Jump to content
parabolis

DIY interconcect za 23e

Recommended Posts

9 hours ago, zoranzu said:

Sta bi drugo japanac nego japansko

Ali sigurno neće ni loše!

Opet se nesto pogresno naucilo sa nalepnice za tegle, ili flajera... :) 

Audio guru podelio savete o "transmisionim linijama"...

To je kao kada ucis medicinu od recimo trgovcevica, ili onog nadrilekara sa Pinka, imaju nekakav renome..izlecili silne :D 

Kabal je nuzno zlo, a nekome i sasvim lep izvor zarade.. :) 

Sto kraci, manje je zlo, manja su kasnjenja, manje su kapacitivnosti, manje induktivnosti, manje deformise signal...

Za ozbiljnije razmatranje desavanja, tesko da ce pomoci guruovski bulshit.

A i ovi "nasi" kablovi, za nase igracke, se nisu bas kvalifikovali za "transmisione linije". :) 

Ako cemo u ulasku u materiju, ja sam decenijama daleku dublje u toj materiji od krda gurua...

I sa vidljivim i merljivim efektima.;)

P.S.

Nije uvek najkraći najbolji.

Ova parola ima svoje tacne trenutke uz vrlo bitna i velika uslovljavanja, kada se radi usaglasavanje transmisije signala na rf-u, pa se racuna talasna duzina nosioca signala, pa racuna lambda cetvrtina, pa se uracunava i brzina propagacije.

Kapacitivnost i induktivnost se kompenzuju filterima(ne bas, kompenzuju se sa LC, prema Smitovom dijagramu), pa je ceo sistem usaglasen i sa izmerenim minimalnim stojecim(reflektovanim) talasima.

Ja ne videh ni na jednom butik gajtanu da ima u specifikaciji "brzinu propagacije";)

6 minutes ago, vladd said:

Ja ne videh ni na jednom butik gajtanu da ima u specifikaciji "brzinu propagacije";)

Talasna duzina frekvencije od 20KHz je sigurno preko 10Km, ne znam tacu brzinu poropagacije kroz doticni audio kabal.

Koliko moze metar ili metar ipo kabla da utice na stvaranje stojecih talasda, refleksije i ostalih cuda-muda.

37 minutes ago, Gosha said:

Talasna duzina frekvencije od 20KHz je sigurno preko 10Km, ne znam tacu brzinu poropagacije kroz doticni audio kabal.

Koliko moze metar ili metar ipo kabla da utice na stvaranje stojecih talasda, refleksije i ostalih cuda-muda.

To su  neki Mhz za SPDIF, tako sam našao po forumima da je preporuka 1,5m ili duže.

A sta bi sa onom audiofilskom teorijom da power monoblokovi stoje do zvucnika, zvucnicki kabel od pola metra (mozda ni toliko), a IC od preampa do power monoblokova po potrebi od 1m-2m-3m i itd....sta kazu merenja-iskustva?

1 hour ago, vladd said:

Sto kraci, manje je zlo, manja su kasnjenja, manje su kapacitivnosti, manje induktivnosti, manje deformise signal...

Kako sad stoje stvari, u DAC imam 30cm kabla, u DVD ima jedno 10cm i napravio sam kabal od 1m između ta dva uređaja, mogao bih taj spoljašnji da skratim možda na 75cm ali ne više. Znači ne može da bude kraći od 1m sve ukupno nikako.

40 minutes ago, NIXIE said:

tako sam našao po forumima

Ja mogu da se kladim da na velikom broju foruma postojie baksuzi :) , koji ispravljaju krivu Drinu, pa sto se ne usvoji nekad pametnija i dosadnija opcija.

Pa se neki audiofili cak i naljute sto im se poremeti filozofija. :) 

Ako se plasis greske, upoznas materiju temeljno, pa stvoris kriterijum, i to je ono sto potenciram, stvoriti kriterijum a ne preglasavanjem, drekom ili lincom odrediti sta je "dobro", bolje ili najbolje..

Just now, vladd said:

Ja mogu da se kladim da na velikom broju foruma postojie baksuzi :) , koji ispravljaju krivu Drinu, pa sto se ne usvoji nekad pametnija i dosadnija opcija.

Pa se neki audiofili cak i naljute sto im se poremeti filozofija. :) 

Ako se plasis greske, upoznas materiju temeljno, pa stvoris kriterijum, i to je ono sto potenciram, stvoriti kriterijum a ne preglasavanjem, drekom ili lincom odrediti sta je "dobro", bolje ili najbolje..

Uradio sam bolju stvar, kupio sam osciloskop! Možda ću nešto od ovoga i videti uživo.