Jump to content

Soltanus ESL....


paja959

Preporučeni Komentari

Minimum za udaljenost slusaoca u odnosu na Quad ESL-57 je 155 cm.

Tako napisano, probano, i "pije vodu".

 

Za druge Quad modele, druge brand-ove sigurno da ima razlike.

Zakljucak : procitati u User Manual-u, pitati samog konstruktora sta predlaze i naravno - probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 A sto Vi kazete vufer moze i u cosak...

Nije svejedno gde će vufer biti stacioniran.

 

Uopšte uzev ESL priča je OK ukoliko se zadržite na tome što čujete iz panela (kao što je slučaj sa doktor-om recimo).

 

Integracija sa vuferom je u biti jako problematična. Najviše mi se od izvedbi dopada Stein-ov pristup (koji je nažalost sa aktivnom skretnicom). Takođe i integracija sa visokotoncem koju je Andrics napravio. Bogu hvala postoje dinamički drajveri koji su u najmanju ruku jednako transparentni kao ESL-ovi (ne svi ima i loših) i koji zauzimaju dosta manje prostora tako da se ušteda prostora na mid-u može iskoristiti za bas područje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slažem se da nije svejedno gde će vufer biti smešten, iako se ispod 150Hz zvuk rasprostire u obliku kugle pa može da se kaže da nije kritično, ali nije svejedno (ćošak i u ovom slučaju dolazi u korelaciji s rečju kazna na čega često hoće i da asocira)

Idealno je imati takav ESL koji radi sve od A do Ž (ili neko drugo slovo ako se posmatra iz ugla azbuke ili nekog drugog alfabeta) - dinamički je driver uvek nužno zlo ako se bez njega ne može...

 

Ja sam se opredelio za open baffle zbog činjenice što je karakter LF emitera najsličniji karakteru koji ima ESL, dakle, isijavanje bez ograničenja ili ispomoći kutije čime su izbegnute karakteristične koloracije koje idu sa "boxy" izvedbama, s druge strane, za OB u većoj prostoriji treba veća površina isijavanja po driveru da se dobije niži prenosni opseg i veći broj drivera da se dobije adekvatan SPL na tim nižim frekvencijama... Aktiva je bila jedino razumno rešenje u datim okolnostima jer bi pasiva bila poprilično zahtevna sa aspekta tačnog konstruisanja, izvedbe i usaglašavanja između dva opsega a pride ostaje mogućnost naknadnih intervencija ako se za to ukaže potreba (korekcija nivoa, faze, SPL-a, itd) Nisam siguran da me je ovo sveukupno zapravo više koštalo nego da sam krenuo putem izrade pasivne skretnice.... Na stranu pojačalo, Alfe sam kupio polovne u recimo malo jače od pola cene nove (u proseku) a ni nove ne spadaju u klasu skupih drivera, štaviše, drvenarije i nema nešto mnogo, možda bi doteklo dovoljno za par malecnih bookshelf kutija, a aktivna skretnica iako nova i nekorištena, prodavana je u praktično pola cene... S obzirom na to, mislim da sam odlično prošao - uz opasku da isto to ima jako nisku "resale" vrednost, ali pošto me zadovoljava i nemam nameru da sistem menjam, to me već odavno više ne brine...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne slažem se sa citiranim naravno. Sa delom do citata i rečenicom posle -  saglasan.

 

Ja sam zato to i tako napisao (da ne bude zabune, nisam ja nipošto protiv upotrebe dinamičkih drajvera, pu, pu, daleko bilo) jer živim u dubokom i nadasve iskrenom uverenju da ako bi postojao idealan zvučnik, isti bi bio u stanju da linarno prenese celokupan frekventni opseg koji je neophodan za potpuno uživanje u muzici. Ima ih koji su veoma blizu toga, ali ja nemam takav pa stoga i termin "nužno zlo, ako se bez njega ne može" ... iako je ovako koncipiran (OB) subwoofer sa dinamičkim driverima najbliži karakterom interpretacije karakteru interpretacije elektrostatika, ipak nije isti ili identičan... Membrana dinamičkog drivera, pogotovo ovako velika, ima sve mane koje dolaze sa ovakvim zvučnicima... Ipak, zadovoljan sam, pa ću sebi oprostiti što nisam bio toliko tvrdoglav i uporan da dođem do ESL-a koji može da odradi baš sve onako kako bih ja baš voleo... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...živim u dubokom i nadasve iskrenom uverenju da ako bi postojao idealan zvučnik, isti bi bio u stanju da linarno prenese celokupan frekventni opseg koji je neophodan za potpuno uživanje u muzici. Ima ih koji su veoma blizu toga, ali ja nemam takav pa stoga i termin "nužno zlo, ako se bez njega ne može" ...

ti dam da probaš one male koji idu na glavu? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Do sada nisam imao prilike da cujem ni jedan "hibridni" ESL, a da je dobar priblizno kao full ESL.

I sam sam posedovao skoro pa 20 god. Eminent Technology LFT 8 ( paneli sa 8" dinamickim basom u kompresiji ).

Ista firma, ali model LFT 3 koji je bio full panel, je bio vise klasa iznad, u odnosu na "osmicu".

Isto tako, Apogee - recimo modeli Duetta, pa Stage su bili superiorni za modele Centaur koji su bili hibridne topologije.

Martin Logan - takodje. Stari, dobri CLS model u odnosu na recimo Aerius.

Gradient firma je radila subwoofer-e specijalno za Quad ESL-57 ( postavljali su se kao postolja za 57-ice ).

Nisam slusao, ali je prica da  same 57-ice sviraju bolje bez tih Gradien woofer-a, nego sa njima.

Mislim da je ideja sa OB woofer-om inferiornija u odnosu na kompresionu varijantu.

Mozda gresim, ali ako pogledate gore pomenute hibridne varijante, svuda je radjena kompresija.

Jednostavno idem tom logikom renomiranih firmi koje su sigurno razmisljale o koncepciji za konstrukciju samog woofer kabineta.

 

Ono sto je evidentno u svemu ovome, tj. komparaciji full ESL vs. hybrid ESL je cena.

Po onoj - " kol'ko para, tol'ko i muzike".

Na zalost, za full ESL treba izbrojati vise novcanica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na zalost, za full ESL treba izbrojati vise novcanica.

 

Soltanus očito ima nameru da ovakve tvrdnje pretvori u stvar prošlosti, naime, Virtuoso (FR paneli) su jeftiniji od sistema Phoenix (dva skoro pa FR panela + mono sub) i to za dobre 2 hiljadarke dolara... (cena kod zastupnika s one strane bare) http://brooklynaudioinc.com/index.php?route=product/category&path=2_309

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam panele slušao samo na sajmovima i prezentacijama u svima poznatim uslovima i nije to loše, naročito sa vuferom, ali nikako nisam imao prilike da ih slušam na niskim glasnoćama u kućnim uslovima u, recimo, ponoć.

stein, kakva je tu situacija sa tim esl 150, sa i bez vufera?

i još nešto me zanima, ono kad je sipi išao na slušanje sa svojim ampom, da li je slušao sa vuferom ili bez?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ove 150-ke sasvim zadovoljavajuće sviraju u i bez vufera u sobi od recio 3x4 metra... Problem je kod mene gde je soba 10x7 a ja volim da recimo pustim "Pulse" ili Watersov  "The Wall Live in Berlin" pa sve još i da bude štimung kao da je live... E, onda bez subwoofera adekvatnih sposobnosti da popune kubaturu sve pa da ih zlatom pospeš, ne sviraju kako valja...

 

 

Mislim da je Sipi slušao sa wooferom, ali bemliga, ne mogu da tvrdim...

 

Treba ovo probati... fck kako je dobro (bez obzira što nije ni Pink Floyd i što inače nisam ljubitelj ove grupe...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Mislim da je ideja sa OB woofer-om inferiornija u odnosu na kompresionu varijantu.

Mozda gresim, ali ako pogledate gore pomenute hibridne varijante, svuda je radjena kompresija.

Jednostavno idem tom logikom renomiranih firmi koje su sigurno razmisljale o koncepciji za konstrukciju samog woofer kabineta.

 

 

Zavisi od izvedbe svakako. To sa po jednom malim basićem u kompresiji slažem se - nije dobro. Kada bi recimo kod Stein-a naređali 15-ice u kompresiji naspram 15-ica u OB videli bi smo šta i kako.  Logika firmi je nešto na šta se ne bih kladio, tu se ide na minimizaciju što gabarita, što troškova. Basovi većeg promera u stack-u, sa laganim membranama imaju velike radijacione površine i mali hod te samim tim i veću brzinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojasni mi malo ovo.

Bolje reci da li vec znas odgovor na to "sta" i "kako" ili bi zeleo to uporediti ( kompresija vs. OB sa 15" driver-ima ) ?

Smatram da bi samo na taj način - ekperimentom utvrdili šta više odgovara.  

 

Slažem se sa Stein-om da OB ima karakter ESL-a.

 

Mada kao što rekoh nisam pristalica tog koncepta (ESL + woofer ) jer se teško realizuje u pasivi zbog niske efikasnosti ESL-a. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK.

 

Da li mislis da to nisu vec radile firme koje prave ESL hibride ?

Da nisu pravili eksperimente za dinamicki bass driver u BR, OB, kompresiji ?

Da su se odlucili na kompresiju mozda iz nekog odredjenog razloga ?

 

Vidim sada si dopisao jos dve recenice, pa evo i ja da dodam ... :)

Postoji tu i problem na kojoj frekv. raditi skretnicu, da li bi amping, i jos drugih tehnickih  pitanja i potencijalnih problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naveo sam već sve razloge: ušteda prostora, budžeta i brzina drajvera.

 

S tim da je vrlo moguće da Stein-ove 15-ice imaju faktički veću brzinu (od tog jednog  malog) zbog manjeg hoda, a trebalo bi proveriti i podatke o masi kretnog mehanizma. Za alfe mislim da je 40gr.

 

Sad da li su radili eksperimente - ne znam. Verovatno jesu, ali čisto sumnjam da su OB uzimali u obzir.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moje iskustvo sa dipolima je relativno skromno (3 zvučnika u 3 različita prostora), nekonzistentno ali bih se usudio da za sebe zaključim sledeće:

 

u malim sobama (mislim, malim tipa ispod 15m2) gde je zvučnik i slušalac podstanar (ženadecaposlovniprostor) nema šta da traže paneli.

 

imaće prinudni smeštaj kao i slušalac, biće izloženi pomeranjuguranju a slušaoc neprijatnosti ponovnog nameštanja teško nalaženog sweet spota.

Bolje da kupiš sebi ES slušalice ako se pališ na takav zvuk dok si u prinudnom smeštaju. Stax i još neki su to već izmislili za tebe/nas, ne brini.

 

za sve ostale varijante (mala soba, velika soba, dominantan mužjak, usamljeni mužjak) uračunaj da će panel da svira toliko dobro koliko ti sebe ubediš da dobro svira. Kao i svi ostali zvučnici. Ali da zrače u oba smera srednje i visoke tonove to im je užasna mana ili prednost, u zavisnosti od toga da li znaš da se baviš sa jebačinom direktnog i reflektovanog zvuka koja je tu nešto drugačija neko kod zvučnika koji zrače uglavnom u jednom pravcu.

 

ostalo je u funkciji vremena i para kao i sve ostalo u životu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a ti si one tvoje esl-150 prodao?

 

Ako je ovo bilo pitanje za mene (cenim da jeste?) odgovor je da nisam prodao, a ne samo da sam odustao od prodaje zbog nedostatka interesenata nego sam i shvatio da bolje ne mogu da očekujem za toliko para koliko mogu da iscedim iz njih a istovremeno sam i zatvorio katanče na kasici i slobodna sredstva usmeravao u nekim drugim pravcima...

U najkraćem, za ovih cca 1500€ koliko sam uložio u panele, vufere i aktivnu skretnicu, ne mogu da dobijem ništa bolje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...