Jump to content

Koje pojacalo napraviti? Saveti, iskustva, ideje...


pakonja

Preporučeni Komentari

Ja slusao M-600A kod prijatelja i to sam se bas naslusao tog odlicnog ampa, mislim da je oko 2 x 30W cini mi se?

a zapremina mu je velika, takodje je i zacujuce masivno.

Izrada - prva klasa, mislim da je 8-10mm debljina zidova sasije svudamnogo bolje od bilo kojeg kupovnog ampa koji sam video.

hladnjaci su mu unutra normalno sa otvorima...

Meni se to jako dopalo kako radi... Stvarno izvanredno.

.

Toje neki ODNF koncept i ima dupli izlaz. (pogledati na konceptualnoj shemi) i to klasicni BJT 2SA1943/2SC5200

A moze i google, neki japanci su konstruisali vise pojacala tog koncepta povratne veze...

.

Ja sam nesto isprobavao u simulacijama naravno manje snage i sa parovima BD139/140 i vrlo dobro se ponasa....

.

E da kod tog Luxmana, sto me je zaprepastilo, terminali za zvucnike su velicine slavine, i od nekog izuzetno lepog

materijala. Takvu ergonomiju i solidnost a u kombinaciji sa sofisticiranim i vazdusastim dizajnom, nisam do sada video. 

.

Unutra naravno annyversary transformator povodom 75 godina od njihovog patenta tog tipa mreznog trafoa koliko mi se cini

i koliko se secam za godine, mozda i gresim...?

.

To je takav uredjaj da zahteva savijene noge u kolenim kada se podize sa zemlje. Ko se prevari povredice kicmu sigurno...

ipak moj favorit bucko mono iz te fenomenalne serije b-1000f

http://amthanhmoihuylan.com/p2439874/luxman-b-1000f-monoblock-amplifier

ovo bi trebao deca da uce u osnovnoj skoli na OTO-u, kako se pravi i kako bi trebalo da izgleda pojacavac snage...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 173
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

tacna analiza se moze dati samo za specificirano odredjeno kolo

 

inace se mozete vrteti do beskonacnosti

 

zna se vrlo dobro sta je definicija A klase , kako se odnosi na SE , na PP i na sve izmedju , i sasvim se lepo predocava grafovima .

 

a sasvim je druga stvar analiza konkretnih fizickih resenja, kad se uzmu u obzir razliciti mehanizmi biasinga , kao i razlicitih aktivnih elemenata u izlazu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Linkali smo dovoljno materijala pa tko hoće čitati neka čita, nitko se nije pametan rodio (osim nekih).

 

Još samo jedna rečenica po pitanju "prave i neprave, čiste i nečiste" A klase. Svaki push pull nakon što prođe granice rada u A klasi nastavi neko vrijeme raditi u AB klasi dok mu to napajanje dozvoljava, dok single ended to jednostavno ne može pa prelazi u kliping. I to praktično uvijek u nesimetrični. Neki forumaši su se čak i kod mene uvjerili u to, budući sva moja SE pojačala imaju ugrađenu DC zaštitu (brzu), upravo iz tog razloga, a koju smo u bjesomučnom naganjanju buke uspijevali i aktivirati.

 

P.S. @ZZZ, odličan link

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko i kakvo je napajanje, itd, je sve lepo i fino, ali suština je u deklaraciji. Ako neko kaže da nudi 2x30W/8 Oma u klasi A, i ispuni tu specifikaciju, sve je u redu, a ako preko toga posle može da isporuči još 10 ili 100W je sekundarno, jer je kupljen kao 30W/8 Oma klasa A.Najzad, u nekom apsolutnom smislu, SVAKI pojačavač u klasi AB ima neki segment u kome radi u klasi A. Naravno, on je najčešće jako mali, u slučaju Japanaca obićno na 20-40 mA, kod Evropljana to se malo penje na recimo 35-80 mA, itd. Ali činjenica da to imaju ih ni pod razno ne kvalifikuje za prodaju kao uređaje u klasi A.Kao što iz prkse znamo, ni klizni bias se nije baš proslavio. Ispalo je da je to bila više moda i tržišna prinuda nego neko stvarno dobro tehničko rešenje, mada tu valja spomenuti Krell-ov "Sustained Plateau Bias" sistem, koji po svemu sudeći jako dobro radi, ali je zato blago rečeno komplikovan i skup. Technics je to radio sa jednim senzorskim tranzistorom koji je po potrebi povećavao bias, ali se nisu proslavili time, jer su im na testovima i dalje nalazili tragove prekidanja tamo gore visoko, koje čak ni NFB nije mogao da otkloni. Pogledajte testove njihovih uređaja iz druge polovine 80ih.I dalje nema zamene za pravu stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gluvi telefoni.

Impuls je lepo  objasnio.

 

Ima konstantnu potrosnju sto se tice transformatora, a naravno da kada +rail vuce vise struje, -rail vuce manje (push pull).

 

Evo lepo grafika simulacije:

 

Prvi grafik izlazni napon iz ampa na 8 oma.

Drugi grafik Snage na pozitivnoj i negativnoj grani napajanja.(V1 pozitivni izvor napajanja i V2 negativni izvor napajanja)

Treci grafik zbir snaga obe grane napajanja (tu je potrosnja konstantna).

 

Sto se tice push pull clase A tu se prica zavsava i nadam se da je sada sve jasno.

 

Single ended je druga prica.

Transient Analysis.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mesate cistu a klasu i prelazak iz a u ab. U cistoj a klasi pojacalo jednako trosi i kad nema signala i kad je maksimalan signal samo je raspodela energije hladnjak-zvucnik drukcija pa se najvise greje kada nema signala

Upravo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pakonja,

 

imam utisak da ti je ovo prvo pojačalo koje praviš. Ako je tako, nisam siguran da je Calor pravi izbor, posebno ako to nisi imao priliku da negde slušaš, što je vrlo verovatno pošto i nema mnogo napravljenih tih pojačala. Mnogo grejanja i problema vezanih za to, a ako ne bude neke sinergije sa ostatkom tvog sistema, posebno zvučnicima, može da se dogodi da se ti na kraju budeš pitao čemu sav taj trud. Druga je stvar sa nekim ko je napravio mnogo pojačala, ko ima mnogo iskustva i kome je izrada još jednog pojačala stvar rutine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@van reitz, 

 

Istina je da nikada pojacalo nisam pravio a za sve postoji prvi put :) Da li si ti imao priliku da cujes ovo pojacalo kako radi? Ako jesi prenesi nam svoja iskustva... Inace, sudeci po utiscima na drugom forumu, poprilicno sam siguran da ce raditi bolje nego moj tranutni Marantz PM7000 sto na neki nacin i jeste moj cilj - da se zabavim, naucim nesto i dobijem kvalitetnije i bolje nego trenutno pojacalo. Trenutni Marantz mi nema nesto siroku i duboku pozornicu i nekako mi je ravan zvuk tako da predpostavljam da cu sa ovim pojacalom dobiti to sto mi nedostaje kod Marantz-a. Voleo bih da cujem i malo detaljniji komentar sto se tice uparivanja sa zvucnicima zasto se ne bi slozilo sa mojim trenutim zvucnicima Monitor Audio RS8?

 

Iskren da budem i mene brine to da ne dodje do toga da ga sklopim i onda da se razocaram jer to nije taj zvuk koji sam hteo, ali.... jedini nacin da saznam je da zagrizem i da ga napravim... kad vec nemam gde prvo da ga cujem... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Očigledno je da te "tehnička korektnost" komercijalnog Marantzovog mainstream-a nije osvojila. Na tvom mestu ja bih napravio nešto što se mnogo topološki razlikuje od tvog sadašnjeg pojačala ali ne nešto što je mnogo ambiciozno za prvu samogradnju kao Calor. To što je Calor u A klasi nije garancija da će to da na tvom sistemu bolje radi od Marantza, odnosno da će tebi to više da se svidi. (Jedan forumaš je pre par dana kupio Musical Fidelity A1 David, i kako vidim već ga prodaje 20 evra jeftinije nego što je bio u oglasima. Znači nije bio oduševljen A klasom tog inače čuvenog pojačala).

 

Ako koristiš PC kao izvor zvuka ja bih na tvom mestu probao Kelco RK3980 kit (2 komada za stereo). To je jeftino, treba ti mali trafo, mali hladnjak a dobićeš pojačalo koje se mnogo razlikuje od Marantza po zvuku. To je jako uprošćena topologija čuvenog Alexander current feedback pojačala gde se za front end koristi power IC TDA2030A a sa njegovih napajačkih pinova pogone izlazni tranzistori. Ne treba da te od gradnje odvrati neko ko će da kaže da je to pojačalo koje ima elko na izlazu, to je baš dobro - ne možeš nikakvu štetu da napraviš zvučnicima ni u kom slučaju. Prvo montiraš tranzistore i IC na hladnjak, nabaciš pločicu preko pinova pa teko onda lemiš (da budeš siguran da je sve dobro prionulo na hladnjak).

post-823-0-44808300-1398366707_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao izvor zvuka koristim Philipsov CD, dok ne nadjem neku adekvatnu i kvalitetnu zamenu za njega, odnosno neki DAC za racunar koji ne pravi sumove i ne mrlja zvucnu sliku... ali o tome cu drugom prilikom... Sto se tice Calor-a, verujem da je veci zalogaj za mene koji nikada pojacalo nisam pravio ali poprilicno sam ubedjen da cu nekako izaci na kraj sa njime.... ako pak i zakocim iscimacu malo i Boru a i vas ostale sa foruma kako bi ujedno naucio nesto o dijagnostici problema i resavanju problema... covek se uci dok je ziv :) A i Bora je potpuno korektan covek... nekako mi uliva poverenje da je to sto je napisao zaista tako tj. da je Calor jedno zaista dobro pojacalo... Ovaj put malo igram na i intuiciju... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Očigledno je da te "tehnička korektnost" komercijalnog Marantzovog mainstream-a nije osvojila. Na tvom mestu ja bih napravio nešto što se mnogo topološki razlikuje od tvog sadašnjeg pojačala ali ne nešto što je mnogo ambiciozno za prvu samogradnju kao Calor. To što je Calor u A klasi nije garancija da će to da na tvom sistemu bolje radi od Marantza, odnosno da će tebi to više da se svidi. (Jedan forumaš je pre par dana kupio Musical Fidelity A1 David, i kako vidim već ga prodaje 20 evra jeftinije nego što je bio u oglasima. Znači nije bio oduševljen A klasom tog inače čuvenog pojačala).

 

Ako koristiš PC kao izvor zvuka ja bih na tvom mestu probao Kelco RK3980 kit (2 komada za stereo). To je jeftino, treba ti mali trafo, mali hladnjak a dobićeš pojačalo koje se mnogo razlikuje od Marantza po zvuku. To je jako uprošćena topologija čuvenog Alexander current feedback pojačala gde se za front end koristi power IC TDA2030A a sa njegovih napajačkih pinova pogone izlazni tranzistori. Ne treba da te od gradnje odvrati neko ko će da kaže da je to pojačalo koje ima elko na izlazu, to je baš dobro - ne možeš nikakvu štetu da napraviš zvučnicima ni u kom slučaju. Prvo montiraš tranzistore i IC na hladnjak, nabaciš pločicu preko pinova pa teko onda lemiš (da budeš siguran da je sve dobro prionulo na hladnjak).

Ne zezaj sa tom trash semom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problemi sa šemom koju je postavio Van Reitz su prilično veliki fazni pomeri koje unosi taj elektrolit na izlazu i obogaljen faktor potiskivanja (damping factor), koji je nužna pojava kod elektrolita čija impedansa raste sa učestanosti. U svim takvim šemama, kvalitet zvuka je (pre)često određen upravo tim elektrolitom, pa se desi da jeftina šema traži basonoslovno skup elektrolit na izlazu, koji prilično smanji njenu funkciju jeftinoće.Meni lično, sasvim subjektivno, pomalo smeta i obično lepljivo sladak zvuk koji se na kraju dobije. Znam ljude koji se kunu u taj zvuk, dakle to je lična stvar, ali što je zvuk subjektivniji, to je i rizik veći.Ponavljam - duboko sam ubeđen da je problem sa Marantz-om ne i pojačavaču, nego u predpojačavaču. Tu ga treba poboljšati zamenom op ampova i eventualno potrebnim sitnim doradama uz to. Ali, konačna odluka je Pakonjina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Voleo bih da mi neko objasni sta znaci obican zvuk i hi end zvuk.Evo imam 50 i neku godinu a jos nisam skontao razliku izmedju ta dva zvuka.Momentalno za mene postoji samo ono sto mi se svidja ili ne.Sad da li taj zvuk kosta 100 eura ili par iljada meni je sve jedno.Bilo je da cujemo stvarno skupe uredjaje i po raznim casopisima nahvaljene pa onda sledi razocaranje jer to mom uhu ni malo ne zvuci dobro.sad izvinte sto se mesam ali me iznerviraju komentari na sasvim ,,obicnom zvuku,, pa me uvati neizdrz da ne kazem koju.Ja sam za to ako to tebi dobro zvuci ok ne mesam ti to tako cujes i nema daljeg ubedjivanja.Al sam se raspiso jbg izvinite jos jednom ,nisam ovoliko napiso za 10 godina,matori sekes.Pozdrav. :whistle2:  :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda je šema trash ali je predložena kao nešto što je totalno drugačije od Marantza, kao eksperiment, posebno što je tu ukus presudan faktor. Ja znam nebrojeno slučajeva ljudi koji su kupili skupa i tehnički izvanredna pojačala pa im se zvuk uopšte nije svideo.

 

dvv me je takoreći preduhitrio sa njegovim komentarom, jer sam i ja mislio da napomenem kako preampovi imaju bar isto toliko veliki uticaj na zvuk kao i pojačavači snage. Zamenom tog IC u preamp sekciji Marantza može mnogo da se promeni zvuk, a da li će to biti u željenom pravcu nemoguće je predvideti. Vrlo jednostavan upgrade je da se odlemi postojeći IC, stavi podnožje i onda u njega umeću po potrebi j-fet opampovi ili bipolarci raznih oznaka dok se ne dođe do željenog zvuka. Konkretno pakonja želi veću zvučnu pozornicu što može da se dobije stavljanjem j-fet opampa OP275, OPA2134, etc.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je Borko u pravu

Sa tom shemom nesto nije u redu najverovatnije odmah krene da osciluje...?

.

Nesto slicno ako ne i identicno je bilo objavljeno u sam-u pre jedno 30-40 godina...

Sad, se ne secam tacno da li sam ja sklopio po stampanoj plocici koja je isto bila data

ili drug?

Uglavnom, odmah po prikljucivanju ON - FSSSSSSTT beli dim, sve izgorelo...

A tada su bili originalni originalni elementi po prodavnicama, nije bilo kuneskih kopija...

odmah potom baceno u kantu za djubre.

Sledeci amp Darlington, na oto-u iz Motorolinog handbuka - radio iz prve... :)

I jos uvek radi (kod jedne drugarice...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uopšte ne mora da bude sa JFET ulatima. Na primer, ja sam dobijao odlične rezultate zamenom nekih NJR op ampova sa AD826, načisto propevalo kao od šale.Oko uticaja preamp, evo vam moj slučaj. Posle 33 godine, častim sebe sa lijijom Philips Black Tulip. Hteo sa ja da je imam još 1979. godine, ali bila je papreno skupa, jednostavno nisam imao para za nju. Tjuner (AH180) i preamo (AH280) najbolji modeli iz serije, samo je pojačavač snage (AH370) bio onaj manji, sa 2x60W/8 Oma, a ne onaj veći (AH380, 2x100W/8 Oma).Prvi hladan tuš mi je bio saznanje da su sve komponente napravljene u Japanu, videle Evropu nisu. Po sastavu i nekim detaljima, nagađam da je autor firma Hitachi, ali ne smem da tvrdim.Drugi hladan tuš je bio zvuk. Sav nekako tanak, da ne kažem anoreksičan, nema telo, nema masu, nema autoritet. Nije baš piskav i vriskav, ali nije ni daleko od toga. I krenem ja u potragu, da vidim šta je. Zamenim pojačavač snage sa Marantz 170 DC pojačavačem, nešto malkice bolje, ali još uvek ne valja. Zamenim tjuner reVox-om, opet malo bolje, ali ništa bitno. I na kraju zamenim preamp, stavim prvo Marantz 3265B, velika razlika nabolje, zamenim sa HK Citation 21, još bolje.Zaklučak je jasan. Preamp, bilo interni, bilo eksterni, je jedna jako oseljiva sprava koja može da uzdigne ili obori ceo sistem, jer je u sredini između svega ostalog, a ima posao skretničara i laganog pojačavača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljiva mi je ova teorija o preamp-u....  malo ste mi zagolicali mastu...s obzirom na to da sam definitivno resio da pravim pojacalo pa dok cekam da skupim sve delove polako cu poceti i da razmisljam o preamp-u... a moguce je da cu pre skupiti sve potrebne delove za preamp nego za pojacao...

 

Kao sto sam i ranije rekao Marantz necu da otvaram i modifikujem jer mu to drasticno obara vrednost... ali posto on ima jumpere za preamp i amp postoji velika verovatnoca da cu napraviti jedan preamp pa cisto da vidim kako se ponasa sa marantz-ovim pojacalom a ujedno i njega da kasnije koristim za Calor koji cu praviti... Hajde bacite link za neki preamp koji bi bilo ok napraviti... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Voleo bih da mi neko objasni sta znaci obican zvuk i hi end zvuk. Momentalno za mene postoji samo ono sto mi se svidja ili ne. sad izvinte sto se mesam ali me iznerviraju komentari na sasvim ,,obicnom zvuku

Pardoniram se, da se pravilno odrazim: ne sviđa mi se zvuk Tog pojačivača. (npr. sviđa mi se zvuk babela - neko ga ceni za topao, obojen, znači TDA ima hladan i crno-beli - al nevažno za mene, htedoh se ograditi od "običan")
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...