Jump to content

DIY-Σ


lukaluka

Preporučeni Komentari

Biće to "Narodni Zvučnik".

 

Vredi probati druge drajvere  i na horni. Zvule dao interesantne predloge, meni 15" izgledaju kao bolji izbor (može i Sonido). 

 

Ne znam zašto se zadržavati na originalnim skretnicama?

 

Nisam zainteresovan da pravim ali ću pratiti razvoj događaja. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 218
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Treba gledati da se zadrži origigi skretnica barem za visokotonac. Mnogo je veliko zezanje napraviti da se to čuje i meri kako treba. Može jedno bez drugog ali je to bzvz. Tek kad se merno i slušno poklope, sledi nirvana.

 

Erl G. je tu odradio posao najbolje što je mogao za dati drajver/wg kombo. Mlatio sam se sa sređivanjem skretnice za ove moje cirka 9 meseci. Treba reći i to da imam nenormalnu volju da se mlatim oko bilo čega kada su u pitanju zvučnici. Neko ko bi sa manje tvrdoglavosti krenuo u priču, na pola bi stao.Da ne slažem, ali izmenio sam barem 30-ak varijanti skretnica samo sa Seleniumom i Deltalite kombinacijom. U isto vreme eksperimentisanje šta koja komponenta radi i kako to utiče na zvuk, a druga stvar, jurnjava da se merno i slušno poklope, tj. da oba budu dobra - a gledam i da li mi se sve to slaže sa simulatorom i da li on radi dovoljno precizno jer koji će mi ako ne radi. Posle toga je došao B&C DE250-8. Ništa manje ni sa njim. Taman kad sam sredio sve kako treba, uzmem Sonido SCW300 i prodam Delite. Hajd' Jovo na novo.Napravio sam jedno 4 varijante skretnice i zadržao se na onoj koju sam postovao. Ona skretnica ima umereno basa kako obično ljudi vole. Pošto ja volim malko više, ja sam sebi napravio skretnicu sa malo većim induktivitetom na basu ali je to potpuno izmenilo skretnicu na visokom. Sad se upravo spremam da je postujem u Sonido econowave temi, pa može lepo da se vidi koliko je razlika velika.Ko je spreman da prolazi kroz to, neka odmah krene da menja drajvere na horni :)Dakle, dobru skretnicu napraviti ne da nije naivno, već je vrlo teško. Ne nemoguće ali mora se čovek samo tome posvetiti inače se dobiju kutije koje na 95% muzike rade lepo, a sa onih preostalih 5% ili vrište ili se nešto ne čuje što bi trebalo ili se čuje nešto što ne bi trebalo ili pak nešto treće. To nije posao ako čovek pravi nešto za sebe. Ili ga treba odraditi do kraja ili ne pipati.Ima drajvera koji su sami po sebi lepi i linearni pa je i skretnica jednostavna. Kada su u pitanju kompresioni drajveri i horne, priča postaje kompleksnija. Za sada, jedini linearan kompresioni drajver u horni koji zvuči kako treba čak i sa 6dB/o je B&C DE500-8 u Yuichi 480FL, što trenutno svira kod Gagija. Osim toga, čega god sam se dotakao, nije bilo linearno. To ne znači da je to obavezno loše ali znači da treba ekstra posla kako bi se izvukao maksimum. Ako se to uradi, rezultat nikada ne izostaje.Gagijeve nisam merio ja nego ZZZ pa govorim na konto njegovih merenja, ali i čuje se da ništa ne iskače i ne smeta u muzici, a što bi bio prvi znak da ima neki pik ili više "manjih" pikova.Što se tiče drugih drajvera na horni, ko ima novaca može odmah da kupi 3-4 para pa da se igra. Šanse da nabode pravi su male. Zašto to raditi ako se već ima dobra kombinacija koja je proverena? Da je to visokotonac koji ide od 3-4KHz, ne bi bilo problema. Iz ove horne izlazi od 900Hz pa na više. Dakle nije klasična priča pa je ceo horna/drajver kombo izuzetno osetljiv na švajsovanje. Izlazni ugao iz grla drajvera mora da bude usklađen sa ulazom horne jer ako već tu nastane problem, ne valja ceo dalji posao.Meni se, za sada, od svih 1" drajvera koje sam čuo i dalje najviše sviđa baš 250. Moje mišljenje je da je 250-ica jedan od boljih 1" drajvera i da ga to što je i dalje u proizvodnji sprečava da uđe u rang sa izvikano skupljim spravama. Voleo bih da čujem neki kompresioni drajver koji će da obriše pod sa 250-icom, a da ne ulazimo u TAD varijante. Govorim o realnim razlikama, a ne nešto što nas trojica moramo da razmišljamo da li smo čuli. Cela priča oko proizvodnje istih i inženjeringa podignuta na drugi nivo. Preko 1" je druga priča ali ne možemo porediti babe i žabe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam uvek zeleo da to cujem ali retki u u ovim krajevima. Svi koji su ih imali izuzetno ih hvale specijalno 2" verziju.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jedan od komentara odavde: http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?partnumber=294-702
 

The Radian 475PB killed every midrange/tweeter setup from 1kHz up that I've had in my room to date. This includes silk dome, ceramic, planer ribbons ect. The only thing that came close is the Paradigm Beryllium. The Paradigms were awesome but I didn't get the same sense of space. The Paradigms did do something special with the micro detail, but something is different between them (maybe the lower crossover point of the Radian?).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao ga ja, nisam nesto odusevljen. Interesantan je po meni JBL 275Nd koji ima aquaplasiranu Ti membranu. Medjutim to nije moguce kupiti.

 

Ja bih voleo nekada da probam JBL 2426H. Deluje mi kao jako dobar drajver. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cimaj Gagija za kontakt stolara. Mislim da je on našao nekog ko je mogao to da mu napravi mašinski.Šta bi pravio ? Yuichi 290 ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovaj grafik pokazuje superiornost B&C DE250 na merenju. pored toga, on je neprejebiv match za ovu hornu, narocito sa gedesovom skretnicom.

 

s obzirom da je ovaj zvucnik dosta vremena proveo u mojoj sobi, odlicno znam njegove vrline, kojih je zaista dosta, i poneku manu.

 

mislim da ne treba trositii vreme na otkrivanje tople vode, za 164e za par B&C DE250 u srbiji nema boljeg drajvera na planeti za tu poziciju, jos 50-tak evra za skretnicu i lavor koliko bude kostao.

 

ono gde se mozete igrati do preksutra je resenje za bas/midbas. ako hocete dvosistemac, nebo je limit, ali pazite da morate da resite jednacinu koja nije jednostavna: treba vam drajver koji moze da svira kriticni vokalni spektar (skoro do 900hz gore) linearno i da se spusti sto nize.

 

a naravno uvek mozete da razjebete gedesovu faznu ravnotezu i da pravite trosistemac, da trazite drajvere za 20-100 i 100-900. sto je po meni nepotrebno ali eto, takav je forum, mozda neko voli zajebavanciju i da sebi zagorca zivot sto vise moze....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eto ima lavor , ima driver , ima skretnjaca

 

ima i Sonido 15" i kud ces bolje

 

sa dobrim TL , lavorom on top - vrhunski dvosistemac

 

 

A gde je pečat? :pajapatak:

 

 

Htjedoh reći - gdje je nacrt? Ima li se negdje za skinuti?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zero - bar je za to lako

 

samo da gi neko uzme 15" ....

 

 

15-ica se mora uzei što god da se radi, tako da valja ili za jedno ili za drugo.

 

nema nacrt - to je prodavano kao KIT papreno.

 

 

ja ne bi kacio da sam na vasem mestu clone nacrt ( orginala) direktno na forum :thumbsup:

 

 

Može li netko provjeriti radi li mi PP? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zero - bar je za to lako

 

samo da gi neko uzme 15" ....

 

Daj Zenek taj nacrt za TL za Sonido SCW400. Evo ti parametrosi. Ima gi Luka  :wink2:  Nije još pokupovao materijal za kutije pa mu se možda uklopi veličinom u prostor. 

Fs: 32 Hz
Mmd: 55.8286 gr
Mms:   70.839 gr
Cms:  0.3492 mm/N
Rms:  5.1982 kg/s
Vas: 384 l
Xmax: 5 mm
Sd: 880 cm kvadratnih
Re: 6.4 Ohm
Le: 2 m.H
Bl: 16.0017 Tm
Qms: 2.74
Qes:  0.356
Qts: 0.3151
no: 3.4278%
Spl:  97.35 dB-1W/1m
Spl:  98.32 dB-2.83V/1m
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre nego što se krene u kupovinu kompresionog drajvera...Ne može makar koji kompresioni da se stavi na ovaj točir. Zavisnost ulaza horne od izlaznog ugla kompresionog drajvera ograničava izbor drajvera. Osim ukoliko neko ne namerava da se bavi razvijanjem nove skretnice, treba se držati B&C DE250.

 

Još jedna napomena onima koji će možda da pokupuju materijal i krenuti da prave pošto se dogovore sa Lukom šta i kako. Kako će malo ko koristiti B&C 15TBX100 basove to samim tim više nije suma pa se ne može koristiti origigi skretnica za bas. Nikako nemojte razmatrati stavljanje horne u kutiju. Nenormalno je teže tako uskladiti faze između drajvera jer se to onda mora preko skretnice. Fizički time alignment je najbolja i najjednostavnija moguća stvar.

 

Чекај мало, нешто ми није јасно. Ако се WG комбинује са B&C драјверима и оригиналној скретници, што не бих могао ставити WG у кутији као у првом посту?

 

Једино би то, нажалост, било изводљиво код мене. :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...