Jump to content

Beyma+ScanSpeak+Raal Ultimate referentni studio monitor.


Shoba

Preporučeni Komentari

Posto vec dugo, dugo vremena na ovom forumu nije bilo nista pametno od projekata, vec samo hvalospevi za limare, stolare i metalo strugare. Gomile uredjaja i zvucnika koji nisu propraceni merenjima niti podobno dokumentovani. Cini mi se da se cela prica vrti na licnu procenu sto je susta suprotnost od ideologije koja je nacelo "hiend" zajednice, znaci dokaz,i ciljenice MERENJA.

 

E posto napravih ovaj uvod u nameri da stanem na put raznim preprodavcima i "kostruktorima zvucnika"

koji steluju zvucnike na uvce.

 

Daklem, drajveri koji su korisceni su ScanSpeak 15w8434

post-941-0-66551200-1437503894_thumb.png

post-941-0-40111000-1437504084_thumb.png

post-941-0-10519500-1437503914_thumb.png

Poslednje merenje koje sam radio u arti je sa skretnicom, moze se videti koliko su slicna merenja jedino sto je kod mene 6 peroda a kod hifi merenja je 0.66 sto je isto u ovom slucaju.

Raal ribbon, skup zvucnik ali vredi svaku paru

post-941-0-24408800-1437504283_thumb.png

I na kraju beyma15k200. Merenje koje sam radio ne ukljucuje bassreflex vec samo zvucnik jer kod mene u sobi je katastofa refleksija i ne bi bila realna, tako da ekstenziju ka nizim frekfrencijama za koju je zaduzen bassreflex nece biti pa ce se ciniti da ne ide nisko.

post-941-0-49524200-1437504582_thumb.png

Takodje je skretnica prisutna, a dole na sledecoj slici se moze videti full odziv.

post-941-0-10415700-1437504659_thumb.png

 

Najvaznija stvar jeste da su svi drajveri niskih IZOBLICENJA i da su waterfall dijagrami ODLICNI.

Ukrstanje izmedju bassa i ostatka je na 300-350hz ali bassa nece biti na merenjima jer nije realno merenje u mojoj sobi vec samo aproksimacija,

merenja na osi 5db 3db smoot.

post-941-0-26624200-1437505825_thumb.png

Merenje na osi. 5db grid 6db smoot.

post-941-0-65152300-1437505372_thumb.png

Ajde da malo zacinimo stvari, na primer da radimo kako niko ne radi jer merenja ne lice na nista.

2db grid 6db smoot.

post-941-0-63897200-1437505605_thumb.png

opa pa ovo je odlico:)

Idemo dalje, merenja van ose. 0plava-12crvena-45zelena

post-941-0-29405500-1437505921_thumb.png

 

Skretnicu izmedju ss i raal-a necu okaciti koga interesuje projekat neka me cimne na pp posto je postojalo vise verzija a ova je finalna.

Ukrstanje izmedju bassa i ostatka je uradjeno minidsp-om "fenomenalna sprava" samim tim je biamping. 

Ovom prilikom se zahvaljujem Vladcu za komponente bez kojih ovo ne bi uspelo i na strpljenju posto sam rekao da cu zadrzati nedelju dana... a bilo je mnogo vise i jos uvek je:)

Zvulu za pomos oko skretnice.

Pmanicu za opremu kojom je mereno.

Vuletu na fenomenalnom pojacalu.

I svima njima na savetima i strpljnju

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao što sam i predpostavio, igraćeš se sa zamenama Fostex-a. Sad imaš 2 para zvučnika Beyma u oba a gore menjaš. Očekujem i sledeću kombinaciju MKIII. Možda varijaciju na OB fazon. DSP je dušu dao za ovakvu igranku. Uživaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Shoba

 

Alal vera, tako se radi. Posebno podržavam komentar na one koji ušima rešavaju skretnice. Po meni, skroz bez veze pristup, jer svako od nas dugačije čuje, jednome je to meso, drugome otrov.

 

Tvoj pristup je, po meni, jedini ispravan. Oslonac cele stvari treba da bude nauka i tehnika, a onda se neke finese podešavaju "na uvce", što bi rekli Anglo-Amerikanci "voicing".

 

Te kutije bih baš voleo da poslušam, na osnovu napisanog i prikazanog očekujem izuzetan doživljaj.

 

Imam samo par sasvim običnih pitanja. Na šta liči odziv odozdo pa do vrha, koliko odstupa od idealne ravni? Koliko su L i D kutia uparene, na koje odstupanje? Koja je efikasnost sistema re. 1 kHz sa 2,83V? Kolika je nominalna (sinusna) i kolika je impulsna snaga kutija ("muzička snaga")?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oslonac cele stvari treba da bude nauka i tehnika, a onda se neke finese podešavaju "na uvce",

 

...naravno! Ja i dalje tvrdim da bolju demonstraciju racionalnog pristupa projektovanju nisam u životu čuo od Visaton-baziranih kutija Čika-Vladca sa FAK1, koje je najviše krasio prepametan pristup projektu Naika+Tehnika+Uvo, koji je rezultirao tako umilnim zvukom da sam samo obigravao oko kutija da vidim gde su u njima sakriveni mali ljudi iz radija

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvce je uvce, merenja su merenja

 

Ne postoje dva ista uveta. Sva su različita. Fizički -  senzoneuralno - starosno. I to se isto meri.

 

Postoji samo sličan - prosečan i zdrav  (uporedni) slušni aparat kod različitih ljudi srednjih godina - a i on se menja sa starosnom dobi...Odnosno svi  evidentno  gluvimo  =  i na to se svodi ceo ovaj cirkus (bolest) i beskonačna potraga za što boljim zvukom  . Što je neko stariji to mu treba VEĆI (gabarit zvučnika) - JAČI (decibeli) - BOLJI IZVOR (zvuka) .   :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shoba, samo napred !

 

Neka ste ovaj URSM i napravili konacno.

Tako i treba.

Tebi lepo, . . . ekipi se svidja, . . . sta ces bolje.

Boze zdravlja, cu dodjem, vidim i poslusam tu skalameriju, ako bude prilike.

Nema apsolutno veze sto se to dijametralno razlikuje od svega onoga cemu ja tezim i imam u svojim sistemima.

Kao sto rece @Gox co. na jednom drugom forumu i to mi se izuzetno svidelo i citiracu :

". . . znam da me moje kutije "lazu kao pas", ali ja volim to . . .  ".

Ukratko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Apsolutno gledano, CEO audio je takav. Profesionalna tehnika, a pre svega miksete, se već godinama prave sa op ampovima. Šta god slušali sa CD-a ili LP-a uazad bar 30 godina je prošlo kroz šumu op ampova. Stoga, čistunci koji gaje samo recimo cevi su se u startu zeznuli, jer je izvorni signal procesovan kroz te grozne op ampove. I to ne neke 627 ili 637, nego obične, banalne TLO8x i LF3xx. Ista pesma i sa preciznim mernim uređajima. Pre pr sedmica, otvorim ja moj precizni audio ton generator da ga malo oprašim iznutra, a tamo buljuk TLO82 i TLO84 op ampova. A isporučuje signat sa manje od 0,001% sve do 100 kHz. Isto i kod širkopojasnog generatora, koji ide to 50 MHz. Sve to je kupljeno novo 2004. godine.

 

Zato za cevi kažem - one su kao i vrhunska kol gerla, koja ti ujutru kaže da si prošle noći bio najbolji ljubavnik na svetu. Znaš da te laže, ali godi ti čuti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije ni meni, Lazare, samo me beskrajno zabavljaju lovačke priče iz audiofilske šume kako je neko dobio bolji zvuk od originala, tj, snimka sa CD ili LP, koji je već po definiciji samo bolja ili gora simulacija stvarnog prirodnog zvuka.

 

Mada, u slučaju slušanja prastarih ploča još na 78 rpm, par puta sam bio vrlo prijatno iznenađen onime što sam čuo na sistemima podešenim specijalno za njih, Nije to razume se najbolje moguće sa LP, ali je čak i u mono tehnici daleko bolje nego što bi se čovek nadao. Kod drugih, naravno, ja nemam niti tako stare ploče, niti moj gramofon uopšte poseduje brzinu od 78 rpm. Sem toga, odavno je poznato da je veoma rizično ocenjivati neki gramofon onako s' neba pa u rebra, jer je phono RIAA korektor/pojačavač nužni drugi deo priče, od koga se ne može pobeći. Jedno takvo kolo može da podigne ocemu, ali i da je podobro obori, sve sa istim gramofonom i pikapom.

 

Ja još uvek imam celu skalameriju jer sam emotivno vezan za baš moj gramofon (Dual CS 604, DD, Ortofon LM20 ili Ortofon FF15Mk.II), koga sam kupio od jednog baš slatkog honorara davne 1977. godine, ali i zbog nekih 15-20 LPova kojih koliko znam nema u CD prevodu. A lepo je i malo se potsetiti tih davnih dana. Danas kupujem isključivo CD format, koga i slušam manje-više stalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...