kapacitet i sami sebe filtriraju. Uostalom pronadji flat kablove koji su dobro ocenjeni pa uporedi. Jedino Blue Heaven ima dobre ocene ali tamo ima gomila uskih trakica od srebra u teflonuKod mene su bile tri varijante takvih kablova. Dve koje se mogu uporediti upravo sa tim i jedna malo slicnija. Goertz MI2 je bolje svirao od domaceg proizvodjaca u svili, pamuku i suknenim carapama, dok je recimo iz druge grupe sa trakicama Flat Line Gold bio dosta normalniji. prijatelj ima Blue Heaven vec 15 godina smotan i ceka terminaciju. Ja isto toliko cekam da ih cujem. Stajali su kod mene u fioci 3-4 godine cekajuci da kupi terminale ali sam mu vratio.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu DAali retko ko ima bas jedan poveći kabinet sa 6 razlicitih rupa po stranicamakoje se otvaraju i zatvaraju... ;) added mass daje zadovoljavajuće rezultaterecimo ja sam merio i poklapaju se sa fabričkim?.Mada je ovde poentadobiti bilo kakve rezultate?Pozdrav Boki ;)

Ne može da ide jedna kutija i za 4" i za 18" jedinicu. Za ovu namenu mogu da se urade 2 ili 3 kutije različitih zapremina, gde bi na kutiji samo sa jedne strane bio otvor dovoljan za najveću jedinicu u paleti koju ta kutija pokriva. I za svaku kutiju table za odredjenu veličinu jedinice iz palete koja ima otvor za tu jedinicu a pokriva otvor na kutiji i da ta tabla može čvrsto i sa dobrim dihtovanjem da se pričvrsti za kutiju. Za početak mogu dve kutije za po 3 veličine. Malo nategnuto zbog tačnosti, ali može. Najmanja jedinica od 4" sa nešto višim Qts-om (0,55) malim Vas (3,35 L) i visokom rezonantnom (81 Hz) na osnovu koje bih odredio maksimalnu moguću zapreminu te kutije je Monacor SPH-100AL. Onda idu 5,25" jedinice, pa 6,5"-7" sa kojima bi se koristila kutija. Jedinica koja je najveća i ima veliki Vas na osnovu koje se gleda da li će odgovarati zapremina odredjena na osnovu maksimalne odredjene na osnovu SPH-100AL je SS 18W/8535. I 10 L je mnogo, mnogo, mnogo za SPH-100AL, ali je prilično malo za npr. SS 18W/8535 kome je Fs=28 Hz i Vas=58 L. Evo, recimo vrednost : sqr (3,35 L / 10 L + 1)*0,9535 je prilično mala - 1,102 i toliko je puta Fc veće od Fs, tj. Fs=81,3 Hz a Fc=89,56 Hz. Znači, veća zapremina ne može.(možda bi trebalo ići na 8,5 L) Za 18W/8535 je sqr (58 L / 10 L +1) i iznosi 2,486 pa je za Fs=28 Hz Fc=69,6 Hz. Ne sme se ići na premale razlike izmedju Fs i Fc zbog tačnosti, ali ne sme ni na velike razlike. Nisam 100% siguran zašto, ali moguće je da velika jedinica u premaloj kompresiji može da napraviti sa se dobije veće "curenje" kroz zidove eksperimentalne kutije nego što je to slučaj kod manjih jedinica. To nas stavlja u položaj da nam je koeficijent koji se dodaje u formuli za izračunavanje Vas različit za različite veličine jedinica. Inače, formula je Vas=1,1*Vc*(Fc*Fc/(Fs*Fs)-1), a tih 1,1 je pomenuti koeficijent. Raspon mu je otprilike 1,05-1,15 i zavisi od materijala kutije i unutrašnjosti kutije. Trvdji materijali tipa keramike unutar kutije (što se naravno ne radi) bi imali najmanje gubitaka i "curenja" pa je taj koeficijent najniži, dok su veće vrednosti što je materijal mekši i što ima više gubitaka. Idealno bi bilo da su gubici 0 (što ne postoji, jer ne postoji idealno tvrd materijal koji ne primi ni malo od zvučnog talasa) i taj koeficijent bi tada bio 1. Ja sam otprilike odredio 1,1 za MDF od 19 mm, dok bih za ivericu od 18 mm koristio 1,12. Treba imati u vidu da su to vrlo male razlike i da je to prilično solidna tačnost kod odredjivanja Vas.Heh, koliko teksta, a još nisam napisao o drugoj kutiji za veličine za jedinice: 8", 10" i 12". Najmanji Vas za 8" jedinice je oko 12 L, kada je vešanje kruto ko q. Obično je to kod efikasnijih Pro 8" srednjetonaca. Uzimajući u obzir tih minimalnih 12 L, najveća moguća zapremina za njih bi bila oko 30 L, pa bi rezonantna te jedinice u ovoj kutiji bila oko Fc= 1,128*Fs. Npr za Vas=12 L i Fs=80 Hz, Fc=90,25 Hz. U svim ostalim slučajevima, i 8" sa nižom efikasnosti, kao i 10" i 12" jedinica, te razlike izmedju Fs i Fc su dosta veće. Npr. ektremni slučaj na drugom kraju skale bi bila 12" jedinica sa Vas=267 L za koju bi bilo Fc=3*Fs. Naravno, ima prostora za ekperimentisanja oko ovakvih merenja. Mislim uopšteno, ne na ovaj Visaton B200. Npr. da se merenja urade sa signalima: 0.5, 1, 2 i 4 V. Raspon od 0.5 do 4 V je 18 dB. Bilo bi interesatno videti da li i koliko se menja Fc za istu jedinicu. A razlog nije samo promena u pomenutom koeficijentu vezanom za "curenje", gde je logično da je sa jačim signalom curenje veće, već razlog može biti i izvesna (manja?) pomeranja u T/S parametrima sa različitim jačinama signala.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta ćemo sa namernim ili slučajnim sporadičnim greškama u računima, čisto da bi se videlo da li pazite na času? ;) Ima jedna slučajna manja greška u računu. Nadjite je. ;)

Kad bi razumeo šta si napisao...opet je ne bi našao ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sqr (3,35 L / 10 L + 1)*0,9535 je prilično mala - 1,102 ............... Fs=81,3 Hz a Fc=89,56 Hz

Rezultat je 1.12. pa je Fc=91.7 ali verujem da ima još, samo dok nađem ;) Ovo je naravno ako se traži kvadratni koren iz cele kobasice ;) Ako je sqr samo iz ovoga u zagradi onda je tačno ;)

sqr (58 L / 10 L +1) i iznosi 2,486

Ovde fali * 0.9535 da bi bilo 2.486, inače je rezultat gornje jednačine 2.608
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad bi razumeo šta si napisao...opet je ne bi našao ;)

Ako vam nije mrsko čitanje, svi koji hoće mogu dobiti na kopiranje jedan magistarski rad iz 1977. sa ETF-a o prenosnim funkcijama osnovnih tipova zvučnih kutija, prvenstveno kompresija i bas-reflex.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma dobro de bokisve stoji ali ipak se ne radi o laboratorijskim uslovima i merenjiamalo common sense logic ne?Sasvim je jasno da se mere 18 i 5 u istim zapreminama...rezultati su sasvim zadovoljavajuci i u kucnim uslovimaipak ne sajemo raketu u svemir sa sve posadom :confused1: .BTW nisu ni sve jedinice zgodne za tu vrstu merenjaevo na primer pre par meseci uzeo ja jedan moj "Tatko na zvucnik"neki western electric 15in alnico(preteca alteca 515 mislim tako nesto)i dobijem izmedju ostalog BL od 32 Tm :heh: malo mi se cini nemoguce?.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim u principu bi trebalo izvrsiti obe vrste merenjaprvo added mass pa na osnovu tih parametara proveriti uexperimentalnoj komori u slucaju da zvucnik ide u neki standardni kabinetsvakako je pribliznije stanje realnom,ali ako na primer zelite da postavite driver u recimo karlson hornumozda se ne isplati maltretirati se toliko? :confused1::heh:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim u principu bi trebalo izvrsiti obe vrste merenja...

...ne znam zašto se vrše merenja sem da zadovolje nečiju znatiželju...drajver koji se meri neće ići u kutiju, ne treba mu skretnica te pretpostavljam onda da je cilj merenja da se vidi da li je taj drajver neka prevara ili nije...Boki insistira da se obave iako ga zvučnik nije dojmio, očigledno ne veruje svom sluhu :confused1: ...merenja koja će se vršiti nisu ni blizu tako ozbiljna kao ona koja su već uradjena u gluvoj sobi sa profesionalnom opremom i čiji se rezultati uvek mogu videti kod konstruktora..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... cilj merenja da se vidi da li je taj drajver neka prevara ili nije...

Nemoj tako maliciozno da gledas, cilj merenja je da se vise sazna o fizici procesa kako bi se, ako su rezultati dobri, u sledecim iteracijama dobili jos bolji, ili, ako su rezultati losi, otkrili eventualni problemi i izbegli ubuduce. To sto taj zvucnik bilo kome pojedinacno dobro ili lose zvuci ne znaci nista ako covek pored uzivanja u muzici zudi i za znanjem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sto taj zvucnik bilo kome pojedinacno dobro ili lose zvuci ne znaci nista ako covek pored uzivanja u muzici zudi i za znanjem...

To je tačno ali ko zaista žudi da sazna nešto o tome do sada bi otišao do konstruktora i saznao sve što ga zanima...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj tako maliciozno da gledas, cilj merenja je da se vise sazna o fizici procesa kako bi se, ako su rezultati dobri, u sledecim iteracijama dobili jos bolji, ili, ako su rezultati losi, otkrili eventualni problemi i izbegli ubuduce....

Maliciozno je to što misliš da će neko ko amaterski izmeri drajver znati kako dalje da razvija patent bolje od čoveka koji ga je izmislio i razvija ga već trideset godina...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a moze li neka fotografija maybe da ne ostane sve kao neka misterija?

Ponavljam, dijagrami svih merenja su kod konstruktora, ja sam samo korisnik drajvera...dogovor je da danas izmerimo moje drajvere pa će se to pretpostavljam videti..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Maliciozno je to što misliš da će neko ko amaterski izmeri drajver znati kako dalje da razvija patent bolje od čoveka koji ga je izmislio i razvija ga već trideset godina...

Nije to Vule maliciozno, nema zle namere, a veruj mi da Boki i Andrics imaju i znanja i iskustva i da ga izmere i da izvuku valjane zakljucke i da poboljsaju ako je moguce odn. isplativo.Ko misli uspesno da se bavi razvojem ne sme da bude sujetan. U ljudskoj je prirodi da se lako previdi sopstvena greska koju ce kolega da uoci iz cuga. Zato se novorazvijeni uredjaji i taze napisani programi uvek daju na testiranje kolegama jer se tako brze otkriju i uklone eventualni nedostatci.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BTW nisu ni sve jedinice zgodne za tu vrstu merenjaevo na primer pre par meseci uzeo ja jedan moj "Tatko na zvucnik"neki western electric 15in alnico(preteca alteca 515 mislim tako nesto)i dobijem izmedju ostalog BL od 32 Tm :confused1: malo mi se cini nemoguce?.

A što nije moguće sa Alnico magnetom, kada je moguće sa običnim feritnim?Monacor SPH-450TC
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...