Jump to content

Zvučnici >Black< ručne izrade: Vifa i Visaton zv. jedinice


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

Nije to samo samogradnja, sve i da ima fabriku opet bi nagvaždanje bilo isto - ma šta mi znamo o tome, oni napolju rade bolje. Svi sve znaju dok ne dođe do toga da sada treba to i da se odradi - tek onda ili zovu majstora, ili kupe licencu od nekoga napolju. Posle nikada nismo razrađivali odnosno razvijali dalje tu licencu Zastava je svojevremeno bila na spisku Bosch-a kao jedna od svega dve fabrike u svetu koje nisu umele da primene njihove sisteme elektronskog ubrizgavanja, oni i Ukrajinci.

 

Iako su 1986. godine, sa Yugom America, bili u ekskluzivnom društvu Lamborghini-ja kao svega dva proizvođača koji su prodavali modele sa karburatorima u SAD. Countach ih je imao 6 dvostrukih ispod haube, o frapantnoj sličnosti između Yuga i Countach-a nema potrebe ni razgovarati. Ali je Kragujevac bio "srpski Detroit".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato što je samogradnja. Da Boki odnese ove zvučnike u Sonus Faber da oni samo stave svoj logo i ništa više ne čačkaju mogao bi da ih proda za 3000e.

Mrzim tu nepravdu.

 

OT: Nije to nepravda nego stvar reputacije i kretanja na tržištu tj platežne moći. Ne sumnjam u kvalitet rada i elemenata te konačnog "proizvoda" koji je Boki ovde oglasio (da, jbte ovo još uvek oglas!) no Boki je napravio jedan par ovih-ovakvih.

Uopšte neću porediti svoje uradke, no recimo, Soltanusa kojeg poznajem još iz vremena pre negoli je uspeo da komercijalizuje svoj DIY. Kad je počeo, tu i tamo je uspeo da proda poneki par po cenama koje bi tek jedva pokrile troškove. Danas jedva uspevaju (dakle, nije sam, no ih ima celo tuce zaposlenika), da sagrade dovoljno a cena je reda veličine 10k i više evara za par. Naravno, napredovalo se kako u kvalitetu, tako i dizajnu i finišu, a da budemo iskreni, kad se zagrebe ispod površine, sve se to može postići-dostići i u samogradnji, samo što mnogo košta na prvom ili čak jedinom paru. Međutim, naše "tržište" je takvo kakvo je i evo, sada da oglasim moje Soltanus zvučnike u četvrtini cene, garantujem da ih ne bih mogao prodati ni za šest meseci za te pare a kamoli po nekoj ceni koja prilazi bliže ceni novih na svetskom tržištu.

Ja sam svoje Sonuse (novi bili cca 2k€) jedva uspeo da zamenim za Dynaudio kutije u redu veličine od cca 500€  (takođe bili novi otprilike toliko koliko i Sonusi) Samo polovni drajveri iz tih Dynaudio kutija na ebayu (de) se prodavali za 850€, prodali se za nešto malo više. Nema tu logike. Ili imaš sreće, ili nemaš. Ja sam imao sreće pa sam uz doplatu na Dynaudio dobio svoj drugi par elektrostatika koje sada sigurno ne mogu da prodam osim da ih dam u bescenje ili menjam za nešto što mi ne treba. Gde je tu sreća, pojma nemam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na žalost tak su i završili ? Ipak su danas "šarafciger! firma ? :(

Znaš, oni nikada nisu ni bili bili šta drugo sem šrafciger firme. Nikada nisu isprojektovali niti jedno jedino vozilo, sve su uzimali gotovo od FIAT-a. Sve do jednog, sem Floride, koja je mehanički takođe FIAT, ali je dizajn dao Giorgetto Guigiaro iz Ital Desgin-a. A ono mlo šo jesu radili, bolje da nisu, sve je to bilo kako da košta još manje, valjda da bi kupci posle imali sa čime da se igraju u nadogradnji. Nekada su bar neke stvari radili ljudski, 1973. sam na moru upoznao neke Italijane koji su dišli na odmor i malo skoknuli do Rijeke, da kupe DMB-ov 1.1 motor - kleli su mi se da su ti motori bili kvalitetniji od FIAT-ovih, posebno radi tjuninga. 1986. godine sam svojim očima video zapakovane dizel motore spremne za isporuku u DMB-u na kojima je bilo uliveno ime "Perkins". I JEDINO je DMB razvijao, imali su probne komade motora od 1.1 podignutog na 1.4 produžavanjem hoda, i to u tri varijante (75, 85 i 95 KS). Na žalost, od toga ništa nije bilo sem jedne male serije Florida za Nemačku, a i to samo jedanput.

 

Sve ostalo je bila čista propaganda.

 

Mada ja lično nemam prava da se bunim, originalni Yugo koji sam isčupao iz fabrike tužbom sudu, me je lepo vozio 8 godina bez i jednog, jedinog kvara, ikada. Samo sam mu redovno radio predviđene servise, istina koristio sam ulja dovučena iz inostranstva, zamenio sam jedino gume, izabcio sam domaće i stavio Michelin.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najbolji biznis na ovom forumu je bio kad je Daudio prodao svoju predrkano dobru Babušku SE za smešne novce, možda neko čeka da Boki spusti ove zvučnike na cenovni rang četvrt bureka sa sirom a bez jogurta i da ih onda kupi, ne daj se Boki, po slikama kako je ovo tvoje napravljeno vredi svaku paru a ako se i zvuk dopadne kupcu, eto radosti!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

možda neko čeka da Boki spusti ove zvučnike na cenovni rang četvrt bureka sa sirom a bez jogurta i da ih onda kupi, ne daj se Boki, po slikama kako je ovo tvoje napravljeno vredi svaku paru a ako se i zvuk dopadne kupcu, eto radosti!

 

 

Ne brini se. Neću spuštati cenu na neki besmisleno nizak nivo....samo po malko dole....

 

Dakle, CENA SPUŠTENA NA 530 €:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo ti spustaj. Cekamo da prva i druga cifra zamene mesta :)

 

 

Ma naravno, treba samo da biti strpljiv. :) Pre mnogo vekova, jedan mudri Japanac je rekao:
"Ako dovoljno dugo sediš na obali reke, videćeš je kako nosi tela tvojih neprijatelja".  
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...