Jump to content

Aleph 2 monoblokovi


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Ukoliko ne vjeriješ proizvođaču i želiš kvalitetniji transformator možeš kazati da je trafo za brod, da je napon 440VAC i izračunati omjer koji ti treba pa ćeš dobiti za iste novce (račnaju po snazi) trafo sa manjim gubicima jezgre itd   .....

 

Bravo za inventivnost :) Inace nisam blizu mora tako da nisam imao pojma da se u instalaciji kao standard koristi 440VAC, cudno... ako si na to mislio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BTW hrvatski audiofili su toliko ispizdili ove gore proizvođače transformatora da već pušu i na hladno kada je u pitanju audio pojačalo pa sami pitaju je li napon u opterećenom ili neopterećenom stanju kolika je snaga trošila itd..... Obično kažem da mi treba određeni napon u neopterećenom stanju, a njega za ovu A klasu otprilike računam kao DC podijeljeno sa 1,35 (radio sam s jednim klasičnim graetzom, trafo sa zajedničkim srednjim izvodom). Za druge opcije može biti i drugačije.......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bravo za inventivnost :) Inace nisam blizu mora tako da nisam imao pojma da se u instalaciji kao standard koristi 440VAC, cudno... ako si na to mislio?

Takav je standard na velikim brodovima. Barem nekad bio, ne pratim nove trendove :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde kad bi rekao nekom da mi treba trafo za brod, tek bi me onda bledo gledali ali dobra ideja :D

 

Npr potreban trafo 230/20V, 300VA.

Standardno motaju sa 1,5-1,6T i zabole ih jer njihov digitron tako radi.

Sve vrednosti se pomnože sa npr 1,5 i naruči se trafo 345/30V, 450VA ili prvi veći, oni proračunaju kako već računaju.

Kad se priključi na 230V dobije se 230/20V, 300VA sa ~1T.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vala ja cu ici na EI varijantu samo zato sto u Kgu postoji firma koja radi jedino takve trafoe i sa njima mogu da popricam a ne da se dopisujem sa Trafcoom i na kraju da bude pami smo mislili...

Jos jedan plus za ovu firmu u Kgu je sto je vlasnik zagrejan za audio pa moze da mu se objasne zelje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Motao sam transformatore na više mjesta: Elektrosklop, Toroid, Trafo, su imena firmi.

Osim napomene da su transformatori za audio pojačalo, da žice trebaju biti dobro nategnute i precizno motane, nisam imao nekih posebnih zahtjeva.

 

Ukoliko ne vjeriješ proizvođaču i želiš kvalitetniji transformator možeš kazati da je trafo za brod, da je napon 440VAC i izračunati omjer koji ti treba pa ćeš dobiti za iste novce (račnaju po snazi) trafo sa manjim gubicima jezgre itd :)  .....

 

 

Ovde kad bi rekao nekom da mi treba trafo za brod, tek bi me onda bledo gledali ali dobra ideja :D

 

Npr potreban trafo 230/20V, 300VA.

Standardno motaju sa 1,5-1,6T i zabole ih jer njihov digitron tako radi.

Sve vrednosti se pomnože sa npr 1,5 i naruči se trafo 345/30V, 450VA ili prvi veći, oni proračunaju kako već računaju.

Kad se priključi na 230V dobije se 230/20V, 300VA sa ~1T.

 

 

 

Prijedlog i odmah nakon njega praktično rješenje.....Ma stvarno obožavam ovaj forum! :D

Tenx, ljudi!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vala ja cu ici na EI varijantu samo zato sto u Kgu postoji firma koja radi jedino takve trafoe i sa njima mogu da popricam a ne da se dopisujem sa Trafcoom i na kraju da bude pami smo mislili...

Jos jedan plus za ovu firmu u Kgu je sto je vlasnik zagrejan za audio pa moze da mu se objasne zelje.

Neke firme kao recimo Ayre koriste iskljucivo EI trafoe za pojacala. Jos ako su ti tu blizu sto da ne. Inace EI trafoi imaju  manji "bandwidth" (propusni opseg) i manju kapacitivnost izmedju namotaja a obe stvari su pozeljne kada se radi o trafoima za napajanje, narocito u  danasnje vreme kada je mreza puna suma iz swicerskih napajanja mnogih uredjaja. Ajd kada posetis tog tipa pitaj kojika je cena za trafo od 1KVA cisto da uporedim cene  sa torusima, koliko ja znam trebalo bi da su malo jeftiniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neke firme kao recimo Ayre koriste iskljucivo EI trafoe za pojacala. Jos ako su ti tu blizu sto da ne. Inace EI trafoi imaju  manji "bandwidth" (propusni opseg) i manju kapacitivnost izmedju namotaja a obe stvari su pozeljne kada se radi o trafoima za napajanje, narocito u  danasnje vreme kada je mreza puna suma iz swicerskih napajanja mnogih uredjaja. Ajd kada posetis tog tipa pitaj kojika je cena za trafo od 1KVA cisto da uporedim cene  sa torusima, koliko ja znam trebalo bi da su malo jeftiniji.

pa da,

jos da se nadovezem na Rorkovo razmatranje,

EI trafoi imaju gap. Cak i kada se lamele slazi jedna E pa i a onda obrnuto I pa E.

to je nalmanji gap ali postoji.

sledeci veci je kada idu po 2 E i 2 i lamele u paket

tu je gap veci

i ma kraju jos malo veci gap gde idu 3 E i 3 I lamele

i to je neki maximum koji se preporucuje za procep u EI trafoima.

Gap ce u principu jako smanjiti brzinu reakcije trafoa, ako u delicu sekunde na primar dodje veliki ili jako manji napon

sporije u trenutku vremena ce se tapromena odraziti na sekundar.

Takodje povecanjem procepa se smanjuje indukcija primara i povecavaju gubici, a raste i struje primara u praznom hodu...

.

Toroidni trafoi obicno nemaju procep (mada mislim da Edelinski moze namotati i toroidni trafo sa procepom)

toroidni treafoi reaguju mnogo brze na promene na primaru odmah to reflektuju na sekundar.

.

na toroidnim trafoima se ne moze rukom proveriti koliko se jezgro zagrejalo, samo namotaji

iz tog razloga recimo trafko postavlja termo osigurac odmah do jezgra a i blizu namotaja.

pa taj osigurac iskljuci trafo i ne ukljucuje se dok se ne smanji temperatura.

Kod EI trafoa je veoma jednostavno postaviti termometar i na jezgro i kod namotaja.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Majko mila kolike je Western Electric postavio trafoe u Germanijumski amp od svega 25W...

sledeci domaci rad - reparacija i prekomponovanje Westrex standardnog ampa

a vezano je za temu zbog toga sto pass u jednom novijem modelu koristi isti ili vrlo slican princip

transfromator pre izlaznih tranzistora :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bokte koji elaborat.

jesam negde prevideo studiju za C-C jezgra ili se tek zahuktavaš?

Pa jbg jel hoces da pricamo o goblenima? :D Ja sam naucio par korisnih stvari iz nekoliko postova, a ako je i jedan clan naucio nesto iz onog sto sam ja napisao to je ok. Valjda zato i sluzi forum ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko u pravu si, 

Forum zato i sluzi da razmjenimo misljenja i naucimo nesto novo, na svaku informaciju treba da gledamo kao na poklon... :)

Evo jos jedno pitanje, na nekim Passovim pojacalima on plocu za ground kondenzatora ( centralnu masu) stavlja od aluminijuma, kao na ovoj slici, sta mislite da li je ok da se ide sa tim a ne sa bakrom? Vidim da takodje umjesto da lemi koristi redne stezaljke na putu signala, npr single ended ulazi i slicno... Da cika Pass malo ne zakida ili to stvarno nema mnogo uticaja? Znam da mi je Welleman zastita uticala (tacnije releji na njoj) na zvuk i to se jasno culo u visokim, kakav li je uticaj redne stezaljke na tako kriticnim mjestima i da li ga zaista uopste ima, ili mi, samograditelji ponekad pretjerujemo?

Jedna slika je sa Aluminijumskom plocicom kako sam ja zamislio( potrudicu se da moji monoblokovi imaju ovaj koncept) a druga je sa rednom klemom, koju koristi ne samo na ovom, vec i na svojim veoma skupim modelima... 

post-1115-0-77766300-1415819161_thumb.jp

 

post-1115-0-11535100-1415819174_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, na drugoj slici se vidi da zice za konektore za zvucnik idu sa rednih stezaljki, takodje su stavljene i za napajanje plocice. Ta pojacala se greju, mozda se nesto razlabavi tokom nekog vremena, a verovatno ni kvalitet istih nije bas neki. Jbm li ga ja sam zapazio na vise fotki tih FW pojacala kao i ovde na drugoj slici da ni izvodi na ulazu i izlazu trafoa nisu upredeni. Postoji razlog zasto treba narocito zice sa sekundara trafoa da budu upredene i sto krace do plocice sa elektrolitima.

   Ja bih to sve lepo zalemio i da ne razmisljam o tome.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bokte koji elaborat.

jesam negde prevideo studiju za C-C jezgra ili se tek zahuktavaš?

i nije bas neki elaborat - vise na brzinu nabacene informacije na gomili... :)

sto se tice C jezgara prvo sto se namece i izdvaja C jezgra od ostalih tipova je pakovanje jezgra da upotrebim izraz iz mautomobilske industrije kada se spaja sasija koja nosi motor sa karoserijom - marriage :)

marriage - sastavljanje trafoa je neverovatno ubrzano...

.

najsporije se pakuju M jezgra, EI i U jezgra a C jezgra daleko brze od ostalih...

od ovih najzastupleniji h jezgara inace postoje i drugi tipovi.

.

takodje ogromne ustede u prizvodnom procesu se ostvaruju prakticnoi zbacivanjem pneumatskih presa koje vade lamele

iz table. Tu je preciznost i alat koji vrsi isecanje od vitalnog znacaja i taj alat i njegovo odrzavanje ostrim su skupi

da ne spominjemo energiju koja se pri tom trosi...

to je sve skoro izbceno iz lanca za C jezgra, jezgro se formita dugackom trakom koja se namota, ona je vec izolovana i dobija se verovatno u standrdnim sirinama i debljinama za svaku velicinu jezgra, dodaje se verovatno i neki lepak dok se jezgro namotava, i na kraju verovatno samo jedan zahvat nekom presom koja napravi to da bude cetvrtasto, posle toga se verovatno zagreva da se strvrdne smola kojom je traka zalepljena. ide dalje na secenje na polovine, ravnaju se odsecena mesta i poliraju

i to je to. prakticno nema ostaka koji ide na reciklazu.

.

kod C jezgra lamele su jako solidno i cvrsto zgusnute i ispresovane pa je takvo jezgro izuzetno kompaktno

i to celom duzinom lamela ili u ovom slucaju se moze reci namotaja trake.

na osnovu toga je veca iskoristivost, manji gubici, manjom masom se dobijaju verce snage uz manje temperature jezgra,

a posto je i jezgro za istu snagu manje manje se trosi i bakarne zice.

Tako da je usteda i energije koja se trosi na izradu i kasnija usteda zbog manjih gubitaka kao i usteda materijala veca nego kod ostalih tipova

.

medjutim ima jedna tacka koja necu da kazem da je problematicna vec moze biti pod  znakom pitanja

to je povrsina gde se formira procep. to je ona ispolirana povrsina gde se spajaju C moduli.

na toj povrsini i malo i unutratela su trake lamele odsecene i na om mestu su sve lamelice koje su inace u svom toku izolovane jedne od drugih

A sto su tanje manje su i tzv vihorne struje, btw

na tom mestu su sve lamelice spojene. Takvih povrsina ima 8 u kompletnom c jezgru

posto se tu spajaju a ujedno i prekidaju linije magnetnih sila to je ono sto razlikuje C od recimo EI jezgra gde uvek sve lamele bivaju izolovane jedna od druge i nema nikakvog spajanja lamelica duz celog toka i celom duzinom.

naravno to nema nekog velikog uticaja kod mreznih trafoa, ali sigurno igra ulogu kod visih frekvencija recimo?

:)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa Pass vec 100 godina pravi pojacala, kaze voli da ih sklapa sam.

 

Da sve polemi, pa stavi na test bench i ustanovi da treba nesto da doradi, kakav bi pain in ass bio razlemljivati debele licnaste zice :o

 

S imenom koje je napravio moze sebi da dopusti olaksanje u manufakturi u vidu modularnosti.

 

Nisu samo redne kleme, Ugs je na ICD konektorima, signal sa maticne ploce ka bankama folowera ide flat kablom sa konektorima itd...

 

Feed back ide kroz nekoliko konektora...... 

 

Mnogo toga DIY erima se servira kao rulz, otprilike kako bi trebalo, a onda na slikama otvorenih uredjaja vidjamo razne interesantne stvari. U svakom slucaju standardi za taj deo price ne postoji, radi ko kako hoce, voli ili mu je lakse.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko u pravu si, 

Forum zato i sluzi da razmjenimo misljenja i naucimo nesto novo, na svaku informaciju treba da gledamo kao na poklon... :)

Evo jos jedno pitanje, na nekim Passovim pojacalima on plocu za ground kondenzatora ( centralnu masu) stavlja od aluminijuma, kao na ovoj slici, sta mislite da li je ok da se ide sa tim a ne sa bakrom? Vidim da takodje umjesto da lemi koristi redne stezaljke na putu signala, npr single ended ulazi i slicno... Da cika Pass malo ne zakida ili to stvarno nema mnogo uticaja? Znam da mi je Welleman zastita uticala (tacnije releji na njoj) na zvuk i to se jasno culo u visokim, kakav li je uticaj redne stezaljke na tako kriticnim mjestima i da li ga zaista uopste ima, ili mi, samograditelji ponekad pretjerujemo?

Jedna slika je sa Aluminijumskom plocicom kako sam ja zamislio( potrudicu se da moji monoblokovi imaju ovaj koncept) a druga je sa rednom klemom, koju koristi ne samo na ovom, vec i na svojim veoma skupim modelima... 

attachicon.gifxa160.5-1-pass-labs.jpg

 

attachicon.gifaleph-x-1-pass-labs.jpg

Ako stavljas te kondenzatore na sraf onda je teorijski bolje i da ploce za GND budu od aluminijuma. Ti prelasci sa bakra na aluminijum mogu da budu problematicni u visokonaponskim vodovima zato i postoje specijalne spojnice za spajanje bakarnog kabla sa aluminijumskim ali koliko to smeta kod pojacala nemam pojma, ljudi prave i sa bakrom pa je ok. Mislim da nije losa ideja da kada budes 100% zavrsio amp tu plocu bilo da je od bakra ili aluminijuma predjes bas tankim slojem laka cisto da ne oksidira, da se ne obrukas kada posle par godina otvoris amp da pokazes nekoj zenskoj svoj rucni rad.  :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa Pass vec 100 godina pravi pojacala, kaze voli da ih sklapa sam.

 

Da sve polemi, pa stavi na test bench i ustanovi da treba nesto da doradi, kakav bi pain in ass bio razlemljivati debele licnaste zice :o

 

S imenom koje je napravio moze sebi da dopusti olaksanje u manufakturi u vidu modularnosti.

 

Nisu samo redne kleme, Ugs je na ICD konektorima, signal sa maticne ploce ka bankama folowera ide flat kablom sa konektorima itd...

 

Feed back ide kroz nekoliko konektora...... 

 

Mnogo toga DIY erima se servira kao rulz, otprilike kako bi trebalo, a onda na slikama otvorenih uredjaja vidjamo razne interesantne stvari. U svakom slucaju standardi za taj deo price ne postoji, radi ko kako hoce, voli ili mu je lakse.

Jeste on ne obraca paznju na te stvari nego pravi kako mu je najlakse. Ali ako je bokiooo7 u ovo uso pun entuzijazma mislim da mu nije tesko da lemi, uvrce zice i slicno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...