Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

pre 9 časa, gluv_i_udaren reče

I šta sad nije jasno? Znači, da bi postigli CD kvalitet - treba nam 5+ metara ploče u sekundi lol

Meni je impresivna fizika ploče, igle i glave. Ubrzanje 2700G :krstix:. Kako to u opšte radi, to je stvarno zanimljivo. Napraviti mehanički audio medijum i ceo taj prateći sistem, a da to svira prihvatljivo decenijama, je fascinantno. :clapping: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, NIXIE said:

Meni je impresivna fizika ploče, igle i glave. Ubrzanje 2700G :krstix:. Kako to u opšte radi, to je stvarno zanimljivo. Napraviti mehanički audio medijum i ceo taj prateći sistem, a da to svira prihvatljivo decenijama, je fascinantno. :clapping: 

 

Živ čovek sve napravi, kad se ne bavi jebenom politikom i  ostalim besmislenim pizdarijama.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svira solidno za sad :)

Ali da, fascinantna sprava zaista. Btw, kad su pravili prvi gramofon, nisu baš znali za G silu, tačku, šta već. Računica kad se napravi, to ne bi ni trebalo da radi. Jedino je lepo što su smetnje prilikom rezanja i reprodukcije slične prirode samo u kontra fazi. I još dva puta sve kroz ekvilajzer. 

Ali brate, jbna igla drlja po izgrebanoj plactičnoj ploči, između pesama tišina, i još možeš porediti sa spravama iz prve četvrtine 21. veka i od 99.9% svira i bolje. Malo glupo zvuči.

Još su mi luđi full mehanički gramofoni (sa trubom) - igla drlja po ploči i direkt drma membranu…

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 25 minuta, gluv_i_udaren reče

Računica kad se napravi, to ne bi ni trebalo da radi.

Prema Ajnstajnovskoj fizici ne - prema fizici manjih cestica ( Kvantna fizika ? zaboravio sam malo termine ) - radi bez problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A pa nije ni relativistička ni kvantna fizika, daleko od toga.  Mala masa vrha igle i tvrd materijal omogućavaju da izdrži ogroman pritisak i ubrzanje. U okviru poznatih mehaničkih limita  su sve to uklopili, to je za poštovanje. Praktično to bolje zvuči od očekivanja. U tom procesu reprodukcije mešaju se još i prašina i mehanička oštećenja jer  neprekidno strada vinil i dijamant. Digitalija je toga oslobođena, nema mehanike osim prve i poslednje sprave u nizu. Mikrofon i zvučnici.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, zerowaf reče

MIG31......

Ma jok bre. 31 je izveden iz 25 a taj je leteo za sve pare.:D

A za bumbara naučnici koji tvrde da ne bi trebalo da leti sigurno greše. Znači da nešto ne znaju, jer sprava očigledno leti. :hmmm:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, NIXIE reče

Ma jok bre. 31 je izveden iz 25 a taj je leteo za sve pare.:D

A za bumbara naučnici koji tvrde da ne bi trebalo da leti sigurno greše. Znači da nešto ne znaju, jer sprava očigledno leti. :hmmm:



Budući da sam imun na sve army related, moguće je da sam pogriješio, ali sam ipak siguran da sam nekad negdje čuo ili pročitao priču o nekom sovjetskom avionu čiji su nacrti navodno dospijeli u ruke američkih obavještajaca. Nakon što su njihovi znanstvenici proučili dostupne planove su zaključili da to nikad neće poletjeti....ali su se gadno iznenadili kad je avion izašao iz proizvodnje i ne samo da je letio nego je bio ozbiljna prijetnja njihovim....kako god da su se tada zvali njihove letačke perjanice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće je, ne sećam se. Mada meni to pre liči na urbane legende. Avioni se prvo kao umanjeni modeli testiraju u aero tunelima, pa se vrše korekcije dizajna. A u tom poslu nema nikad amatera.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ih bre Nixie, nemo’ takvu priču kvariti :)

Elem, moja se građevinska vrtilica lepo ponaša i peva nalik slavuju. Ima malo problema sa neutralnošću, al’ zato dinamika drrrmaaaa i brz je kao munja. Mislim da smo spremni za karbon :)

Usput, plint je i dalje ravan kao strela iako je verovatno prvi funkcionalan plint od stirodura u istoriji univerzuma. 
Takođe mislim da će mi uskoro trebati bolja zvučnica. Neki predlozi za naslednika Glidera SL?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stirodur je mislim stabilan, neće isparavati i menjati dimenzije kao stiropor ako nije na dnevnom svetlu. Možda postoji opcija da na tu površinu zalepiš nešto? Da bude damping i da spreči UV zrake da dopiru do stitopora. Tanka neka guma, možda filc ili tako nešto? Mislim da je potrebno dodati dampinga za Al i stirodur. 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kakav bi zvučni rezultat dobio recimo 3D printom srednjeg dela sendviča subšasije umesto stirodura?  To bi bilo tanko neko saće, a Al  ploče zalepiš gore i dole isto tako kako si već uradio taj sendvič. Bilo bi malo teže, ali ne puno.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sa stirodurom i alubondom je prolazna stanica, test faza. karbon ploče su naručene i sad gledam kako da preteram tablu 2x1m tancasta iz UK

Od restlova (pošto je bilo materijala za dva plinta po skoro istoj ceni kao za jedan) je ispao još jedan Locost

IMG_1148.thumb.jpeg.184a90bc1aa5f6c7042bb7407f8bee2e.jpeg

 

Fali samo motorče. Lezaj, subplatter, tanjir, ručka od Rege pre abgrejdova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od te keramike je valjda i tanjir od  najjace Rege...samo laser ili mozda rezanje vodom. Ne verujem da u kucnoj radinosti nesto moze i da je zagrebe. Ja sam pregradne ploce za pec , od korderita jos i skratio nekako, ali one jace od silicijum karbida sam batalio posle dva potrosena kamena za plocice ,a za 5 mm reza... Zahebana ta visokotemperaturna keramika🤪

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram se malo informisati o tome. Tanjir može da se kupi kao rezervni deo, to nema računa praviti. Mada tanjir bih verovatno ostavio svoj (Delrin i bakar). Ove spojnice za lezaj i ručku možda i ima, poslaću upit i ovima u UK da vidim koliko bi izašlo da mi oni to izrežu. Kod ovog tipa plinta ima smisla posvetiti se vezi ležaja i ručke. Probao sam na jako teškoj bazi (VPI Signature) skroz odvojenu ručku na svojoj teškoj bazi (~5kg baza ručke) i to radi super, ali u ovoj pero-lakoj kategoriji vibracije se (relativno) eliminišu samo jako krutom vezom, tako da tanjir i ručka vibriraju zajedno. 
Ovo što sam napravio svira pristojno s obzirom na materijale, ali za vrhunski rezultat ima još dosta pasulja da jedem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...