Jump to content
mantas

Glasnoca pojacala

Recommended Posts

Zavrsen projekat tda7293 dual mono sve lepo radi ali imam pitanje.pojacalo je mnogo glasnije bez potenciometra za glasnocu.potenciometri su logaritamski 100k.kada ulaz u pojacalo povezem direktno bez potenciometra veoma je glano cak i preglasno za stan.potom sam ubacio potenciometre ulaz potenciometri pa pojacalo gubim na jacini zvuka.

21 minutes ago, mantas said:

Zavrsen projekat tda7293 dual mono sve lepo radi ali imam pitanje.pojacalo je mnogo glasnije bez potenciometra za glasnocu.potenciometri su logaritamski 100k.kada ulaz u pojacalo povezem direktno bez potenciometra veoma je glano cak i preglasno za stan.potom sam ubacio potenciometre ulaz potenciometri pa pojacalo gubim na jacini zvuka.

Skiciraj kako si vezao potenciometar na ulaz pojačala.

Potenciometar ima ulogu smanjivanja(atenuacije) nivoa signala koji se dovodi na ulaz pojačala, te se stoga naziva i atenuator. Dakle, sasvim je OK što ti se smanjuje intenzitet zvuka sa njim u odnosu na direktno povezivanje pojačala.

Drugo, ne znam po kojoj si šemi pravio pojačalo, al' u datasheet-u proizvođača piše da se ne preporučuje pojačanje manje od 29dB za njega(što je mnogo) i za očekivati je da će ti ''svirati'' preglasno ako je rađeno po toj prepreporuci.

Treće, trebao bi zameniti potenciometar sa nekim, takođe logaritamskim, vrednosti  od 10 do 20k, ovaj od 100k ti je prevelik.

3 hours ago, NIXIE said:

Skiciraj kako si vezao potenciometar na ulaz pojačala.

Imam dva potenciometra jer je dual mono ali sema je ista

image_37885.jpg

16 minutes ago, mantas said:

Imam dva potenciometra jer je dual mono ali sema je ista

Postuj i šemu pojačala. Nije mi jasno čemu služe dva tandem (stereo) potenciometra. U principu kad odvrneš pot do kraja, jačina mora biti ista kao kad nema u opšte pot-a. 

Ovako nešto za stereo pojačalo, ako nema balance.

Pot.jpg

14 minutes ago, NIXIE said:

jačina mora biti ista kao kad nema u opšte pot-a. 

:buehehe:

Da ne smaram sa opsirnim objasnjenjima.

Mora malo, nabacano, kao tematika, izlazna impedansa uredjaja koji se povezuje, ulazna impedansa TDA, amplituda signala iz uredjaja koje se "povezuje", 30dB pojacanje TDA, do korektnog swinga napona bez klipinga. :) 

17 hours ago, mantas said:

hvala na odgovorima

Ima dodatak, ako si već napravio kutiju tako sa dva pot-a, možeš te od 100k da vežeš kontakte u paralelu, odnosno da ih pretvoriš u mono potenciometre 50k.

hvala svima na pomoci, stavljeni novi mono potenciometri od 25k sada je sve ok.potenciometri koji su bili isto su mono samo sliku koju sam stavio prikazuje stereo, mislio sam na semu povezivanja na toj slici.

10 minutes ago, mantas said:

hvala svima na pomoci, stavljeni novi mono potenciometri od 25k sada je sve ok.potenciometri koji su bili isto su mono samo sliku koju sam stavio prikazuje stereo, mislio sam na semu povezivanja na toj slici.

Fino. Daj neku sliku od tog pojačala. Kakvi su utisci?

Moje prvo pojačalo nije bilo ni blizu ovoga, tako da treba da budeš vrlo zadovoljan svojim uradkom. To je inače odličan čip i verovatno svira bolje od svake konfekcije.

14 minutes ago, vladd said:

dodeli grecu parce aluminijumskog lima, da ne kuva.

Samo ga preseli sprat niže na lim umesto daske...:)

imam lepak za hladnjake i razne male kineske hladnjake pa cu zalepiti odgovarajuci na grec mada on je tu samo zbog ventilatora ako si mislio na njega nalazi se skroz desno na dasci.hvala na sugestijama.

Nađi neke crne šrafove za kutiju, bilo je kod kalenić pijace u onoj radnji sa šrafovskom robom raznoraznih, valjda još imaju. Ima i na Aliju.