Jump to content

Wharfedale w4


Serge

Preporučeni Komentari

 Nije problem zalepiti novi, ali problem je kako ga lepo rastegnuti i zalepiti...

 

Sve to izgleda ovako:

 

 

 

 

Najbolje je valjda probati na nekoj dasci, pa vidjeti.

Vidim da ima nekakvu ukrasnu traku uz rub. Nešto kao pletenicu ili uže.

Možda da probaš nategnuti preko rubova, zalijepiti koliko možeš bliže ruba, odsjeći sa skalpelom uz sam rub, popraviti lijepljenje uz sam rub i nalijepiti natrag tu traku?

Ne kažem da će raditi, ali možda potaknem bolju ideju iznoseći bilo kakvu. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bi lepio ovako: iseći veće parče nego što je okvir/kutija da može da se vuče, zateže, premazao prednju stranu sintelanom, malo samo da se prosuši pa lepiti, trebaju 4 ruke min :wink2:  zategnuti skroz do ivica i utapkati da uvati, zatim lepiti bočne kose stranice, posle samo odrezati višak skalpelom i zalepiti ukrasno uže :hot:  naravno kupiti više materijala ako se zazne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najbolje je valjda probati na nekoj dasci, pa vidjeti.

Vidim da ima nekakvu ukrasnu traku uz rub. Nešto kao pletenicu ili uže.

Možda da probaš nategnuti preko rubova, zalijepiti koliko možeš bliže ruba, odsjeći sa skalpelom uz sam rub, popraviti lijepljenje uz sam rub i nalijepiti natrag tu traku?

Ne kažem da će raditi, ali možda potaknem bolju ideju iznoseći bilo kakvu. 

Napraviću probu na nečemu, tako je sigurnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bi lepio ovako: iseći veće parče nego što je okvir/kutija da može da se vuče, zateže, premazao prednju stranu sintelanom, malo samo da se prosuši pa lepiti, trebaju 4 ruke min :wink2:  zategnuti skroz do ivica i utapkati da uvati, zatim lepiti bočne kose stranice, posle samo odrezati višak skalpelom i zalepiti ukrasno uže :hot:  naravno kupiti više materijala ako se zazne.

To zvuči kao dobro rešenje. Samo ne znam kako će reagovati na sintelan lepak...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni taj postojeći materijal ne izgleda baš dovoljno transparentan - treba paziti sa novim materijalom da ne uguši zvučnike.

Kakvi su to otvori sa strane i odozgo - da li su i tu neki drajveri smešteni?

 

P.S. Ukoliko nije neophodno da se vrati potpuno pređašnji izgled, ja bih išao na nešto kao "čarapu" za ceo zvučnik kao recimo kod AR 93.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fabrika nije predvidela menjanje mrezica.

 

mrezice su ubacene prilikom sklapanja kutija.

 

znaci, morala bi kutija da se rasklopi, pa da se zameni mrezica.

 

a to bi znacilo mucenicki posao - rasklapanje kutija, pa ubacivanje

 

mrezica i neizbezno furniranje.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni taj postojeći materijal ne izgleda baš dovoljno transparentan - treba paziti sa novim materijalom da ne uguši zvučnike.

Kakvi su to otvori sa strane i odozgo - da li su i tu neki drajveri smešteni?

 

P.S. Ukoliko nije neophodno da se vrati potpuno pređašnji izgled, ja bih išao na nešto kao "čarapu" za ceo zvučnik kao recimo kod AR 93.

Sa strane i odozgo su smeštena po dva visokotonca i dva srednja..koliko znam, još ih nisam otvorio, ali rekao bih da jesu po slikama sa neta.

Što se tiče materijala, stavio bih nešto što je približno originalu, a da je pritom dovoljno zvučno transparentno.. Samo sam u dilemi šta stavim i kako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fabrika nije predvidela menjanje mrezica.

 

mrezice su ubacene prilikom sklapanja kutija.

 

znaci, morala bi kutija da se rasklopi, pa da se zameni mrezica.

 

a to bi znacilo mucenicki posao - rasklapanje kutija, pa ubacivanje

 

mrezica i neizbezno furniranje.

 

:drinking-2:

Verovatno su ih sklopili sa mrežicama. Ali ne bih prolazio kroz taj put bola :) obzirom da su kutije i furnir jako dobro očuvani(trebalo bi samo da se osveže). Mrežice su takođe cele, ali su se skupile i odlepile po uglovima i ivicama.. Predpostavljam da nepostoji šana da ih rastegnem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Već par dana pratim ovu temu, pa bih da se malo umešamako mogu da pomognem svojim zapažanjima i razmišljanjem. U dosadašnjim postovima ima nekih tvrdnji za koje smatram da ne stoje. Možda ću biti malo opširan, ali izgleda da to tako mora,  da bih bio shvaćen.

Meni ne izgleda da su mrežice ubačane prilikom sklapanja kutija, već da su namontirane na gotove (sklopljene) kutije  pošto se na fotografijama (#22) vidi neobrađeni rub tkanine preko koje je nalepljena pletena traka-keder koja je tu da bi prekrila, maskirala sam rub tkanine. Da pravim (proizvodim u seriji) ovakvu zvučnu kutiju sigurno bi se silno namučio da tokom sklapanja zvučne kutije moram da štitim montiranu tkaninu do kompletnog završetka svih neophodnih radnji na njoj pa stoga takvo razmišljanje po meni ne stoji.

Pregledao sam mnoge fotografije na raznim sajtovima gde su prikazane ove kutije i nigde nisam uspeo da uočim pomenutu tamnu retku tkaninu ispod osnovnog grila, ali mi se takav način montiranja tkanine čini razumnim i u skladu sa tehnologijom i načinom (zanatske) izrade iz sa vremena nastanka ovih kutija.

Tkanina koja je upotrebljena nije podložna natezanju i razvlačenju pošto je dosta kompaktno tkana i nije kao moderne lagane i tanke tkanine koje se sada koriste. Takvu tkaninu je lako iskrojiti na meru i postaviti na potrebno mesto bez nekog značajnog deformisanja.

Predlog u vezi korišćenja sintelana odnosno neoprenskog lepka mi se čini pogrešnim iz dva razloga. Prvi je da bi prilokom zazmazivanja nanetog lepka na samu tkaninu moglo da dođe do neželjenog probijanja lepka kroz pore u tkaninisa poleđine na lice što bi bilo katastrofalno, a drugi razlog je taj što bi bilo teško dovoljno precizno pozicionirati tkaninu na tačno mesto i pri tom je malo našpanovati do ivica, pošto se dve namazane površine momentalno spajaju i nema popravke- pomeranja.

Montaža sa flizelinom mi je savim prihvatljiva, ali moram da priznam da još uvek nisam sasvim siguran sa kojim bi lepkom (sredstvom) pričvrstio flizelin za bafl koja je verovatno od iverice, nekakvog panela ili špera. Problem koji se tu javlja je neophodnost korišćenja blago ugrejane pegle kojom bi se tkanina vezala fiksirala za flizelin. Hoću reći da bi lepak kojimse flizelin kašira na ploču bafla morao da bude u nekoj meri termički otporan. Izbor tog lepka je bitan za ovaj postupak montaže tkanine. Ostalo je lako. Na flizelin se blago ali dovoljno ugrejanom peglom ’’upegla’’ precizno izrezana tkaninaa zatim se keder traka nalepi brižljivo uz rub. Tu izbor lepka nije toliko problematičan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to mi je palo na pamet, međutim u tom slučaju bi ''čupava strana čičak trake morala da bude zašivena-proštepana za tkaninu. u suprotnom bi se nakon nekog vremena odlepila ukoliko se spaja za tkaninu samo lepkom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...