Jump to content

Filmovi koje volite


Preporučeni Komentari

Ne spada baš u filmove, medjutim, serija je toliko dobra da neću da propustim da je pomenem:

http://www.imdb.com/title/tt2356777/

True Detective, prva sezona od osam epizoda, Matthew McConaughey i Woody Harelson naprosto briljiraju, odavno nisam ništa bolje gledao. Miljama daleko od klasičnih policijskih serija...

Topla preporuka.

 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 The Physician  -  El Medico,  jako dobar i opet maestralna rola Ben Kingsley-a 

 

http://www.imdb.com/title/tt2101473/

 

Postavljena slikaMV5BMTU0NjU1NjY2MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMjQzMzk5MDE@._V1_SY317_CR5,0,214,317_AL_.jpg

 

 

Sinoć odgledali... Film traje dva i po sata i ni u jednom momentu mi nije palo na pamet da ustajem i pravim sendvič ili blenem kroz prozor da vidim kakvo je vreme danas i kakvo li će biti sutra... Na neki način me asocira na film Agora, mada ni po čemu nije povezan, ni vreme ni mesto nisu ni po čemu srodni, valjda samo odnos malih ali uticajnih grupa (zatucanih) prema znanju... Posle ovog filma sam prvo pomislio šta bi se desilo da (pojedine) crkve nisu bile toliko uticajne i vratile čovečanstvo po ceo milenijum unazad...

 

Preporučujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bez obzira na periode velikog uticaja crkve na drustvo nisu one te koje guraju napred ili vracaju nazad

ako se misli na hriscanske crkve

to nije ni katolicka crkva koja je kroz istoriju pokazivala prilicno agresivnosti, a to narocito nije pravoslavna crkva

vracanje unazad cine ljudi koji sa crkvom, verom i duhovnoscu nemaju blage veze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bez obzira na periode velikog uticaja crkve na drustvo nisu one te koje guraju napred ili vracaju nazad

ako se misli na hriscanske crkve

to nije ni katolicka crkva koja je kroz istoriju pokazivala prilicno agresivnosti, a to narocito nije pravoslavna crkva

vracanje unazad cine ljudi koji sa crkvom, verom i duhovnoscu nemaju blage veze

 

Nisam, da budem jasan, mislio ni na crkvu kao instituciju, niti religiju ili vernike nego na fanatike koji su zloupotrebljavali crkvu/religiju/verske knjige kao štit i okrilje zarad ostvarivanja svojih ličnih ambicija... A toga ima i danas, na žalost... (selektivno tumačenje svetih knjiga, ekstremističke samoubilačke grupe - vođenje "svetog rata" itd)...

Modernija verzija priče bi verujem podrazumevala nekoliko jakih partijskih moćnika na mestu "zločestih momaka"...

 

U svakom slučaju, gledanje filma sve razjašnjava - čak i ako moj kratak dodatni komentar nije najjasniji - posle gledanja filma je sve jasno šta sam hteo da kažem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne da je jasno već je apsolutno tačno, posrednici izmedju Boga i ljudi (stada) su bukvalno planetu ukocili i to par hiljada godina, počev od pojave najstarijih religija.

Crkva (bilo koja) je dogma koja bi da se mesa u sve pore zivota a neverovatan je njen uticaj upravo u periodima totalne nepismenosti.

Dokaz tome je evidentan gubitak njenog uticaja u nacijama koje su postigle zavidan nivo obrazovanja.

Inkvizicija je satrla sve briljantne umove kroz vekove i vekove, pravoslavni misticizam je u strahu drzao mase i gusio slobodu a agresivni islam je nadjacao i potisnuo normalne muslimane (koji uz to dadose ogroman doprinos svetskom znanju i kulturi). 

 

Lično, poštujem svoju veru jer je vera mojih dedova, poštujem njena značajna dostignuća u očuvanju nacionalnog identiteta kroz sve vekove ratova i istrebljenja, njene umetničke domete u arhitekturi, slikarstvu, pismenosti ali  ne dajem ni pet para popovima, vladikama i ostaloj bratiji kojima je to posao ( biznis). Nije mi potreban posrednik izmenju boga i moje savesti.

A sad za kaznu, svi po 3 očenaša i 10 eura na oltar  :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam, da budem jasan, mislio ni na crkvu kao instituciju, niti religiju ili vernike nego na fanatike koji su zloupotrebljavali crkvu/religiju/verske knjige kao štit i okrilje zarad ostvarivanja svojih ličnih ambicija... A toga ima i danas, na žalost... (selektivno tumačenje svetih knjiga, ekstremističke samoubilačke grupe - vođenje "svetog rata" itd)...

Modernija verzija priče bi verujem podrazumevala nekoliko jakih partijskih moćnika na mestu "zločestih momaka"...

 

U svakom slučaju, gledanje filma sve razjašnjava - čak i ako moj kratak dodatni komentar nije najjasniji - posle gledanja filma je sve jasno šta sam hteo da kažem.

e pa dobro...imam film na hardu pa ću se potruditi da ga pogledam večeras, da ne pričam napamet

 

Ma ne da je jasno već je apsolutno tačno, posrednici izmedju Boga i ljudi (stada) su bukvalno planetu ukocili i to par hiljada godina, počev od pojave najstarijih religija.

Crkva (bilo koja) je dogma koja bi da se mesa u sve pore zivota a neverovatan je njen uticaj upravo u periodima totalne nepismenosti.

Dokaz tome je evidentan gubitak njenog uticaja u nacijama koje su postigle zavidan nivo obrazovanja.

Inkvizicija je satrla sve briljantne umove kroz vekove i vekove, pravoslavni misticizam je u strahu drzao mase i gusio slobodu a agresivni islam je nadjacao i potisnuo normalne muslimane (koji uz to dadose ogroman doprinos svetskom znanju i kulturi). 

 

Lično, poštujem svoju veru jer je vera mojih dedova, poštujem njena značajna dostignuća u očuvanju nacionalnog identiteta kroz sve vekove ratova i istrebljenja, njene umetničke domete u arhitekturi, slikarstvu, pismenosti ali  ne dajem ni pet para popovima, vladikama i ostaloj bratiji kojima je to posao ( biznis). Nije mi potreban posrednik izmenju boga i moje savesti.

A sad za kaznu, svi po 3 očenaša i 10 eura na oltar  :respect:

ok, uzeo ti pop 20e za nešto pa si besan, ali ne dozvoli da taj događaj bude sudija o svekolikoj hrišćanskoj crkvi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sinoć odgledali... Film traje dva i po sata i ni u jednom momentu mi nije palo na pamet da ustajem i pravim sendvič ili blenem kroz prozor da vidim kakvo je vreme danas i kakvo li će biti sutra... Na neki način me asocira na film Agora, mada ni po čemu nije povezan, ni vreme ni mesto nisu ni po čemu srodni, valjda samo odnos malih ali uticajnih grupa (zatucanih) prema znanju... Posle ovog filma sam prvo pomislio šta bi se desilo da (pojedine) crkve nisu bile toliko uticajne i vratile čovečanstvo po ceo milenijum unazad...

 

Preporučujem.

upravo odgledao

dakle ovako...bili su persijanci, bili su muslimani, turci seldzuci, jedan zoroasterac, jedan iscelitelj prevarant i glavni junak hiscanin, englez koji je zarad nauke promenio veru.

e sad, bas me zanima kako se doslo do toga da je crkva unazadila covecanstvo hiljadu godina.

mislim kako se doslo do toga iz ovog filma?

ako se misli na islam ok, to jeste tema, ali se hriscanske crkve niti pominju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali se hriscanske crkve niti pominju

 

Spominju se dok je radnja još u Engleskoj i kad se pokušaji liječenja nazivaju vještičarenjem od strane samog svećenika. Uostalom, u srednjem vijeku je Islam bio u odnosu na krščanstco napredniji po pitanju znanosti (barem u prvih nekoliko stotina godina svog postojanja dok se nisu počeli svađati dolazi li se do pozicije vlasti krvnim nasljedstvom ili životom) i sada dolazimo do toga što je Stein pokušao naglasiti - kruto, samovoljno tumačenje bilo kojeg svetog spisa ili manifesta dovodi do zatiranja ili pokušaja zatiranja svega što nije potpuno isto, pa makar to bio i napredak civilizacije.

Svakako je točno da je razvoj civilizacije donio i bezbroj novih problema, ali dobar dio tih problema se opet može podmetnuti u ovu Steinovu rečenicu: "...Modernija verzija priče bi verujem podrazumevala nekoliko jakih partijskih moćnika na mestu "zločestih momaka"...".

Ljudska vrsta traži odgovore na moralna i etička pitanja od samog početka civilizacije. Sa svakim razvojem je jedinka dobivala više prostora da sama odabire što je ispravno, a što nije. Kroz stoljeća smo se učili što je pogrešno i još se uvijek učimo i to što naučimo postaje dio kolektivne svijesti dijela čovječanstva.

Na žalost, ili na sreću u nekim primjerima, organizirana vjera u bilo koju partiju ili bilo kojeg Boga ili kako Ga god nazivali ili na koji god način mi mislili da je Njemu dragu kad mu se obraćamo je davala protutežu potpuno samostalnom odabiru što je moralno, a što nije. 

Tako se kroz povijest događalo i još se događa da dijelovi pripadnika organizirane vjere, pa i organizirane vjere i partija (pl.) u cijelini, korigiraju stavove i nadolaze u korak s vremenom, samo zato da bi u nekom trenutku zapeli i da bi ih taj trenutak prerastao i učinio manje neophodnim.

Te stvari se ponavljaju ciklično.

Naravno, to je samo moj dojam. :D

Izmenjeno od zerowaf
Dopunio rečenicu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ako se misli na islam ok, to jeste tema, ali se hriscanske crkve niti pominju

 

Zero je već odgovorio, možda mnogo bolje sročeno nego što ja to umem, i jasnije. Nije poenta u religiji niti institucijama koje religiju neguju, tj crkvama kao institucijama, isto tako, nije problem u religioznima - vernicima. Poenta je - sve što ne razumem, a ne mogu da objasnim onim što znam, ne može biti dobro... Tokom filma, više puta se spominje da "nema leka za trbobolju" - svi su u tom periodu razvoja čovečanstva bili bespomoćni kada se nekome na primer upali slepo crevo. Ostala je molitva i prepuštanje Svevišnjem da stvari rešava po Svom nahođenju. To samo po sebi i nije, da tako kažem greh. Grehota je bila zatrovati pripadnike sopstvene veroispovesti mržnjom prema pripadnicima druge veroispovesti i uvesti do tada skoro idiličan grad u pakao... a sve samo zato što je neko pokušao da stekne neko novo saznanje i možda ipak pokuša da spase nekoga ko bi bez intervencije bio praktično osuđen na smrt... (deo filma gde glavnog junaka hvataju i praktično ga automatski osuđuju na smrt zbog nekromantije)...

Ja nisam kršten (potičem iz religijski gledano konfliktnog braka) ali mi je ćerka krštena u hrišćanskoj crkvi. Ni na trenutak mi nije palo na pamet da se tome usprotivim jer nisam ni onda a ni sada video bilo kakav razlog da se tome argumentovano usprotivim. Po ličnom ubeđenju sam agnostik i ni na kraj pameti mi ne bi palo da započinjem bilo kakve anti-crkvene ili anti-religijske rasprave - to ne činim ni u svakodnevnom životu, pa ne vidim zašto bih to činio ovde na forumu gde takvim raspravama definitivno nije mesto. Ono što je suština priče je da je organizovana zloupotreba kolektivnih ubeđenja unazadila čovečanstvo i to je po meni činjenica... Bez obzira kako se ta organizacija zvala ili nazivala...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da li treba da kazem da je moje misljenje potpuno suprotno od vaseg, kao sto je razlicito misljenje vernika i ateiste:)... i naravno necu nista da kazem

zato cu da se vratim na film

tacno je da se u filmu vide neki kaludjeri koji kazu da je to sto se radi vesticarenje, ali isto tako postoji scena gde glavni junak kaze kako mu je dosta vadjenja zuba i PRODAVANJA KONJSKE MOKRACE. dakle jasno je na koga su kaludjeri mislili

prilicno sam siguran da pravi doktori nisu imali problem ni sa kim, kroz celu istoriju, ali oni koji su prodavali i lecili secernom vodicom su posipani katranom i perijem a vrlo cesto i zavrsavali na lomaci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto se gledaju noviji filmovi, jel dobio neko od strane provajdera obaveštenje o prijavi o kršenju autorskih prava? :warning:

zasto bih? ja filmove gledam u bioskopu........................ :laugh1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto se gledaju noviji filmovi, jel dobio neko od strane provajdera obaveštenje o prijavi o kršenju autorskih prava? :warning:

 

Tema je preporuka(e) za film(ove), ne širenje/deljenje/prodaja/distribucija ilegalnih kopija (ili linkova do istih). Ko ga je gledao, može da ga preporuči ili ne preporuči. Gledanje nije ni prekršaj a ni krivično delo. Još. Preporuka takođe. Ja ne gledam ništa od onoga što još nije zvanično objavljeno i pušteno u prodaju na nekom nosaču (DVD/BR). Gledao bih ja iste i u bioskopu da u Subotici ima takav bioskop u kome prikazuju nove filmove. Imamo na Paliću međunarodni filmski festival ali ne i bioskop u kome bi se prikazivali noviji filmovi pa ih samo iznajmljujem... To što film iznajmim i pogledam nije krivično delo. Još. Činjenica da ne posedujem DVD/BR plejer je sasvim nebitna stvar - svakako filmove gledan na TV-u. Iznajmim, pogledam, vratim. Ne organizujem kolektivna gledanja (teško da bi i mogao u spavaćoj sobi koja je 3.10 x 3.15m sa sve francuskim krevetom i regalima) tako da...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...