Jump to content

MOTALICA - regulacija brzine


Lemić

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 233
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

preživeo si bb-a to je najvažnije.

Iz svakog susreta sa pomenutim nosim prijatne uspomene i boljitak u unutrašnjem potential-u... Da su (skoro) svi takvi, bio bi nam mnogo lepši život...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vintage :) extra

 

Hvala zaista.

 

Moram da priznam: iako nemam (meni poznatu) potrebu za nekim namotajima u ovom trenutku poželim, gledajući ove slike, da je imam... Možda je tome doprineo i nedavni blizak susret sa BB-om... ;)

 

Slika ima trenutno 120, manji deo  postavljen, možda ipak postavim zasebnu detaljniju temu. Nisam ni ja imao potrebu, želju da, TVC, OT, al verovatno je nikad ne bi ostvario da nije bilo prinude, možda ni sad da nisam rasturao trafo, da sam kojim slučajem poslao trafo na premotavanje nekom od "profi" viklera, zadovoljio bi se da uređaj ponovo radi i živeo-slušao u zabludi da radi mnogooo bolje. Grdno sam se razočarao Kenjalom i njegovim radovima.

 

Šta je BB?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljiv i lep projekat. Ovo mi je prvo motanje pa nemam pokriće. Ko što sam napomenuo, dostupna mi je ultra hajtek motalica, motano mi je i na mašini koja radi za vojne potrebe, u školskoj radionici više škole u Beogradu... tu i tamo sam viđao razne mašine i sretao sa dosta motača uključujući i "ugledne" ...U ovoj našoj audio priči ne postoji kratica, jeftino, bez muke,...pa ni kod motanja. Stiskom na dugme se ne može dobiti dobar trafo već manje ili više loš jer najmanje zavisi, ili čak uopšte, od mašine. Na mojoj makini nisam koristio povratne preklopnike za obrt smera, brzina nije prelazila desetak a korak po(d)smaka je empirijski određivan. Na motanju VII sekundra, 182 navoja, žica 0,32, slagala je do 150 ko žiletom i onda počinje na jednoj četvrtini tela, ćošku, da felšira iako svuda naleže bez zazora, proveravam nokotom, i na 170-tom prvi preskok, pomerim glavu i opet žica na tom mestu ne ide paralelno sa telom ali ako se podesi vodilica na foru može dobar broj okretaja da najašuje a da ne naskoči. Na 182. , na kraju, zazor do ivice tela je svuda kontinuiran i zaključak je da samo liveno telo nije pravilno već romboidasto, šreh,krivo,ko zna. Dalje, mašina mora da bude poprilično robusna da bi mogla debela žica da se predzategne, ovih 1,20 bukvalno krivi ploču na koju je zašrafljena mašina i španer, rukom nema šanse da se drži, velika sila je nužna da bi oblik trafoa imao četvrtastu formu što je ukazuje da je žica lepo nalegala i da rizik bruma je znatno umanjen. Ništa bez ruku tj. prstiju, zato Šolaja za ovu potrebu samo ručno što mi je uvek bilo čudno, sad nije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to neki specijalni Lister fen, jel?

:D

 

Da, ko onaj školski, greje i  ladi, no posle  dobrog kupanja

post-786-0-93991900-1390694906_thumb.jpg

 

nije ipak dovoljan pa sušenje, pečenje u furuni, na tihoj vatri

post-786-0-27075500-1390695178_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a što bi ih glancao?

 Zahrđali što samo po sebi nije loše, naprotiv, nego se po ivicama tu i tamo navatala oksidna prašina pa reko da ne ulazi među plehove kad pakujem i pravi mikro gepove pa posle da tandrču, a i usput da proverim orjentisanost al sam se već zabrojo pa ću morati kod nabijanja da definišem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolegione Lemic-u 

 

   Pitanje :  Motas li izlazne   PP  trafoe ?

 

Ovaj rad je u stvari bio vežba i spoznaja ličnih afiniteta upravo za izradu audio izlaznih trafoa koji iziskuju vratolomnu kristijaniju za koju je potrebno strpljenje i volja. Sledeći na redu je verovatno TVC trafo u nekoj nabudženoj varijanti, ako Šolaja aminuje, pa potom par izlaznih za GM70 jer ovo sada što je, je ispod crte, Kenjalov motač. Inače sam mnogo tupio oko izlaznih i upravo je jedan od trikova ovde primenjen. Preračun ne umem da radim al ima ko, no u najvećoj meri projekat zavisi od mogućnosti motanja, ono primar sekundar može svako. Trafo je velika enigma, postići optimum kroz uvek nužan kompromis je velika mudrolija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Скидам капу на уложеном труду и приказаном раду.

Једино ми нешто боде очи-

први трафо па заливен лаком и запечен!

треба тако,не спорим,али недао ти бог да си негде нешто погрешно прорачунао или не дај боже нешто кренуло по злу,цео намотај може само у канту,јер га више не одмота.

Но добро,ја ионако стављам свима познату(сем мени) траку која нагриза лак,ово је школски.

 

Кад сам ја мотао свој први трафо,рачунао 3 дана и 3 ноћи,однео мајстору да прегледа ,наравно пун себе...

Човек погледа писаније ,баци све те папире и запита ме који ми напони требају.

Око једноставних ствари не треба претеривати.

Још једном леп рад,а пре свега похвале за вољу.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

    Kolegione Lemicu 

 

 Ne smatram da je motanje OPT-a neka velika carolija , trafo ko i svaki drugi trafo , zbir kompromisa .....

 

.... licno smatram da se mnogo podcenjujes ! , i da ti mozes to namotati lakocom !  

 

Ali da ti ne tupim ,  radi se o paru izlaznih PP / UL trafoa  , svaki za  4 x el34  ,  B+ = 450VDC , A klasa , Raa ~ 3,3K  , izlazne snage 70W max . izvodi za G2 moze na 43 % , pa sve do 50 % . 

 

 Varijanta 1  :  

 

Iskrini  izlazni trafoi , potpuno rastureni , EI profil , imaju originalana tela ( spulne ) spremna za namotavanje ,  koja su ociscena od prethodnih namotaja  , povrsina jezgra = 19 cm , kompletan proracun i sema namotavanja obezbedjeni . 

 

Varijanta 2 : 

 

 Grundig  dupla C jezgra , potpuno rastureni , nemaju tela spulni , ali imam materijal od koga se mogu napraviti , povrsina jezgra 16 cm , kompletan proracun i sema motanja obezbedjeni . 

 

 U obe varijante placam kompletne troskove izrade ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Скидам капу на уложеном труду и приказаном раду.

Једино ми нешто боде очи-

први трафо па заливен лаком и запечен!

треба тако,не спорим,али недао ти бог да си негде нешто погрешно прорачунао или не дај боже нешто кренуло по злу,цео намотај може само у канту,јер га више не одмота.

Но добро,ја ионако стављам свима познату(сем мени) траку која нагриза лак,ово је школски.

 

Кад сам ја мотао свој први трафо,рачунао 3 дана и 3 ноћи,однео мајстору да прегледа ,наравно пун себе...

Човек погледа писаније ,баци све те папире и запита ме који ми напони требају.

Око једноставних ствари не треба претеривати.

Још једном леп рад,а пре свега похвале за вољу.

 

Hvala. Prikazani su šturi osnovni elementi a mnogo toga može da razume ili nasluti samo ko je probao i zna probleme i  oko proračuna i zanatskog rada. Proračun je Šolajin a bila su još 2 dodatna plus sam ja prebrojo navoje kad sam razvaljivao uglješu tako da tu neće biti greške iako je nov tip trafoa. Lično sve što radim uglavnom ne omašujem al zato uložim neuporedivo više truda, jednostavno se ne oslanjam na ono uobičajeno, ma valjda neće. No slažem se, đavo nikad ne spava pa ako nešto ne bude dobro jovonanovo, spreman sam i na to. Što se tiče izolacije, izabro sam školski i naj nezahvalniji način ali tonski po logici mora da je najbolji. Takođe je i lak mandža  organska i lako se razdvoji uprkos pečenju. Jeste ovo moj prvi trafo al po saznanju ko da nije, dugo ja meračim ovo. 

 

(Zaista sam temu pokrenuo radi potrebnog rešenja bez ikakve namere ili želje za hvalospevom pa me tako i doživljavajte, molim sve Vas. Van sam forumskih hifilogija već dugo i nemam potrebu ni sujetnu ni prihodnu, čak nešto  ni tehničku mada nema  sveznalica, sebe smatram dunđerom. I Daudio, posebno mi je drag i čast tvoj komentar i učešće.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

    Kolegione Lemicu 

 

 Ne smatram da je motanje OPT-a neka velika carolija , trafo ko i svaki drugi trafo , zbir kompromisa .....

 

.... licno smatram da se mnogo podcenjujes ! , i da ti mozes to namotati lakocom !  

 

Ali da ti ne tupim ,  radi se o paru izlaznih PP / UL trafoa  , svaki za  4 x el34  ,  B+ = 450VDC , A klasa , Raa ~ 3,3K  , izlazne snage 70W max . izvodi za G2 moze na 43 % , pa sve do 50 % . 

 

 Varijanta 1  :  

 

Iskrini  izlazni trafoi , potpuno rastureni , EI profil , imaju originalana tela ( spulne ) spremna za namotavanje ,  koja su ociscena od prethodnih namotaja  , povrsina jezgra = 19 cm , kompletan proracun i sema namotavanja obezbedjeni . 

 

Varijanta 2 : 

 

 Grundig  dupla C jezgra , potpuno rastureni , nemaju tela spulni , ali imam materijal od koga se mogu napraviti , povrsina jezgra 16 cm , kompletan proracun i sema motanja obezbedjeni . 

 

 U obe varijante placam kompletne troskove izrade ! 

 

Samo sam realan u subjektivnoj proceni sebe i nisam očekivao ovo kako sam namotao, ne koristim izraz ispalo. Uobičajeno znanje se svodi na recimo 3 sekundara i dva primara, preko toga ima previše problema, međutim ima niz trikova da se trafo ispruži što više dole a da parazitni kapacitet ne pojede gore mnogo, koja je donja prihvatljiva granica je za diskusiju. Jedan je simetrična podela tela recimo a nešto što je relativno poznato je obrtanje smera ali koliko i u kom odnosu je sakriveno. Lično ne smatram visoko permabilna gvožđa lepim...

 

Sad sam zatečen, ne znam šta da odgovorim. Mislim da je prerano da donosim sud bar dok GM ne zasija a to će potrajati još par dana, moram da izradim nosače, šrafove, stezače...Ajd, u načelu što da ne, greške idu na moju dušu, uvek. Livena tela mi se ne sviđaju, pravio sam ih od pleksija, što je komsikomsa, prešpana i to bude dobro, mada ću ubuduće raditi bez tela odnosno samo na radnom tako da se maksimalno iskoristi prostor u gvožđu i bakar priđe što bliže uz njega, rade mnogi tako. Ništa, da ne zamaramo auditorijum sa pošto zašto, pp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...