Jump to content

Soltanus ESL....


paja959

Preporučeni Komentari

U cilju podrške Tvojim pregnućima i ja sam upravo presvukao svoje ESL braon tkaninom (rastegljivom, šara je beitna, veoma je slična čarapama koje su modern-e) uz pomoć moje supruge koja je sašila potrebno. Kupovina tkanine, razmišljanje o svemu i izvedba su trajali manje od sat vremena, bilo mi je uz put. Sada su i moji zaštićeni od prašine (koju ne usisah pre postavljanja jer će biti lakše i pouzdanije preko ovoga, jako zategnutog) i imam os(j)ećaj da imam nove zvučnike. Eto, da ne bude da nemaš podršku... ;)

Nastranu šalu na stranu zavidim ti na drugom dvojcu, moraću da odem u Zemun i da donesem ovaj local-ni pair... ;P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U cilju podrške Tvojim pregnućima i ja sam upravo presvukao svoje ESL braon tkaninom (rastegljivom, šara je beitna, veoma je slična čarapama koje su modern-e) uz pomoć moje supruge koja je sašila potrebno. Kupovina tkanine, razmišljanje o svemu i izvedba su trajali manje od sat vremena, bilo mi je uz put. Sada su i moji zaštićeni od prašine (koju ne usisah pre postavljanja jer će biti lakše i pouzdanije preko ovoga, jako zategnutog) i imam os(j)ećaj da imam nove zvučnike. Eto, da ne bude da nemaš podršku... ;)

Nastranu šalu na stranu zavidim ti na drugom dvojcu, moraću da odem u Zemun i da donesem ovaj local-ni pair... ;P

ako je neko ovo razumeo, molim prevod

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Žile je kupio smeđu tkaninu čiji dezen podsjeća na moderne čarape i žena mu je pomogla presvući zvučnike. Sama kupovina zajedno sa odabirom tkanine nije dugo trajala jer mu je dučan bio usput. Usisao ih je nakon presvlačenja jer se bojao da ne ošteti milar (ili kako li se već zove to).
Sad mu izgledaju kao novi i malo je ljubomoran na Steinov drugi par, pa razmišlja da ode u Zemun po još jedne za sebe.

Poliglot....a i nije nerazumljivo. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, kad sam ušao u prodavnicu i tražio "rastegljivo platno za zvučnike", žena koja je bila tamo, upitnim pogledom je propratila upit: "žersej?" ... Da, rekoh, valjda... 580 dinara dužni metar...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na tuđem tanjiru šnicla uvek izgleda veća i sočnija... Ovo što sam doneo kući je materijal koji je identičan materijalu kojim su pokriveni elektrostatici koje imam. Meni to sasvim dovoljno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

A šta reći... Sećam se prvih dana kada je bilo šta jedva uspevao da proda, a nije da nije bilo dobro urađeno ili loše sviralo... Neka, sada sam još srećniji što nisam usamljen u mišljenju da su ovi zvučnici bili zapravo odlična investicija. E sad ne prodajem :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A šta reći... Sećam se prvih dana kada je bilo šta jedva uspevao da proda, a nije da nije bilo dobro urađeno ili loše sviralo... Neka, sada sam još srećniji što nisam usamljen u mišljenju da su ovi zvučnici bili zapravo odlična investicija. E sad ne prodajem :D

Jes normalan, pa sad prodaj, aaaali malo skuplje!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jes normalan, pa sad prodaj, aaaali malo skuplje!

 

Ma jok, ovo sad svira najbolje što mogu sebi da zamislim. :) Sa dve jedinice po kanalu, dobro postavljene, namesto da se olako ispada iz "sweet-spot"-a, dobija se veoma fina pokrivenost područja za slušanje, doduše, i dalje nema priče o full range upotrebi u 70m2 podne površine (otud ogromna zrako-zapremina gde se zaljuljani ajer lako gubi) ali ni to me ne sekira pošto Alfe to sasvim dobro odrade kao podrška u donjih nekoliko oktava... Pride, u red vezani, nisu toliko niskoimpedantni (bar bi pojačalo trebalo da vidi unekoliko višu opteretnu impedansu)  a pošto nisam mešao babe i žabe nego sastavio dve koliko je god moguće iste stvari, efikasnost je bolja, subjektivno, još je lakše za slušnje i pitkije, možda je samo religija ali mi se čini da zapažam mnogo više detalja... Kako rekoh, za malo više od 2k€ koliko me sveukupno koštalo (elektrostatici), naprosto ne mogu sebi da zamislim ništa bolje. Ono što mi već odavno ne nedostaje je "koloracija" koja, hteli ljudi to sebi da priznaju ili ne, kod većine zvučnika do ove klase cene naprosto jeste prisutna - nekad to jako prija ušima, nekad malo manje, ali ima je... Doduše, postoje tu i one tzv "downside" iliti "no free lunch" stvari, amplifikacija i sve ostalo naprosto mora da prati... Ali to je već sasvim druga tema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Nisam stigao da ih poslušam - svratio samo kratko do Soltanusa, a i to poslom, u cajtnotu. Slike nisam ja pravio ali mislim da su dobre da prikažu koliko je napredovao estetski finiš (kome se više dopada klavir-lak od drveta)

 

post-13-0-33688300-1434264184_thumb.jpg post-13-0-99409600-1434264185_thumb.jpg post-13-0-41229900-1434264188_thumb.jpg post-13-0-92294500-1434264189_thumb.jpg

 

To me podsetilo na dane kada sam imao svoj prvi par elektrostatika... (slike datirane na 19. jul 2008)

 

post-13-0-38990700-1434264897_thumb.jpg post-13-0-26860800-1434264898_thumb.jpg post-13-0-23544900-1434264899_thumb.jpg

 

Mislim, ne bih ja sad nešto ni trpao ove stare slike nego me podsetio oglas sa KP: http://www.kupujemprodajem.com/Vrhunski-sistem-Soltanus-Acoustics-23052325-oglas.htm?filter_id=20475570

Očigledno je drugačija izvedba panela - ovi iz oglasa imaju tri vertikalno postavljena segmenta po celoj visini, kod mene samo jedan po visini i drugi deo, na cca 60-65% širine podeljen na pet manjih...

BTW, ovi iz oglasa mi deluju prilično "napušeni" (jbga, ne znam da li je do samog kolorita fotografije ili duvanskog dima al' mnogo jako vuče na žućkasto)

 

 

Da budem iskren, ideja u početku nije bila da kupujem gotovo, hteo sam da ih radim sam. Međutim, kad sam sračunao sav materijalni input, ispade mi jeftinije kupiti od Zolike (da i ne pričam da ja nemam pojma kako bih, a čovek je već umeo da napravi nešto što svira a ne ubija kad se približiš...)

 

Ipak, nije zgoreg da ako nekoga zanima nešto o samogradnji elektrostatika, pročita koju na temu: http://www.introni.it/pdf/Sanders%20-%20Electrostatic%20Loudspeaker%20Design%20Cookbook%201995.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To lampaško pojačalo (što stoji na zemlji) i jednog luxmana (nisam siguran jel to ono na gornjoj polici na sredini) je tako spušilo Onkijoj pojačalo D klase (od 250 eura) da je bilo strašno! Vidim sad stiglo pojačanje od Milana   :hot:  da se proba izvuć maximum, slična postava kao na sajmovima...

P.S. Mi smo Virtuoze slušali  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mi smo Virtuoze slušali

 

Ja naprosto ne postižem. Ako imam ja malo vremena, Zolika nema ili obrnuto, ili nijedan od nas dvojice ne stiže (najčešći slučaj). Al' dobro...

Biće dana kad odradimo rokadu sa ćerom... Nadam se.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Sasvim slučajno, juče bio nešto kod Soltanusa u firmi pa rekoh da usnimim neke stvari da mi olakša izradu crteža i tehničke dokumentacije. Naravno, kartica mi posle ostala u firmi pa nema slika. Elem... Zatvorite oči i zamislite: 1850mm visine plus postament, i cca metar širine. I još jedan toliki za drugi kanal. Pita me Zolika da li želim da čujem kako svira (musavi prototip) ajd...

Full range, ali stvarno. Čak ni nema subwoofera u prostoriji. Skinulo mi gaće preko glave. E, ovo sve i da prodam svu opremu iz kuće ne bi bilo dovoljno da ih kupim (pretpostavljam) a Virtuozi naspram ovog novog (ne bih mogao da kažem kakvo je planirano ime, ali ja bih u stilu iste nazvao "Monstruozo") deluju kao mali bookshelfi naspram velikog četvorosistemca... Daklem, ne mogu da kažem da svira za sve pare, ne znam koliko će to para biti na kraju, ali kad sam ugrubo sračunao koliko košta samo izrada metalne šasije, već to nije uopšte malo, a cena je formirana sasvim realno, bez preterivanja... Daklem, u nekoj skorijoj budućnosti će Soltanus veoma verovatno da se na tržištu pojavi sa nečim što će mnoge dovesti do bolnice da im se hirurški vrate vilice na mesto...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...