Jump to content

U ime svih nas iz 50 i neke ...


black coffe

Preporučeni Komentari

Proces samoucenja je jedno a proces samogubljenja vremena je drugo. Kao formiranje zivotnog iskustva gledanjem filmova.

Nije to bitno, svako bira svoju zabavu i nosi svoj krst.

Poenta je da, dajem rub primer za nize frekvencije, mozak moze da sintetizuje nizu frekvenciju, i njen utisak, ako senzor, slusni aparat, dobije drugi i treci harmonik.

Iako FM kriva pogadja niske slicno kao i visoke frekvencije. Mozda i ne znamo koliko mozemo visoko da cujemo, ako se insistira na konstantnom signalu.

Nadalje, efekat supervisokotonca, cije frekvencije zasigurno ne cujemo, ali efekte koloracija nizih frekvencija i specificnost tonova osecamo, primecujemo razliku, pride sto je za tako visoke frekvencije efekat sobe sasvim drugaciji..

 

Pa praveci racionalne korelacije, mozak ce uvezbano prepoznati, ili se prevariti u prepoznavanju, ali ce nam opsti utisak biti  prijatan.

 

Nauka nesto dokazuje, ili ne, ili se uopste ne bavi nekom problematikom, ali zasigurno je jaca grana trgovina, od nauke... :)   

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 58 minuta, Srecko reče


 


Da, ali da bi ste stekli iskustvo to možete uraditi kroz proces samoucenja (traje.....) ili korišćenjem tuđeg iskustva (brže, lakše, zato i postoje škole u svakom smislu).


Apsolutno se slazem! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

IZ BOSNE..

  1. Staviti vodu u posebnu posudu da prokuha. Kahvu staviti u džezvu i dodati par zrnaca soli. Kada voda prokuha, džezvu staviti na vruću platu da se kahva malo ugrije i zatim zaliti prokuhanom vodom, promješati i pustiti da se kahva počne dizati. Kada se kahva počne dizati džezvu skloniti sa plate. Sačekati da se kahva malo slegne pa onda doliti vode do pune džezve. Pjena treba da bude gusta.

Posluživanje

Kahva se pije iz fildžana. Nasipa se tako da se najprije kašićicom malo promješa kajmak (pjena na vrhu) i onda se raspodijeli u svaki fildžan po malo, da bi u svakom fildžanu na vrhu kahve bio kajmak. Onda se kahva razlije u fildžane. Kahva se pije polako, kratkim srkovima, između kojih se prave pauze za uživanje u aromi i razgovor. Kahva se u pravilu služi sa kockama šećera koje se po malo umaču u kahvu i grickaju tako da se šećer zadrži u ustima i na njega se popije srk kahve. U posebnim prilikama se uz kahvu služi rahatlokum.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dunavko, svaka cast na opisu. Odavno ne procitah ovako lep recept, ma u ukus sam osetio citajuci 

:)

 

Jedino ta domaca kako je neki zovu il' turska kako vec isto se spremaju je putpuni anitpatern ukusne kafe.

Mislim jesmo mi manje vise svi navikli na taj ukus, ali kosi neke principe, opsteprihvacene

1. kazu ne temperatura vode preko 96c, kod ove "nase" ide na 100

2. opet kazu ne da se ekstrakuje kafa duze od par minuta u vodi, ovde stoji dok ne popijes ohoho 

3. oko temperature jos jendom, ne ispod 90c ovde ide znatno nize jer kafa unutra stoji dugo

a i koliko znam, tj ne znam ko jos u svetu pije ovako spremljenu kafu, niko, a ni turci cak, oni piju filter uglavnom.

Dok nisam poceo da istrazujem pa probao kako drugi to piju, i naisao na meni bar potpuno novi svet ukusa, posle i razloga tih razlika ukusa, neakko mi ova "nasa" uvek dodje kisela na nepca...

Al i dalje je pijem ne ni retko, pored ostalih nacina pripreme, navikao sam na nju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moj drugar se svojevremeno bavio przenjem kafe.imao dve "masine" za przenje,od 16 kg i cini mi se vecu od 30 kila.ja sam cesto isao sa njim u nabavku i raznosenje przene kafe po raznim krajevima bgd.to su bila ona teska i sasava vremena raspada drzave .ali sirove kafe je bilo na trzistu.imali smo prilike da kupujemo razne vrste sirovih kafa i da eksperimetisemo sa mesavinama.interesantno je da  je nas narod najvise voleo robustu,vrsta jeftine  kafe pomesane sa 10-15 posto minas koja je bila puno skuplja.mi smo isprobavali razne varijante,od ciste minas ,robuste iz etiopije i brazila i jos jedne vrste koje se i ne secam kako se zove.sve je stvar navike.kao i ostalo u nasim zivotima.uglavnom.sada ima na trzistu mnogo vrsta,bogatstvo ukusa za sve pa i za probrane nepce ,slicno kao i kod audiofila.evo,da li neko zna sta je sis,s kao sisarka?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 10/15/2020 at 3:21 PM, vinko said:

Nego Black daj ti jednu temo oko kafe da nas naucis kako sta :)

Rekao bih da sam našao podstrekača... Što, naravno, ne umanjuje moju krivicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, zika said:

Rekao bih da sam našao podstrekača ... Što, naravno, ne umanjuje moju krivicu.

Sve piše di je Ninja rekao  ;) , al o kavi i načinima pripreme i mješavinama nikad kraja , pogotovo danas kad je sve na netu pa se imaju saznanja o egzotičnim vrstama zrna a ima i raznoraznih "čarobnjaka" koji hoče ufatit neku pinku (paru) ta trane :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

g.ziko,fali neki deo od toga sis-a izgleda.meni to izgleda kao auspuh od t34.Bilo je vise varijanti i modela sisa ,s kao sesir.jedan model sa stavljao na smederevac sa koga se skinu odgovarajuce ringle da taj sis upadne u rupu.pa taj vec vidjen koji je umanjena verzija onih profesionalnih.taj valjak je imao spoljno kuciste u kome se lozila vatra.a ona sipka je ustvari rucica za obrtanje da ne bi kafa zagorela.interesantno je da je sirova kafa vrlo higroskopna i za noc dzak od 60 kila popije i vise od 1 litre vode .tako je i sa jakim mirisima .posle przenja kafa se prilikom hladjenja "kalila" sa kaplicama vode da bi bila hrskava i lakse se mlela.kod opekotina ukoliko nemate mogucnost da odete kod doktora opekotina se posipala mlevenom kafom i rana je uspesno zarastala bez da ostanu oziljci. jos cuvam dva rucna mlina koji su nekad bili nezaobilazna alatka u kuhinji.sjajni mesingani.imam neke informacije da su se pravili u turskoj.zamislite varijantu  ,da pre jedno 50 godina, energija koja se trosila na mlevenje hiljada mlinova odlazila u neke druge svrhe.mozda bi tako i za audiofile,generator na pedale i ako oces da slusas,pedalaj.al bi svi presli na d klasu... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, mlevena kafa na opekotinu, to mi je licno iskustvo, kada sam scepao gvojze na taman izgubilo crvenu boju...ispalo iz ruke uz cvrcanje

Drzao ruku pod mlazom vode, ne mogu da je sklonim na duze od 10 sekundi od bola...velika kasika mlevene kafe na palac i kaziprst, ni plika nije bilo...

Zivotna skola, da prvo onjusim pre nego sto zagrizem... :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, vladd said:

Da, mlevena kafa na opekotinu, to mi je licno iskustvo, kada sam scepao gvojze na taman izgubilo crvenu boju...ispalo iz ruke uz cvrcanje

Drzao ruku pod mlazom vode, ne mogu da je sklonim na duze od 10 sekundi od bola...velika kasika mlevene kafe na palac i kaziprst, ni plika nije bilo...

Zivotna skola, da prvo onjusim pre nego sto zagrizem... :)  

Bas cu da isprobam ako nedaj Boze zatreba nekad, ja sam do sada u te svrhe, iskljucivo koristio kuhinjsku so.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 10/15/2020 at 2:59 PM, vinko said:

Evo imam dve razlicite koncertne klasicne gitare. Razliciti instrumentii po drvetu i nijanse u zvuku.

99% nazovi audofila(samoproklanovanih, sta god to znacilo) ne moze i nije prepoznalo razliku u zvuku. Ma na nebrojano primera. A ima razlike. Oni ne cuju  kada ih testiram da ne vide sta sviram...

Koje su ??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, dunavko said:

g.ziko,fali neki deo od toga sis-a izgleda.meni to izgleda kao auspuh od t34.Bilo je vise varijanti i modela sisa ,s kao sesir.jedan model sa stavljao na smederevac sa koga se skinu odgovarajuce ringle da taj sis upadne u rupu.pa taj vec vidjen koji je umanjena verzija onih profesionalnih.taj valjak je imao spoljno kuciste u kome se lozila vatra.a ona sipka je ustvari rucica za obrtanje da ne bi kafa zagorela.interesantno je da je sirova kafa vrlo higroskopna i za noc dzak od 60 kila popije i vise od 1 litre vode .tako je i sa jakim mirisima .posle przenja kafa se prilikom hladjenja "kalila" sa kaplicama vode da bi bila hrskava i lakse se mlela.kod opekotina ukoliko nemate mogucnost da odete kod doktora opekotina se posipala mlevenom kafom i rana je uspesno zarastala bez da ostanu oziljci. jos cuvam dva rucna mlina koji su nekad bili nezaobilazna alatka u kuhinji.sjajni mesingani.imam neke informacije da su se pravili u turskoj.zamislite varijantu  ,da pre jedno 50 godina, energija koja se trosila na mlevenje hiljada mlinova odlazila u neke druge svrhe.mozda bi tako i za audiofile,generator na pedale i ako oces da slusas,pedalaj.al bi svi presli na d klasu... 

Slike su bile samo natuknice odgovora na, sa Vaše strane, postavljeno pitanje. Ako nađem babin (moje babe) narečeni object staviću sliku, za mene, u môm detinjstvu, pravog...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...