Jump to content

3d printing - brza izrada prototipa


andrics

Preporučeni Komentari

Nisi u pravu ZZZ, ovde je ista ta tehnika prisutna par godina.

Mogu se kupiti savremeni 3D printeri i oprema. Jedino je broj zainteresovanih mali a tehnologija još uvek dosta skupa.

Ko potraži po netu, naći će... evo jedne adrese ( iz Zemuna ) http://www.3d-caddit.com/content/view/32/71/ 

Tacno tako Leonardo , i ako ovo nije isti princip , ako posmatramo cilj ove tehnologije tj  brza izrada prototipova ,jako su slicni . Tehnologija je stara skoro 30 godina , ali je tek sad dostigla neku jako strmu uzlaznu putanju. 

 

Mnogo nasih ljudi je radilo i dalo doprinos reprap DIY stampacima , i vrlo rado ih pominju ljudi zainteresovani za razvoj ove tehnologije .

 

Sledeci korak na ovom polju su stampaci koji mogu da stampaju metale, ali to je neka druga prica . Kad a bude bilo rezultata u toj oblasti , napravicemo temu  i o tome .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma znam da ih ima. Bio sam pre par godina kod coveka da mi stampa neke fotografije za izložbu.

I sad ja gledam koje sve ima masine itd. pošto mi je sve lepo uradio.

A on mi pokazuje model nekog vozila. Neko vojno vozilo liči na transporter.

Uradio ga na 3d ploteru

koji je drugačiji od ovih koji "dodaju" masu

Ovaj je bio od onih što prave iz komada...

.

Provalim da se okreću točkići na tom modelu...

A ne vade se. Sve je iz jednog komada. Neverovatno.

Odlična mašina, jedino što je ograničena veličinom tog osnovnog komada od koga kreće da pravi modele

i mora biti taj originalni materijal, nešto sivkasto kao neki porozni kamen?

.

:)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

A u vražju mater! Dok mi mislimo kako napraviti hornu, neki auto-tuneri maštaju o savršenoj turbini ili usisnoj grani, likovi već rade oružje. Ponekad stvarno mislim da se dostupnost znanosti treba ograničiti na ljude koji prođu opsežne psihičke pretrage, ali to je utopija jer novac generira razvoj znanosti, a novac imaju ministarstva "obrane". FAK!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...
  • 10 months later...

Danas nam u firmu uletela, da tako kažem, mašinica za 3D printanje. Nema mnogo veze sa zvučnicima (dapače) ali ipak ima malo veze sa audio i samogradnjom - naime, gramofon koji sam skoro udomio došao je sa polomljenim "arm rest" delićem, mali hepek kojim se ručica bezbedno "spremi" na spavanje dok se gramofon ne koristi i nakon pretraživanja po netu, iako ima tih delića da se nađu u klasi cene ~3€ po GB i ponegde još, sveukupna cena komada mu bude ihaj debelo puta Pi na kvadrat dok stigne do mene. I ne da mi tako đavo mira, i ja izmodeliram jedan takav hepek za pola satićka i sutra ću da ga stavim na 3D štampanje... Nadam se, uspešno... Elem, cela makina za štampanje košta tričavih 400€, franko Subotica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj printer smo dobili da prijatelju odradimo neku brlju što sam mu projektovao (on je toliko zauzet da je danas već verovatno negde na drugom kraju sveta) pa reko', kad je makina već u radionici, kad imamo slobodu da drljamo po njoj, ovih 15 minuta što meni treba, nikoga neće unesrećiti... Inače, komad koji se za njega radi treba da se drnda nekih 20 1/2 sati (po komadu)... pet komada... (prototipovi) pa ti vidi... Za probu smo izprckali neki manji komad za nekih pet minuta, čisto da budemo sigurni da radimo sve kako treba, pošto makina dolazi bez ikakvog štampanog ili on-line uputstva (otud i dobra cena, valjda), uglavnom, sve je prilično prosto, ako se malo pazi... Kako rekoh, sutra će da se vidi hoće li da liči na

ma_eAIxmI31fFasuLXA0AyA.jpg ili će da bude ... lab-bug+copy.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li ce 3dPrinter da napravi i onaj zub kojim se zabravljuje rucka kad se parkira? I on ce da funkcionise ( da se okrece po horizontalnoj osovini)????

 

Taj komad imam pa nema potrebe da ga pravim, meni fali samo onaj veći deo, nosač koji se montira na postolje ručice. Odradio sam 3D model, pa ćemo videti posle printanja. Kad bude gotovo, treba da ubacim "zatvarač" i osovinicu i... ili gotovo ili ajd' ispočetka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To još uvek stoji kao opcija (if all else fails), ali kad je već printer pri ruci, zar nije izazov napraviti ga sam? :)

pajz, to ti je kao kad ti se prijede džem od šljiva i iako ga ima teglica-za-džabe u prodavnici, ti radije uzmeš 2 šake šljiva i

upackaš šporet i plekariju jer eto imaš ti šljive.

neke stvari se jednostavno ne isplati praviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...